Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-19, 09:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów

Podpisanie umów na dostawę 13 autobusów [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Podpisanie umów na dostawę 13 autobusów [fot. Agnieszka Pospiszyl]
13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdów średniej wielkości. Łączny koszt tej inwestycji to 8 mln zł. Do rozstrzygnięcia jest jeszcze przetarg na najmniejsze autobusy.
Zlecenie na dwa największe autobusy otrzymał przedstawiciel czeskiej firmy ABP Bus&Coach, którą reprezentuje Marek Wyrzykowski.

- Dostarczymy autobusy międzymiastowe 12-metrowe, z klimatyzacją, które mają 56 miejsc siedzących plus kilkanaście miejsc stojących. Autobusy o podwyższonym standardzie, gdzie będą też telewizory, DVD, radio, czyli takie międzymiastowe turystyczne - mówi.

Również Czesi zbudują 11 pojazdów średniej wielkości.

- To będzie 11 sztuk autobusów z czego 5 sztuk autobusów niskowejściowych, z ułatwionym dostępem dla wózków osób niepełnosprawnych czy też matek lub ojców z dziećmi. Są dosyć kontrowersyjne, jeśli chodzi o wygląd, ale bardzo przyjazne, jeśli chodzi o część użytkową - mówi Przemysław Głośny z firmy SOR.

Wymiana taboru na nowe, ekologiczne i bardziej ekonomiczne pojazdy jest możliwa dzięki wsparciu unijnemu, które PKS Strzelce Opolskie otrzymał we wspólnym projekcie z MZK z Kędzierzyna-Koźla.

- Zakupy składają się z trzech etapów. Na razie udało się rozstrzygnąć przetargi na dwa z nich – mówi Jacek Król, prezes PKS Strzelce Opolskie. - Nie dostaliśmy ofert na etap pierwszy, więc go powtórzyliśmy i otwarcie ofert jest 4 lipca. Problem zrobił się z tego, że przeważnie dostawcy, które dostarczają tego typu pojazdy, robią go na bazie sprinterów, a Mercedes wymienia w lipcu linie na nowe i zamyka zakład, stąd nasze kłopoty.

Koszt zakupu nowych autobusów to prawie 8 mln zł. 4,5 mln PKS otrzymał z pieniędzy unijnych, milion dało starostwo powiatowe w Strzelcach Opolskich a pozostałe pieniądze to środki własne przewoźnika i kredyt.

Pierwsze nowe autobusy pojawią się w Strzelcach Opolskich w październiku, ostatnia maszyna ma dojechać pod koniec listopada.
Marek Wyrzykowski
Przemysław Głośny
Jacek Król

Wiadomości z regionu

2020-01-25, godz. 14:30 Opole: protest przeciwko technologii 5G 'Nie dla sieci 5G' - pod takim hasłem odbył się dzisiejszy (25.01) protest na placu Wolności w Opolu przeciwko wprowadzonej w styczniu nowej technologii. Przeciwnicy… » więcej 2020-01-25, godz. 14:00 "Wołczyn to wiele serc". Duży pojemnik na plastikowe nakrętki napełnia się co 2-3 dni Błyskawicznie napełnia się wołczyński pojemnik na nakrętki. Dochód jest przeznaczany na cele charytatywne. » więcej 2020-01-25, godz. 12:00 Opole: Po raz czwarty rusza "Integracja bez granic" Pogłębienie i ułatwienie procesu integracji pomiędzy obywatelami państw spoza Unii Europejskiej - to główne cele czwartej edycji projektu 'Integracja bez granic'… » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Wybuch pieca gazowego w Popielowie. Jedna osoba została ranna Jedna osoba została ranna w wyniku wybuchu piecyka gazowego. Do zdarzenia doszło po godzinie 7.00 w miejscowości Popielów. » więcej 2020-01-25, godz. 11:00 Ujazd: w tym roku będzie gruntowny remont szatni sportowej w Niezdrowicach Stowarzyszenie Odnowy Wsi, klub sportowy i gmina Ujazd wspólnie pozyskały pieniądze na remont szatni sportowej w Niezdrowicach. Gruntowny remont obejmie instalacje… » więcej 2020-01-25, godz. 10:45 Od poniedziałku komunikacja miejska w Nysie będzie funkcjonować według nowego rozkładu. "Pasażerowie chcieli zmian" Od poniedziałku (27.01) niektóre nyskie autobusy miejskie wyjadą na trasy według zmienionego rozkładu. » więcej 2020-01-25, godz. 10:30 Opole: Studenci powitali Chiński Nowy Rok Degustacja chińskich potraw, pokazy chińskich wycinanek i kaligrafii - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowali chińscy studenci Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2020-01-25, godz. 10:00 W centrum handlowym Karolinka będzie można porozmawiać o raku piersi i szyjki macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji 'Pink Lips' » więcej 2020-01-25, godz. 09:00 Kto powinien wziąć odpowiedzialność za finansowanie wyczekiwanego remontu na Górze świętej Anny? Spór o remont amfiteatru i pomnika Powstańców Śląskich na Górze świętej Anny. Marszałek regionu Andrzej Buła zaapelował do opolskich parlamentarzystów Prawa i… » więcej 2020-01-25, godz. 07:00 Wkrótce będzie gotowa koncepcja budowy osiedla w miejscu nyskiego stadionu. Mieszkań ma być mniej, niż pierwotnie zakł… Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »