Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-19, 09:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów

Podpisanie umów na dostawę 13 autobusów [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Podpisanie umów na dostawę 13 autobusów [fot. Agnieszka Pospiszyl]
13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdów średniej wielkości. Łączny koszt tej inwestycji to 8 mln zł. Do rozstrzygnięcia jest jeszcze przetarg na najmniejsze autobusy.
Zlecenie na dwa największe autobusy otrzymał przedstawiciel czeskiej firmy ABP Bus&Coach, którą reprezentuje Marek Wyrzykowski.

- Dostarczymy autobusy międzymiastowe 12-metrowe, z klimatyzacją, które mają 56 miejsc siedzących plus kilkanaście miejsc stojących. Autobusy o podwyższonym standardzie, gdzie będą też telewizory, DVD, radio, czyli takie międzymiastowe turystyczne - mówi.

Również Czesi zbudują 11 pojazdów średniej wielkości.

- To będzie 11 sztuk autobusów z czego 5 sztuk autobusów niskowejściowych, z ułatwionym dostępem dla wózków osób niepełnosprawnych czy też matek lub ojców z dziećmi. Są dosyć kontrowersyjne, jeśli chodzi o wygląd, ale bardzo przyjazne, jeśli chodzi o część użytkową - mówi Przemysław Głośny z firmy SOR.

Wymiana taboru na nowe, ekologiczne i bardziej ekonomiczne pojazdy jest możliwa dzięki wsparciu unijnemu, które PKS Strzelce Opolskie otrzymał we wspólnym projekcie z MZK z Kędzierzyna-Koźla.

- Zakupy składają się z trzech etapów. Na razie udało się rozstrzygnąć przetargi na dwa z nich – mówi Jacek Król, prezes PKS Strzelce Opolskie. - Nie dostaliśmy ofert na etap pierwszy, więc go powtórzyliśmy i otwarcie ofert jest 4 lipca. Problem zrobił się z tego, że przeważnie dostawcy, które dostarczają tego typu pojazdy, robią go na bazie sprinterów, a Mercedes wymienia w lipcu linie na nowe i zamyka zakład, stąd nasze kłopoty.

Koszt zakupu nowych autobusów to prawie 8 mln zł. 4,5 mln PKS otrzymał z pieniędzy unijnych, milion dało starostwo powiatowe w Strzelcach Opolskich a pozostałe pieniądze to środki własne przewoźnika i kredyt.

Pierwsze nowe autobusy pojawią się w Strzelcach Opolskich w październiku, ostatnia maszyna ma dojechać pod koniec listopada.
Marek Wyrzykowski
Przemysław Głośny
Jacek Król

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »