Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-17, 18:34 Autor: Agnieszka Pospiszyl

65 pływadeł spłynęło Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla

Pływadła 2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pływadła 2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
65 załóg z Polski, Czech i Niemiec, kilkadziesiąt kolorowych jednostek pływających dotarło dzisiaj do Kędzierzyna-Koźla, gdzie na przystani Szkwał zakończono tegoroczne Pływadła. Impreza odbywała się pod hasłem uczczenia setnej rocznicy niepodległości, więc na wodzie nie zabrakło wojskowych czy Piłsudskiego na kasztance, ale były też nawiązania do lokalnych spraw, jak choćby turbiny przeciwsmogowe na jednym z pływadeł. Wszyscy przygotowali swoje jednostki, żeby prezentowały się jak najpiękniej.
- Łódkę robiliśmy około 2 miesięcy. Prezentujemy modę z dawnych lat, z roku 1918 – mówi załoga jednej z tratw.

- Przygotowaliśmy muzykę, tak jak napisaliśmy na pływadle: z lat 80-tych i 90-tych. I lecimy z tym. Agregat, głośniki, wzmacniacze są na łódce. Muzyki mamy tyle, że możemy puszczać całą noc, i byłoby mało – opowiada załoga disco-pływadła.

- Jesteśmy z wodociągów z Raciborza. Łódka już płynie czwarty raz. Mamy baner 2 na 2 metry, to jest największe godło narodu polskiego na Pływadłach 2018 – chwalą się panowie z kolejnej tratwy.

Tegoroczny spływ jest jednym z największych w dotychczasowej historii Pływadeł.

- Nie ważne ile nas płynie, zabawa zawsze jest przednia – mówi Bronisław Piróg, organizator Pływadeł, który dodaje, że w tym roku frekwencja faktycznie jest wyjątkowa. – 65 pływadeł, 25 kajaków czyli 40 takich dziwolągów. Moja była najpiękniejsza, tylko w Turzu rozpadła się i musiałem się do kogoś przyłączyć. Zawsze są problemy, ale zawsze dopływamy. Np. to pływadło, które się mocno kręci, sam go ciągnąłem do promu, bo się cały rozleciał, połamał się, utonął. Ale dopłyną i jak pięknie się kręci. Także są problemy, ale naprawiamy, poprawiamy i płyniemy dalej.

Tydzień przed Pływadłami uczestnicy imprezy na kajakach wypłynęli na Odrę, żeby posprzątać rzekę. Wyciągnęli kilka ton śmieci. Tegoroczny spływ współorganizowały samorządy województw Śląskiego i Opolskiego, ponieważ rok 2018 jest Samorządowym Rokiem Odry.
Załogi pływadeł
Bronisław Piróg

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 16:00 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:45 Poradnia laktacyjna w Strzelcach Opolskich jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek Poradnia laktacyjna w szpitalu w Strzelcach Opolskich już nie tylko dla pacjentek z powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Od listopada możliwe ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:00 Policjanci odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z cyberprzestępczością - Dziś hakerzy nie działają w pojedynkę, te działania niezgodne z prawem są teraz prowadzone raczej przez zorganizowane grupy - powiedział w porannej rozmowy ... » więcej 2018-11-19, godz. 13:49 Z jednej strony profesjonalizm, z drugiej wypalenie zawodowe. Pielęgniarki rozmawiają o sytuacji w środowisku pracy Ponad 40% pielęgniarek w Polsce zmaga się z wypaleniem zawodowym. W Opolu spotkali się przedstawiciele tego środowiska, żeby dyskutować o wyzwaniach, a także ... » więcej 2018-11-19, godz. 13:00 W Kolonowskiem już można sprawdzić jakość powietrza W Kolonowskiem ruszył pilotażowy monitoring jakości powietrza. W tej gminie, jako jednej z nielicznych, nie było jeszcze urządzenia sprawdzającego, czym oddyc ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:45 Debatują o możliwościach, jakie daje Unia Europejska. Konferencja na UO Chcą uświadamiać młodych ludzi o wartości przynależności do wspólnoty Europejczyków. Na Uniwersytecie Opolskim trwa konferencja 'Europa broni, chroni i wspier ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »