Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-17, 18:34 Autor: Agnieszka Pospiszyl

65 pływadeł spłynęło Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla

Pływadła 2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pływadła 2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
65 załóg z Polski, Czech i Niemiec, kilkadziesiąt kolorowych jednostek pływających dotarło dzisiaj do Kędzierzyna-Koźla, gdzie na przystani Szkwał zakończono tegoroczne Pływadła. Impreza odbywała się pod hasłem uczczenia setnej rocznicy niepodległości, więc na wodzie nie zabrakło wojskowych czy Piłsudskiego na kasztance, ale były też nawiązania do lokalnych spraw, jak choćby turbiny przeciwsmogowe na jednym z pływadeł. Wszyscy przygotowali swoje jednostki, żeby prezentowały się jak najpiękniej.
- Łódkę robiliśmy około 2 miesięcy. Prezentujemy modę z dawnych lat, z roku 1918 – mówi załoga jednej z tratw.

- Przygotowaliśmy muzykę, tak jak napisaliśmy na pływadle: z lat 80-tych i 90-tych. I lecimy z tym. Agregat, głośniki, wzmacniacze są na łódce. Muzyki mamy tyle, że możemy puszczać całą noc, i byłoby mało – opowiada załoga disco-pływadła.

- Jesteśmy z wodociągów z Raciborza. Łódka już płynie czwarty raz. Mamy baner 2 na 2 metry, to jest największe godło narodu polskiego na Pływadłach 2018 – chwalą się panowie z kolejnej tratwy.

Tegoroczny spływ jest jednym z największych w dotychczasowej historii Pływadeł.

- Nie ważne ile nas płynie, zabawa zawsze jest przednia – mówi Bronisław Piróg, organizator Pływadeł, który dodaje, że w tym roku frekwencja faktycznie jest wyjątkowa. – 65 pływadeł, 25 kajaków czyli 40 takich dziwolągów. Moja była najpiękniejsza, tylko w Turzu rozpadła się i musiałem się do kogoś przyłączyć. Zawsze są problemy, ale zawsze dopływamy. Np. to pływadło, które się mocno kręci, sam go ciągnąłem do promu, bo się cały rozleciał, połamał się, utonął. Ale dopłyną i jak pięknie się kręci. Także są problemy, ale naprawiamy, poprawiamy i płyniemy dalej.

Tydzień przed Pływadłami uczestnicy imprezy na kajakach wypłynęli na Odrę, żeby posprzątać rzekę. Wyciągnęli kilka ton śmieci. Tegoroczny spływ współorganizowały samorządy województw Śląskiego i Opolskiego, ponieważ rok 2018 jest Samorządowym Rokiem Odry.
Załogi pływadeł
Bronisław Piróg

Wiadomości z regionu

2018-07-20, godz. 12:30 Wyjechali na patrol i zatrzymali przestępcę, którego szukał Interpol. Wszystko zaczęło się od niedopałka papierosa Funkcjonariusze z Namysłowa, jak każdego dnia patrolowali ulice w mieście i okolicznych sołectwach. W pewnym momencie zauważyli młodego mężczyznę, który rzuci ... » więcej 2018-07-20, godz. 12:15 Na Opolszczyźnie nie ma zagrożenia hydrologicznego - W ciągu ostatnich trzech dni na Opolszczyźnie nie mieliśmy żadnej interwencji związanej z zagrożeniem hydrologicznym - powiedział w porannej rozmowie 'W czt ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:45 Zwycięską koncepcję nowego stadionu w Opolu poznamy w sierpniu Jest 11 koncepcji urbanistyczno-architektonicznych na nowy stadion w Opolu. Najlepsza zostanie wybrana w połowie sierpnia, kiedy to zbierze się komisja konkur ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:44 Szpital w Ozimku wstrzymał przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. W wodzie wykryto bakterie Escherichia coli Szpital w Ozimku wstrzymał przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. Decyzję podęto po tym, jak sanepid wykrył bakterię Escherichia coli w tamtejszej insta ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:29 Modrzewie sprzed kędzierzyńskiej pływalni jednak do wycięcia Modrzewie, które rosną przed pływalnią w Kędzierzynie-Koźlu, jednak trzeba będzie wyciąć. Według opinii dendrologa, grożą one wywróceniem i stanowią zagrożeni ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:12 Sanepid i PGKiM sprawdzają gdzie jest źródło skażenia wody w Ozimku Sanepid jeszcze raz dzisiaj (20.07) sprawdzi, czy woda w szpitalu w Ozimku jest skażona. Podczas badań w tym tygodniu okazało się, że mimo, iż dociera tam wod ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:45 Jest awans. Szef opolskich policjantów będzie nadinspektorem Inspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu odbierze w piątek (20.07) nominację na stopień nadinspektora. Prezydent Andrzej Duda na wniose ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:44 Szef wojewódzkiego zarządzania kryzysowego: W Dąbrowie prawdopodobnie doszło do skażenia ziemi - Prawdopodobnie na pogorzelisku w Dąbrowie będziemy mieli do czynienia ze skażeniem ziemi - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Henryk Ferster, dy ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:00 Jest już gipsowy model pomnika marszałka Piłsudskiego. Stanie przed urzędem miasta w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed 11 listopada ma być gotowy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie na placu Rady Europy przed urzędem miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Tr ... » więcej 2018-07-20, godz. 07:45 Zmiany wzdłuż ul. Chabrów w Opolu. Powstaną zatoki postojowe, docelowo nie będzie ulic dwukierunkowych Nie będzie powrotu do ulic dwukierunkowych w „dzielnicy kwiatów” na opolskich Chabrach. Budowa ronda na Luboszyckiej oraz prośby dyrekcji pobliskiej szkoły po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »