Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-17, 18:34 Autor: Agnieszka Pospiszyl

65 pływadeł spłynęło Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla

Pływadła 2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pływadła 2018 [fot. Agnieszka Pospiszyl]
65 załóg z Polski, Czech i Niemiec, kilkadziesiąt kolorowych jednostek pływających dotarło dzisiaj do Kędzierzyna-Koźla, gdzie na przystani Szkwał zakończono tegoroczne Pływadła. Impreza odbywała się pod hasłem uczczenia setnej rocznicy niepodległości, więc na wodzie nie zabrakło wojskowych czy Piłsudskiego na kasztance, ale były też nawiązania do lokalnych spraw, jak choćby turbiny przeciwsmogowe na jednym z pływadeł. Wszyscy przygotowali swoje jednostki, żeby prezentowały się jak najpiękniej.
- Łódkę robiliśmy około 2 miesięcy. Prezentujemy modę z dawnych lat, z roku 1918 – mówi załoga jednej z tratw.

- Przygotowaliśmy muzykę, tak jak napisaliśmy na pływadle: z lat 80-tych i 90-tych. I lecimy z tym. Agregat, głośniki, wzmacniacze są na łódce. Muzyki mamy tyle, że możemy puszczać całą noc, i byłoby mało – opowiada załoga disco-pływadła.

- Jesteśmy z wodociągów z Raciborza. Łódka już płynie czwarty raz. Mamy baner 2 na 2 metry, to jest największe godło narodu polskiego na Pływadłach 2018 – chwalą się panowie z kolejnej tratwy.

Tegoroczny spływ jest jednym z największych w dotychczasowej historii Pływadeł.

- Nie ważne ile nas płynie, zabawa zawsze jest przednia – mówi Bronisław Piróg, organizator Pływadeł, który dodaje, że w tym roku frekwencja faktycznie jest wyjątkowa. – 65 pływadeł, 25 kajaków czyli 40 takich dziwolągów. Moja była najpiękniejsza, tylko w Turzu rozpadła się i musiałem się do kogoś przyłączyć. Zawsze są problemy, ale zawsze dopływamy. Np. to pływadło, które się mocno kręci, sam go ciągnąłem do promu, bo się cały rozleciał, połamał się, utonął. Ale dopłyną i jak pięknie się kręci. Także są problemy, ale naprawiamy, poprawiamy i płyniemy dalej.

Tydzień przed Pływadłami uczestnicy imprezy na kajakach wypłynęli na Odrę, żeby posprzątać rzekę. Wyciągnęli kilka ton śmieci. Tegoroczny spływ współorganizowały samorządy województw Śląskiego i Opolskiego, ponieważ rok 2018 jest Samorządowym Rokiem Odry.
Załogi pływadeł
Bronisław Piróg

Wiadomości z regionu

2018-09-23, godz. 22:30 Opolscy politycy chwalą kongres żeglugi, ale namawiają do konkretnych działań w celu ożywienia Odry I Kongres Żeglugi Śródlądowej był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Dwudniowe spotkanie w Opolu dotyczyło w dużym stopniu Odry. Rozmawiano między innymi o do ... » więcej 2018-09-23, godz. 21:35 Silny wiatr na Opolszczyźnie. W porywach może osiągać 100 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-owe alerty Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w regionie coraz silniej wieje. Opolscy strażacy byli już wzywani do kilku interwencji. » więcej 2018-09-23, godz. 19:45 Ktoś zerwał plakaty promujące festiwal dzielnic. Dlaczego w tym miejscu szybko zawisł afisz Razem dla Opola? Ktoś zerwał plakaty promujące IV Festiwal Dzielnic w Opolu z tablicy Rady Dzielnicy Żerkowice. O sprawie dowiadujemy się z profilu Komitetu Wyborczego Wyborcó ... » więcej 2018-09-23, godz. 17:00 Obrońcy pomnika w Mikolinie po próbie jego wysadzenia: to sprawa kryminalna i my tego nie darujemy Dziś (23.09) przed monumentem ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej spotkali się członkowie Stowarzyszenia „Kursk”, a także przedstawiciele kościoła pra ... » więcej 2018-09-23, godz. 15:43 Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu osobówki z motocyklem w Suchej [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. W miejscowości Sucha doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Posz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:45 Rolnicy podziękowali za plony na Górze Świętej Anny. Było też wiele intencji modlitewnych Piękne korony żniwne, ludowe stroje, podziękowania za plony oraz modlitwa. Tak wyglądały Dożynki Diecezjalne na Górze Świętej Anny. » więcej 2018-09-23, godz. 11:00 Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jednym z postulatów Partii Razem Walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym m.in. stworzenie samorządowych przedsiębiorstw autobusowych postuluje Partia Razem. Maciej Kruszka, kandydat do sej ... » więcej 2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »