Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-11, 16:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Trwa szacowanie strat po nawałnicy w Strzelcach Opolskich

Trwa szacowanie strat po nawałnicy [fot. urząd miejski]
Trwa szacowanie strat po nawałnicy [fot. urząd miejski]
Trwa szacowanie szkód po nawałnicy, która przeszła nad Strzelcami Opolskimi w minioną sobotę, 9 czerwca. Na metr kwadratowy spadło wówczas około 40 litrów wody. Największe straty są w centrum miasta, ale deszcz nie oszczędził też okolicznych wiosek.
W parku miejskim wylał staw, kilkukrotnie zwiększając swą objętość. Błoto pokryło drogę transportu rolnego w Kalinowie. Pod wodą znalazły się piwnice w trzech przedszkolach i archiwum spółki wodociągowej. Zalanych było też kilka pomieszczeń w zakładzie karnym numer 2, w tym kotłownia, w której był kocioł skraplający parę wodną.

- Bardzo wiele piwnic zostało zalanych przez wodę, powodem nie było podnoszenie się poziomu wód gruntowych – mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego w Strzelcach Opolskich. - Woda płynąca ulicami wlewała się przez okienka do piwnic. Tak było w bardzo wielu budynkach. Straty też w szkole podstawowej numer 7, to rejon Osiedla Piastów Śląskich. Tam woda dostała się do piwnic, do szatni, częściowo również do kotłowni i uszkodziła linię telefoniczną. Infrastruktura drogowa również ucierpiała. Takie charakterystyczne skrzyżowanie ulic Osiedle i Fabrycznej, mówię charakterystyczne ponieważ tam już po raz kolejny podczas silnej ulewy woda podniosła całą nawierzchnię, prawdopodobnie będzie tam jakiś problem z kanalizacją.

W ratuszu powołano komisję, która oszacuje koszt prac remontowych i porządkowych. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z tzw. rezerwy kryzysowej, z budżetu gminy.
Do usuwania skutków nawalnego deszczu i wypompowywania wody zaangażowano 95 strażaków z zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, a także służby miejskie.
Małgorzata Kornaga

Wiadomości z regionu

2018-10-15, godz. 21:00 Kapsuła czasu trafiła na wieżę brzeskiego ratusza Lokalna gazeta, mapy i grafiki - to tylko niektóre przedmioty, które trafiły na wieżę renesansowego zabytku. W południe na brzeskim ratuszu umieszczono kapsuł ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Opolska ginekologia wysłała sprzęt medyczny na Madagaskar Opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przekazało sprzęt medyczny na Madagaskar. Inkubatory, wózki do transportu niemowląt, czy pompy infuzy ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Aktywizują zawodowo. Ruszył Tydzień Kariery w Opolu - W Polsce mamy około pół miliona osób z niepełnosprawnościami, które można zaktywizować zawodowo - uważa Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja. Na te ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:00 Kandydaci do rady miasta Opola z KWW Marcina Gambca mają pomysły na służbę zdrowia Lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, większa ochrona seniorów i edukacja zdrowotna. To postulaty przedstawicieli KWW Marcina Gambca. » więcej 2018-10-15, godz. 18:34 Schetyna i Lubnauer chwalą Kamińską, Wiśniewskiemu zarzucają, że należy do "nieformalnej sieci powiązań". Jest odpowie ... Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer w wyborach na prezydenta Opola wspierają Barbarę Kamińską. Obecnemu włodarzowi Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu zarzuca ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:19 Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni przyjechał do Opola Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL i lider partii Wolni i Solidarni spotkał się z leśnikami w Opolu. Wśród najważniejszych ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:10 Bezpłatna komunikacja miejska pozwoli odkorkować miasto. Kandydat na burmistrza Brzegu ma pomysł na udrożnienie miejsk ... Grzegorz Chrzanowski z komitetu wyborczego „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił możliwości odkorkowania mia ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:47 Ruszyła likwidacja oddziału wewnętrznego SP ZOZ w Głuchołazach. "Będziemy czynić starania, żeby oddział znów funkcjono ... Oddział wewnętrzny SPZOZ w Głuchołazach znajduje się w trakcie procedury likwidacyjnej - informuje opolski oddział NFZ. Mimo kilkumiesięcznych starań, dyrekcj ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:30 Mateusz Morawiecki bohaterem 3. edycji akcji bilboardowej PO i Nowoczesnej. Szef kancelarii premiera odpowiada - to br ... Platforma Obywatelska i Nowoczesna uruchomiły trzecią edycję 'Konwoju wstydu'. Tym razem na mobilnym bilbordzie zaprezentowano zdjęcie premiera Mateusza Moraw ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:20 35-letni sprawca pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku skazany na 25 lat. W ogniu zginęły 2 kobiety Wyrok 25 lat więzienia usłyszał przed Sądem Okręgowym 35-letni Sebastian K. Mężczyzna został skazany za spalenie dwóch kobiet w Prudniku. Prokurator żądał dla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »