Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Polak Węgier dwa bratanki" w Opolu od ponad 40 lat

Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W 40 rocznicę partnerstwa Opola z miastem Szekesfehervar w opolskim ratuszu rozmawiano o związkach historycznych Polski i Węgier.
- Pierwsze kontakty między naszymi miastami datuje się na 1958 rok, czyli dwa lata po powstaniu węgierskim - mówi Balsay Istvan, wieloletni burmistrz Szekesfehervar. - Po okresie transformacji na szczęście oficjalne kontakty prowadzone przez samorządy naszych miast zostały uzupełnione o kontakty nieoficjalne, pozarządowe i bardzo się z tego cieszymy, bo w tej chwili współpracują ze sobą biblioteki, szkoły, chóry, orkiestry, artyści.
I o ile mi wiadomo, nawiązały się też bardzo ścisłe przyjaźnie. "Polak Węgier dwa bratanki" - dodaje.

Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zauważa, że to przysłowie obrazuje rzadkie zjawisko w Europie, czyli wspólnotę narodów trwającą od czasów głębokiego średniowiecza.

- Mamy tu także duchową więź, bo dalszy ciąg brzmi "i do tańca i do szklanki" - mówi Adamczyk. - Jak byśmy się czepili jeszcze dalej "obaj chyży, obaj żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi", czyli to jakby w kluczowych momentach historii potrzeba tego błogosławieństwa. Ten duchowy aspekt był bardzo widoczny. No i oczywiście, w godzinach próby zawsze mogliśmy na siebie liczyć. W czasach historycznych to była broń dla Polaków walczących w 1920 roku, czy krew, którą oddali Polacy Węgrom w 1956 roku. Także bliżej czasów współczesnych stanowisko Węgrów wobec groźby zastosowania wobec Polaków 7 art. Traktatu o Unii Europejskiej.

Dodajmy, że Szekesfehervar jest jednym z najbardziej aktywnych miast partnerskich Opola. W sobotę na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora publiczność będzie mogła zobaczyć aktorów Vörösmarty'ego z Szekesfehervaru.
Balsay Istvan
Arkadiusz Adamczyk

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 13:45 Świadkowie zatrzymali pijanego kierowcę. Miał blisko 3 promile Do zdarzenia doszło w Brzegu na jednej z ulic w centrum miasta. 26-letni kierujący seatem spowodował kolizję, a gdy wysiadł z samochodu zaczął się zataczać. D ... » więcej 2018-10-22, godz. 13:30 Nowy - stary prezydent Opola dziękuje mieszkańcom. Znamy prawdopodobny rozkład mandatów w radzie miasta Prezydent Opola podziękował mieszkańcom i współpracownikom za wsparcie. Wstępne, nieoficjalne wyniki zebrane z 80 obwodów głosowania wskazują bowiem, że Arkad ... » więcej 2018-10-22, godz. 13:00 Niespodzianki w Rudnikach, Dobrodzieniu, druga tura w Gorzowie Śląskim i Głogówku Róża Koźlik nie będzie już burmistrzem Dobrodzienia. Urzędująca burmistrz przegrała w I turze wyborów z Andrzejem Jasińskim z KWW Nowy Dobrodzień. Zmiany równ ... » więcej 2018-10-22, godz. 12:30 "Mamy na pewno ciekawą sytuację" - opolski politolog o sukcesie Arkadiusza Wiśniewskiego - Udało się prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu podtrzymać trend w zakresie rozwiązań marketingu politycznego. Odciął kupony od dużych projektów inwestycy ... » więcej 2018-10-22, godz. 12:15 Głogówek: czwarty raz z rzędu burmistrza wyłoni wyborcza dogrywka Również w tym roku druga tura wyborów wyłoni burmistrza Głogówka. Według jeszcze nieoficjalnych wyników piastujący ten urząd Andrzej Kałamarz z KWW Niezależni ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:45 Komisje wciąż liczą głosy. "To musi potrwać" - mówi komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz - Musimy uzbroić się w cierpliwość. To musi potrwać - powiedziała o liczeniu głosów oddanych we wczorajszych (21.10) wyborach samorządowych komisarz wyborczy ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:15 Wyciek amoniaku w Namysłowie. Sytuacja szybko została opanowana Służby ratownicze o rozszczelnieniu instalacji z amoniakiem w jednym z zakładów produkcyjnych zostały poinformowane tuż przed godziną siódmą rano. Na miejsce ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:00 Prudnik: w drugiej turze wyborów na burmistrza liczą na poparcie elektoratu PiS Burmistrz Prudnika wybrany zostanie w dogrywce wyborczej za dwa tygodnie. Pierwszą turę głosowania wygrał Grzegorz Zawiślak KWW Prudniczanie. Uzyskał ponad 37 ... » więcej 2018-10-22, godz. 10:45 Wypadek na opolskim odcinku autostrady. Utrudnienia na jezdni do Wrocławia [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na A4 na wysokości Krapkowic. Według wstępnych informacji jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-10-22, godz. 10:30 Zmiana w Turawie, druga tura w Namysłowie, Jan Labus nadal rządzi w Ozimku Waldemar Kampa nie będzie już rządził Turawą. Przegrał w wyborach z Dominikiem Pikosem. W Namysłowie do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Zmian nie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »