Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Polak Węgier dwa bratanki" w Opolu od ponad 40 lat

Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W 40 rocznicę partnerstwa Opola z miastem Szekesfehervar w opolskim ratuszu rozmawiano o związkach historycznych Polski i Węgier.
- Pierwsze kontakty między naszymi miastami datuje się na 1958 rok, czyli dwa lata po powstaniu węgierskim - mówi Balsay Istvan, wieloletni burmistrz Szekesfehervar. - Po okresie transformacji na szczęście oficjalne kontakty prowadzone przez samorządy naszych miast zostały uzupełnione o kontakty nieoficjalne, pozarządowe i bardzo się z tego cieszymy, bo w tej chwili współpracują ze sobą biblioteki, szkoły, chóry, orkiestry, artyści.
I o ile mi wiadomo, nawiązały się też bardzo ścisłe przyjaźnie. "Polak Węgier dwa bratanki" - dodaje.

Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zauważa, że to przysłowie obrazuje rzadkie zjawisko w Europie, czyli wspólnotę narodów trwającą od czasów głębokiego średniowiecza.

- Mamy tu także duchową więź, bo dalszy ciąg brzmi "i do tańca i do szklanki" - mówi Adamczyk. - Jak byśmy się czepili jeszcze dalej "obaj chyży, obaj żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi", czyli to jakby w kluczowych momentach historii potrzeba tego błogosławieństwa. Ten duchowy aspekt był bardzo widoczny. No i oczywiście, w godzinach próby zawsze mogliśmy na siebie liczyć. W czasach historycznych to była broń dla Polaków walczących w 1920 roku, czy krew, którą oddali Polacy Węgrom w 1956 roku. Także bliżej czasów współczesnych stanowisko Węgrów wobec groźby zastosowania wobec Polaków 7 art. Traktatu o Unii Europejskiej.

Dodajmy, że Szekesfehervar jest jednym z najbardziej aktywnych miast partnerskich Opola. W sobotę na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora publiczność będzie mogła zobaczyć aktorów Vörösmarty'ego z Szekesfehervaru.
Balsay Istvan
Arkadiusz Adamczyk

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Znamy datę wyborów samorządowych. Startuje kampania wyborcza Ogłoszono termin wyborów samorządowych - oficjalnie może wystartować kampania wyborcza. W jej prowadzeniu należy zachować zasady. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »