Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Polak Węgier dwa bratanki" w Opolu od ponad 40 lat

Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W 40 rocznicę partnerstwa Opola z miastem Szekesfehervar w opolskim ratuszu rozmawiano o związkach historycznych Polski i Węgier.
- Pierwsze kontakty między naszymi miastami datuje się na 1958 rok, czyli dwa lata po powstaniu węgierskim - mówi Balsay Istvan, wieloletni burmistrz Szekesfehervar. - Po okresie transformacji na szczęście oficjalne kontakty prowadzone przez samorządy naszych miast zostały uzupełnione o kontakty nieoficjalne, pozarządowe i bardzo się z tego cieszymy, bo w tej chwili współpracują ze sobą biblioteki, szkoły, chóry, orkiestry, artyści.
I o ile mi wiadomo, nawiązały się też bardzo ścisłe przyjaźnie. "Polak Węgier dwa bratanki" - dodaje.

Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zauważa, że to przysłowie obrazuje rzadkie zjawisko w Europie, czyli wspólnotę narodów trwającą od czasów głębokiego średniowiecza.

- Mamy tu także duchową więź, bo dalszy ciąg brzmi "i do tańca i do szklanki" - mówi Adamczyk. - Jak byśmy się czepili jeszcze dalej "obaj chyży, obaj żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi", czyli to jakby w kluczowych momentach historii potrzeba tego błogosławieństwa. Ten duchowy aspekt był bardzo widoczny. No i oczywiście, w godzinach próby zawsze mogliśmy na siebie liczyć. W czasach historycznych to była broń dla Polaków walczących w 1920 roku, czy krew, którą oddali Polacy Węgrom w 1956 roku. Także bliżej czasów współczesnych stanowisko Węgrów wobec groźby zastosowania wobec Polaków 7 art. Traktatu o Unii Europejskiej.

Dodajmy, że Szekesfehervar jest jednym z najbardziej aktywnych miast partnerskich Opola. W sobotę na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora publiczność będzie mogła zobaczyć aktorów Vörösmarty'ego z Szekesfehervaru.
Balsay Istvan
Arkadiusz Adamczyk

Wiadomości z regionu

2019-01-21, godz. 22:00 Wandale grasują w Brzegu. O pomoc w ich zatrzymaniu apelują policja i straż miejska Powyrywane znaki, przewrócone śmietniki, zniszczone tablice informacyjne - do takich powtarzających się aktów wandalizmu dochodzi ostatnio w Brzegu. » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Miał być nowy dom, jest konflikt o zadatek. Sąd pomoże w rozwiązaniu sprawy Pan Michał, marzył o kupnie domu za blisko 300 tysięcy złotych w Walidrogach koło Opola, podpisał umowę przedwstępną i wpłacił zadatek. Bank kredytu nie przyz ... » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Ubezpieczajmy dzieci! - apeluje NFZ Nawet 25 tysięcy dzieci w naszym województwie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. » więcej 2019-01-21, godz. 20:00 Opolski ratusz rozważa zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola Powstała koncepcja, aby przenieść zadania mikro do tzw. inicjatywy lokalnej. Ten pomysł był omawiany dziś (21.01) na debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:54 Kolejna ofiara zimy na Opolszczyźnie Kolejna ofiara ujemnych temperatur w naszym regionie. Około godziny 15 w Oleśnie przy ulicy Mostowej przechodnie zauważyli w wodzie przymarznięte ciało mężczy ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Wnuki życzą spokoju i zdrowia. W Filharmonii Opolskiej obchodzono Opolskie Święto Babci i Dziadka To u nich znajdziemy przytulny kąt, pyszny posiłek, dobrą radę i wiele miłości oraz wyrozumiałości. Dziś i jutro babcie i dziadkowie mają swoje święto. To cza ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:15 Rośnie liczba chorych na odrę w regionie. Pediatria USK w Opolu trzyma w rezerwie kilkanaście łóżek Od początku roku na Opolszczyźnie odnotowano 10 przypadków zachorowań na odrę - to o dwa więcej niż w całym 2018 r. Chorzy w większości trafili do Szpitala Wo ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Brzegu Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki Brzegu. Zaproszenie jest kierowane do pań w wieku 50-69 lat. » więcej 2019-01-21, godz. 15:15 Prudnik: chciał być burmistrzem, stanie przed sądem za nieprawidłowości związane z listami poparcia dla swoich kandyda ... Za złamanie prawa w związku z wyborami samorządowymi odpowie Wojciech B., który chciał kandydować na burmistrza Prudnik. Zarzuca mu się m.in. przestępstwo prz ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:04 Gmina sfinansuje działalność szkoły dla tylko jednej klasy Po spotkaniu z rodzicami uczniów władze gminy Reńska Wieś podjęły decyzję w sprawie przenosin klasy ze szkoły w Komornie do placówki w Koźlu. Z powodu małego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »