Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Katarzyna Doros

"Polak Węgier dwa bratanki" w Opolu od ponad 40 lat

Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja o związkach historycznych Polski i Węgier w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
W 40 rocznicę partnerstwa Opola z miastem Szekesfehervar w opolskim ratuszu rozmawiano o związkach historycznych Polski i Węgier.
- Pierwsze kontakty między naszymi miastami datuje się na 1958 rok, czyli dwa lata po powstaniu węgierskim - mówi Balsay Istvan, wieloletni burmistrz Szekesfehervar. - Po okresie transformacji na szczęście oficjalne kontakty prowadzone przez samorządy naszych miast zostały uzupełnione o kontakty nieoficjalne, pozarządowe i bardzo się z tego cieszymy, bo w tej chwili współpracują ze sobą biblioteki, szkoły, chóry, orkiestry, artyści.
I o ile mi wiadomo, nawiązały się też bardzo ścisłe przyjaźnie. "Polak Węgier dwa bratanki" - dodaje.

Arkadiusz Adamczyk z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zauważa, że to przysłowie obrazuje rzadkie zjawisko w Europie, czyli wspólnotę narodów trwającą od czasów głębokiego średniowiecza.

- Mamy tu także duchową więź, bo dalszy ciąg brzmi "i do tańca i do szklanki" - mówi Adamczyk. - Jak byśmy się czepili jeszcze dalej "obaj chyży, obaj żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi", czyli to jakby w kluczowych momentach historii potrzeba tego błogosławieństwa. Ten duchowy aspekt był bardzo widoczny. No i oczywiście, w godzinach próby zawsze mogliśmy na siebie liczyć. W czasach historycznych to była broń dla Polaków walczących w 1920 roku, czy krew, którą oddali Polacy Węgrom w 1956 roku. Także bliżej czasów współczesnych stanowisko Węgrów wobec groźby zastosowania wobec Polaków 7 art. Traktatu o Unii Europejskiej.

Dodajmy, że Szekesfehervar jest jednym z najbardziej aktywnych miast partnerskich Opola. W sobotę na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora publiczność będzie mogła zobaczyć aktorów Vörösmarty'ego z Szekesfehervaru.
Balsay Istvan
Arkadiusz Adamczyk

Wiadomości z regionu

2018-05-21, godz. 22:00 Janusz Korwin Mikke odwiedza Opolszczyznę W planach jest kilka spotkań m.in. z mieszkańcami Opola, Głubczyc, czy Krapkowic. Prezes partii 'Wolność' chce przekonywać mieszkańców do tego, że 'socjalizm ... » więcej 2018-05-21, godz. 17:53 Wiedzą co to niepodległość i tożsamość narodowa. Rozstrzygnięto konkurs z okazji 100-lecia Niepodległej W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano konkurs o tematyce patriotycznej zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. ... » więcej 2018-05-21, godz. 16:00 Autostrada A4: duży zator w kierunku Wrocławia Duży zator na opolskim odcinku autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Powodem jest remont 9-kilometrowego odcinka między węzłami Krapkowice i Opole Południe. Zat ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:30 MN ma trzy opinie prawne w sprawie języka mniejszości Mniejszość Niemiecka zaprezentowała trzy opinie prawne, które mają potwierdzać ich stanowisko w sprawie zgodności z prawem równoległego nauczania języka niemi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:37 Właściciel psa odpowiada za swojego czworonoga. Trwa śledztwo w sprawie wypadku w Kowalowicach Wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się kilka dni temu w podnamysłowskich Kowalowicach. Uwiązany pod sklepem owczarek niemiecki dotkliwie pogryzł ... » więcej 2018-05-21, godz. 13:00 Eksplozja kolorów inauguruje dziś (21.05) Piastonalia Będą liczne koncerty, zawody sportowe i tradycyjna Żakinada. Dziś (21.05) w Opolu ruszają Piastonalia, czyli Studencka Wiosna Kulturalna. » więcej 2018-05-21, godz. 10:59 Saperzy z Gliwic zajmą się ładunkiem spod Kędzierzyna-Koźla. Sprawę bada prokuratura Ponad tysiąc bomb i pocisków znaleziono w lesie pomiędzy Sławięcicami, a Starą Kuźnią w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejsce dziś (21.05) dotrą saper ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:02 "O takich postaciach trzeba pamiętać". W Oleszce uczczono pamięć Karola Chodkiewicza Wojewoda opolski, Adrian Czubak uczcił pamięć Karola Chodkiewicza, młodego kadeta Orląt Lwowskich, który zginął we wsi Oleszka, walcząc o Górę św. Anny w III ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:00 Krapkowicki "Skórzak" otwiera drzwi dla swoich przyszłych uczniów. Będą zadania i nagrody 'Zagraj o tron' to tytuł jutrzejszego (22.05) dnia otwartego w Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach. » więcej 2018-05-21, godz. 08:59 Policjanci z Nysy złapali wandali, którzy maczetą uszkodzili rzeźbę z XVIII wieku Dwaj mężczyźni z Nysy maczetą uszkodzili zabytkową rzeźbę sakralną. Teraz grozi im do ośmiu lat więzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »