Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 12:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Ponad pół tysiąca młodych osób z Opolszczyzny skorzystało ze wsparcia w ramach POWER

Uczniowie OHP w Polanowicach [fot. Hufiec pracy w Polanowiach]
Uczniowie OHP w Polanowicach [fot. Hufiec pracy w Polanowiach]
Monika Zielińska [fot. Barbara Więcek]
Monika Zielińska [fot. Barbara Więcek]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Prawie 2 miliardy złotych ma do dyspozycji do 2020 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Monika Zielińska, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w resorcie. - Wydaliśmy już prawie miliard 200 milionów złotych - dodaje gość Radia Opole.
- Bardzo dużo pieniędzy jest przeznaczonych na aktywizację zawodową i społeczną młodych osób w wieku od 15 do 29 lat. Chodzi o młodzież nieuczestniczącą w systemie edukacji i niepracującą, czyli tzw. trudną młodzież. O wsparcie ubiegają się Ochotnicze Hufce Pracy oraz wszelkie inne podmioty, które są uprawnione do składania wniosków o dofinansowanie i realizują projekty na rzecz tej młodzieży.

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w skali kraju z pomocy skorzystało ponad 15 tysięcy młodych osób, na Opolszczyźnie 600. Program wspiera także więźniów. - W skali kraju służba więzienna wsparła już 15 tysięcy więźniów, z czego na Opolszczyźnie prawie tysiąc. To jest projekt, który pozwoli obecnie osadzonym podejmującym już teraz zatrudnienie, po odbyciu kary automatycznie zintegrować się ze społeczeństwem - uważa Monika Zielińska.

- Nie wszystkie opolskie gminy chcą się zaangażować w nasze programy dotyczące dystrybucji żywności dla najuboższych - powiedziała natomiast w "Poglądach i osądach" wicewojewoda opolski Violetta Porowska. - Gminy te najczęściej mówią, że nie mają na swoim terenie organizacji, które mogłyby zająć się technikaliami, czyli przekazywaniem żywności osobom potrzebującym. Jeżeli w innych gminach radzą sobie i mają takie organizacje, to znaczy, że trzeba albo znaleźć takich ludzi, albo wesprzeć istniejące organizacje. Robimy ważną rzecz, dajemy ludziom jedzenie.

- Mamy na terenie naszego województwa jedną gminę, która twierdzi, że na jej terenie nie ma w ogóle osób potrzebujących, więc nie musi się angażować - dodaje wicewojewoda Porowska, ale nie zdradza, która to gmina.
Monika Zielińska cz. 1
Monika Zielińska cz. 2
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 08:12 Rodzina z Kazachstanu chce zamieszkać w Opolu. Decyzja należy do radnych Opole planuje przyjąć rodzinę repatriantów. To młode małżeństwo, obywatele Kazachstanu polskiego pochodzenia, którzy w grudniu zwrócili się do władz z prośbą ... » więcej 2019-01-19, godz. 20:00 Dzisiaj wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »