Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-10, 19:48 Autor: Witold Wośtak

Msza, marsz pamięci i wystąpienia na placu Wolności. Tak w Opolu upamiętniono katastrofę smoleńską [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu
Wystąpienia, biało-czerwone wieńce, apel pamięci, wojskowa asysta i salwa honorowa. Przed pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia w Opolu zakończyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Uczestniczyli w nich samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, nie kryła radości z obecności mieszkańców. - Po tych ośmiu latach chyba wszyscy już zrozumieliśmy, jak ważna jest pamięć w narodzie. Nie można wyszydzać tego, że pamiętamy, że spotykamy się i chcemy wspominać oraz, że chcemy modlić się i tworzyć ten etos patriotyzmu. Bez wspomnień nie będzie trwałości w narodzie. My musimy znać swoją historię.

Ryszard Szram, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Opolu, jest zdania, że tylko dokładne zbadanie wraku przez Polaków i ekspertów zagranicznych może wyjaśnić przyczynę katastrofy. Zapytaliśmy, czy jego zdaniem, Polacy wciąż są podzieleni w sprawie Smoleńska.

- Trudno ocenić, czy jesteśmy podzieleni bardziej, czy jednak mniej. Tak, jak w każdym społeczeństwie, u nas również te różnice jednak będą. Sprawa jest bardzo złożona, bo jeśli ktoś przyzwyczaił się do starego układu i nagle traci władzę w wyborach, zrobi wszystko w celu jej odzyskania. Wykorzysta każdą sytuację, także katastrofę smoleńską.

Wcześniej w urzędzie wojewódzkim zorganizowano okolicznościową akademię. Wicewojewoda Violetta Porowska zwróciła uwagę, że od katastrofy mija tyle miesięcy, ile osób zginęło w tupolewie. Na spotkaniu wystąpił bard Andrzej Kołakowski.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-12-18, godz. 21:51 Dachowanie auta na DK 46 koło Ozimka, koło Leśnicy przewróciła się ciężarówka Duże utrudnienia w ruchu w miejscowości Schodnia na drodze krajowej numer 46 z Opola do Ozimka. » więcej 2018-12-18, godz. 21:00 Kombatancki opłatek w 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu Weterani, kombatanci i żołnierze spotkali się przy tradycyjnym opłatku w jednostce 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Spotkanie było okazją do wspomnień i od ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:45 Mieszkańcy Zdzieszowic spisali się na medal. Zbiórka dla pogorzelców dała duże efekty Z bardzo dużym odzewem spotkał się apel o pomoc zdzieszowickim pogorzelcom. Przypomnijmy, w nocy z 27 na 28 listopada ogień wybuchł w budynku socjalnym przy u ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:15 Centra przesiadkowe Opole Główne, Wschód i Zachód. Radni przyznali pieniądze na 2019 rok Po raz trzeci przesunięto termin otwarcia kopert z ofertami od firm, które chciałyby wybudować centrum przesiadkowe Opole Główne. Pierwszy przetarg w tej spra ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:24 Ekspose Andrzeja Buły - w województwie opolskim rewolucji nie będzie Kontynuacja dotychczasowej polityki - to plan na najbliższą kadencję. Marszałek województwa wpolskiego Andrzej Buła w swoim ekspose wskazał, na co postawi pod ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:15 Głuchołaska Polonia trafiła w ręce miasta. "Dotychczasowa właścicielka chyba nie wiedziała, że posiada taki budynek" Budynek dawnego hotelu Polonia w Głuchołazach ma nowego właściciela. Nieruchomość znajdująca się przy ulicy Jana Pawła II trafiła w ręce gminy, która nabyła j ... » więcej 2018-12-18, godz. 17:12 Nie żyje śląski reżyser Kazimierz Kutz. Miał 89 lat Nie żyje Kazimierz Kutz, śląski reżyser, jeden z twórców powojennego kina polskiego. Reżyser miał 89 lat. Z Opolem związał się w 1997 roku, kiedy odebrał tytu ... » więcej 2018-12-18, godz. 16:16 Dwaj pijani kierowcy zatrzymani. Jeden z nich jechał na gołej feldze Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 42-letni mężczyzna zatrzymany przez namysłowskich policjantów. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (17.12). Mężczyzn ... » więcej 2018-12-18, godz. 16:05 Kolejny protest pracowników wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj sąd przy pl. Daszyńskiego Pracownicy sądu okręgowego przy pl. Daszyńskiego protestują i żądają podwyżek. Wczoraj podobny protest odbył się przed budynkiem sądu przy ul. Plebiscytowej. ... » więcej 2018-12-18, godz. 15:45 Opole przekazało milion złotych gminie Dąbrowa i 6 milionów gminie Dobrzeń Wielki Pomoc finansowa ma związek ze zmianą granic Opola, która choć mocno oprotestowana przez sąsiadów, stała się faktem 1 stycznia 2017 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »