Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-10, 19:48 Autor: Witold Wośtak

Msza, marsz pamięci i wystąpienia na placu Wolności. Tak w Opolu upamiętniono katastrofę smoleńską [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu
Wystąpienia, biało-czerwone wieńce, apel pamięci, wojskowa asysta i salwa honorowa. Przed pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia w Opolu zakończyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Uczestniczyli w nich samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, nie kryła radości z obecności mieszkańców. - Po tych ośmiu latach chyba wszyscy już zrozumieliśmy, jak ważna jest pamięć w narodzie. Nie można wyszydzać tego, że pamiętamy, że spotykamy się i chcemy wspominać oraz, że chcemy modlić się i tworzyć ten etos patriotyzmu. Bez wspomnień nie będzie trwałości w narodzie. My musimy znać swoją historię.

Ryszard Szram, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Opolu, jest zdania, że tylko dokładne zbadanie wraku przez Polaków i ekspertów zagranicznych może wyjaśnić przyczynę katastrofy. Zapytaliśmy, czy jego zdaniem, Polacy wciąż są podzieleni w sprawie Smoleńska.

- Trudno ocenić, czy jesteśmy podzieleni bardziej, czy jednak mniej. Tak, jak w każdym społeczeństwie, u nas również te różnice jednak będą. Sprawa jest bardzo złożona, bo jeśli ktoś przyzwyczaił się do starego układu i nagle traci władzę w wyborach, zrobi wszystko w celu jej odzyskania. Wykorzysta każdą sytuację, także katastrofę smoleńską.

Wcześniej w urzędzie wojewódzkim zorganizowano okolicznościową akademię. Wicewojewoda Violetta Porowska zwróciła uwagę, że od katastrofy mija tyle miesięcy, ile osób zginęło w tupolewie. Na spotkaniu wystąpił bard Andrzej Kołakowski.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:00 Usiłował zabić dłutem, grozi mu nawet dożywocie. Jego ofiara żyje tylko dzięki szybkiej pomocy Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu nadzoruje śledztwo przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa. Wobec mężczyzny zasto ... » więcej 2018-09-25, godz. 18:30 Kukiz 15 przedstawił liderów list wyborczych w powiecie nyskim. "Nie będziemy prowadzić bójki personalnej" Ruch Kukiz 15 przedstawił podczas dzisiejszej (25.09) konferencji prasowej w Nysie miejscowych liderów list do sejmiku województwa oraz rady powiatu. » więcej 2018-09-25, godz. 18:00 Mniejszość Niemiecka chwali się na billboardach pracą wykonaną w ostatniej kadencji 'Znamy się na dobrej robocie nie od dziś' to tytuł kampanii Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. Akcja to 12 billboardów ustawionych przy ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »