Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-10, 19:48 Autor: Witold Wośtak

Msza, marsz pamięci i wystąpienia na placu Wolności. Tak w Opolu upamiętniono katastrofę smoleńską [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu
Wystąpienia, biało-czerwone wieńce, apel pamięci, wojskowa asysta i salwa honorowa. Przed pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia w Opolu zakończyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Uczestniczyli w nich samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, nie kryła radości z obecności mieszkańców. - Po tych ośmiu latach chyba wszyscy już zrozumieliśmy, jak ważna jest pamięć w narodzie. Nie można wyszydzać tego, że pamiętamy, że spotykamy się i chcemy wspominać oraz, że chcemy modlić się i tworzyć ten etos patriotyzmu. Bez wspomnień nie będzie trwałości w narodzie. My musimy znać swoją historię.

Ryszard Szram, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Opolu, jest zdania, że tylko dokładne zbadanie wraku przez Polaków i ekspertów zagranicznych może wyjaśnić przyczynę katastrofy. Zapytaliśmy, czy jego zdaniem, Polacy wciąż są podzieleni w sprawie Smoleńska.

- Trudno ocenić, czy jesteśmy podzieleni bardziej, czy jednak mniej. Tak, jak w każdym społeczeństwie, u nas również te różnice jednak będą. Sprawa jest bardzo złożona, bo jeśli ktoś przyzwyczaił się do starego układu i nagle traci władzę w wyborach, zrobi wszystko w celu jej odzyskania. Wykorzysta każdą sytuację, także katastrofę smoleńską.

Wcześniej w urzędzie wojewódzkim zorganizowano okolicznościową akademię. Wicewojewoda Violetta Porowska zwróciła uwagę, że od katastrofy mija tyle miesięcy, ile osób zginęło w tupolewie. Na spotkaniu wystąpił bard Andrzej Kołakowski.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-07-23, godz. 17:00 Świadkowie wypadku na ul. Grunwaldzkiej w Opolu poszukiwani Opolska policja poszukuje świadków wypadku, do którego doszło 7 lipca na ul. Grunwaldzkiej. Około godziny 11 kierujący samochodem osobowym marki audi, cofając ... » więcej 2018-07-23, godz. 16:30 Lubrza: aleja lipowa będzie ścieżką rowerową, obok powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej Jest szansa, że jesienią będzie wyłoniony wykonawca modernizacji odcinka trasy wojewódzkiej 414 w Lubrzy. Mówi się o tym od kilku lat. Powstanie tam zupełnie ... » więcej 2018-07-23, godz. 16:00 Był poszukiwany za rozbój i przechowywał narkotyki. Wpadł w altanie ogrodowej Nyscy policjanci zatrzymali 29-latka poszukiwanego za rozbój. Ustalili on, że może ukrywać się w jednej z altan ogrodowych w Nysie. Kryminalni otrzymali infor ... » więcej 2018-07-23, godz. 15:15 Antyaborcyjny baner wciąż wisi na ścianie budynku w Opolu. Wspólnota mieszkaniowa rozmawiać nie chce Baner antyaborcyjny, który od kilku dni wisi na budynku na skrzyżowaniu ul. Książąt Opolskich i ul. Sądowej w Opolu wzbudził kontrowersje i odbił się szerokim ... » więcej 2018-07-23, godz. 14:00 Poseł Stawiarski krytykuje demonstracje opozycji przed Sejmem - Demonstracje są objawem demokracji, ale nie powinniśmy przekraczać pewnych granic - tak ostatnie protesty opozycji przed parlamentem i wwożenie w bagażniku ... » więcej 2018-07-23, godz. 14:00 Napadł na ratownika medycznego, a w międzyczasie znieważył policjanta. Krewkiemu brzeżaninowi grozi więzienie Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się w miniony weekend w Brzegu. W nocy z piątku na sobotę zaatakowany został zespół ratownictwa medycznego. Załoga karetk ... » więcej 2018-07-23, godz. 13:50 Przyczyną zatrucia i śmierci młodych ludzi mogły być pochodne opium Jedna z dwóch ofiar śmiertelnych zatrucia nieznaną substancją i mężczyzna, który jest hospitalizowany na toksykologii w szpitalu w Sosnowcu, bawili się razem ... » więcej 2018-07-23, godz. 13:15 Przewoził prawie 250 gramów marihuany z Holandii do Polski. Sąd skazał go na 3 lata więzienia Ireneusz K. podczas przeprowadzki z Holandii do Polski został zatrzymany do rutynowej kontroli. Zdarzenie miało miejsce 26 marca. Mężczyzna miał przy sobie su ... » więcej 2018-07-23, godz. 13:00 Woda w Ozimku już zdatna do użytkowania. Trwa ustalanie źródła skażenia - Najgorsze za nami, kryzys zażegnany - ocenił w porannym komentarzu Radia Opole 'Poglądy i osądy' Mirosław Wiciak, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunal ... » więcej 2018-07-23, godz. 12:35 Pożar śmieci w Dąbrowie to podpalenie. Tak wynika z oględzin biegłego Pożar na nielegalnym składowisku śmieci w Dąbrowie był wynikiem podpalenia - tak wynika z oględzin przeprowadzonych przez biegłego z zakresu pożarnictwa. Przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »