Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-10, 19:48 Autor: Witold Wośtak

Msza, marsz pamięci i wystąpienia na placu Wolności. Tak w Opolu upamiętniono katastrofę smoleńską [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Opolu
Wystąpienia, biało-czerwone wieńce, apel pamięci, wojskowa asysta i salwa honorowa. Przed pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia w Opolu zakończyły się uroczystości upamiętniające 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Uczestniczyli w nich samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, nie kryła radości z obecności mieszkańców. - Po tych ośmiu latach chyba wszyscy już zrozumieliśmy, jak ważna jest pamięć w narodzie. Nie można wyszydzać tego, że pamiętamy, że spotykamy się i chcemy wspominać oraz, że chcemy modlić się i tworzyć ten etos patriotyzmu. Bez wspomnień nie będzie trwałości w narodzie. My musimy znać swoją historię.

Ryszard Szram, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Opolu, jest zdania, że tylko dokładne zbadanie wraku przez Polaków i ekspertów zagranicznych może wyjaśnić przyczynę katastrofy. Zapytaliśmy, czy jego zdaniem, Polacy wciąż są podzieleni w sprawie Smoleńska.

- Trudno ocenić, czy jesteśmy podzieleni bardziej, czy jednak mniej. Tak, jak w każdym społeczeństwie, u nas również te różnice jednak będą. Sprawa jest bardzo złożona, bo jeśli ktoś przyzwyczaił się do starego układu i nagle traci władzę w wyborach, zrobi wszystko w celu jej odzyskania. Wykorzysta każdą sytuację, także katastrofę smoleńską.

Wcześniej w urzędzie wojewódzkim zorganizowano okolicznościową akademię. Wicewojewoda Violetta Porowska zwróciła uwagę, że od katastrofy mija tyle miesięcy, ile osób zginęło w tupolewie. Na spotkaniu wystąpił bard Andrzej Kołakowski.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym uroczystości upamiętniających katastrofę smoleńską.
Violetta Porowska
Ryszard Szram

Wiadomości z regionu

2018-04-20, godz. 00:13 Dachowanie samochodu osobowego w Główczycach W Główczycach w powiecie oleskim doszło do dachowania samochodu osobowego. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-04-19, godz. 22:00 Zderzenie motocyklisty z osobówką w centrum Opola Na ul. Armii Krajowej w Opolu 36-latek kierujący motocyklem marki yamaha zderzył się z osobowym fordem mondeo. Doznał obrażeń ciała i został przewieziony do s ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:20 Gmina Strzeleczki wspiera rozbudowę Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim Wójt gminy Strzeleczki przekazał darowiznę, w kwocie 20 tysięcy złotych na ręce władz Uniwersytetu Opolskiego. Fundusze mają wesprzeć rozbudowę Collegium Medi ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:00 Opole: Radni sprawdzą transakcje prezydenta. Wyniki poznamy po wakacjach Komisja Rewizyjna działająca przy Radzie Miasta Opola skontroluje zamiany gruntów i budynków i ich zbycie w latach 2014-2018. Chodzi o transakcje zawierane pr ... » więcej 2018-04-19, godz. 20:30 Policja łapała kierowców "z ciężką nogą" na A4 18 mandatów i 1 sprawa skierowana do sądu - to efekt policyjnej akcji 'Nie dla prędkości', którą przeprowadzono na autostradzie A4. » więcej 2018-04-19, godz. 19:45 Posadzili bratki w dziurach drogi powiatowej. Starosta mówi, że to łamanie prawa Kwiaty rosnące w asfaltowej jezdni pokazały się w Szybowicach. Nie ma to jednak związku z wiosną. W dziurach drogi biegnącej przez wioskę posadzili je mieszka ... » więcej 2018-04-19, godz. 19:20 "Bieg w kasku" zachęcał do studiowania na Politechnice Opolskiej Ponad 70 zawodniczek wystartowało w 'Biegu w kasku' na błoniach Politechniki Opolskiej. To element ogólnopolskiej akcji 'Dziewczyny na Politechniki', której c ... » więcej 2018-04-19, godz. 18:30 Nowe drzewa w parku na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu. "Wszyscy musimy dbać o środowisko" 16 nowych topoli i dębów rośnie od dzisiaj (19.04) na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. To część rozbudowy parku w pobliżu tzw. górki śmierci z myślą o nowych m ... » więcej 2018-04-19, godz. 17:30 Oszustwo "na Caritas". Możliwe, że oszuści użyli środków usypiających Sposobem 'na Caritas' zostali oszukani mieszkańcy powiatu głubczyckiego. Stracili 7 tysięcy złotych. To pierwszy taki przypadek na Opolszczyźnie. Oszuści prze ... » więcej 2018-04-19, godz. 17:16 Opolscy radni zdecydowali - bulwary wolne od zakazu picia alkoholu. Ale nie mocniejszego niż 12 proc. Będzie można pić alkohol na Bulwarach Nadodrzańskich w Opolu, ale o mocy nie większej niż 12 procent. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »