Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-08, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy podzieleni w sprawie ewentualnej obniżki pensji poselskich

Tadeusz Jarmuziewicz, Piotr Piaseczny, Marcin Oszańca, Paweł Grabowski, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Tadeusz Jarmuziewicz, Piotr Piaseczny, Marcin Oszańca, Paweł Grabowski, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Pomysł obniżenia pensji posłów, szefów spółek Skarbu Państwa i samorządowców był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy komentowali wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku dni. Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił o 20-procentowej obniżce pensji.
Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, chwali tę, jego zdaniem, ciekawą propozycję. - Widać, że Platforma próbowała zagrać tymi pieniędzmi. Pojechał „Konwój wstydu” w Polskę, a prezes Kaczyński zrobił szach-mat. Dobrze by było, gdyby Platforma wyjaśniła, ile kosztuje ten konwój i z jakich pieniędzy jest finansowany.

Tadeusz Jarmuziewicz, były poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że Kaczyński leczy pacjenta - polityków - nie na tę chorobę, co potrzeba. - Chorobą jest pazerność, a nie wysokość płac. Chorobą jest to, że po cichu, żeby nikt nie zauważył, nie publikując tego, bierze się pieniądze, jako stały element wynagrodzenia i nie informuje się o tym nikogo. To jest problem.

Z kolei Piotr Piaseczny, reprezentujący Nowoczesną, określa ten pomysł jako prymitywny, wręcz prostacki. - Przyłapano PiS na chciwości, dokonajmy więc aktu samobiczowania, tylko, że nie w swoje plecy. To jest dość dziwaczny wniosek. Pomijam wątek akurat 20 procent. Dlaczego nie 25 lub 50 procent mniej? Ten odsetek jest wystrzelony kompletnie z sufitu.

Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, wszystkim powinno zależeć na coraz lepszej pracy posłów, a obniżka pensji nie ułatwi tego. - Tego typu posunięcia na pewno nie zrealizują tego zadania – nie ma na to siły. Podejrzewam, że wspominana pazerność spowoduje szukanie innych możliwości finansowych.

Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego, uważa, że Kaczyński proponuje takie rozwiązania, bo nie musi martwić się o swój byt. Mówi też o propozycji jego partii. - Polskie Stronnictwo Ludowe pracuje nad rozwiązaniem, które polega na powiązaniu uposażenia poselskiego ze średnią krajową. Jeżeli społeczeństwu żyje się lepiej, a rząd przynajmniej nie przeszkadza w tym, politycy mogliby partycypować.

Dodajmy, że w dzisiejszej audycji nie było przedstawiciela PiS.
Paweł Grabowski
Tadeusz Jarmuziewicz
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 23:00 Opolskie pielęgniarki i położne świętowały 20-lecie związków zawodowych Pielęgniarki i położne z Opolszczyzny świętowały 20-lecie istnienia ogólnopolskiego związku zawodowego w regionie. Jubileusz był okazją do podziękowań i wspom ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogł ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:30 Sad dla mieszkańców. W Wawelnie posadzą drzewa starego typu Owoce dla mieszkańców Wawelna - w miejscowości powstanie ogólnodostępny sad. Na nieużytku rolnym zostaną posadzone drzewa i rośliny miododajne, zamontowane bę ... » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:45 Powojenne niewybuchy odkryte w kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu Brzescy saperzy zostali wezwani na interwencję do Opola. W jednej z kamienic w śródmieściu odkryto bowiem granaty prawdopodobnie z czasów drugiej wojny świato ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Biznesowe Oskary rozdane. Najlepsze przedsiębiorstwa wyróżnione na Gali Biznesu Izba Gospodarcza 'Śląsk' i Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki po raz szesnasty uhonorowały przedsiębiorców Biznesowymi Oscarami. Statuetki 'Firma Roku 2017 ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Tłumy na wykładzie motywacyjnym Łukasza Jakóbiaka. W Opolu podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery Wykład motywacyjny youtubera Łukasza Jakóbiaka przyciągnął ponad 300 uczniów szkół średnich i gimnazjów na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opol ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:00 Opolski Alarm Smogowy zarzuca prezydentowi Opola brak działań na rzecz polepszenia jakości powietrza - Od 10 dni w Opolu utrzymuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia średniodobowego PM10 - informują działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Zarzucają m.in ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:00 Bezpieczeństwo mieszkańców i walka z bezrobociem. Wojciech Stachoń zapowiada ściągnięcie do Pakosławic inwestora Wodociąg i kanalizacja we wszystkich miejscowościach w gminie, nowe chodniki i remonty dróg, a także sprowadzenie zagranicznego inwestora mogącego zatrudnić n ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »