Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-08, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy podzieleni w sprawie ewentualnej obniżki pensji poselskich

Tadeusz Jarmuziewicz, Piotr Piaseczny, Marcin Oszańca, Paweł Grabowski, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Tadeusz Jarmuziewicz, Piotr Piaseczny, Marcin Oszańca, Paweł Grabowski, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Pomysł obniżenia pensji posłów, szefów spółek Skarbu Państwa i samorządowców był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy komentowali wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku dni. Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił o 20-procentowej obniżce pensji.
Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, chwali tę, jego zdaniem, ciekawą propozycję. - Widać, że Platforma próbowała zagrać tymi pieniędzmi. Pojechał „Konwój wstydu” w Polskę, a prezes Kaczyński zrobił szach-mat. Dobrze by było, gdyby Platforma wyjaśniła, ile kosztuje ten konwój i z jakich pieniędzy jest finansowany.

Tadeusz Jarmuziewicz, były poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że Kaczyński leczy pacjenta - polityków - nie na tę chorobę, co potrzeba. - Chorobą jest pazerność, a nie wysokość płac. Chorobą jest to, że po cichu, żeby nikt nie zauważył, nie publikując tego, bierze się pieniądze, jako stały element wynagrodzenia i nie informuje się o tym nikogo. To jest problem.

Z kolei Piotr Piaseczny, reprezentujący Nowoczesną, określa ten pomysł jako prymitywny, wręcz prostacki. - Przyłapano PiS na chciwości, dokonajmy więc aktu samobiczowania, tylko, że nie w swoje plecy. To jest dość dziwaczny wniosek. Pomijam wątek akurat 20 procent. Dlaczego nie 25 lub 50 procent mniej? Ten odsetek jest wystrzelony kompletnie z sufitu.

Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, wszystkim powinno zależeć na coraz lepszej pracy posłów, a obniżka pensji nie ułatwi tego. - Tego typu posunięcia na pewno nie zrealizują tego zadania – nie ma na to siły. Podejrzewam, że wspominana pazerność spowoduje szukanie innych możliwości finansowych.

Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego, uważa, że Kaczyński proponuje takie rozwiązania, bo nie musi martwić się o swój byt. Mówi też o propozycji jego partii. - Polskie Stronnictwo Ludowe pracuje nad rozwiązaniem, które polega na powiązaniu uposażenia poselskiego ze średnią krajową. Jeżeli społeczeństwu żyje się lepiej, a rząd przynajmniej nie przeszkadza w tym, politycy mogliby partycypować.

Dodajmy, że w dzisiejszej audycji nie było przedstawiciela PiS.
Paweł Grabowski
Tadeusz Jarmuziewicz
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 11:27 Pijany kierowca wiózł dziecko. Policjantom tłumaczył, że... piwo to nie alkohol Choć był pijany, a sąd już wcześniej zabrał mu prawo jazdy, 52-latek znów po alkoholu wsiadł za kierownicę. W podróż zabrał 12-letnie dziecko. Mężczyzna zosta ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:45 Co trzeci „orlik” nie nadaje się do użytkowania. Boiska wielofunkcyjne niszczeją, a nie wszyscy decydują się na ich na ... Jak wynika z raportu warszawskiej Akademii Piłkarskiej „EsKadra” oraz firmy TakeTask, 33% wszystkich „orlików” powinna zostać zamknięta ze względu na zły stan ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:40 Zawadzkie: był oddział żłobkowy, będzie - przedszkolny Uruchomienie żłobka w Zawadzkiem spowodowało roszady w oddziałach przedszkolnych. Remontowany obecnie jest budynek, w którym do tej pory działał oddział żłobk ... » więcej 2018-07-19, godz. 09:00 14. Master Truck Show rusza w piątek Prawdziwe święto czeka wielbicieli motoryzacji i ciężarówek w najbliższy weekend. Przed nami 14 edycja Master Truck, czyli zlot najpiękniejszych ciężarówek tu ... » więcej 2018-07-19, godz. 07:00 Centrum przesiadkowe w Głuchołazach coraz bliżej. "Jesteśmy na etapie przetargu" Głuchołazy po kilkunastu latach doczekają się centrum przesiadkowego. To kolejne zadanie w ramach programu rewitalizacji miasta. Dworzec Głuchołazy Miasto od ... » więcej 2018-07-18, godz. 20:15 Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po pobraniu próbek cieczy stwierdził, że przekroczyła ona parametry mikrobiologiczne. Woda z ujęcia przy ulicy ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Prudnik: budżet obywatelski czeka na propozycje wnioskodawców Mieszkańcy gminy Prudnik mogą zdecydować, na co wydać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2019. Do końca lipca można składać wnioski zawierające pomysły przeds ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Stawy i aleja lipowa w Izbicku mają wypięknieć Mieszkańcy Izbicka nie mają zielonego terenu rekreacyjnego w swojej miejscowości. Zabytkowy park i pałac są w rękach prywatnych. Zabytkowa aleja lipowa od daw ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:00 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi w sobotę (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-18, godz. 18:30 Opolski Alarm Smogowy: miasto powinno kupić przedszkolakom oczyszczacze powietrza Jakość powietrza w Opolu zamiast się poprawiać - pogarsza się - tak twierdzą działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Opinię podpierają wynikami dotyczącymi zaw ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »