Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-08, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy podzieleni w sprawie ewentualnej obniżki pensji poselskich

Tadeusz Jarmuziewicz, Piotr Piaseczny, Marcin Oszańca, Paweł Grabowski, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Tadeusz Jarmuziewicz, Piotr Piaseczny, Marcin Oszańca, Paweł Grabowski, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Pomysł obniżenia pensji posłów, szefów spółek Skarbu Państwa i samorządowców był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy komentowali wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku dni. Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił o 20-procentowej obniżce pensji.
Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, chwali tę, jego zdaniem, ciekawą propozycję. - Widać, że Platforma próbowała zagrać tymi pieniędzmi. Pojechał „Konwój wstydu” w Polskę, a prezes Kaczyński zrobił szach-mat. Dobrze by było, gdyby Platforma wyjaśniła, ile kosztuje ten konwój i z jakich pieniędzy jest finansowany.

Tadeusz Jarmuziewicz, były poseł Platformy Obywatelskiej, uważa, że Kaczyński leczy pacjenta - polityków - nie na tę chorobę, co potrzeba. - Chorobą jest pazerność, a nie wysokość płac. Chorobą jest to, że po cichu, żeby nikt nie zauważył, nie publikując tego, bierze się pieniądze, jako stały element wynagrodzenia i nie informuje się o tym nikogo. To jest problem.

Z kolei Piotr Piaseczny, reprezentujący Nowoczesną, określa ten pomysł jako prymitywny, wręcz prostacki. - Przyłapano PiS na chciwości, dokonajmy więc aktu samobiczowania, tylko, że nie w swoje plecy. To jest dość dziwaczny wniosek. Pomijam wątek akurat 20 procent. Dlaczego nie 25 lub 50 procent mniej? Ten odsetek jest wystrzelony kompletnie z sufitu.

Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, wszystkim powinno zależeć na coraz lepszej pracy posłów, a obniżka pensji nie ułatwi tego. - Tego typu posunięcia na pewno nie zrealizują tego zadania – nie ma na to siły. Podejrzewam, że wspominana pazerność spowoduje szukanie innych możliwości finansowych.

Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego, uważa, że Kaczyński proponuje takie rozwiązania, bo nie musi martwić się o swój byt. Mówi też o propozycji jego partii. - Polskie Stronnictwo Ludowe pracuje nad rozwiązaniem, które polega na powiązaniu uposażenia poselskiego ze średnią krajową. Jeżeli społeczeństwu żyje się lepiej, a rząd przynajmniej nie przeszkadza w tym, politycy mogliby partycypować.

Dodajmy, że w dzisiejszej audycji nie było przedstawiciela PiS.
Paweł Grabowski
Tadeusz Jarmuziewicz
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Marcin Oszańca

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:30 W lutym w Opolu rusza kolejna akcja bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących Zabieg sterylizacji pozwala uniknąć niekontrolowanego rozrodu zwierząt. W stolicy regionu jest obecnie około 600 kotów żyjących wolno, które są dokarmiane prz ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:00 Dawne kasyno oficerskie w Nysie niszczeje. Radni pytają o dalszy los budynku Jaka przyszłość czeka budynek dawnego kasyna oficerskiego w Nysie? Losem zabytku z początku XX wieku coraz bardziej interesują się nyscy radni. » więcej 2019-01-18, godz. 22:00 Na ścianie przystanku powstanie mural związany z Gąsiorowicami Starą wiatę na przystanku autobusowym zmienią w dzieło sztuki. Mieszkańcy Gąsiorowic wpadli na kolejny pomysł, jak upiększyć swoją wioską. Na dodatek udało im ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:47 Zmarł ksiądz Alojzy Sitek. Miał 90 lat W piątek (18.01) w wieku 90 lat zmarł wieloletni kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ksiądz dr Alojzy Sitek. Był jeden z największych i najbardziej zasłużony ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:00 Mieszkanka Paczkowa straciła 16 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała fałszywemu policjantowi Oszuści nie rezygnują z okradania seniorów popularną metodą 'na policjanta'. Jedna z paczkowskich seniorek straciła w ten sposób 16 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-18, godz. 20:23 Kolizja 3 samochodów na autostradzie A4 Na 278 km autostrady A4 w kierunku Katowic, w pobliżu węzła Nogowczyce, około 20:00 doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Nie ma informacji o poszkodowany ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »