Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych zależy od kierowców. Policjanci i kolejarze apelują o ostrożność

Przejazd kolejowy © (fot. AFRO)
Przejazd kolejowy © (fot. AFRO)
Ignorowanie przepisów ruchu drogowego to najczęstsza przyczyna wypadków na przejazdach kolejowych. Opolska policja, Polskie Linie Kolejowe i Straż Ochrony Kolei apelują o ostrożność i edukują kierowców, jak bezpiecznie przekraczać przejazdy kolejowe.
W ubiegłym roku w regionie doszło do 7 wypadków na przejazdach, natomiast od początku stycznia odnotowano już 2 takie zdarzenia. W Chmielowicach zginęły 4 osoby, to pierwszy tak tragiczny wypadek w regionie od kilku lat.

- Wbrew pozorom przejazdy kolejowe to bardzo bezpieczne miejsca - mówi podinspektor Maciej Milewski z wydziału ruchu drogowego KWP w Opolu. - To bezpieczeństwo przejazdu może być tylko zachowane wtedy, kiedy sami będziemy przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Musimy pamiętać o tym, że oczywiście, sam znak STOP obliguje nas do tego, żeby się zatrzymać, ale tak naprawdę wjeżdżamy na przejazd kolejowy tylko wtedy, kiedy będziemy w 100% pewni, że będziemy w stanie z niego zjechać. Nawet jeśli jest to przejazd strzeżony i te zapory są otwarte, rozejrzyjmy się, zwolnijmy, zachowajmy ostrożność i upewnijmy się, że możemy na ten przejazd wjechać - dodaje.

Na terenie województwa opolskiego mamy 586 przejazdy kolejowe. 101 jest strzeżonych przez dróżnika, 373 są oznakowane. Pozostałe to przejazdy z rogatkami lub sygnalizacją.

- W 2017 roku na 68 przejazdach został zamontowany monitoring, oprócz tego 18 przejazdów będzie wkrótce modernizowanych - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe. - Montowane są urządzenia, czyli sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. Wymieniane są rogatki bądź półrogatki oraz monitoring. Sądzimy, że monitoring jest tym działaniem, które nie tylko dodatkowo mobilizuje kierowców do właściwego zachowania, ale też wielokrotnie pozwala nam występować o to, żeby kierowcy, którzy narażają życie swoje i innych byli przykładnie ukarani przez policję.

Kolejarze przypominają, że droga hamowania pociągu jadącego z prędkością 100km/h wynosi ponad 700 metrów.
Maciej Milewski
Mirosław Siemieniec

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 21:27 Samobójstwo w gminie Popielów? Śledczy badają okoliczności śmierci mieszkańca powiatu nyskiego Zwłoki 34-letniego mężczyzny znaleziono w okolicach mostu nad Odrą w jednej z miejscowości w gminie Popielów. To mieszkaniec powiatu nyskiego. » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 TOZ w Opolu walczy o psa Dino. Będzie interweniować u prokuratora generalnego Opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie składa broni w walce o owczarka Dino. Wolontariusze zapowiadają, że będą interweniować u prokuratora generalne ... » więcej 2019-02-20, godz. 20:45 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań" - To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paw ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »