Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-05, 08:21 Autor: Witold Wośtak

Przez bieg upamiętnili bohaterską postawę Żołnierzy Wyklętych

Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Bieg "Tropem wilczym" - start we wsi Królowe [fot. Witold Wośtak]
Pobiegli "Tropem wilczym" ze wsi Królowe (gmina Głubczyce) dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Miejsce startu nie było przypadkowe, bo właśnie w tamtejszym młynie ukrywał się w 1947 roku Zygmunt Szendzielarz, pseudonim Łupaszka, wraz z kilkoma Niezłomnymi.
Uczestnicy mieli do wyboru tradycyjny dystans 1963 metrów lub 13-kilometrową trasę prowadzącą przez las "Marysieńka" do Głubczyc.

Zapytaliśmy, czy traktują udział jako jeden z wielu startów, czy motywacją było uczczenie Żołnierzy Wyklętych.

Jedna z uczestniczek uważa, że te dwie okazje łączą się ze sobą. Według niej, osoby biegające widzą w tym kolejną szansę aktywności. Z drugiej strony można włączyć się w upamiętnienie lub utożsamić się z Żołnierzami Wyklętymi, przez ubranie koszulki z ich podobiznami. Inny uczestnik zwraca z kolei uwagę na ogrom poświęcenia Niezłomnych. Druga biegaczka chwali taką formę upamiętnienia i przekonuje, że podobnych inicjatyw powinno być więcej. Według kolejnego mężczyzny, wiedza o Żołnierzach Wyklętych stała się bardziej powszechna, co ma wpływ na udział w takich biegach.

Przed biegiem została odprawiona msza święta w głubczyckim kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dodajmy, że Radio Opole było patronem medialnym tego biegu.
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2019-04-26, godz. 13:15 Śmiertelne pobicie pod marketem budowlanym w Nysie. Ruszył proces Do 10 lat więzienia grozi czterem mężczyznom, których prokuratura oskarżyła o śmiertelne pobicie nastolatka na parkingu pod marketem budowlanym w Nysie. W lis ... » więcej 2019-04-26, godz. 12:00 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym koło Głogówka Do śmiertelnego wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w okolicach Głogówka w powiecie prudnickim. - Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy około ... » więcej 2019-04-26, godz. 11:45 Kolejny rok wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Opolski Alarm Smogowy podsumował stan powietrza w 2018 roku Dwukrotnie więcej dni z przekroczoną dopuszczalną normą pyłów, wzrost liczby zgonów oraz zachorowań na nowotwory, choroby układu oddechowego i krążenia. Opols ... » więcej 2019-04-26, godz. 11:30 "Po strajku jesteśmy poobijani psychicznie". Kuratorium: młodzież może spokojnie czekać na matury - Zawieszenie strajku było dla nas zaskoczeniem - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu, p ... » więcej 2019-04-26, godz. 10:00 Prokuratura umorzy śledztwo ws. strzelaniny przed opolskim komisariatem? Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze po trzykrotnym przedłużaniu śledztwa dotyczącego strzelaniny przed komisariatem policji w Opolu zakończyła je. Jak nieof ... » więcej 2019-04-26, godz. 08:45 Wylosowano troje członków do prac w zespole ds. Budżetu Obywatelskiego Opola. Zainteresowanie mieszkańców znikome Wyboru wielkiego nie było, bo do naboru zgłosiła się zaledwie 6 mieszkańców miasta. Do zadań zespołu będzie należeć m.in. nadzór nad prawidłowym zgłaszaniem p ... » więcej 2019-04-26, godz. 07:15 50-lecie kędzierzyńskiego MZK i akcja pomocy dla schroniska 1 maja Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu będzie świętował 50-lecie działalności. Z tej okazji przygotowywany jest piknik dla mieszkańców, zlot ... » więcej 2019-04-26, godz. 07:00 Drzew powinno wystarczyć dla każdego. Rusza akcja "Sadzimy las" Kilka tysięcy sadzonek drzew rozdadzą dziś (26.04) opolskie nadleśnictwa. To w ramach ogólnopolskiej akcji 'Sadzimy las'. » więcej 2019-04-25, godz. 21:30 Pieniądze potrącone za strajk nauczycieli w Opolu pozostaną w planach finansowych szkół - Pieniądze, które zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zostały potrącone z pensji strajkujących nauczycieli, pozostaną w planach finansowych s ... » więcej 2019-04-25, godz. 20:30 Co dała nam Unia? W tym roku mija 15 lat od wejścia Polski do wspólnoty Od 2004 roku Opolszczyzna otrzymała z Unii Europejskiej 22 miliardy złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę dróg, remonty obiektów użyteczności publ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »