Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-04, 17:14 Autor: Ewelina Laxy

W Opolu pobiegli dla Żołnierzy Wyklętych - za nami 2. edycja biegu "Tropem Wilczym" [FILM, ZDJĘCIA]

Tropem Wilczym Opole - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Na starcie stanęło ponad 400 zawodników, którzy przebiegli dwie trasy - jedną o długości 10 km, drugą, symboliczną na 1963 metry.
Pierwszy na metę krótkiego dystansu wbiegł Michał Kosmaty z Opola, który pokonał trasę w 7 min. 42 sek. Jak mówi, jest to dobra okazja do rozpoczęcia sezonu biegowego.

- Po pierwszym kilometrze już miałem dosyć, ale wiedziałem, że prowadzę, na fantazji troszkę przebiegłem ten drugi kilometr. Później już tylko kontrolowałem, czy nikt mnie nie dogania. Wspieram takie inicjatywy i dlatego też się tu pojawiłem - zaznacza Kosmaty.

- Trasa była w miarę łatwa, oprócz jednego momentu przy Bolko, gdzie trzeba było podbiec no i też trochę po plaży przebiec po piasku. Raz, żeby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych, a z drugiej strony się sprawdzić na dystansie 10 km. To też jest jakiś rodzaj upamiętnienia tych, którzy walczyli po wojnie z komunistami - dodaje Mieszko Antoniak, który zajął pierwsze miejsce na dystansie 10 km. Biegacz przebył trasę w 32 min. 20 sek.

Pierwsza wśród kobiet była Beata Pancylejko (43:52). W biegu na 1963 metry wśród pań triumfowała Ewelina Pancylejko (8:58).

Bieg "Tropem Wilczym" w Opolu został zorganizowany po raz 2. Jak mówi Albert Ogiolda, ze Stowarzyszenia Kibiców Odry Opole "Jedna Odra", które jest organizatorem wydarzenia, jest to jeden z kilkaset biegów organizowanych w kraju i zagranicą.

- Mamy nadzieję, że to jest dobra lekcja historii, a najlepiej, żeby była i historii i wychowania fizycznego, bo tak naprawdę ta troska o zdrowie fizyczne o kondycję jest bardzo ważna. Też chcemy to promować. Co roku ośmiu innych patronów przypisanych jest do biegu. W tym roku jest to m.in. rotmistrz Witold Pilecki, ale także Łukasz Ciepliński ps. Pług.

Podczas biegu opolscy harcerze przybliżali pamięć niezłomnych. Na parkingu przy Narodowym Centrum Polskiej Piosenki stanęły namioty harcerskie, w których opolanie mogli poznawać historie Niezłomnych.

- Dla najmłodszych przygotowaliśmy kolorowanki z Żołnierzami Wyklętymi - mówi Antonina Gołoszewska-Siwiak drużynowa 3 opolskiej drużyny harcerek "Szara Przystań". - Dzieci rysują, ale my przy okazji staramy się im powiedzieć, co to byli za ludzie, zapytać, czy wiedzą dlaczego tu są i jak nie wiedzą za bardzo, to staramy się im wytłumaczyć. Dla nas harcerek jest to szczególne ważne, bo jest to bliskie naszym ideałom, to, co robili.

- Właściwie każde działanie, które jest upamiętniające te wszystkie wydarzenia jakoś sprowadza ludzi na taką ścieżkę, żeby np. więcej o tym czytać, może też wzbudzać ciekawość - dodaje Joanna Strama z drużyny "Szara Przystań".

- Ten bieg to nie tylko sam bieg. Można się spotkać, poznać historię, bo po to właśnie są takie imprezy organizowane. Taka jest poniekąd rola harcerstwa, harcerstwo ma też wychowywać młodych. Mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę, bo historia Żołnierzy Wyklętych była kompletnie nie znana przedtem. Poznaję nowe życiorysy, poznaję kompletnie nieznanych bohaterów, którzy są godni upamiętnienia i wiele ich czynów - po prostu nie można uwierzyć, że tego dokonali - zaznacza druh Stanisław Palacz z 10. opolskiej drużyny wędrowniczej.

Organizatorzy biegu w Opolu zaznaczają też, że jest to dobra okazja do łączenia pokoleń. Najmłodszy uczestnik biegu miał 3 lata. Najstarszy ponad 60.
Michał Kosmaty i Mieszko Antoniak
Albert Ogiolda

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:57 Policja ostrzega: przed świętami uaktywnili się telefoniczni oszuści Jak poinformowała rzecznik opolskiej policji Marzena Grzegorczyk na terenie Opola działają oszuści podszywający się pod policjantów. To działanie w ramach met ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:00 Matury na Opolszczyźnie wciąż pod znakiem zapytania. Zależy, czy nauczyciele wezmą udział w radach pedagogicznych Nadal nie wiadomo, co z maturami w województwie opolskim. » więcej 2019-04-18, godz. 14:07 Tragiczny wypadek przy budowie kanalizacji koło Ozimka. Nie udało się uratować przysypanego pracownika [AKTUALIZACJA] Dwóch pracowników zostało przysypanych podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w okolicach miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Jak przekazała nam ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:15 Opolskie: ktoś wylał olej do potoku w Leśnicy Od wczoraj (17.04) strażacy usuwają substancję ropopochodną z potoku Padół w Leśnicy. Plama, prawdopodobnie oleju zanieczyściła rzeczkę na odcinku długości bl ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:59 Opolskie: groźne wypadki na drogach naszego regionu Wypadek na drodze krajowej nr 94. W miejscowości Zielęcice w okolicach Skarbimierza doszło do zderzenia samochodu osobowego fiata punto z ciężarówką MAN. Jak ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:44 Wiózł w bagażniku 80 kg tytoniu bez akcyzy. Wpadł w czasie kontroli drogowej Ponad 80 kilogramów tytoniu bez akcyzy znaleźli policjanci ze Strzelec Opolskich w bagażniku auta zatrzymanego do kontroli. Kierowca już usłyszał zarzuty, a u ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:30 Szkoła grozi zawaleniem! Po świętach uczniowie wrócą na lekcje do innej placówki Ekspertyza budowlana, zlecona przed remontem klatki schodowej wykazała, że budynek szkoły podstawowej numer 2 w Strzelcach Opolskich grozi zawaleniem. Po świę ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:20 Kapłani diecezji opolskiej odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń - Potrzeba byśmy byli ludźmi dojrzałymi z żywą wiarą w sercu. Trzeba też ciągle lepiej i bardziej być naśladowcą dobrego pasterza Jezusa Chrystusa - zwrócił s ... » więcej 2019-04-18, godz. 11:24 Uniwersytet Opolski rozpoczął nabór na semestr zimowy. 72 kierunki i 3300 wolnych miejsc Ruszyła rekrutacja na nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Dzisiaj (18.04) uruchomiono internetowy system z 72 kierunkami do wyboru. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »