Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-22, 21:23 Autor: Ewelina Laxy

Nysa "na kredyt"? Budżet na 2018 rok uchwalony

Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
109 milionów złotych - tyle ma wynieść zadłużenie Nysy w 2018 roku. Ta sprawa zdominowała dyskusję podczas sesji budżetowej miasta. Opozycja grzmi, a burmistrz uspokaja: tego wymagają plany inwestycyjne.
- Dług jest normalny. Każda gmina, która chce się rozwijać musi sięgać po kredyty - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - To jest normalne w dzisiejszych czasach. Jeżeli mamy finansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 80% to byłoby grzechem, nierozsądkiem i głupotą wręcz nie sięgać po pieniądze, które są być może ostatnimi tak korzystnie przyznawanymi samorządom. Zawsze będę odważnie sięgał po te pieniądze, bo one służą rozwojowi miasta i temu, żeby tutaj się lepiej żyło wszystkim.

Natomiast opozycja nie zgadza się z "życiem na kredyt".

Piotr Wojtasik z Ligi Nyskiej podkreśla: Od początku kadencji burmistrz nie ma innego pomysłu na rozwój miasta jak zaciąganie kredytów.

- Nie podoba nam się, że większość tych długów spłacana jest po tej kadencji, że zadłużamy kolejne pokolenia. Ostatni dług zaplanowany bodajże na 2040 rok. My musimy coś naszym dzieciom i wnukom zostawić, a rodzice, którzy zostawiają długi, to nie są dobrzy rodzice, to nie jest dobry prezent na przyszłość - mówi Wojtasik.

Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej, uspokaja, że uchwalenie budżetu zawsze budziło kontrowersje.

- Burmistrz Kordian Kolbiarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za wnioskowany przez siebie deficyt i sposób jego sfinansowania. Rada miejska w większości poparła pomysły burmistrza i propozycje takiego zadłużenia, licząc przede wszystkim na to, że w przyszłości zwiększą się dochody gminy, tzn. Nysa będzie atrakcyjniejsza.

Na tegoroczne zadłużenie składają się: kredyt, który gmina zaciągnie w wysokości 75 milionów złotych, ok. 20 mln złotych obligacji przychodowych oraz 12 mln zł, które mają trafić na realizację projektów unijnych.

Tegoroczny budżet Nysy ma wynieść 250 milionów złotych. Na inwestycje zostanie przeznaczonych 110 mln zł. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw było 6.
Kordian Kolbiarz
Piotr Wojtasik
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 20:55 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Znamy datę wyborów samorządowych. Startuje kampania wyborcza Ogłoszono termin wyborów samorządowych - oficjalnie może wystartować kampania wyborcza. W jej prowadzeniu należy zachować zasady. » więcej 2018-08-14, godz. 16:37 Petarda wybuchła 12-latkowi w ręce. Pijany mężczyzna, który proponował dziecku petardy, usłyszał zarzuty Opolska policja przestrzega przed nieodpowiedzialnym obchodzeniem się z petardami. W niedzielę (12.08) policjanci z Niemodlina otrzymali zgłoszenie o młodym c ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:45 Bakterie gronkowca w opolskim basenie Błękitna Fala. Zamknięta jedna niecka Zamknięta jest niecka ze zjeżdżalnią. W pozostałych basenach kąpiel jest dozwolona i bezpieczna. » więcej 2018-08-14, godz. 15:30 Gmina Byczyna wyremontuje dwa kolejne mieszkania dla repatriantów ze Wschodu Kolejne dwie rodziny repatriantów osiedlą się w Polanowicach. Gmina Byczyna otrzymała dotację w wysokości ok. 300 tysięcy złotych z rządowych pieniędzy na prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »