Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-22, 21:23 Autor: Ewelina Laxy

Nysa "na kredyt"? Budżet na 2018 rok uchwalony

Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
109 milionów złotych - tyle ma wynieść zadłużenie Nysy w 2018 roku. Ta sprawa zdominowała dyskusję podczas sesji budżetowej miasta. Opozycja grzmi, a burmistrz uspokaja: tego wymagają plany inwestycyjne.
- Dług jest normalny. Każda gmina, która chce się rozwijać musi sięgać po kredyty - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - To jest normalne w dzisiejszych czasach. Jeżeli mamy finansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 80% to byłoby grzechem, nierozsądkiem i głupotą wręcz nie sięgać po pieniądze, które są być może ostatnimi tak korzystnie przyznawanymi samorządom. Zawsze będę odważnie sięgał po te pieniądze, bo one służą rozwojowi miasta i temu, żeby tutaj się lepiej żyło wszystkim.

Natomiast opozycja nie zgadza się z "życiem na kredyt".

Piotr Wojtasik z Ligi Nyskiej podkreśla: Od początku kadencji burmistrz nie ma innego pomysłu na rozwój miasta jak zaciąganie kredytów.

- Nie podoba nam się, że większość tych długów spłacana jest po tej kadencji, że zadłużamy kolejne pokolenia. Ostatni dług zaplanowany bodajże na 2040 rok. My musimy coś naszym dzieciom i wnukom zostawić, a rodzice, którzy zostawiają długi, to nie są dobrzy rodzice, to nie jest dobry prezent na przyszłość - mówi Wojtasik.

Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej, uspokaja, że uchwalenie budżetu zawsze budziło kontrowersje.

- Burmistrz Kordian Kolbiarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za wnioskowany przez siebie deficyt i sposób jego sfinansowania. Rada miejska w większości poparła pomysły burmistrza i propozycje takiego zadłużenia, licząc przede wszystkim na to, że w przyszłości zwiększą się dochody gminy, tzn. Nysa będzie atrakcyjniejsza.

Na tegoroczne zadłużenie składają się: kredyt, który gmina zaciągnie w wysokości 75 milionów złotych, ok. 20 mln złotych obligacji przychodowych oraz 12 mln zł, które mają trafić na realizację projektów unijnych.

Tegoroczny budżet Nysy ma wynieść 250 milionów złotych. Na inwestycje zostanie przeznaczonych 110 mln zł. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw było 6.
Kordian Kolbiarz
Piotr Wojtasik
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2019-01-22, godz. 21:05 Strażacy chemicy zakończyli swoje działania w Brzęczkowicach i wiedzą, co znajduje się w zbiornikach Około 2300 beczek i kontenerów z odpadami poprodukcyjnymi znajduje się na odkrytym dzisiaj (22.01) nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach niedaleko ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Ginekologia przy Reymonta zmieniła (nieco) nazwę Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przy ulicy Reymonta zmieniło swoją nazwę na Kliniczne Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii. ... » więcej 2019-01-22, godz. 21:00 Wójt chciał utrzymać dotychczasowe zarobki, ale radni na poczekaniu obniżyli pensję o 3 tysiące złotych O trzy tysiące złotych Rada Gminy Zębowice obniżyła wynagrodzenie wójta Waldemara Czai podczas sesji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. » więcej 2019-01-22, godz. 19:00 Służby identyfikują substancję, którą odkryto w byłym kurniku w Brzęczkowicach Trwa identyfikacja substancji nieznanego pochodzenia, które odkryto na nielegalnym składowisku odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 18:30 Nie wszystkim się podoba tymczasowy parking w centrum parku miejskiego W parku miejskim w Strzelcach Opolskich biało-czerwoną taśmą wyznaczono miejsca do zaparkowania samochodów. Ma to być ukłon w stronę rodziców przyjeżdżających ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:45 "Oddaj krew dla seniora" akcja krwiodawstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka Podzielili się najcenniejszym darem życia z myślą o babciach i dziadkach, którzy obchodzą swoje święto. Opolski kurator oświaty zmobilizował współpracowników ... » więcej 2019-01-22, godz. 17:30 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach: policja zatrzymała 3 osoby Trzy osoby zostały zatrzymane w związku z odkryciem nielegalnego składowiska odpadów w Brzęczkowicach obok Niemodlina. » więcej 2019-01-22, godz. 17:00 PiS pyta marszałka o powody powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości. "Chcemy wiedzieć, czym będzie się zajmo ... Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa opolskiego pytają, w jakim celu powołano pełnomocnika do spraw wielokulturowości. Funkcja została utworzon ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Podejrzane składowisko koło Niemodlina. Opuszczony kurnik zastawiony beczkami z nieznaną substancją W Brzęczkowicach koło Niemodlina odkryto składowisko odpadów. W budynku po nieczynnym kurniku znaleziono beczki nieznanego pochodzenia i z nieznaną jeszcze su ... » więcej 2019-01-22, godz. 16:45 Wojewoda opolski o rządowych programach społecznych dla matek, seniorów i osób niepełnosprawnych - Nowy rok to przede wszystkim kontynuacja sprawdzonych programów społecznych i kilka nowości. Dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »