Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-22, 21:23 Autor: Ewelina Laxy

Nysa "na kredyt"? Budżet na 2018 rok uchwalony

Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
109 milionów złotych - tyle ma wynieść zadłużenie Nysy w 2018 roku. Ta sprawa zdominowała dyskusję podczas sesji budżetowej miasta. Opozycja grzmi, a burmistrz uspokaja: tego wymagają plany inwestycyjne.
- Dług jest normalny. Każda gmina, która chce się rozwijać musi sięgać po kredyty - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - To jest normalne w dzisiejszych czasach. Jeżeli mamy finansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 80% to byłoby grzechem, nierozsądkiem i głupotą wręcz nie sięgać po pieniądze, które są być może ostatnimi tak korzystnie przyznawanymi samorządom. Zawsze będę odważnie sięgał po te pieniądze, bo one służą rozwojowi miasta i temu, żeby tutaj się lepiej żyło wszystkim.

Natomiast opozycja nie zgadza się z "życiem na kredyt".

Piotr Wojtasik z Ligi Nyskiej podkreśla: Od początku kadencji burmistrz nie ma innego pomysłu na rozwój miasta jak zaciąganie kredytów.

- Nie podoba nam się, że większość tych długów spłacana jest po tej kadencji, że zadłużamy kolejne pokolenia. Ostatni dług zaplanowany bodajże na 2040 rok. My musimy coś naszym dzieciom i wnukom zostawić, a rodzice, którzy zostawiają długi, to nie są dobrzy rodzice, to nie jest dobry prezent na przyszłość - mówi Wojtasik.

Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej, uspokaja, że uchwalenie budżetu zawsze budziło kontrowersje.

- Burmistrz Kordian Kolbiarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za wnioskowany przez siebie deficyt i sposób jego sfinansowania. Rada miejska w większości poparła pomysły burmistrza i propozycje takiego zadłużenia, licząc przede wszystkim na to, że w przyszłości zwiększą się dochody gminy, tzn. Nysa będzie atrakcyjniejsza.

Na tegoroczne zadłużenie składają się: kredyt, który gmina zaciągnie w wysokości 75 milionów złotych, ok. 20 mln złotych obligacji przychodowych oraz 12 mln zł, które mają trafić na realizację projektów unijnych.

Tegoroczny budżet Nysy ma wynieść 250 milionów złotych. Na inwestycje zostanie przeznaczonych 110 mln zł. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw było 6.
Kordian Kolbiarz
Piotr Wojtasik
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2018-10-15, godz. 21:00 Kapsuła czasu trafiła na wieżę brzeskiego ratusza Lokalna gazeta, mapy i grafiki - to tylko niektóre przedmioty, które trafiły na wieżę renesansowego zabytku. W południe na brzeskim ratuszu umieszczono kapsuł ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Opolska ginekologia wysłała sprzęt medyczny na Madagaskar Opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przekazało sprzęt medyczny na Madagaskar. Inkubatory, wózki do transportu niemowląt, czy pompy infuzy ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Aktywizują zawodowo. Ruszył Tydzień Kariery w Opolu - W Polsce mamy około pół miliona osób z niepełnosprawnościami, które można zaktywizować zawodowo - uważa Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja. Na te ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:00 Kandydaci do rady miasta Opola z KWW Marcina Gambca mają pomysły na służbę zdrowia Lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, większa ochrona seniorów i edukacja zdrowotna. To postulaty przedstawicieli KWW Marcina Gambca. » więcej 2018-10-15, godz. 18:34 Schetyna i Lubnauer chwalą Kamińską, Wiśniewskiemu zarzucają, że należy do "nieformalnej sieci powiązań". Jest odpowie ... Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer w wyborach na prezydenta Opola wspierają Barbarę Kamińską. Obecnemu włodarzowi Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu zarzuca ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:19 Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni przyjechał do Opola Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL i lider partii Wolni i Solidarni spotkał się z leśnikami w Opolu. Wśród najważniejszych ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:10 Bezpłatna komunikacja miejska pozwoli odkorkować miasto. Kandydat na burmistrza Brzegu ma pomysł na udrożnienie miejsk ... Grzegorz Chrzanowski z komitetu wyborczego „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił możliwości odkorkowania mia ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:47 Ruszyła likwidacja oddziału wewnętrznego SP ZOZ w Głuchołazach. "Będziemy czynić starania, żeby oddział znów funkcjono ... Oddział wewnętrzny SPZOZ w Głuchołazach znajduje się w trakcie procedury likwidacyjnej - informuje opolski oddział NFZ. Mimo kilkumiesięcznych starań, dyrekcj ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:30 Mateusz Morawiecki bohaterem 3. edycji akcji bilboardowej PO i Nowoczesnej. Szef kancelarii premiera odpowiada - to br ... Platforma Obywatelska i Nowoczesna uruchomiły trzecią edycję 'Konwoju wstydu'. Tym razem na mobilnym bilbordzie zaprezentowano zdjęcie premiera Mateusza Moraw ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:20 35-letni sprawca pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku skazany na 25 lat. W ogniu zginęły 2 kobiety Wyrok 25 lat więzienia usłyszał przed Sądem Okręgowym 35-letni Sebastian K. Mężczyzna został skazany za spalenie dwóch kobiet w Prudniku. Prokurator żądał dla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »