Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-22, 21:23 Autor: Ewelina Laxy

Nysa "na kredyt"? Budżet na 2018 rok uchwalony

Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
Sesja Rady Miejskiej Nysy [fot. Ewelina Laxy]
109 milionów złotych - tyle ma wynieść zadłużenie Nysy w 2018 roku. Ta sprawa zdominowała dyskusję podczas sesji budżetowej miasta. Opozycja grzmi, a burmistrz uspokaja: tego wymagają plany inwestycyjne.
- Dług jest normalny. Każda gmina, która chce się rozwijać musi sięgać po kredyty - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - To jest normalne w dzisiejszych czasach. Jeżeli mamy finansowanie z Unii Europejskiej na poziomie 80% to byłoby grzechem, nierozsądkiem i głupotą wręcz nie sięgać po pieniądze, które są być może ostatnimi tak korzystnie przyznawanymi samorządom. Zawsze będę odważnie sięgał po te pieniądze, bo one służą rozwojowi miasta i temu, żeby tutaj się lepiej żyło wszystkim.

Natomiast opozycja nie zgadza się z "życiem na kredyt".

Piotr Wojtasik z Ligi Nyskiej podkreśla: Od początku kadencji burmistrz nie ma innego pomysłu na rozwój miasta jak zaciąganie kredytów.

- Nie podoba nam się, że większość tych długów spłacana jest po tej kadencji, że zadłużamy kolejne pokolenia. Ostatni dług zaplanowany bodajże na 2040 rok. My musimy coś naszym dzieciom i wnukom zostawić, a rodzice, którzy zostawiają długi, to nie są dobrzy rodzice, to nie jest dobry prezent na przyszłość - mówi Wojtasik.

Paweł Nakonieczny, przewodniczący rady miejskiej, uspokaja, że uchwalenie budżetu zawsze budziło kontrowersje.

- Burmistrz Kordian Kolbiarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za wnioskowany przez siebie deficyt i sposób jego sfinansowania. Rada miejska w większości poparła pomysły burmistrza i propozycje takiego zadłużenia, licząc przede wszystkim na to, że w przyszłości zwiększą się dochody gminy, tzn. Nysa będzie atrakcyjniejsza.

Na tegoroczne zadłużenie składają się: kredyt, który gmina zaciągnie w wysokości 75 milionów złotych, ok. 20 mln złotych obligacji przychodowych oraz 12 mln zł, które mają trafić na realizację projektów unijnych.

Tegoroczny budżet Nysy ma wynieść 250 milionów złotych. Na inwestycje zostanie przeznaczonych 110 mln zł. Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, przeciw było 6.
Kordian Kolbiarz
Piotr Wojtasik
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2018-05-25, godz. 18:00 Biało-czerwony pochód przeszedł przez miasto. Rozpoczęły się Dni Nysy Przedszkolaki przejęły klucze do bram miasta. Będą nim rządzić do poniedziałku. W Nysie rozpoczęły się jubileuszowe, 25 obchody dni miasta, które potrwają do ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:29 Pożar mieszkania w Opolu przy Ozimskiej. Przyczyną - żelazko Pożar pojawił się w pokoju mieszkania przy ulicy Ozimskiej. Jak informują strażacy, lokatorka zostawiła włączone żelazko i wyszła z mieszkania. » więcej 2018-05-25, godz. 17:24 Wypadek na DK 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Duże utrudnienia Mamy zablokowaną drogę krajową nr 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Około 16:30 doszło tam do zderzenia samochodu osobowego z busem. Ze wstępnych informacji wynika, że ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:00 Pierwsi lokatorzy zameldowali się w mieszkaniach przy ul. Kaliskiej w Opolu To mieszkania budowane z myślą o inżynierach, specjalistach z branży IT, biotechnologach czy mechanikach. Do ich dyspozycji jest jeden budynek z dwu i trzypok ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:00 Pod wpływem pobili właściciela posesji. Teraz staną przed sądem Pijani wtargnęli na cudzą posesję i pobili właściciela. Najmłodszy z awanturników miał 15 lat, najstarszy 29. Do zdarzenia doszło w powiecie głubczyckim. Spra ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Czy NFZ zapłaci za nadwykonania w hospicjum Samarytanin? "Jesteśmy dobrej myśli" Hospicjum 'Samarytanin' nie otrzymało pieniędzy za nadwykonania od Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach realizowanej domowej opieki paliatywnej. Pracownicy pl ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Spotkanie dla młodych, którzy chcą być aktywni Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości zaprasza na pierwsze spotkanie w Nysie. Odbędzie się jutro (26.05) o godzinie 17:00 w nyskim biurze senatora Jerzego Cze ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:15 Trwają 18. Międzynarodowe Targi Turystyki w Opolu. Koreański namiot dachowy jedną z atrakcji Wystawcy z kraju i zagranicy prezentują swoją ofertę na Międzynarodowych Targach Turystyki w Opolu. Na odwiedzających czekają również regionalne przysmaki i o ... » więcej 2018-05-25, godz. 15:51 Uwaga kierowcy - duże korki na opolskim odcinku autostrady A4 To wynik wypadku, do którego doszło tuż przed godziną 15 na wysokości węzła Krapkowice. » więcej 2018-05-25, godz. 15:30 Głuchołazy: 1024 osoby biły rekord Polski w ułożeniu znaku graficznego Orderu Uśmiechu [DUŻO ZDJĘĆ] Na płycie głuchołaskiego stadionu 1024 osoby biły rekord Polski z wpisem do księgi Guinnessa w ułożeniu znaku graficznego Orderu Uśmiechu. Liczba ta jest niep ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »