Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 21:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolszczyzna stanie się krajowym centrum chirurgii kręgosłupa i neurochirurgii? W Kluczborku rozpoczęła się budowa CERM

Tak ma wyglądać kluczborski CERM [fot. Vital Medic]
Tak ma wyglądać kluczborski CERM [fot. Vital Medic]
Pięć sal operacyjnych, które będą symulowały te prawdziwe. Będą one wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu lekarze oraz studenci będą mogli poczuć się jak na prawdziwym bloku operacyjnym. Tak będzie wyglądało Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie, którego budowa ruszyła w Kluczborku.
To ośrodek badawczo-naukowy w zakresie chirurgii kręgosłupa i neurochirurgii.

- W ramach ośrodka będzie można prowadzić szkolenie teoretyczne, ale nie tylko. Sale będą wyposażone bowiem w sprzęt, który będzie umożliwiał symulację zabiegową. Między innymi dzięki goglom 3D - mówi Piotr Duch, prezes zarządu Vital Medic i Vital Medic Education. - Będzie można wydrukować na drukarce 3D preparat anatomiczny z konkretną patologią, konkretnego pacjenta. Będzie można przeprowadzić symulację zabiegową konkretnego zabiegu, dla konkretnego pacjenta w oparciu o jego szczególne dane obrazowe z diagnostyki obrazowej. To szczególna możliwość, która pozwoli zaplanować taki zabieg, a następnie go przećwiczyć w warunkach laboratoryjnych nim chirurg przystąpi do pracy na żywym organizmie.

Ma to być ośrodek unikatowy na skalę krajową i europejską. Z centrum będą mogli korzystać specjaliści oraz studenci - między innymi z kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

- Mamy parę pomysłów na współpracę z opolską uczelnią - dodaje Duch. - Jednym z nich jest utworzenie samodzielnej struktury naukowej, czyli katedry jako podstawowej komórki organizacyjnej kierunku lekarskiego. Ostatnio władze UO wyraziły zainteresowanie takim pomysłem. Sprzyjałoby to faktycznie rozwojowi tego, co mogłoby się stać opolską specjalnością w medycynie, czyli neurochirurgii i chirurgii kręgosłupa.

Pierwsza część Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie ma być gotowa jesienią tego roku. Natomiast całość w połowie 2019 roku.

Ośrodek będzie kosztował blisko 42 miliony złotych, z czego blisko 20 milionów złotych wyniesie dofinansowanie ze środków europejskich.
Piotr Duch
Piotr Duch

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***