Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 21:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolszczyzna stanie się krajowym centrum chirurgii kręgosłupa i neurochirurgii? W Kluczborku rozpoczęła się budowa CERM

Tak ma wyglądać kluczborski CERM [fot. Vital Medic]
Tak ma wyglądać kluczborski CERM [fot. Vital Medic]
Pięć sal operacyjnych, które będą symulowały te prawdziwe. Będą one wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu lekarze oraz studenci będą mogli poczuć się jak na prawdziwym bloku operacyjnym. Tak będzie wyglądało Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie, którego budowa ruszyła w Kluczborku.
To ośrodek badawczo-naukowy w zakresie chirurgii kręgosłupa i neurochirurgii.

- W ramach ośrodka będzie można prowadzić szkolenie teoretyczne, ale nie tylko. Sale będą wyposażone bowiem w sprzęt, który będzie umożliwiał symulację zabiegową. Między innymi dzięki goglom 3D - mówi Piotr Duch, prezes zarządu Vital Medic i Vital Medic Education. - Będzie można wydrukować na drukarce 3D preparat anatomiczny z konkretną patologią, konkretnego pacjenta. Będzie można przeprowadzić symulację zabiegową konkretnego zabiegu, dla konkretnego pacjenta w oparciu o jego szczególne dane obrazowe z diagnostyki obrazowej. To szczególna możliwość, która pozwoli zaplanować taki zabieg, a następnie go przećwiczyć w warunkach laboratoryjnych nim chirurg przystąpi do pracy na żywym organizmie.

Ma to być ośrodek unikatowy na skalę krajową i europejską. Z centrum będą mogli korzystać specjaliści oraz studenci - między innymi z kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego.

- Mamy parę pomysłów na współpracę z opolską uczelnią - dodaje Duch. - Jednym z nich jest utworzenie samodzielnej struktury naukowej, czyli katedry jako podstawowej komórki organizacyjnej kierunku lekarskiego. Ostatnio władze UO wyraziły zainteresowanie takim pomysłem. Sprzyjałoby to faktycznie rozwojowi tego, co mogłoby się stać opolską specjalnością w medycynie, czyli neurochirurgii i chirurgii kręgosłupa.

Pierwsza część Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie ma być gotowa jesienią tego roku. Natomiast całość w połowie 2019 roku.

Ośrodek będzie kosztował blisko 42 miliony złotych, z czego blisko 20 milionów złotych wyniesie dofinansowanie ze środków europejskich.
Piotr Duch
Piotr Duch

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 10:45 Poranni goście Radia Opole. "Trudno zmierzyć efektywność turystycznej promocji, ale Opole jest lubiane za granicą" - Kontrola dotyczyła nie tylko działań stricte promocyjnych, ale także innych aspektów takich jak kadry, księgowość czy finanse - powiedział w rozmowie ' W cz ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »