Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-06, 20:30 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie Trzej Królowie przyjechali... mercedesem [GALERIA]

Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Tysiące nysan wzięło udział w orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Była Maryja z dzieciątkiem, pastuszkowie i aniołowie, którzy poprowadzili kolędujące tłumy z Rynku Solnego pod bazylikę. A przyodziani w strojne szaty Trzej Królowie zajechali do Betlejem... białym mercedesem.
Hubert Bałdo z bazyliki w Nysie, współorganizator nyskiego orszaku Trzech Króli wyjaśnia, że wielka przyczepa z przebranymi za gwiazdki dziećmi, symbolizuje karocę.

- Śpiewamy, są flagi, korony, świetna atmosfera no i wielka karoca, która nas zawiezie bezpośrednio do Betlejem, czyli pod nyska bazylikę. To ważny dzień dla nas wszystkich, więc świętujemy - mówi Hubert Bałdo.

Na karocy tłumy dzieci, część z nich dzierży w dłoniach flagi. Wszyscy przystrojeni w orszakowe korony. - Jedziemy tą ciężarówką na sam rynek - mówi Patryk.

Pani Jadwiga z Nysy uważa, że udział w orszaku to zdecydowanie lepszy sposób na spędzeni tego dnia, niż siedzenie w domu. - Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem albo laptopem, trzeba wyjść, spotkać się. Rodzinnie i z dziećmi. To jest najważniejsze - mówi Jadwiga.

Potwierdza to też ksiądz Andrzej. - Święto rodziny. Prawdziwa karoca królów jest piętro niżej, trzeba się wychylić i wtedy widać tego białego mercedesa. Zatem w tym roku Trzej Królowie ruszą z kopyta, iście po królwesku - dodaje ksiądz Andrzej.

Helenie Jankowskiej pojazd Trzech Króli nie za bardzo przypadł do gustu. A dokładnie sam fakt, że tłumy idą pieszo, a królowie w aucie. - Cały szereg ludzi buntuje się i dopytuje czemu królowie nie idą z nami, tylko wsiedli do samochodu. Wolałabym ich tutaj, razem z nami, bo to byłoby najpiękniejsze. A samochód to każdemu nie dziwny - twierdzi nysanka.

Dodajmy, że z uczestnictwa zwierząt w orszaku Trzech Króli zrezygnowano po incydencie sprzed dwóch lat, kiedy spłoszony petardą koń staranował kilka osób.
Hubert Bałdo, Patryk, Jadwiga, ksiądz Andrzej, Helena Jankowska

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 08:00 Budują długo oczekiwany zbiornik "Jaworek" w gminie Rudniki. Finał w połowie 2019 roku Trwa budowa zbiornika 'Jaworek' w Cieciułowie. Akwen o wielkości trzech hektarów nie będzie pełnić funkcji retencyjnej czy przeciwpowodziowej. Jego cel to odt ... » więcej 2018-03-22, godz. 07:00 Fundacja "Razem" chce odwołania burmistrza i rady miejskiej Kluczborka Dbanie o interesy nacji żydowskiej i odsuwanie społeczeństwa słowiańskiego na margines. Takie zarzuty burmistrzowi Kluczborka, Jarosławowi Kielarowi oraz radz ... » więcej 2018-03-21, godz. 22:30 Pracowników szukają na Zachodzie ogłaszając się w tamtejszej prasie W powiecie strzeleckim brakuje rąk do pracy. Co prawda bezrobocie utrzymuje się na poziomie ok. 5%, ale w pośredniaku zarejestrowane są już głównie te osoby, ... » więcej 2018-03-21, godz. 22:00 Prezydent Opola: nie mam obowiązku pokazywania listów intencyjnych - To nie radni są od ustalania moich kompetencji - tak prezydent komentuje wniosek klubu RdO. Przypomnijmy, jeśli uchwała RdO przejdzie, to prezydent będzie m ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:31 Prokuratura powinna wyjaśnić, kto zabił Przewdzinga - uważają mieszkańcy i władze Zdzieszowic Mieszkańcy i władze gminy Zdzieszowice są zbulwersowani tym, że prokuratura zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga. Po czterech latach od morde ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:30 Chcą ograniczyć kompetencje prezydenta. "Straciliśmy zaufanie" Radni klubu Razem dla Opola chcą ograniczenia kompetencji prezydenta. Chodzi o zasady nabywania i zbywania nieruchomości. Przypomnijmy, rok temu rada miasta n ... » więcej 2018-03-21, godz. 21:15 Rozpoczęła się III Opolska Wiosna Psychologiczna. Na początek projekcja filmowa i burzliwa dyskusja Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego już po raz kolejny zorganizowało kilkudniową konferencję, tym razem pod hasłem 'Piękna i Bestia. Cz ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:10 Pościg funkcjonariuszy CBŚP za handlarzami narkotyków. Gangsterzy próbowali przejechać policjanta Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji chcieli zatrzymać dwóch handlarzy narkotyków, którzy jechali drogą krajową 45 od strony Krapkowic w kierun ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:00 Miłośnicy dwóch kółek zainaugurowali sezon 2018. Życzyli sobie dobrej pogody, taniego paliwa i kultury na drodze Po raz 13. w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się Piknik Motocyklowy. Na boisko szkolne zjechali się kierowcy junaków, simsonów, ale także większych maszyn j ... » więcej 2018-03-21, godz. 20:00 Sprawcy ataku na Turków usłyszeli wyroki. Zrobili to na tle rasistowskim, ale wykazali skruchę Czterej mężczyźni: Kevin S., Krzysztof Ż., Dominik F. i Dawid M. w grudniu 2016 roku dokonali napaści na sześciu studentów narodowości tureckiej. Sąd Okręgowy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »