Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-06, 20:30 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie Trzej Królowie przyjechali... mercedesem [GALERIA]

Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Tysiące nysan wzięło udział w orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Była Maryja z dzieciątkiem, pastuszkowie i aniołowie, którzy poprowadzili kolędujące tłumy z Rynku Solnego pod bazylikę. A przyodziani w strojne szaty Trzej Królowie zajechali do Betlejem... białym mercedesem.
Hubert Bałdo z bazyliki w Nysie, współorganizator nyskiego orszaku Trzech Króli wyjaśnia, że wielka przyczepa z przebranymi za gwiazdki dziećmi, symbolizuje karocę.

- Śpiewamy, są flagi, korony, świetna atmosfera no i wielka karoca, która nas zawiezie bezpośrednio do Betlejem, czyli pod nyska bazylikę. To ważny dzień dla nas wszystkich, więc świętujemy - mówi Hubert Bałdo.

Na karocy tłumy dzieci, część z nich dzierży w dłoniach flagi. Wszyscy przystrojeni w orszakowe korony. - Jedziemy tą ciężarówką na sam rynek - mówi Patryk.

Pani Jadwiga z Nysy uważa, że udział w orszaku to zdecydowanie lepszy sposób na spędzeni tego dnia, niż siedzenie w domu. - Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem albo laptopem, trzeba wyjść, spotkać się. Rodzinnie i z dziećmi. To jest najważniejsze - mówi Jadwiga.

Potwierdza to też ksiądz Andrzej. - Święto rodziny. Prawdziwa karoca królów jest piętro niżej, trzeba się wychylić i wtedy widać tego białego mercedesa. Zatem w tym roku Trzej Królowie ruszą z kopyta, iście po królwesku - dodaje ksiądz Andrzej.

Helenie Jankowskiej pojazd Trzech Króli nie za bardzo przypadł do gustu. A dokładnie sam fakt, że tłumy idą pieszo, a królowie w aucie. - Cały szereg ludzi buntuje się i dopytuje czemu królowie nie idą z nami, tylko wsiedli do samochodu. Wolałabym ich tutaj, razem z nami, bo to byłoby najpiękniejsze. A samochód to każdemu nie dziwny - twierdzi nysanka.

Dodajmy, że z uczestnictwa zwierząt w orszaku Trzech Króli zrezygnowano po incydencie sprzed dwóch lat, kiedy spłoszony petardą koń staranował kilka osób.
Hubert Bałdo, Patryk, Jadwiga, ksiądz Andrzej, Helena Jankowska

Wiadomości z regionu

2018-09-18, godz. 17:30 Związek Inwalidów Wojennych RP ma 100 lat. "To godna organizacja" Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie. Obecnie organizacja na Opolszczyźnie liczy około 200 członków. Zrzesza osoby, które walczyły jeszcze podczas ... » więcej 2018-09-18, godz. 17:00 Racławice Śląskie: mają nowy most na Osobłodze Ważną dla południa regionu inwestycję drogową oddano do użytku w Racławicach Śląskich. Rozbudowano tam drogę wojewódzką nr 417. Powstał też nowy most. W ramac ... » więcej 2018-09-18, godz. 16:30 Opolska Olimpiada Senioralna, czyli jak nie dać się czasowi. "Trzy razy w tygodniu basen i codziennie gimnastyka" Około 300 osób uczestniczyło w olimpiadzie senioralnej, która odbyła się w hali widowiskowo-sportowej Stegu-Arena w Opolu. 28 drużyn z województwa walczyło w ... » więcej 2018-09-18, godz. 15:30 4 lata więzienia za posiadanie, uprawę i handel narkotykami. Paweł C. skazany przez Sąd Okręgowy w Opolu Cztery lata pozbawienia wolności i 2 tysiące złotych nawiązki na rzecz stowarzyszenia MONAR - taki wyrok usłyszał Paweł C., który hodował krzaki konopi, a tak ... » więcej 2018-09-18, godz. 14:41 Praca kuratorów sądowych pod lupą NIK. Izba skontrolowała także opolskie sądy - Prawo regulujące pracę kuratorów sądowych nie przystaje do współczesnych realiów - takie wnioski płyną z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Izba objęła kontr ... » więcej 2018-09-18, godz. 14:20 Tir wywrócił się na rondzie w Opolu Na rondzie przy ul. Budowlanych, tuż przy wjeździe na obwodnicę Opola, wywrócił się samochód ciężarowy przewożący złom. » więcej 2018-09-18, godz. 14:10 Brzeg chce odzyskać dawną willę lokalnego przedsiębiorcy. Kolejny zabytek może trafić do miasta Willa Loebecka od lat popada w ruinę. Zabytkowy budynek stoi w samym centrum miasta i od dłuższego czasu szpeci starówkę. Teraz, po modernizacji amfiteatru, o ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:30 96 projektów w mieście i dzielnicach - znamy listę zadań do Budżetu Obywatelskiego Opola 96 wniosków powalczy o głosy mieszkańców Opola. Opublikowano listę zadań w ramach budżetu obywatelskiego miasta. W tej edycji na realizację mają szansę 62 zad ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:30 W Dzień bez Samochodu autobusy nyskiego MZK będą bezpłatnie wozić pasażerów W tym tygodniu przypada Dzień bez Samochodu. Z tej okazji nyski MZK wprowadzi darmowe przejazdy. Bez biletu pojedziemy w sobotę (22.09). » więcej 2018-09-18, godz. 11:45 Mniejszość Niemiecka zaprezentuje swoich kandydatów na radnych oraz wójtów i burmistrzów - Nasze listy były budowane od dołu przez wiele miesięcy - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-K ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »