Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-06, 20:30 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie Trzej Królowie przyjechali... mercedesem [GALERIA]

Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Tysiące nysan wzięło udział w orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Była Maryja z dzieciątkiem, pastuszkowie i aniołowie, którzy poprowadzili kolędujące tłumy z Rynku Solnego pod bazylikę. A przyodziani w strojne szaty Trzej Królowie zajechali do Betlejem... białym mercedesem.
Hubert Bałdo z bazyliki w Nysie, współorganizator nyskiego orszaku Trzech Króli wyjaśnia, że wielka przyczepa z przebranymi za gwiazdki dziećmi, symbolizuje karocę.

- Śpiewamy, są flagi, korony, świetna atmosfera no i wielka karoca, która nas zawiezie bezpośrednio do Betlejem, czyli pod nyska bazylikę. To ważny dzień dla nas wszystkich, więc świętujemy - mówi Hubert Bałdo.

Na karocy tłumy dzieci, część z nich dzierży w dłoniach flagi. Wszyscy przystrojeni w orszakowe korony. - Jedziemy tą ciężarówką na sam rynek - mówi Patryk.

Pani Jadwiga z Nysy uważa, że udział w orszaku to zdecydowanie lepszy sposób na spędzeni tego dnia, niż siedzenie w domu. - Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem albo laptopem, trzeba wyjść, spotkać się. Rodzinnie i z dziećmi. To jest najważniejsze - mówi Jadwiga.

Potwierdza to też ksiądz Andrzej. - Święto rodziny. Prawdziwa karoca królów jest piętro niżej, trzeba się wychylić i wtedy widać tego białego mercedesa. Zatem w tym roku Trzej Królowie ruszą z kopyta, iście po królwesku - dodaje ksiądz Andrzej.

Helenie Jankowskiej pojazd Trzech Króli nie za bardzo przypadł do gustu. A dokładnie sam fakt, że tłumy idą pieszo, a królowie w aucie. - Cały szereg ludzi buntuje się i dopytuje czemu królowie nie idą z nami, tylko wsiedli do samochodu. Wolałabym ich tutaj, razem z nami, bo to byłoby najpiękniejsze. A samochód to każdemu nie dziwny - twierdzi nysanka.

Dodajmy, że z uczestnictwa zwierząt w orszaku Trzech Króli zrezygnowano po incydencie sprzed dwóch lat, kiedy spłoszony petardą koń staranował kilka osób.
Hubert Bałdo, Patryk, Jadwiga, ksiądz Andrzej, Helena Jankowska

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 19:00 Policja i opieka społeczna z Namysłowa nie zapomina o bezdomnych. Oferowali pomoc Namysłowscy policjanci i pracownicy opieki społecznej sprawdzali, w jakich warunkach pomieszkują bezdomni. Odwiedzali budynki, garaże i ogródki działkowe. » więcej 2018-01-18, godz. 18:15 Wyrok w sprawie byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie w lutym Po prawie pięciu latach sprawa sądowa Marioli K., byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie, ma się ku końcowi. Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskic ... » więcej 2018-01-18, godz. 17:15 Autobus w rowie z powodu wiatru. Nadchodzi orkan Gwałtowny podmuch wiatru zepchnął z drogi autobus. Miało to miejsce pomiędzy Strzelcami Opolskimi a Dolną, na otwartej przestrzeni wśród pól. Pojazd przewróci ... » więcej 2018-01-18, godz. 17:15 Wypadek na ul. Luboszyckiej w Opolu Kilkanaście minut przed godziną 16:00 na ulicy Luboszyckiej samochód osobowy potrącił pieszego. » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej P. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »