Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-06, 20:30 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie Trzej Królowie przyjechali... mercedesem [GALERIA]

Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Tysiące nysan wzięło udział w orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Była Maryja z dzieciątkiem, pastuszkowie i aniołowie, którzy poprowadzili kolędujące tłumy z Rynku Solnego pod bazylikę. A przyodziani w strojne szaty Trzej Królowie zajechali do Betlejem... białym mercedesem.
Hubert Bałdo z bazyliki w Nysie, współorganizator nyskiego orszaku Trzech Króli wyjaśnia, że wielka przyczepa z przebranymi za gwiazdki dziećmi, symbolizuje karocę.

- Śpiewamy, są flagi, korony, świetna atmosfera no i wielka karoca, która nas zawiezie bezpośrednio do Betlejem, czyli pod nyska bazylikę. To ważny dzień dla nas wszystkich, więc świętujemy - mówi Hubert Bałdo.

Na karocy tłumy dzieci, część z nich dzierży w dłoniach flagi. Wszyscy przystrojeni w orszakowe korony. - Jedziemy tą ciężarówką na sam rynek - mówi Patryk.

Pani Jadwiga z Nysy uważa, że udział w orszaku to zdecydowanie lepszy sposób na spędzeni tego dnia, niż siedzenie w domu. - Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem albo laptopem, trzeba wyjść, spotkać się. Rodzinnie i z dziećmi. To jest najważniejsze - mówi Jadwiga.

Potwierdza to też ksiądz Andrzej. - Święto rodziny. Prawdziwa karoca królów jest piętro niżej, trzeba się wychylić i wtedy widać tego białego mercedesa. Zatem w tym roku Trzej Królowie ruszą z kopyta, iście po królwesku - dodaje ksiądz Andrzej.

Helenie Jankowskiej pojazd Trzech Króli nie za bardzo przypadł do gustu. A dokładnie sam fakt, że tłumy idą pieszo, a królowie w aucie. - Cały szereg ludzi buntuje się i dopytuje czemu królowie nie idą z nami, tylko wsiedli do samochodu. Wolałabym ich tutaj, razem z nami, bo to byłoby najpiękniejsze. A samochód to każdemu nie dziwny - twierdzi nysanka.

Dodajmy, że z uczestnictwa zwierząt w orszaku Trzech Króli zrezygnowano po incydencie sprzed dwóch lat, kiedy spłoszony petardą koń staranował kilka osób.
Hubert Bałdo, Patryk, Jadwiga, ksiądz Andrzej, Helena Jankowska

Wiadomości z regionu

2018-06-24, godz. 19:24 Fantastyczne stwory i japońskie miasteczko - Nyskon dla miłośników gier, fantastyki i rozwoju pasji Fortem II w Nysie zawładnęły fantastyczne stwory, japońskie wróżby, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Po raz drugi odbył się Nyskon, który przyciągnął ... » więcej 2018-06-24, godz. 19:22 "Wolne sądy i samorządy" - manifestacja w Opolu Chcą bronić demokracji i samorządności - w Opolu, przed urzędem wojewódzkim odbyła się 'Manifestacja Samorządowa'. Zorganizowało ją środowisko przeciwników po ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:58 Pływali, jeździli na rowerze i biegali. Znamy zwycięzców pierwszego triathlonu w Opolu Zakończył się pierwszy triathlon w Opolu. W zawodach na dystansie 1/8 i 1/4 Ironman wystartowało blisko 500 zawodników. Uczestnicy najpierw pływali po Odrze, ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:24 Przybyli z Kresów i o tym nie zapominają. Za nami VII Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu Przekazują młodym kulturę i tradycję, którą przywieźli na Opolszczyznę z Kresów - w Grodźcu po raz siódmy odbyły się Opolskie Spotkania Kresowe. Do Grodźca w ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:13 Wspólne gotowanie ponad granicami połączyło pokolenia. Efekt to gulasz - palce lizać Mieszkańcy Nowego Świętowa, w tym strażacy, nauczyciele i gospodynie wiejskie wraz z sąsiadami zza południowej granicy rywalizowali ze sobą w przyrządzaniu na ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:13 Za kierownicą TIR-a na podwójnym gazie. Rumuńskiego kierowcę zatrzymała opolska ITD Około 0,68 promila alkoholu miał w wydychanym powietrzy rumuński kierowca zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opo ... » więcej 2018-06-24, godz. 17:15 Osoby tracące pamięć uzyskają wsparcie. Opole przystępuje do nowego programu W Opolu rusza program skierowany do osób z demencją i ich opiekunów. Realizacją zajmą się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdo ... » więcej 2018-06-24, godz. 17:00 Kolonie dla dzieci z Wołynia na Opolszczyźnie. Potrzebne wsparcie Dzieci z polskich rodzin z Wołynia spędzą wakacje na Opolszczyźnie. W tym roku w regionie wypoczywać będzie 26 dzieci pomiędzy 10 a 14 rokiem życia z miejscow ... » więcej 2018-06-24, godz. 15:11 Brzeskie Centrum Kultury wypięknieje. Miliony na modernizację Na gruntowny remont Brzeskie Centrum Kultury, największa w Brzegu placówka kulturalna, czekała kilkadziesiąt lat. Podpisano umowę z wykonawcą na gruntowną mod ... » więcej 2018-06-24, godz. 14:42 Trwa V edycja Miasteczka Ekologicznego w Opolu Park Nadodrzański w Opolu wypełnił się stoiskami i atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dorosłych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »