Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-06, 20:30 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie Trzej Królowie przyjechali... mercedesem [GALERIA]

Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Trzej Królowie i ich konie. Tym razem konie... mechaniczne [Fot. Klaudia Pokładek]
Tysiące nysan wzięło udział w orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta. Była Maryja z dzieciątkiem, pastuszkowie i aniołowie, którzy poprowadzili kolędujące tłumy z Rynku Solnego pod bazylikę. A przyodziani w strojne szaty Trzej Królowie zajechali do Betlejem... białym mercedesem.
Hubert Bałdo z bazyliki w Nysie, współorganizator nyskiego orszaku Trzech Króli wyjaśnia, że wielka przyczepa z przebranymi za gwiazdki dziećmi, symbolizuje karocę.

- Śpiewamy, są flagi, korony, świetna atmosfera no i wielka karoca, która nas zawiezie bezpośrednio do Betlejem, czyli pod nyska bazylikę. To ważny dzień dla nas wszystkich, więc świętujemy - mówi Hubert Bałdo.

Na karocy tłumy dzieci, część z nich dzierży w dłoniach flagi. Wszyscy przystrojeni w orszakowe korony. - Jedziemy tą ciężarówką na sam rynek - mówi Patryk.

Pani Jadwiga z Nysy uważa, że udział w orszaku to zdecydowanie lepszy sposób na spędzeni tego dnia, niż siedzenie w domu. - Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem albo laptopem, trzeba wyjść, spotkać się. Rodzinnie i z dziećmi. To jest najważniejsze - mówi Jadwiga.

Potwierdza to też ksiądz Andrzej. - Święto rodziny. Prawdziwa karoca królów jest piętro niżej, trzeba się wychylić i wtedy widać tego białego mercedesa. Zatem w tym roku Trzej Królowie ruszą z kopyta, iście po królwesku - dodaje ksiądz Andrzej.

Helenie Jankowskiej pojazd Trzech Króli nie za bardzo przypadł do gustu. A dokładnie sam fakt, że tłumy idą pieszo, a królowie w aucie. - Cały szereg ludzi buntuje się i dopytuje czemu królowie nie idą z nami, tylko wsiedli do samochodu. Wolałabym ich tutaj, razem z nami, bo to byłoby najpiękniejsze. A samochód to każdemu nie dziwny - twierdzi nysanka.

Dodajmy, że z uczestnictwa zwierząt w orszaku Trzech Króli zrezygnowano po incydencie sprzed dwóch lat, kiedy spłoszony petardą koń staranował kilka osób.
Hubert Bałdo, Patryk, Jadwiga, ksiądz Andrzej, Helena Jankowska

Wiadomości z regionu

2018-12-18, godz. 12:48 Były dyrektor PCPR skazany za mobbing pracownic Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich uznał Bernarda K., wieloletniego dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy, winnego mobbingu, korupcji i przekazania osobom nie ... » więcej 2018-12-18, godz. 11:15 Sesja budżetowa Opola. Przyszłoroczny budżet wyniesie miliard 300 milionów złotych - Budżet Opola z roku na rok jest większy. To charakterystyczne dla dużych ośrodków miejskich - powiedział w 'Poglądach i osądach' przewodniczący opolskiej ra ... » więcej 2018-12-18, godz. 10:33 Gogolin i Zdzieszowice zapraszają potrzebujących i samotnych na jutrzejsze wigilie Spotkania wigilijne dla potrzebujących, seniorów i samotnych organizują jutro (19.12) ośrodki pomocy społecznej z Gogolina i Zdzieszowic. » więcej 2018-12-18, godz. 10:30 Przewodniczący sejmiku: to dobry, zrównoważony budżet. Dzisiaj sesja - Dziś (18.12) expose marszałka oraz przyjęcie budżetu na 2019 rok - zapowiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodniczący sejmiku Rafał Bartek prze ... » więcej 2018-12-18, godz. 09:10 Marry i Jerry zagoszczą w żywej szopce w Dziergowicach. Na placu budowy praca wre [ZDJĘCIA] Kilkanaście zagród, klatki i woliery szykowane są dla ponad setki zwierzaków. Mieszkańcy Dziergowic przygotowują też nowe atrakcje, zwłaszcza dla najmłodszych. » więcej 2018-12-18, godz. 09:10 Włamywacze upatrzyli sobie ogródki działkowe w Malni. "Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu domków" Pięć włamań na ogródkach działkowych w Malni zanotowali policjanci z Krapkowic w ciągu ostatnich kilku dni. Zginęły między innymi agregaty prądotwórcze, butle ... » więcej 2018-12-18, godz. 08:00 Kolejna szkoła w Brzegu odzyska dawny blask. Jedynka doczeka się modernizacji Ponad dwa miliony złotych ma kosztować gruntowna restauracja budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzegu. Zabytkowy obiekt przy ulicy Chrobrego jest o ... » więcej 2018-12-18, godz. 07:49 Nowa placówka dla seniorów otwarta w Prudniku. "Nie rozwiązuje wszystkich problemów" Klub Seniora otwarto w Prudniku. Powstał w ramach rządowego Programu „Senior +”. Od godziny ósmej do szesnastej opiekę znajdzie w nim 20 osób w podeszłym wiek ... » więcej 2018-12-18, godz. 07:00 Expose marszałka i budżet na 2019 to plan dzisiejszej sesji sejmiku Budowa obwodnicy Dobrodzienia i dokończenie obwodnicy w Malni i Choruli - to najważniejsze inwestycje wpisane w budżet województwa na przyszły rok. Plan finan ... » więcej 2018-12-17, godz. 22:15 Zadbaj o swoją wątrobę! Akcja bezpłatnych badań w środę (19.12) w Opolu Otwarte dla wszystkich chętnych spotkanie prozdrowotne pod hasłem „Zdrowa wątroba” odbędzie się w środę (19.12) w urzędzie marszałkowskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »