Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-30, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o przyszłorocznych wyborach samorządowych

W 2018 roku Polskę czekają wybory samorządowe [fot. Wanda Kownacka]
W 2018 roku Polskę czekają wybory samorządowe [fot. Wanda Kownacka]
Jakie będą wybory samorządowe, które czekają nas w przyszłym roku? Jak będzie wyglądała kampania wyborcza? O tym między innymi dyskutowali goście Samorządowej Loży Radiowej.
Jak twierdzi Elżbieta Kurek z Platformy Obywatelskiej, opozycja planuje przystąpienie do wyborów wspólnie.

- Myślę, że jakoś uda nam się dogadać - mówi Kurek. - Rok przed wyborami jest dla samorządu okresem podsumowań, kończenia realizowania pewnych obietnic, sprawdzania, czy udało nam się wykonać, czy nie udało nam się tego osiągnąć. Przez ostatnie lata ostatnie trzymaliśmy się razem, dobrze nam się udaje realizować te cele.

Grzegorz Sawicki z PSL-u zaznaczył, że jego ugrupowanie kampanię wyborczą rozpocznie w połowie stycznia po krajowej konwencji samorządowej. Wtedy zapadnie decyzja, czy partia przystąpi do wyborów w koalicji, czy samodzielnie.

- Na razie jesteśmy przygotowani, jako Polskie Stronnictwo Ludowe, żeby iść na wybory samodzielnie. Mamy kandydatów, ale być może decyzje zapadną inne. Wtedy my się do tego dostosujemy. Musimy patrzeć też na to, co robi Prawo i Sprawiedliwość, jeżeli chodzi o kodeks wyborczy. Musimy tutaj być czujni.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że wyborcy sami ocenią to, jak powinien wyglądać samorząd. Jak dodaje, opozycja jest w rozsypce i nie zastanawia się nad programem wyborczym, ale nad tym, w jakiej formie weźmie udział w wyborach.

- My natomiast jesteśmy zjednoczeni, mamy program. Chcemy z biało-czerwoną drużyną zmieniać nie tylko Polskę, ale i samorządy. Dobra zmiana, mam nadzieję, zagości również w samorządach i te wszystkie pozytywne zjawiska, które mają miejsce na szczeblu centralnym.

Jak dodał Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, jego ugrupowanie zawsze starało się jednoczyć społeczność lokalną.

- Zostawmy wyborcom ocenę tego wszystkiego - dodaje Kolek. - My ze swej strony będziemy zachowywali się rozsądnie, będziemy w obiektywny sposób patrzeć na to, co możemy, jak możemy się zaangażować. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi, którzy na poziomie regionu starają się rzetelnie ze swoich ról wywiązywać. Jesteśmy gotowi na każde rozliczenie, oczywiście także w odniesieniu do tego, gdzie nie odnosimy sukcesów.

Politycy rozmawiali też o planach budżetowych na przyszły rok. Podsumowali również 2017 pod względem spełnionych i niespełnionych zadań.
Elżbieta Kurek
Grzegorz Sawicki
Wojciech Komarzyński
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2018-03-19, godz. 11:45 Organizacje pozarządowe mogą się starać o dotacje z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Od 20 tysięcy do miliona złotych dofinansowania mogą otrzymać organizacje pozarządowe z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. » więcej 2018-03-19, godz. 10:49 Policja poszukuje Bartosza Nizińskiego Nyska policja apeluje o pomoc w poszukiwaniu 21-letniego Bartosza Nizińskiego z Lubiatowa w gminie Otmuchów. Mężczyzna ostatni raz widziany był 18 marca. » więcej 2018-03-19, godz. 10:09 Bulwary Nadodrzańskie w Opolu wolne od zakazu picia alkoholu? Chcą tego radni PO W Opolu wraca temat legalnego picia pod chmurką. Radni Platformy Obywatelskiej proponują, aby na Bulwarach Nadodrzańskich można było bezkarnie spożywać alkoho ... » więcej 2018-03-19, godz. 08:30 Są pieniądze na rewitalizację zbiornika przy Korfantego w Brzegu Ponad 3 mln 600 tysięcy złotych to koszt rewitalizacji zbiornika wodnego przy ul. Korfantego w Brzegu. Inwestycja dostała unijne dofinansowanie z RPO w wysoko ... » więcej 2018-03-19, godz. 08:00 Pierwszy PIT Wiosny w opolskim PUP. Doradzą przy rozliczeniu dochodów Powiatowy Urząd Pracy w Opolu wraz z opolskim Urzędem Skarbowym organizuje punkt składania zeznań podatkowych przez Internet. » więcej 2018-03-19, godz. 07:00 Inwestycje na drogach wojewódzkich. Będą utrudnienia Rozpoczyna się budowa obwodnicy Malni i Choruli w ciągu drogi wojewódzkiej 423. To oznacza pierwsze utrudnienia dla kierowców i objazdy. » więcej 2018-03-19, godz. 06:00 Problemy ścisłego centrum Opola były tematem spotkania STE SILESIA z mieszkańcami Spotkanie z mieszkańcami ścisłego centrum Opola zorganizowali wczoraj (18.03) działacze Stowarzyszenia Technologii Ekologicznych SILESIA. » więcej 2018-03-18, godz. 22:00 Opolscy klerycy pokazali umiejętności aktorskie Klerycy Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu wystawili Misterium Męki Pańskiej. Za pomocą spektaklu postanowili pokazać to, co dzieje si ... » więcej 2018-03-18, godz. 21:15 O przygotowaniach do wyborów samorządowych dyskutowali politycy w Niedzielnej Loży Radiowej Jesienne wybory samorządowe były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Choć pozostaje do nich więcej niż pół roku, pojawia się wiele spekulacji odnośnie ewentual ... » więcej 2018-03-18, godz. 19:30 Jaja wielkanocne można zdobić na wiele sposobów. Pokazali to w Tułowicach Konkurs zdobienia jaj wielkanocnych, kurs robienia tradycyjnych palm wielkanocnych, warsztaty i występy artystyczne na scenie. Tułowicki Ośrodek Kultury zorga ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »