Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-30, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o przyszłorocznych wyborach samorządowych

W 2018 roku Polskę czekają wybory samorządowe [fot. Wanda Kownacka]
W 2018 roku Polskę czekają wybory samorządowe [fot. Wanda Kownacka]
Jakie będą wybory samorządowe, które czekają nas w przyszłym roku? Jak będzie wyglądała kampania wyborcza? O tym między innymi dyskutowali goście Samorządowej Loży Radiowej.
Jak twierdzi Elżbieta Kurek z Platformy Obywatelskiej, opozycja planuje przystąpienie do wyborów wspólnie.

- Myślę, że jakoś uda nam się dogadać - mówi Kurek. - Rok przed wyborami jest dla samorządu okresem podsumowań, kończenia realizowania pewnych obietnic, sprawdzania, czy udało nam się wykonać, czy nie udało nam się tego osiągnąć. Przez ostatnie lata ostatnie trzymaliśmy się razem, dobrze nam się udaje realizować te cele.

Grzegorz Sawicki z PSL-u zaznaczył, że jego ugrupowanie kampanię wyborczą rozpocznie w połowie stycznia po krajowej konwencji samorządowej. Wtedy zapadnie decyzja, czy partia przystąpi do wyborów w koalicji, czy samodzielnie.

- Na razie jesteśmy przygotowani, jako Polskie Stronnictwo Ludowe, żeby iść na wybory samodzielnie. Mamy kandydatów, ale być może decyzje zapadną inne. Wtedy my się do tego dostosujemy. Musimy patrzeć też na to, co robi Prawo i Sprawiedliwość, jeżeli chodzi o kodeks wyborczy. Musimy tutaj być czujni.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że wyborcy sami ocenią to, jak powinien wyglądać samorząd. Jak dodaje, opozycja jest w rozsypce i nie zastanawia się nad programem wyborczym, ale nad tym, w jakiej formie weźmie udział w wyborach.

- My natomiast jesteśmy zjednoczeni, mamy program. Chcemy z biało-czerwoną drużyną zmieniać nie tylko Polskę, ale i samorządy. Dobra zmiana, mam nadzieję, zagości również w samorządach i te wszystkie pozytywne zjawiska, które mają miejsce na szczeblu centralnym.

Jak dodał Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej, jego ugrupowanie zawsze starało się jednoczyć społeczność lokalną.

- Zostawmy wyborcom ocenę tego wszystkiego - dodaje Kolek. - My ze swej strony będziemy zachowywali się rozsądnie, będziemy w obiektywny sposób patrzeć na to, co możemy, jak możemy się zaangażować. Jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi, którzy na poziomie regionu starają się rzetelnie ze swoich ról wywiązywać. Jesteśmy gotowi na każde rozliczenie, oczywiście także w odniesieniu do tego, gdzie nie odnosimy sukcesów.

Politycy rozmawiali też o planach budżetowych na przyszły rok. Podsumowali również 2017 pod względem spełnionych i niespełnionych zadań.
Elżbieta Kurek
Grzegorz Sawicki
Wojciech Komarzyński
Roman Kolek

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej B. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej 2018-01-18, godz. 13:30 Opolska Caritas zebrała 353 tysiące złotych ze sprzedaży wigilijnych świec Rekordową liczbę 87 597 świec w ramach 24. Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadziła Caritas Diecezji Opolskiej przed świętami Bożego Narodzenia. To o ... » więcej 2018-01-18, godz. 12:00 Policja poszukuje świadków wypadku w pobliżu Krasnej Góry sprzed tygodnia Poszukiwani są świadkowie wypadku z ubiegłego czwartku (11.01), do którego doszło na drodze wojewódzkiej numer 385 w pobliżu miejscowości Krasna Góra. » więcej 2018-01-18, godz. 10:45 Trwają prace nad regionalnym programem ochrony zdrowia psychicznego. Od lat rośnie liczba pacjentów z takimi zaburzeni ... Trwają rozmowy na temat planu ochrony zdrowia psychicznego w naszym regionie. Dzisiaj w urzędzie marszałkowskim kolejne spotkanie na ten temat. Lista pacjentó ... » więcej 2018-01-18, godz. 10:10 Uważajmy, bo mocno powieje! Nadchodzi orkan Friederike Do 90 kilometrów na godzinę może osiągnąć prędkość wiatru na Opolszczyźnie. Do Polski zbliża się orkan Friederike, a jego skutki najbardziej odczują mieszkańc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »