Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-25, 17:37 Autor: Klaudia Pokładek

Jak przygotować święta i nie zwariować, gdy ma się nawet... jedenaścioro dzieci!?

Święta w wielodzietnych rodzinach to gwar, radość, ale przy okazji moc przygotowań i krzątaniny [Fot. Klaudia Pokładek]
Święta w wielodzietnych rodzinach to gwar, radość, ale przy okazji moc przygotowań i krzątaniny [Fot. Klaudia Pokładek]
Gwarne, wesołe i zwykle nieco szalone bywa Boże Narodzenie w rodzinach zastępczych. Przygotowania są za to mocno pracowite, bo w takich domach najczęściej wszystkiego musi być kilka razy więcej. Stosy uszek, hektolitry barszczu i setki pierników. Jak radzą sobie takie rodziny? Otóż, jak to w życiu bywa, każdy ma inny sposób.
Jedni mrożą. - Jedzenie przygotowywałam razem z córką, zdecydowanie wcześniej, dzieki czemu całkiem spora jego część jest już pomrożona. Można powiedzieć, że jakieś siedemdziesiąt procent jest już gotowe - opowiada mama zastępcza, w jednej z rodzin w powiecie nyskim.

Są też tacy, którzy do wszelkich prac domowych wykorzystują automatycznych pomocników. Świetnie sprawdzają się w tej roli rozliczne zmywarki, blendery, mieszacze, a najlepiej wielofunkcyjne maszyny, które nawet same komunikują jakie produkty należy doń włożyć. - Dwa jajka! Właśnie poinformował mnie robot, że trzeba wbić do ciasta dwa jajka. Tym sposobem, dzięki maszynie, która zrobi za nas większość roboty, mamy pierniki - wyjaśnia mama, która wspólnie z córką szykuje wigilijne słodkości.

Sprytnym sposobem na stawienie czoła Bożemu Narodzeniu w zatłoczonym rodzinnym domu dziecka jest natomiast catering. Ale żeby myśleć o wigilijnej wieczerzy, najpierw trzeba mieć na czym siedzieć. - Tu jest jadalnia, a przy stole jedenaście krzeseł. Chyba trzeba będzie powiększyć ten stół. Ósemka dzieci z placówek i trójka naszych, więc razem jedenaścioro. Przyznam się szczerze, że trochę już nakupiłam jedzenia na święta, bo przy takiej liczbie osób, nie będę przecież w stanie gotować sama. Więc trochę gotowych produktów siłą rzeczy trzeba było zakupić i zamówić. Co będzie? Tradycyjne dania, czyli barszcz, uszka, ryba, na pewno dużo słodkości, pierogi ruskie, z kapustą, krokiety... - wylicza pani domu.

Ruskie pierogi i krokiety pojawią się w pierwszym w powiecie, rodzinnym domu dziecka w Nysie. Dom za przeszło pół miliona złotych zakupiło na ten cel nyskie starostwo, które planuje zlikwidować tradycyjny Dom Dziecka w Paczkowie, a w jego miejsce kupić albo wybudować kolejne rodzinne wille.
rodziny zastępcze

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 19:30 Obcokrajowiec i polska rodzina razem przy wigilijnym stole - można się zgłaszać do "Wigilii bez granic" Chcą polepszać kontakty między Polakami a cudzoziemcami - Instytut Myśli Schumana rozpoczął akcję „Wigilia bez granic”, której celem jest zaaranżowanie spotka ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Handel w niedzielę w regionie. PIP odnotowała 27 przypadków złamania prawa 27 przypadków naruszenia prawa w kwestii handlu w niedzielę w naszym regionie odnotowali od marca pracownicy opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadz ... » więcej 2018-12-11, godz. 18:55 Kolizje na obwodnicach Opola i Czarnowąsów. Uwaga na drogach ślisko! Na obwodnicy Opola w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia trzech samochodów: ciężarówki, samochodu dostawczego i osobowego. Na miejscu wprowadzono ruch waha ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Komunikacyjny chaos na Górze św. Anny. "Niektórzy kierowcy nawet tam utknęli" Kierowcy jadący na Górę św. Anny utknęli w połowie drogi do bazyliki i domu pielgrzyma. Mimo informacji na tablicach objazdowych, że da się tam dojechać, drog ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Stwierdzenie zgonu może trwać kilka godzin. W tym czasie policjanci pilnują ciała zamiast patrolować ulice Czy policja jest w stanie strzec bezpieczeństwa, gdy jeden patrol zamiast pełnić normalną służbę, pilnuje ciała zmarłej osoby? O to pytają mieszkańcy Głuchoła ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Wypadek na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Na 242 km autostrady w kierunku Katowic, na wysokości Dąbrówki w gminie Prószków doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych. Jeden pojazd dachował, jedna osob ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:40 Bezpłatna poradnia prawno-mediacyjna otwarta dla mieszkańców województwa opolskiego Infolinia, porady z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz mediacje - w Opolu przy ul Kępskiej 7, w siedzibie fundacji Harmonia Życia otwarto dziś porad ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:00 Ruszył nabór do Rady Seniorów Miasta Opola. Będą spore zmiany Można już zgłaszać kandydatury osób, które wejdą w skład III kadencji Rady Seniorów Miasta Opola. To organ doradczy radnych i prezydenta stolicy regionu. W ty ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:45 Namysłów chce zadbać o środowisko. Gmina podpisała deklarację „Solidarność dla klimatu” Burmistrzowie i radni z 17 gmin w Polsce podpisali stosowną deklarację, dzięki której zwracają uwagę, że polityka klimatyczna i energetyczna są nierozłączne - ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:00 Policja szuka zaginionego Piotra Szafrańskiego i prosi o pomoc Opolska policja poszukuje zaginionego 31-letniego Piotra Szafrańskiego. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 29 listopada około godziny 17:00 na ulicy Nysy Ł ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »