Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-25, 17:37 Autor: Klaudia Pokładek

Jak przygotować święta i nie zwariować, gdy ma się nawet... jedenaścioro dzieci!?

Święta w wielodzietnych rodzinach to gwar, radość, ale przy okazji moc przygotowań i krzątaniny [Fot. Klaudia Pokładek]
Święta w wielodzietnych rodzinach to gwar, radość, ale przy okazji moc przygotowań i krzątaniny [Fot. Klaudia Pokładek]
Gwarne, wesołe i zwykle nieco szalone bywa Boże Narodzenie w rodzinach zastępczych. Przygotowania są za to mocno pracowite, bo w takich domach najczęściej wszystkiego musi być kilka razy więcej. Stosy uszek, hektolitry barszczu i setki pierników. Jak radzą sobie takie rodziny? Otóż, jak to w życiu bywa, każdy ma inny sposób.
Jedni mrożą. - Jedzenie przygotowywałam razem z córką, zdecydowanie wcześniej, dzieki czemu całkiem spora jego część jest już pomrożona. Można powiedzieć, że jakieś siedemdziesiąt procent jest już gotowe - opowiada mama zastępcza, w jednej z rodzin w powiecie nyskim.

Są też tacy, którzy do wszelkich prac domowych wykorzystują automatycznych pomocników. Świetnie sprawdzają się w tej roli rozliczne zmywarki, blendery, mieszacze, a najlepiej wielofunkcyjne maszyny, które nawet same komunikują jakie produkty należy doń włożyć. - Dwa jajka! Właśnie poinformował mnie robot, że trzeba wbić do ciasta dwa jajka. Tym sposobem, dzięki maszynie, która zrobi za nas większość roboty, mamy pierniki - wyjaśnia mama, która wspólnie z córką szykuje wigilijne słodkości.

Sprytnym sposobem na stawienie czoła Bożemu Narodzeniu w zatłoczonym rodzinnym domu dziecka jest natomiast catering. Ale żeby myśleć o wigilijnej wieczerzy, najpierw trzeba mieć na czym siedzieć. - Tu jest jadalnia, a przy stole jedenaście krzeseł. Chyba trzeba będzie powiększyć ten stół. Ósemka dzieci z placówek i trójka naszych, więc razem jedenaścioro. Przyznam się szczerze, że trochę już nakupiłam jedzenia na święta, bo przy takiej liczbie osób, nie będę przecież w stanie gotować sama. Więc trochę gotowych produktów siłą rzeczy trzeba było zakupić i zamówić. Co będzie? Tradycyjne dania, czyli barszcz, uszka, ryba, na pewno dużo słodkości, pierogi ruskie, z kapustą, krokiety... - wylicza pani domu.

Ruskie pierogi i krokiety pojawią się w pierwszym w powiecie, rodzinnym domu dziecka w Nysie. Dom za przeszło pół miliona złotych zakupiło na ten cel nyskie starostwo, które planuje zlikwidować tradycyjny Dom Dziecka w Paczkowie, a w jego miejsce kupić albo wybudować kolejne rodzinne wille.
rodziny zastępcze

Wiadomości z regionu

2018-07-20, godz. 12:30 Wyjechali na patrol i zatrzymali przestępcę, którego szukał Interpol. Wszystko zaczęło się od niedopałka papierosa Funkcjonariusze z Namysłowa, jak każdego dnia patrolowali ulice w mieście i okolicznych sołectwach. W pewnym momencie zauważyli młodego mężczyznę, który rzuci ... » więcej 2018-07-20, godz. 12:15 Na Opolszczyźnie nie ma zagrożenia hydrologicznego - W ciągu ostatnich trzech dni na Opolszczyźnie nie mieliśmy żadnej interwencji związanej z zagrożeniem hydrologicznym - powiedział w porannej rozmowie 'W czt ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:45 Zwycięską koncepcję nowego stadionu w Opolu poznamy w sierpniu Jest 11 koncepcji urbanistyczno-architektonicznych na nowy stadion w Opolu. Najlepsza zostanie wybrana w połowie sierpnia, kiedy to zbierze się komisja konkur ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:44 Szpital w Ozimku wstrzymał przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. W wodzie wykryto bakterie Escherichia coli Szpital w Ozimku wstrzymał przyjmowanie pacjentów na planowane zabiegi. Decyzję podęto po tym, jak sanepid wykrył bakterię Escherichia coli w tamtejszej insta ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:29 Modrzewie sprzed kędzierzyńskiej pływalni jednak do wycięcia Modrzewie, które rosną przed pływalnią w Kędzierzynie-Koźlu, jednak trzeba będzie wyciąć. Według opinii dendrologa, grożą one wywróceniem i stanowią zagrożeni ... » więcej 2018-07-20, godz. 11:12 Sanepid i PGKiM sprawdzają gdzie jest źródło skażenia wody w Ozimku Sanepid jeszcze raz dzisiaj (20.07) sprawdzi, czy woda w szpitalu w Ozimku jest skażona. Podczas badań w tym tygodniu okazało się, że mimo, iż dociera tam wod ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:45 Jest awans. Szef opolskich policjantów będzie nadinspektorem Inspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu odbierze w piątek (20.07) nominację na stopień nadinspektora. Prezydent Andrzej Duda na wniose ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:44 Szef wojewódzkiego zarządzania kryzysowego: W Dąbrowie prawdopodobnie doszło do skażenia ziemi - Prawdopodobnie na pogorzelisku w Dąbrowie będziemy mieli do czynienia ze skażeniem ziemi - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Henryk Ferster, dy ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:00 Jest już gipsowy model pomnika marszałka Piłsudskiego. Stanie przed urzędem miasta w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed 11 listopada ma być gotowy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie na placu Rady Europy przed urzędem miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Tr ... » więcej 2018-07-20, godz. 07:45 Zmiany wzdłuż ul. Chabrów w Opolu. Powstaną zatoki postojowe, docelowo nie będzie ulic dwukierunkowych Nie będzie powrotu do ulic dwukierunkowych w „dzielnicy kwiatów” na opolskich Chabrach. Budowa ronda na Luboszyckiej oraz prośby dyrekcji pobliskiej szkoły po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »