Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-25, 17:37 Autor: Klaudia Pokładek

Jak przygotować święta i nie zwariować, gdy ma się nawet... jedenaścioro dzieci!?

Święta w wielodzietnych rodzinach to gwar, radość, ale przy okazji moc przygotowań i krzątaniny [Fot. Klaudia Pokładek]
Święta w wielodzietnych rodzinach to gwar, radość, ale przy okazji moc przygotowań i krzątaniny [Fot. Klaudia Pokładek]
Gwarne, wesołe i zwykle nieco szalone bywa Boże Narodzenie w rodzinach zastępczych. Przygotowania są za to mocno pracowite, bo w takich domach najczęściej wszystkiego musi być kilka razy więcej. Stosy uszek, hektolitry barszczu i setki pierników. Jak radzą sobie takie rodziny? Otóż, jak to w życiu bywa, każdy ma inny sposób.
Jedni mrożą. - Jedzenie przygotowywałam razem z córką, zdecydowanie wcześniej, dzieki czemu całkiem spora jego część jest już pomrożona. Można powiedzieć, że jakieś siedemdziesiąt procent jest już gotowe - opowiada mama zastępcza, w jednej z rodzin w powiecie nyskim.

Są też tacy, którzy do wszelkich prac domowych wykorzystują automatycznych pomocników. Świetnie sprawdzają się w tej roli rozliczne zmywarki, blendery, mieszacze, a najlepiej wielofunkcyjne maszyny, które nawet same komunikują jakie produkty należy doń włożyć. - Dwa jajka! Właśnie poinformował mnie robot, że trzeba wbić do ciasta dwa jajka. Tym sposobem, dzięki maszynie, która zrobi za nas większość roboty, mamy pierniki - wyjaśnia mama, która wspólnie z córką szykuje wigilijne słodkości.

Sprytnym sposobem na stawienie czoła Bożemu Narodzeniu w zatłoczonym rodzinnym domu dziecka jest natomiast catering. Ale żeby myśleć o wigilijnej wieczerzy, najpierw trzeba mieć na czym siedzieć. - Tu jest jadalnia, a przy stole jedenaście krzeseł. Chyba trzeba będzie powiększyć ten stół. Ósemka dzieci z placówek i trójka naszych, więc razem jedenaścioro. Przyznam się szczerze, że trochę już nakupiłam jedzenia na święta, bo przy takiej liczbie osób, nie będę przecież w stanie gotować sama. Więc trochę gotowych produktów siłą rzeczy trzeba było zakupić i zamówić. Co będzie? Tradycyjne dania, czyli barszcz, uszka, ryba, na pewno dużo słodkości, pierogi ruskie, z kapustą, krokiety... - wylicza pani domu.

Ruskie pierogi i krokiety pojawią się w pierwszym w powiecie, rodzinnym domu dziecka w Nysie. Dom za przeszło pół miliona złotych zakupiło na ten cel nyskie starostwo, które planuje zlikwidować tradycyjny Dom Dziecka w Paczkowie, a w jego miejsce kupić albo wybudować kolejne rodzinne wille.
rodziny zastępcze

Wiadomości z regionu

2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej 2018-09-18, godz. 17:30 Związek Inwalidów Wojennych RP ma 100 lat. "To godna organizacja" Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie. Obecnie organizacja na Opolszczyźnie liczy około 200 członków. Zrzesza osoby, które walczyły jeszcze podczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »