Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-17, 10:30 Autor: Jacek Rudnik

Mięso z dziczyzny w sprzedaży bezpośredniej? Nowa inicjatywa Lasów Państwowych

dzik [fot. freeimages.com]
dzik [fot. freeimages.com]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pierwszy sklep z dziczyzną już otwarto w Warszawie. Docelowo, w kilkunastu takich punktach w kraju, oprócz mięsa mają być też sprzedawane przetwory z owoców lasu, grzybów, ryby oraz miód.
Najbliżej Opola taki punkt ma powstać w Świerklańcu na Śląsku, a w Kluczborku i Rudzińcu powstaną punkty sprzedaży bezpośredniej, gdzie będzie można nabyć tusze upolowanych zwierząt.

Dziczyzna jest w ocenie Marka Bocianowskiego, nadleśniczego z Prószkowa w Polsce wciąż niedoceniana, ale znajduje spore uznanie za granicą. Jest to najczęściej mięso nietłuste, a zwierzęta dzikie żywią się naturalnie, nie korzystając z często przetworzonej i wzbogacanej antybiotykami karmy, co wpływa na jakość mięsa.

Pierwszy taki sklep z dziczyzną już otwarto w Warszawie. Docelowo w kilkunastu takich punktach w kraju, oprócz mięsa mają być też sprzedawane przetwory z owoców lasu, grzybów, ryby oraz mód.

Mięso ma pochodzić tylko i wyłącznie z polskich lasów i być tradycyjnie przetwarzane. Sprzedaż ma wesprzeć specjalna kampania marketingowa, która będzie promować zdrową żywność z polskiego lasu.

Gość Radia Opole mówi również o niesłabnącej popularności świerka na święta.

- Ceny choinek u nas nie uległy zmianie, a preferencje klientów raczej pozostają te same, dominuje moda na świerk. Za drzewko o wysokości od 2 do 2,5 m trzeba zapłacić około 50 złotych - mówi Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Prószków. - Niektórzy pytają o jodłę, choinki sosnowe, robiliśmy próby ich wystawiania, ale zainteresowanie praktycznie zerowe.

W ocenie nadleśniczego proceder kradzieży drzewek z lasu z każdym rokiem jest mniej odczuwalny.

- Niektórzy wręcz podkreślają, że było to takie złodziejstwo wynikające z chęci kultywowania pewnej tradycji, że choinkę trzeba osobiście wyciąć z lasu i to najlepiej jeszcze w dniu wigilii, stąd zdarzały się takie historie, ale rzadko dochodziło do kradzieży związanych z chęcią wzbogacenia się, czyli dalszej sprzedaży drzewek - wskazywał Marek Bocianowski.

- Co roku odnotowujemy kilka przypadków kradzieży choinek, dwa, trzy razy więcej tego może być, gdyż części kradzieży po prostu się nie ujawnia - argumentował gość RO.
Marek Bocianowski 01
Marek Bocianowski 02
Marek Bocianowski 03

Wiadomości z regionu

2019-02-19, godz. 22:15 Głuchołazy: szpital inwestuje w rozwój rehabilitacji wirtualnej. Jako jeden z pierwszych na świecie Diagnostykę, leczenie i rehabilitację mają na wyższym poziomie. Taki jest efekt modernizacji i doposażenia Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Na ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:30 PiS przedstawiło kandydatów do Europarlamentu. Anna Zalewska "jedynką" w okręgu opolskim i dolnośląskim Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów startujących z pierwszych dwóch miejsc w swoich okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu obejm ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:30 Będzie objazd na DW 901 w okolicy Dobrodzienia. Chodzi o zamknięcie odcinka w Bzinicy Starej Niemal 50 kilometrów będzie mieć objazd z Bzinicy Starej do Dobrodzienia. Przypomnijmy, jutro (20.02) po południu zamknięty zostanie pięciokilometrowy odcinek ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:28 Wypadek na DK 46 w Grodźcu. Dwie osoby są ranne Po godzinie 20:00 na ul. Częstochowskiej zderzyły się honda jazz i dacia dokker. Według wstępnych informacji dwie osoby zostały poszkodowane. » więcej 2019-02-19, godz. 20:00 Brzeżanie źle segregują odpady. Samorząd apeluje o baczne przyglądanie się temu, co ląduje w śmietniku W oficjalnym komunikacie Urzędu Miejskiego w Brzegu czytamy, że mieszkańcy w styczniu wyprodukowali blisko 900 ton odpadów. Z kolei śmieci segregowanych czyst ... » więcej 2019-02-19, godz. 18:15 Opieka nad owczarkiem Dino była właściwa? Sąd w Kluczborku utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa Sąd Rejonowy w Kluczborku utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie owczarka Dino. Zażalenie złożyło Towarzystwo Opieki nad Zwierzęta ... » więcej 2019-02-19, godz. 18:15 Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu pamiętają o swoim patronie Urodził się dokładnie 546 lat temu. Mikołaj Kopernik polski astronom, matematyk, lekarz i ekonomista, autor przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich” ... » więcej 2019-02-19, godz. 17:15 Nowa kaplica w szpitalu MSWiA w Głuchołazach Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach ma nową kaplicę. Miejsce do modlitwy znajduje się teraz w piwnicy obiektu. » więcej 2019-02-19, godz. 16:45 Specjalny zespół pracuje nad zapobieganiem pedofilii i nadużyciami w diecezji opolskiej W połowie lutego w diecezji opolskiej powstał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. » więcej 2019-02-19, godz. 16:15 "Truje nas technologiczny trup". Wraca problem ze spalarnią odpadów medycznych w Opolu. Jest petycja do marszałka Mieszkańcy dzielnicy Kolonia Gosławicka w Opolu domagają się likwidacji spalarni odpadów medycznych. Spalarnia znajduje się w pobliżu Uniwersyteckiego Szpital ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »