Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-17, 10:30 Autor: Jacek Rudnik

Mięso z dziczyzny w sprzedaży bezpośredniej? Nowa inicjatywa Lasów Państwowych

dzik [fot. freeimages.com]
dzik [fot. freeimages.com]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Bocianowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pierwszy sklep z dziczyzną już otwarto w Warszawie. Docelowo, w kilkunastu takich punktach w kraju, oprócz mięsa mają być też sprzedawane przetwory z owoców lasu, grzybów, ryby oraz miód.
Najbliżej Opola taki punkt ma powstać w Świerklańcu na Śląsku, a w Kluczborku i Rudzińcu powstaną punkty sprzedaży bezpośredniej, gdzie będzie można nabyć tusze upolowanych zwierząt.

Dziczyzna jest w ocenie Marka Bocianowskiego, nadleśniczego z Prószkowa w Polsce wciąż niedoceniana, ale znajduje spore uznanie za granicą. Jest to najczęściej mięso nietłuste, a zwierzęta dzikie żywią się naturalnie, nie korzystając z często przetworzonej i wzbogacanej antybiotykami karmy, co wpływa na jakość mięsa.

Pierwszy taki sklep z dziczyzną już otwarto w Warszawie. Docelowo w kilkunastu takich punktach w kraju, oprócz mięsa mają być też sprzedawane przetwory z owoców lasu, grzybów, ryby oraz mód.

Mięso ma pochodzić tylko i wyłącznie z polskich lasów i być tradycyjnie przetwarzane. Sprzedaż ma wesprzeć specjalna kampania marketingowa, która będzie promować zdrową żywność z polskiego lasu.

Gość Radia Opole mówi również o niesłabnącej popularności świerka na święta.

- Ceny choinek u nas nie uległy zmianie, a preferencje klientów raczej pozostają te same, dominuje moda na świerk. Za drzewko o wysokości od 2 do 2,5 m trzeba zapłacić około 50 złotych - mówi Marek Bocianowski z Nadleśnictwa Prószków. - Niektórzy pytają o jodłę, choinki sosnowe, robiliśmy próby ich wystawiania, ale zainteresowanie praktycznie zerowe.

W ocenie nadleśniczego proceder kradzieży drzewek z lasu z każdym rokiem jest mniej odczuwalny.

- Niektórzy wręcz podkreślają, że było to takie złodziejstwo wynikające z chęci kultywowania pewnej tradycji, że choinkę trzeba osobiście wyciąć z lasu i to najlepiej jeszcze w dniu wigilii, stąd zdarzały się takie historie, ale rzadko dochodziło do kradzieży związanych z chęcią wzbogacenia się, czyli dalszej sprzedaży drzewek - wskazywał Marek Bocianowski.

- Co roku odnotowujemy kilka przypadków kradzieży choinek, dwa, trzy razy więcej tego może być, gdyż części kradzieży po prostu się nie ujawnia - argumentował gość RO.
Marek Bocianowski 01
Marek Bocianowski 02
Marek Bocianowski 03

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »