Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Duża frekwencja podczas uroczystości w Prudniku

Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uroczystości religijne oraz oficjalne towarzyszą Świętu Niepodległości w Prudniku. W kościele parafialnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny i kombatantów. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności. Tam pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożono kwiaty i zapalono „znicze pamięci”. Bez względu na wiek uczestnicy prudnickich obchodów doceniają znaczenie święta 11 listopada.
- Dla mnie to święto jest ważne, bo ktoś kiedyś walczył i przelewał krew, byśmy dzisiaj mogli wywiesić biało-czerwoną flagę – mówi pan Marek. – Jesteśmy Polakami i państwem niepodległym. Powinniśmy to manifestować.

- Jesteśmy patriotami, choć wielu z nas żyje za granicą – powiedziała nam młoda prudniczanka. – W jakiś sposób próbujemy pamiętać o tej swojej Polsce, o swojej Ojczyźnie.

- Teraz mamy wolny kraj i każdy może robić, na co ma ochotę – mówi kilkunastolatek, który przyszedł pod Pomnik Żołnierza Polskiego. - Nie chciałbym być Niemcem czy Ukraińcem, tylko Polakiem. Nieważne, jak będzie, ale w serduchu jest orzełek.

Dalsza część prudnickich obchodów Święta Niepodległości kontynuowana jest w tamtejszym ośrodku kultury. Odbyło się tam już spotkanie władz samorządowych z kombatantami. O godzinie 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się program artystyczny pod tytułem „Piosenka przypomni ci”. W programie m.in. piosenki z okresu międzywojnia. Wystąpią artyści Operetki Śląskiej z Gliwic.
Mieszkańcy Prudnika

Wiadomości z regionu

2017-11-21, godz. 20:32 TSKN niezadowolony z nowych propozycji okręgów wyborczych w Opolu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest niezadowolone z projektu nowych okręgów wyborczych w Opolu. Jak powiedział Radiu Opole szef T ... » więcej 2017-11-21, godz. 19:15 Wymieniają parkomaty w Krapkowicach. Płacenie ma być łatwiejsze Ruszyła wymiana parkomatów w Krapkowicach. W mieście stoi 12 maszyn, a Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, zarządzający płatną strefą parkowania, zd ... » więcej 2017-11-21, godz. 18:30 Sąd ponownie uniewinnił Daniela R. ws. dotyczącej grożenia ekologowi Adamowi Ulbrychowi Daniel R po raz drugi uniewinniony. Zdaniem kluczborskiego sądu mężczyzna nie groził śmiercią ekologowi Adamowi Ulbrychowi. To już drugi wyrok uniewinniający ... » więcej 2017-11-21, godz. 17:45 Manager z Wrocławia będzie nowym dyrektorem Opolskiego Centrum Onkologii Piotr Nowicki będzie nowym dyrektorem Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu. Dotychczas pełnił on funkcję dyrektora szpitala klinicznego nr 1 we Wrocławiu, któ ... » więcej 2017-11-21, godz. 17:10 Wybudowali miasteczko ruchu drogowego, ale plac ma też wiele innych funkcji Ulice, chodniki, skrzyżowania, torowisko, ósemka, przystanek autobusowy i sygnalizacje świetlne. Tak wygląda nowe miasteczko ruchu drogowego przy Publicznej S ... » więcej 2017-11-21, godz. 16:18 "Krajówka" nr 46 w okolicach Hanuszowa jednokierunkowa. Na drodze jest rozlany olej Są utrudnienia w ruchu na DK 46, na wysokości Hanuszowa przed Nysą. Na jezdni jest rozlany olej - na odcinku półtora kilometra. Droga będzie zamknięta, na mie ... » więcej 2017-11-21, godz. 15:15 Trwa Wampiriada na Politechnice Opolskiej. Studenci oddają krew Ruszyła kolejna edycja Wampiriady na Politechnice Opolskiej. Dwudniową akcję krwiodawstwa zorganizowano w 'Łączniku' uczelni przy ul. Mikołajczyka w Opolu. » więcej 2017-11-21, godz. 14:30 W Brzegu powalczą o fuzję ze Skarbimierzem. Pulit: łączenie gmin nie ma sensu Wczoraj (20.11) przedstawiciele stowarzyszenia Młody Brzeg powołali do życia społeczny komitet na rzecz przyłączenia Skarbimierza do Brzegu. To pokłosie dział ... » więcej 2017-11-21, godz. 12:40 Ponad 20 procent opolskich seniorów nie czuje się bezpiecznie w domu. Prelekcje i konferencja w Opolu Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu - to wyniki badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolski ... » więcej 2017-11-21, godz. 12:30 Ojciec oskarżony o molestowanie seksualne córki. Najpierw uniewinniony, teraz sprawa zostanie ponownie zbadana Prokuratura zarzuciła 29-letniemu Arturowi G., że w kwietniu 2015 roku doprowadził swoją 4-letnią córkę do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Sytua ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »