Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Duża frekwencja podczas uroczystości w Prudniku

Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uroczystości religijne oraz oficjalne towarzyszą Świętu Niepodległości w Prudniku. W kościele parafialnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny i kombatantów. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności. Tam pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożono kwiaty i zapalono „znicze pamięci”. Bez względu na wiek uczestnicy prudnickich obchodów doceniają znaczenie święta 11 listopada.
- Dla mnie to święto jest ważne, bo ktoś kiedyś walczył i przelewał krew, byśmy dzisiaj mogli wywiesić biało-czerwoną flagę – mówi pan Marek. – Jesteśmy Polakami i państwem niepodległym. Powinniśmy to manifestować.

- Jesteśmy patriotami, choć wielu z nas żyje za granicą – powiedziała nam młoda prudniczanka. – W jakiś sposób próbujemy pamiętać o tej swojej Polsce, o swojej Ojczyźnie.

- Teraz mamy wolny kraj i każdy może robić, na co ma ochotę – mówi kilkunastolatek, który przyszedł pod Pomnik Żołnierza Polskiego. - Nie chciałbym być Niemcem czy Ukraińcem, tylko Polakiem. Nieważne, jak będzie, ale w serduchu jest orzełek.

Dalsza część prudnickich obchodów Święta Niepodległości kontynuowana jest w tamtejszym ośrodku kultury. Odbyło się tam już spotkanie władz samorządowych z kombatantami. O godzinie 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się program artystyczny pod tytułem „Piosenka przypomni ci”. W programie m.in. piosenki z okresu międzywojnia. Wystąpią artyści Operetki Śląskiej z Gliwic.
Mieszkańcy Prudnika

Wiadomości z regionu

2018-04-26, godz. 14:15 Violetta Porowska kandydatem PiS na prezydenta Opola [KOMENTARZE] Prawo i Sprawiedliwość wybrało Violettę Porowską na kandydata w wyborach na prezydenta miasta Opola. » więcej 2018-04-26, godz. 14:08 Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady [AKTUALIZACJA] Na 263 kilometrze A4, na wysokości Góry św. Anny, zepsuł się samochód ciężarowy. Auto zablokowało prawy i środkowy pas na jezdni trzypasmowej. Ruch w kierunku ... » więcej 2018-04-26, godz. 14:00 Napadł na sklep z atrapą broni i może trafić za kratki na 12 lat Nawet 12 lat więzienia grozi mężczyźnie, który napadł na sklep spożywczy w Wołczynie z atrapą broni. » więcej 2018-04-26, godz. 13:14 Violetta Porowska kandydatką Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta Opola. Patryk Jaki kandyduje w Warszawie Komitet Polityczny partii zatwierdził listę kandydatów na prezydentów dużych miast, a decyzję ogłoszono podczas konferencji prasowej prezesa PiS Jarosława Kac ... » więcej 2018-04-26, godz. 12:15 Czy w Opolu Czarnowąsach hodowano psy do walk? Sześć czworonogów odebrano w asyście policji Sześć psów rasy pitbull terrier i amstaff zostało odebranych z domu jednorodzinnego w Opolu Czarnowąsach. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami dostało anonimowe ... » więcej 2018-04-26, godz. 11:30 Dwa place do kapitalnego remontu Plac Adama Mickiewicza w Pawłowiczkach i teren po dawnej szkole w Grudyni Wielkiej jeszcze tego lata zmienią się diametralnie. Strażacy z OSP Maciowakrze napi ... » więcej 2018-04-26, godz. 10:30 "Konstytucja dla nauki" usprawni wyższe uczelnie. "Chcemy, żeby nauka rozwijała się w sposób zrównoważony" - Uczelnie wyższe są sercem naszego regionu, Opole będzie albo miastem akademickim, albo powiatowym - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Krzysztof ... » więcej 2018-04-26, godz. 09:30 Na wieży w Gorzowie Śląskim odnaleźli kapsułę czasu. Mają informacje o mieście z końca XIX wieku Kapsułę czasu z 1894 roku otwarto w Gorzowie Śląskim. Świadectwo tamtych czasów odnaleziono na wieży kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej. » więcej 2018-04-26, godz. 09:30 Nagrodzono koła naukowe działające przy Uniwersytecie Opolskim Już po raz kolejny odbyła się Gala Młodego Naukowca. W Studenckim Centrum Kultury w Opolu spotkali się przedstawiciele blisko 40 kół, które aktywnie uczestnic ... » więcej 2018-04-26, godz. 08:00 Opolskie bez tajemnic. TSKN podsumowało projekt historyczny Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim podsumowało projekt „Opolskie bez tajemnic”. W Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »