Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-11, 16:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Duża frekwencja podczas uroczystości w Prudniku

Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego składają prudniccy samorządowcy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Uroczystości religijne oraz oficjalne towarzyszą Świętu Niepodległości w Prudniku. W kościele parafialnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny i kombatantów. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności. Tam pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożono kwiaty i zapalono „znicze pamięci”. Bez względu na wiek uczestnicy prudnickich obchodów doceniają znaczenie święta 11 listopada.
- Dla mnie to święto jest ważne, bo ktoś kiedyś walczył i przelewał krew, byśmy dzisiaj mogli wywiesić biało-czerwoną flagę – mówi pan Marek. – Jesteśmy Polakami i państwem niepodległym. Powinniśmy to manifestować.

- Jesteśmy patriotami, choć wielu z nas żyje za granicą – powiedziała nam młoda prudniczanka. – W jakiś sposób próbujemy pamiętać o tej swojej Polsce, o swojej Ojczyźnie.

- Teraz mamy wolny kraj i każdy może robić, na co ma ochotę – mówi kilkunastolatek, który przyszedł pod Pomnik Żołnierza Polskiego. - Nie chciałbym być Niemcem czy Ukraińcem, tylko Polakiem. Nieważne, jak będzie, ale w serduchu jest orzełek.

Dalsza część prudnickich obchodów Święta Niepodległości kontynuowana jest w tamtejszym ośrodku kultury. Odbyło się tam już spotkanie władz samorządowych z kombatantami. O godzinie 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się program artystyczny pod tytułem „Piosenka przypomni ci”. W programie m.in. piosenki z okresu międzywojnia. Wystąpią artyści Operetki Śląskiej z Gliwic.
Mieszkańcy Prudnika

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 08:20 Śmiertelny wypadek przed Zawadą. DK 45 zablokowana Przed godziną 8 na trasie krajowej 45, tuż przez miejscowością Zawada, doszło do wypadku. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do zderzenia trzech aut, d ... » więcej 2018-07-18, godz. 08:00 Nad Jeziorem Otmuchowskim brakuje służb ratunkowych. W kryzysowych sytuacjach pomagają właściciele ośrodków Nad Jeziorem Otmuchowskim brakuje policjantów wodnych i ratowników. Kiedy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń pomocy udzielają WOPR-owcy z Nysy, a także osoby ... » więcej 2018-07-17, godz. 21:15 Pobili i obrabowali 80-latka, zostali zatrzymani przez policję 30-letnia kobieta i jej 38-letni partner usłyszeli już zarzuty a sprawa znajdzie finał w sądzie. Do zdarzenia doszło w Opolu na początku miesiąca. Według usta ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Spór ws. kosztów składowania śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Temida. Gminy skarżą się do sądu na działanie burmis ... Cenowy spór dotyczący opłat za składowanie śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Skargę na zarządzenie burmistrza Nysy ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »