Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 16:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni są mało aktywni więc należy im zmniejszyć diety?

Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znaczące obniżenie diet radnych postuluje Piotr Bujak z Głogówka. Jest on tamtejszym radnym miejskim. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na burmistrza Głogówka. Po przegranej elekcji przeszedł do opozycji. Według jego propozycji radni mieliby otrzymywać 300 złotych miesięcznie wypłacanych w formie ryczałtu.
- Obecnie diety radnych sięgają ponad 900 złotych miesięcznie – argumentuje Piotr Bujak.

– Aktualnie rada miejska Głogówka nie stanowi żadnej wartości dodanej. Widać to chociażby poprzez analizę pracy radnych na sesjach i komisjach. Większość z nich nie składa żadnych zapytań, interpelacji. Nie mówiąc już o takiej kwestii jak inicjatywa uchwałodawcza.

Zdaniem Bujaka na obniżeniu diet radnych gmina może zaoszczędzić nawet 90 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze te można wykorzystać np. na drobne inwestycje, szybszą spłatę zadłużenia gminy, czy dofinansować cele społeczne.

Przeciw obniżeniu diet rajców jest m.in. Mieczysław Hołówko, przewodniczący rady miejskiej Głogówka.

- Diety, jakie otrzymują radni są zbieżne z ich działalnością. Nikt nie zabrania radnemu wspierać z tej diety organizacji, jak koło gospodyń wiejskich, czy Caritas. Jeżeli koś uważa, że są to za duże pieniądze, to może je dać tym, którzy potrzebują.

- Pan Piotr Bujak trzy lata temu podczas kampanii wyborczej mówił, że obniży sobie dietę – wytyka burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

– Minęły trzy lata i dopiero teraz taki wniosek wpłynął. Twierdzę, że nie ma to jakiegoś podtekstu ekonomicznego. Jest to zwykły populizm, hasła przedwyborcze.

Wniosek radnego Głogówka dotyczący obniżenia diet głosowany ma być na najbliższej sesji tamtejszej rady miejskiej.
Piotr Bujak
Mieczysław Hołówko
Andrzej Kałamarz

Wiadomości z regionu

2018-09-24, godz. 19:10 Obwołał się już burmistrzem Prudnika, zweryfikowały go wyborcze procedury Wojciech Bandurowski wyautował się z wyborów na burmistrza Prudnika. O mandaty radnych miejskich nie będą mogli zawalczyć też kandydaci z jego komitetu wyborc ... » więcej 2018-09-24, godz. 19:00 Cztery małe gepardy z opolskiego zoo wyszły na pierwszy spacer Osiem tygodni temu gepardzica Kira z opolskiego zoo urodziła cztery samcze maluchy. Małe gepardy są już po pierwszych szczepieniach i zabiegach weterynaryjnyc ... » więcej 2018-09-24, godz. 18:45 Brakuje firm zainteresowanych remontem pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny Nie ma chętnych do wyremontowania pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny. Do przetargu nie zgłosił się nikt. Starostwo w Strzelcach Opolskich będzie ogłaszać ... » więcej 2018-09-24, godz. 18:40 Trojaczki przyszły na świat w Opolu. Szanse na taką ciążę to 1 do 7225 Trojaczki urodziły się w Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Dzieci są zdrowe i czują się dobrze. Kiedy maluchy przyszły na świat, Hania ... » więcej 2018-09-24, godz. 18:15 "Stop korkom". Koalicja Obywatelska chce spójnej komunikacji kolejowej i autobusowej Barbara Kamińska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta Opola, proponuje utworzenie Regionalnego Centrum Komunikacyjnego. Koalicja Obywatelska ... » więcej 2018-09-24, godz. 17:30 Przedsiębiorca z doświadczeniem w unijnych instytucjach kandydatem lewicy na burmistrza Prudnika Witold Rygorowicz jest kandydatem SLD na burmistrza Prudnika. Według lokalnych liderów tej partii, postawiono na osobę światową. Jej priorytety to: rozwój gos ... » więcej 2018-09-24, godz. 17:00 Mobbing w WZDZ? Pracownicy zakładowej drukarni mówią o nierównym traktowaniu Nierówne premie, zwiększone kontrole dostaw, brak dostępu do odzieży roboczej a nawet zakaz rozmów z załogą innych działów. Pracownicy drukarni 'Lega', działa ... » więcej 2018-09-24, godz. 16:30 SLD - Lewica Razem ma program dotyczący lepszej jakości powietrza i zieleni miejskiej w Opolu 'Czyste powietrze - zielone Opole' to pakiet rozwiązań proponowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Sojusz Lewicy Demokratycznej - Lewica Razem. » więcej 2018-09-24, godz. 14:10 Ruszył proces Polaka oskarżonego o uderzenie Turka i nawoływanie do nienawiści rasowej. Mężczyzna był pijany Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces mężczyzny oskarżonego o użycie przemocy z powodu przynależności narodowej. 20 maja minionego roku w jednym ze strz ... » więcej 2018-09-24, godz. 13:08 To była trutka na szczury! Są wyniki badań mięsa, które podrzucono psom w Dziewkowicach W mięsie i pasztecie rzuconym psom była trutka na szczury - to określili fachowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. Przypomnijmy - w połowie czerwca za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »