Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 16:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni są mało aktywni więc należy im zmniejszyć diety?

Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znaczące obniżenie diet radnych postuluje Piotr Bujak z Głogówka. Jest on tamtejszym radnym miejskim. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na burmistrza Głogówka. Po przegranej elekcji przeszedł do opozycji. Według jego propozycji radni mieliby otrzymywać 300 złotych miesięcznie wypłacanych w formie ryczałtu.
- Obecnie diety radnych sięgają ponad 900 złotych miesięcznie – argumentuje Piotr Bujak.

– Aktualnie rada miejska Głogówka nie stanowi żadnej wartości dodanej. Widać to chociażby poprzez analizę pracy radnych na sesjach i komisjach. Większość z nich nie składa żadnych zapytań, interpelacji. Nie mówiąc już o takiej kwestii jak inicjatywa uchwałodawcza.

Zdaniem Bujaka na obniżeniu diet radnych gmina może zaoszczędzić nawet 90 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze te można wykorzystać np. na drobne inwestycje, szybszą spłatę zadłużenia gminy, czy dofinansować cele społeczne.

Przeciw obniżeniu diet rajców jest m.in. Mieczysław Hołówko, przewodniczący rady miejskiej Głogówka.

- Diety, jakie otrzymują radni są zbieżne z ich działalnością. Nikt nie zabrania radnemu wspierać z tej diety organizacji, jak koło gospodyń wiejskich, czy Caritas. Jeżeli koś uważa, że są to za duże pieniądze, to może je dać tym, którzy potrzebują.

- Pan Piotr Bujak trzy lata temu podczas kampanii wyborczej mówił, że obniży sobie dietę – wytyka burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

– Minęły trzy lata i dopiero teraz taki wniosek wpłynął. Twierdzę, że nie ma to jakiegoś podtekstu ekonomicznego. Jest to zwykły populizm, hasła przedwyborcze.

Wniosek radnego Głogówka dotyczący obniżenia diet głosowany ma być na najbliższej sesji tamtejszej rady miejskiej.
Piotr Bujak
Mieczysław Hołówko
Andrzej Kałamarz

Wiadomości z regionu

2017-10-19, godz. 11:28 Opole: akcja strażaków na ul. Ozimskiej. Schizofrenik przestraszył matkę Młody mężczyzna chory na schizofrenię postawił dziś (19.10) na nogi opolską policję i strażaków. » więcej 2017-10-19, godz. 10:20 500 Plus poprawia byt opolskich rodzin ale zwroty też są Ponad 102 tysiące złotych będą musieli zwrócić mieszkańcy Opolszczyzny z tytułu niesłusznie pobranego świadczenia z programu Rodzina 500 Plus. To niedużo, bio ... » więcej 2017-10-19, godz. 10:00 Na ukończeniu remont zabytkowej drogi w Polskiej Cerekwi. Przywrócono jej historyczny charakter Ulica Raciborska w Polskiej Cerekwi do końca miesiąca ma być gotowa. Z powodu gruntownej przebudowy trasa dojazdowa do centrum miejscowości od początku sierpn ... » więcej 2017-10-19, godz. 09:00 Ratusz nie kupi zabytkowej kaplicy na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Opolu Władze Opola rezygnują z przejęcia zabytkowej kaplicy na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Ratusz stoi na stanowisku, że transakcja jest ekonomicznie nieuzas ... » więcej 2017-10-19, godz. 07:11 Oleski Kościół Św. Anny walczy o tytuł Pomnika Historii. Dokumentacja jest już w ministerstwie kultury Wojewódzki Konserwator Zabytków przesłał dokumentację ws. oleskiego Kościoła św. Anny do ministerstwa kultury. XV-wieczna świątynia ma szansę trafić na listę ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:30 Szpital w Głuchołazach skończył "trzydziestkę". Dostał imię papieża Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach świętował dzisiaj (18.10) 30-lecie swojego istnienia. Przy okazji uroczystych obchodów, odsłonięto tablicę z okaz ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:00 Sztab wojskowy świętował z administracją wojskową w Filharmonii Opolskiej Mundury, przemówienia i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tak wyglądały uroczystości z okazji Święta Terenowych Organów Admini ... » więcej 2017-10-18, godz. 20:30 Pielgrzymi pracujący w służbie zdrowia modlili się w Opolu-Winowie Pracownicy służby zdrowia spotkali się w Opolu-Winowie na 4. diecezjalnej pielgrzymce skupiającej tę grupę zawodową. » więcej 2017-10-18, godz. 20:00 Impas w sprawie pałacu w Kopicach - Sytuacja jest patowa - powiedziała w Loży Radiowej wojewódzki konserwator zabytków Elżbieta Molak, pytana o szanse na odnowienie pałacu w Kopicach. Ostatni ... » więcej 2017-10-18, godz. 20:00 W Pokrzywnej mówili o bezpieczeństwie na opolskich drogach O przyszłorocznych planach inwestycyjnych i problemach Opolan z przekraczaniem prędkości, dyskutowano podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »