Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 16:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni są mało aktywni więc należy im zmniejszyć diety?

Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znaczące obniżenie diet radnych postuluje Piotr Bujak z Głogówka. Jest on tamtejszym radnym miejskim. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na burmistrza Głogówka. Po przegranej elekcji przeszedł do opozycji. Według jego propozycji radni mieliby otrzymywać 300 złotych miesięcznie wypłacanych w formie ryczałtu.
- Obecnie diety radnych sięgają ponad 900 złotych miesięcznie – argumentuje Piotr Bujak.

– Aktualnie rada miejska Głogówka nie stanowi żadnej wartości dodanej. Widać to chociażby poprzez analizę pracy radnych na sesjach i komisjach. Większość z nich nie składa żadnych zapytań, interpelacji. Nie mówiąc już o takiej kwestii jak inicjatywa uchwałodawcza.

Zdaniem Bujaka na obniżeniu diet radnych gmina może zaoszczędzić nawet 90 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze te można wykorzystać np. na drobne inwestycje, szybszą spłatę zadłużenia gminy, czy dofinansować cele społeczne.

Przeciw obniżeniu diet rajców jest m.in. Mieczysław Hołówko, przewodniczący rady miejskiej Głogówka.

- Diety, jakie otrzymują radni są zbieżne z ich działalnością. Nikt nie zabrania radnemu wspierać z tej diety organizacji, jak koło gospodyń wiejskich, czy Caritas. Jeżeli koś uważa, że są to za duże pieniądze, to może je dać tym, którzy potrzebują.

- Pan Piotr Bujak trzy lata temu podczas kampanii wyborczej mówił, że obniży sobie dietę – wytyka burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

– Minęły trzy lata i dopiero teraz taki wniosek wpłynął. Twierdzę, że nie ma to jakiegoś podtekstu ekonomicznego. Jest to zwykły populizm, hasła przedwyborcze.

Wniosek radnego Głogówka dotyczący obniżenia diet głosowany ma być na najbliższej sesji tamtejszej rady miejskiej.
Piotr Bujak
Mieczysław Hołówko
Andrzej Kałamarz

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Chcą czuwać nad wyborami. Startuje akcja "Wolontariusze wolnych wyborów" W całym kraju rusza dziś akcja pt. „Wolontariusze wolnych wyborów”. Inicjatywę koordynują działacze Platformy Obywatelskiej, a jej celem jest kontrola procesu ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Coraz więcej rozwodów i coraz mniej ślubów na Opolszczyźnie 1600 rozwodów odnotowano w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. Z raportu Urzędu Statystycznego w Opolu dowiadujemy się, że to liczba o prawie 180 większa niż w 20 ... » więcej 2018-06-18, godz. 14:00 Turecki kierowca na autostradzie A4: bez zezwolenia, dwie karty, rażące przekroczenie norm czasu pracy Kierowca został skontrolowany przez inspektorów transportu drogowego na autostradzie A4. Wiadomo, że jechał z Norwegii do Turcji. Kierujący przedstawił m.in.  ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »