Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 16:45 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni są mało aktywni więc należy im zmniejszyć diety?

Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Piotr Bujak podczas sesji Rady Miejskiej Głogówka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Znaczące obniżenie diet radnych postuluje Piotr Bujak z Głogówka. Jest on tamtejszym radnym miejskim. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował na burmistrza Głogówka. Po przegranej elekcji przeszedł do opozycji. Według jego propozycji radni mieliby otrzymywać 300 złotych miesięcznie wypłacanych w formie ryczałtu.
- Obecnie diety radnych sięgają ponad 900 złotych miesięcznie – argumentuje Piotr Bujak.

– Aktualnie rada miejska Głogówka nie stanowi żadnej wartości dodanej. Widać to chociażby poprzez analizę pracy radnych na sesjach i komisjach. Większość z nich nie składa żadnych zapytań, interpelacji. Nie mówiąc już o takiej kwestii jak inicjatywa uchwałodawcza.

Zdaniem Bujaka na obniżeniu diet radnych gmina może zaoszczędzić nawet 90 tysięcy złotych rocznie. Pieniądze te można wykorzystać np. na drobne inwestycje, szybszą spłatę zadłużenia gminy, czy dofinansować cele społeczne.

Przeciw obniżeniu diet rajców jest m.in. Mieczysław Hołówko, przewodniczący rady miejskiej Głogówka.

- Diety, jakie otrzymują radni są zbieżne z ich działalnością. Nikt nie zabrania radnemu wspierać z tej diety organizacji, jak koło gospodyń wiejskich, czy Caritas. Jeżeli koś uważa, że są to za duże pieniądze, to może je dać tym, którzy potrzebują.

- Pan Piotr Bujak trzy lata temu podczas kampanii wyborczej mówił, że obniży sobie dietę – wytyka burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz.

– Minęły trzy lata i dopiero teraz taki wniosek wpłynął. Twierdzę, że nie ma to jakiegoś podtekstu ekonomicznego. Jest to zwykły populizm, hasła przedwyborcze.

Wniosek radnego Głogówka dotyczący obniżenia diet głosowany ma być na najbliższej sesji tamtejszej rady miejskiej.
Piotr Bujak
Mieczysław Hołówko
Andrzej Kałamarz

Wiadomości z regionu

2018-02-21, godz. 19:00 W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy końcem stycznia ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:30 Opole ma mieć swoje "City" - Opłacalne są własne przestrzenie - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Odniósł się w ten sposób do planowaneg ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:10 Tragiczny wypadek na DK 42 w Faustiance. Jedna osoba nie żyje Jedna osoba zginęła w wypadku do jakiego doszło kwadrans po godzinie 13 na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Faustianka w gminie Rudniki. » więcej 2018-02-21, godz. 18:00 Chcą równych praw dla mniejszości narodowych i etnicznych w Europie W Opolu zbierano podpisy pod petycją Minority SafePack. Przedstawiciele Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zachęcali przechodniów do poparcia międzynar ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:35 Marcin Ociepa przeciwny zamianie gruntów proponowanej przez opolski ratusz - Taka zamiana to żaden interes, a kwota dwóch milionów złotych oferowana za teren w centrum miasta jest śmieszna - mówił dziś (21.02) w Loży Radiowej Marcin ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:24 Krewki namysłowianin znieważył policjantów i uszkodził radiowóz Aż trzy zarzuty usłyszał 27-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego, który kilka dni temu awanturował się w jednym z pobliskich lokali. Mężczyzna najpierw za ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:54 Samochód całkiem zniszczony, kierowcy nic się nie stało Samochód rozerwany na dwie części - tak zakończyła się podróż 23-letniego mężczyzny, który jechał od strony Strzelec Opolskich w kierunku Zalesia Śląskiego. » więcej 2018-02-21, godz. 14:30 Brutalne zabójstwo w Baborowie? Trwa wyjaśnianie okoliczności sprawy Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Policja w Głubczycach ustala okoliczności śmierci 47 letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w Baborowie. Wczoraj (2 ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:26 Radni opolskich Grudzic bronią boiska i planów ratusza ws. zamiany gruntów Radni Grudzic bronią uchwały o likwidacji targowiska i przejęciu terenów zielonych przez miasto. Przypomnijmy, prezydent Opola chce zamienić się na grunty z b ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:00 Promują picie opolskiej wody. W PSP nr 14 stworzono źródełko dla uczniów Będą mogli ugasić pragnienie odwiedzając 'zdrój wodny' ufundowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »