Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 09:50 Autor: Bogusław Kalisz

Polska gospodarka rozpędza się. Korzystają na tym mieszkańcy Opolszczyzny. Komentarze

Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce. Odnotowano nadwyżkę budżetową, rośnie produkcja przemysłowa i handel, a bezrobocie wciąż maleje. - Opolszczyzna jest jednym z beneficjentów dobrej koniunktury - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
- Chodzi między innymi o inwestycje drogowe, czyli budowę obwodnic Niemodlina, Myśliny, Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna za ponad półtora miliarda złotych - dodaje posłanka.

- Kolejna sprawa to Odrzańska Droga Wodna, o której niestety przez wiele lat głośno się mówiło, ale w tym kierunku nic się nie działo - czyli przywrócenie żeglugi na Odrze, przywrócenie 4 klasy żeglowności. Ten proces już się rozpoczyna. Odcinek Odry na Opolszczyźnie będzie jako pierwszy realizowany - mówi Czochara.

Kolejne pół miliarda złotych trafi na przebudowę infrastruktury kolejowej. - Powinniśmy się również cieszyć, że w Opolu będziemy kształcić lekarzy. Do utworzenia kierunku lekarskiego nieustannie dążyły władze Uniwersytetu Opolskiego, ale bez rządowych pieniędzy nie dalibyśmy rady tego zrobić - dodaje posłanka i podkreśla, że wciąż wraz z wojewodą czyni starania o wsparcie dla regionu. - Kolejne obwodnice, czyli obwodnica Strzelec Opolskich, druga przeprawa mostowa w Brzegu, obwodnica wschodnia Prudnika i oczywiście bardzo mocno zabiegamy o dodatkowy pas na autostradzie A4 oraz zjazd. Zabiegamy bardzo mocno, żeby Opolszczyzna dostała dodatkowe środki finansowe na opiekę zdrowotną.

Posłanka podkreśliła również, że za rządów PiS zostały powiększone strefy ekonomiczne, co dało impuls do dalszego rozwoju gospodarczego.

- Uszczelnienie systemu podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem VAT-u na naszym podwórku, ale także ogólna dobra sytuacja w Europie - tak komentuje dobre sygnały z polskiej gospodarki gość porannej rozmowy "Poglądy i osądy" Wojciech Rudy, kwestor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Nasza gospodarka potrafi wyprodukować rzeczy, które cieszą się powodzeniem i w związku z tym te wpływy do budżetu są większe. Na pewno te dane mikroekonomiczne z naszego podwórka polskiego są pozytywne, jeśli chodzi przede wszystkim o wpływy do budżetu wynikające z opodatkowania, ale to nie tylko VAT - mówi Rudy.
Katarzyna Czochara
Katarzyna Czochara
Wojciech Rudy

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Chcą czuwać nad wyborami. Startuje akcja "Wolontariusze wolnych wyborów" W całym kraju rusza dziś akcja pt. „Wolontariusze wolnych wyborów”. Inicjatywę koordynują działacze Platformy Obywatelskiej, a jej celem jest kontrola procesu ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Coraz więcej rozwodów i coraz mniej ślubów na Opolszczyźnie 1600 rozwodów odnotowano w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. Z raportu Urzędu Statystycznego w Opolu dowiadujemy się, że to liczba o prawie 180 większa niż w 20 ... » więcej 2018-06-18, godz. 14:00 Turecki kierowca na autostradzie A4: bez zezwolenia, dwie karty, rażące przekroczenie norm czasu pracy Kierowca został skontrolowany przez inspektorów transportu drogowego na autostradzie A4. Wiadomo, że jechał z Norwegii do Turcji. Kierujący przedstawił m.in.  ... » więcej 2018-06-18, godz. 13:30 Dzisiaj dwie sesje nadzwyczajne Rady Miasta Opola Pierwsza odbędzie się na wniosek prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Dotyczy ona przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za zez ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »