Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 09:50 Autor: Bogusław Kalisz

Polska gospodarka rozpędza się. Korzystają na tym mieszkańcy Opolszczyzny. Komentarze

Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce. Odnotowano nadwyżkę budżetową, rośnie produkcja przemysłowa i handel, a bezrobocie wciąż maleje. - Opolszczyzna jest jednym z beneficjentów dobrej koniunktury - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
- Chodzi między innymi o inwestycje drogowe, czyli budowę obwodnic Niemodlina, Myśliny, Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna za ponad półtora miliarda złotych - dodaje posłanka.

- Kolejna sprawa to Odrzańska Droga Wodna, o której niestety przez wiele lat głośno się mówiło, ale w tym kierunku nic się nie działo - czyli przywrócenie żeglugi na Odrze, przywrócenie 4 klasy żeglowności. Ten proces już się rozpoczyna. Odcinek Odry na Opolszczyźnie będzie jako pierwszy realizowany - mówi Czochara.

Kolejne pół miliarda złotych trafi na przebudowę infrastruktury kolejowej. - Powinniśmy się również cieszyć, że w Opolu będziemy kształcić lekarzy. Do utworzenia kierunku lekarskiego nieustannie dążyły władze Uniwersytetu Opolskiego, ale bez rządowych pieniędzy nie dalibyśmy rady tego zrobić - dodaje posłanka i podkreśla, że wciąż wraz z wojewodą czyni starania o wsparcie dla regionu. - Kolejne obwodnice, czyli obwodnica Strzelec Opolskich, druga przeprawa mostowa w Brzegu, obwodnica wschodnia Prudnika i oczywiście bardzo mocno zabiegamy o dodatkowy pas na autostradzie A4 oraz zjazd. Zabiegamy bardzo mocno, żeby Opolszczyzna dostała dodatkowe środki finansowe na opiekę zdrowotną.

Posłanka podkreśliła również, że za rządów PiS zostały powiększone strefy ekonomiczne, co dało impuls do dalszego rozwoju gospodarczego.

- Uszczelnienie systemu podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem VAT-u na naszym podwórku, ale także ogólna dobra sytuacja w Europie - tak komentuje dobre sygnały z polskiej gospodarki gość porannej rozmowy "Poglądy i osądy" Wojciech Rudy, kwestor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Nasza gospodarka potrafi wyprodukować rzeczy, które cieszą się powodzeniem i w związku z tym te wpływy do budżetu są większe. Na pewno te dane mikroekonomiczne z naszego podwórka polskiego są pozytywne, jeśli chodzi przede wszystkim o wpływy do budżetu wynikające z opodatkowania, ale to nie tylko VAT - mówi Rudy.
Katarzyna Czochara
Katarzyna Czochara
Wojciech Rudy

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »