Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 09:50 Autor: Bogusław Kalisz

Polska gospodarka rozpędza się. Korzystają na tym mieszkańcy Opolszczyzny. Komentarze

Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce. Odnotowano nadwyżkę budżetową, rośnie produkcja przemysłowa i handel, a bezrobocie wciąż maleje. - Opolszczyzna jest jednym z beneficjentów dobrej koniunktury - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
- Chodzi między innymi o inwestycje drogowe, czyli budowę obwodnic Niemodlina, Myśliny, Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna za ponad półtora miliarda złotych - dodaje posłanka.

- Kolejna sprawa to Odrzańska Droga Wodna, o której niestety przez wiele lat głośno się mówiło, ale w tym kierunku nic się nie działo - czyli przywrócenie żeglugi na Odrze, przywrócenie 4 klasy żeglowności. Ten proces już się rozpoczyna. Odcinek Odry na Opolszczyźnie będzie jako pierwszy realizowany - mówi Czochara.

Kolejne pół miliarda złotych trafi na przebudowę infrastruktury kolejowej. - Powinniśmy się również cieszyć, że w Opolu będziemy kształcić lekarzy. Do utworzenia kierunku lekarskiego nieustannie dążyły władze Uniwersytetu Opolskiego, ale bez rządowych pieniędzy nie dalibyśmy rady tego zrobić - dodaje posłanka i podkreśla, że wciąż wraz z wojewodą czyni starania o wsparcie dla regionu. - Kolejne obwodnice, czyli obwodnica Strzelec Opolskich, druga przeprawa mostowa w Brzegu, obwodnica wschodnia Prudnika i oczywiście bardzo mocno zabiegamy o dodatkowy pas na autostradzie A4 oraz zjazd. Zabiegamy bardzo mocno, żeby Opolszczyzna dostała dodatkowe środki finansowe na opiekę zdrowotną.

Posłanka podkreśliła również, że za rządów PiS zostały powiększone strefy ekonomiczne, co dało impuls do dalszego rozwoju gospodarczego.

- Uszczelnienie systemu podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem VAT-u na naszym podwórku, ale także ogólna dobra sytuacja w Europie - tak komentuje dobre sygnały z polskiej gospodarki gość porannej rozmowy "Poglądy i osądy" Wojciech Rudy, kwestor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Nasza gospodarka potrafi wyprodukować rzeczy, które cieszą się powodzeniem i w związku z tym te wpływy do budżetu są większe. Na pewno te dane mikroekonomiczne z naszego podwórka polskiego są pozytywne, jeśli chodzi przede wszystkim o wpływy do budżetu wynikające z opodatkowania, ale to nie tylko VAT - mówi Rudy.
Katarzyna Czochara
Katarzyna Czochara
Wojciech Rudy

Wiadomości z regionu

2017-10-19, godz. 11:28 Opole: akcja strażaków na ul. Ozimskiej. Schizofrenik przestraszył matkę Młody mężczyzna chory na schizofrenię postawił dziś (19.10) na nogi opolską policję i strażaków. » więcej 2017-10-19, godz. 10:20 500 Plus poprawia byt opolskich rodzin ale zwroty też są Ponad 102 tysiące złotych będą musieli zwrócić mieszkańcy Opolszczyzny z tytułu niesłusznie pobranego świadczenia z programu Rodzina 500 Plus. To niedużo, bio ... » więcej 2017-10-19, godz. 10:00 Na ukończeniu remont zabytkowej drogi w Polskiej Cerekwi. Przywrócono jej historyczny charakter Ulica Raciborska w Polskiej Cerekwi do końca miesiąca ma być gotowa. Z powodu gruntownej przebudowy trasa dojazdowa do centrum miejscowości od początku sierpn ... » więcej 2017-10-19, godz. 09:00 Ratusz nie kupi zabytkowej kaplicy na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Opolu Władze Opola rezygnują z przejęcia zabytkowej kaplicy na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Ratusz stoi na stanowisku, że transakcja jest ekonomicznie nieuzas ... » więcej 2017-10-19, godz. 07:11 Oleski Kościół Św. Anny walczy o tytuł Pomnika Historii. Dokumentacja jest już w ministerstwie kultury Wojewódzki Konserwator Zabytków przesłał dokumentację ws. oleskiego Kościoła św. Anny do ministerstwa kultury. XV-wieczna świątynia ma szansę trafić na listę ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:30 Szpital w Głuchołazach skończył "trzydziestkę". Dostał imię papieża Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach świętował dzisiaj (18.10) 30-lecie swojego istnienia. Przy okazji uroczystych obchodów, odsłonięto tablicę z okaz ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:00 Sztab wojskowy świętował z administracją wojskową w Filharmonii Opolskiej Mundury, przemówienia i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tak wyglądały uroczystości z okazji Święta Terenowych Organów Admini ... » więcej 2017-10-18, godz. 20:30 Pielgrzymi pracujący w służbie zdrowia modlili się w Opolu-Winowie Pracownicy służby zdrowia spotkali się w Opolu-Winowie na 4. diecezjalnej pielgrzymce skupiającej tę grupę zawodową. » więcej 2017-10-18, godz. 20:00 Impas w sprawie pałacu w Kopicach - Sytuacja jest patowa - powiedziała w Loży Radiowej wojewódzki konserwator zabytków Elżbieta Molak, pytana o szanse na odnowienie pałacu w Kopicach. Ostatni ... » więcej 2017-10-18, godz. 20:00 W Pokrzywnej mówili o bezpieczeństwie na opolskich drogach O przyszłorocznych planach inwestycyjnych i problemach Opolan z przekraczaniem prędkości, dyskutowano podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »