Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 09:50 Autor: Bogusław Kalisz

Polska gospodarka rozpędza się. Korzystają na tym mieszkańcy Opolszczyzny. Komentarze

Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Specjalna Strefa Ekonomiczna. Fot. Janusz Maćkowiak
Poprawia się sytuacja gospodarcza w Polsce. Odnotowano nadwyżkę budżetową, rośnie produkcja przemysłowa i handel, a bezrobocie wciąż maleje. - Opolszczyzna jest jednym z beneficjentów dobrej koniunktury - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
- Chodzi między innymi o inwestycje drogowe, czyli budowę obwodnic Niemodlina, Myśliny, Kędzierzyna-Koźla, Praszki i Olesna za ponad półtora miliarda złotych - dodaje posłanka.

- Kolejna sprawa to Odrzańska Droga Wodna, o której niestety przez wiele lat głośno się mówiło, ale w tym kierunku nic się nie działo - czyli przywrócenie żeglugi na Odrze, przywrócenie 4 klasy żeglowności. Ten proces już się rozpoczyna. Odcinek Odry na Opolszczyźnie będzie jako pierwszy realizowany - mówi Czochara.

Kolejne pół miliarda złotych trafi na przebudowę infrastruktury kolejowej. - Powinniśmy się również cieszyć, że w Opolu będziemy kształcić lekarzy. Do utworzenia kierunku lekarskiego nieustannie dążyły władze Uniwersytetu Opolskiego, ale bez rządowych pieniędzy nie dalibyśmy rady tego zrobić - dodaje posłanka i podkreśla, że wciąż wraz z wojewodą czyni starania o wsparcie dla regionu. - Kolejne obwodnice, czyli obwodnica Strzelec Opolskich, druga przeprawa mostowa w Brzegu, obwodnica wschodnia Prudnika i oczywiście bardzo mocno zabiegamy o dodatkowy pas na autostradzie A4 oraz zjazd. Zabiegamy bardzo mocno, żeby Opolszczyzna dostała dodatkowe środki finansowe na opiekę zdrowotną.

Posłanka podkreśliła również, że za rządów PiS zostały powiększone strefy ekonomiczne, co dało impuls do dalszego rozwoju gospodarczego.

- Uszczelnienie systemu podatkowego ze szczególnym uwzględnieniem VAT-u na naszym podwórku, ale także ogólna dobra sytuacja w Europie - tak komentuje dobre sygnały z polskiej gospodarki gość porannej rozmowy "Poglądy i osądy" Wojciech Rudy, kwestor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Nasza gospodarka potrafi wyprodukować rzeczy, które cieszą się powodzeniem i w związku z tym te wpływy do budżetu są większe. Na pewno te dane mikroekonomiczne z naszego podwórka polskiego są pozytywne, jeśli chodzi przede wszystkim o wpływy do budżetu wynikające z opodatkowania, ale to nie tylko VAT - mówi Rudy.
Katarzyna Czochara
Katarzyna Czochara
Wojciech Rudy

Wiadomości z regionu

2018-02-21, godz. 19:00 W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy końcem stycznia ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:30 Opole ma mieć swoje "City" - Opłacalne są własne przestrzenie - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Odniósł się w ten sposób do planowaneg ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:10 Tragiczny wypadek na DK 42 w Faustiance. Jedna osoba nie żyje Jedna osoba zginęła w wypadku do jakiego doszło kwadrans po godzinie 13 na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Faustianka w gminie Rudniki. » więcej 2018-02-21, godz. 18:00 Chcą równych praw dla mniejszości narodowych i etnicznych w Europie W Opolu zbierano podpisy pod petycją Minority SafePack. Przedstawiciele Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zachęcali przechodniów do poparcia międzynar ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:35 Marcin Ociepa przeciwny zamianie gruntów proponowanej przez opolski ratusz - Taka zamiana to żaden interes, a kwota dwóch milionów złotych oferowana za teren w centrum miasta jest śmieszna - mówił dziś (21.02) w Loży Radiowej Marcin ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:24 Krewki namysłowianin znieważył policjantów i uszkodził radiowóz Aż trzy zarzuty usłyszał 27-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego, który kilka dni temu awanturował się w jednym z pobliskich lokali. Mężczyzna najpierw za ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:54 Samochód całkiem zniszczony, kierowcy nic się nie stało Samochód rozerwany na dwie części - tak zakończyła się podróż 23-letniego mężczyzny, który jechał od strony Strzelec Opolskich w kierunku Zalesia Śląskiego. » więcej 2018-02-21, godz. 14:30 Brutalne zabójstwo w Baborowie? Trwa wyjaśnianie okoliczności sprawy Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Policja w Głubczycach ustala okoliczności śmierci 47 letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w Baborowie. Wczoraj (2 ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:26 Radni opolskich Grudzic bronią boiska i planów ratusza ws. zamiany gruntów Radni Grudzic bronią uchwały o likwidacji targowiska i przejęciu terenów zielonych przez miasto. Przypomnijmy, prezydent Opola chce zamienić się na grunty z b ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:00 Promują picie opolskiej wody. W PSP nr 14 stworzono źródełko dla uczniów Będą mogli ugasić pragnienie odwiedzając 'zdrój wodny' ufundowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »