Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-24, 16:20 Autor: Ewelina Laxy

Chleb ze smalcem i krówki. W Opolu trwa Jarmark Franciszkański

XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
Trwa drugi dzień Jarmarku Franciszkańskiego organizowanego przez opolski zakon. Dochód z wydarzenia będzie przeznaczony na dalszy remont kościoła ojców franciszkanów. Jak co roku największym powodzeniem cieszą się tradycyjny smalec franciszkański i krówki.
- Chcemy oświetlić sklepienie naszego kościoła, a także zbieramy fundusze na rozpoczęcie remontu dachu naszego kompleksu kościelno-klasztornego - mówi ojciec Miron Grzegorz Górecki, gwardian klasztoru ojców franciszkanów w Opolu. - W tym roku usmażyliśmy o 100 słoików smalcu więcej, było 600 słoików. Zamówiliśmy 800 kilogramów krówek, mam nadzieję, że też wszystkie się rozejdą. Tegoroczne hasło duszpasterskie, które nam przyświeca, to "Idźcie i głoście" i my tez chcemy w tym wymiarze iść i głosić, przede wszystkim promując postać naszego zakonodawcy św. Franciszka z Asyżu. To jest człowiek ponadczasowy.

Opolanie mogą nie tylko zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty, czy zwiedzić przyklasztorny ogród, ale również spróbować popularnego chleba ze smalcem, który przygotowany jest podobno z ponad 10 składników.

- Jest specyficzny, ten w słoikach ponoć się skończył - mówi pani Justyna. - Teraz tradycyjnie, pod straganami, odwiedzić kościół i na kromkę chleba. Krówki oczywiście już kupione.

- Trzeba wspomóc trochę franciszkanów, chociażby opłatą za stoisko. Miody mamy różnego gatunku: wielokwiatowy, rzepakowy, z terenów leśnych - dodaje Wiktor Staniul z Kluczborka.

Jarmark Franciszkański, który potrwa do godzin wieczornych, jest organizowany po raz 18.
o. Miron
Uczestnicy Jarmarku

Wiadomości z regionu

2017-10-16, godz. 20:21 Wójcice nazwą swoje ulice. Od drzew, które tam rosną Podotmuchowskie Wójcice przymierzają się do nazwania ulic w swojej wsi. Wszystko dlatego, że za kilka miesięcy, na mocy prawa, staną się dzielnicą Otmuchowa. » więcej 2017-10-16, godz. 19:10 W listopadzie pojedziemy obwodnicą Czarnowąsów Obwodnica Czarnowąsów jest już gotowa. Jej budowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku. Droga ma zostać oddana do użytku 10. listopada. Obwodnica ma ułatw ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:59 Aktywnie zabiegają o pieniądze, które oferuje im gmina 11 wnioskodawców ubiega się o dofinansowanie ich przedsięwzięć w ramach Inicjatywy Lokalnej Gminy Biała. Jest to miejscowa forma budżetu obywatelskiego. Nabór ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:40 Katarzyna Czochara o pomysłach, które mogłyby uratować Aleksandrówkę Aleksandrówkę, czyli byłe sanatorium dla dzieci w Jarnotłówku można uratować - o tym jest przekonana posłanka PiS Katarzyna Czochara. Jak mówiła w Loży Radiow ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:10 Można już korzystać z ronda na opolskich Chabrach Rondo na skrzyżowaniu ul. Luboszyckiej i Chabrów już prawie gotowe. Na miejscu trwają ostatnie prace, ale kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanego odcink ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:00 Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narze ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:40 Obcokrajowcy muszą jeszcze poczekać na łatwiejszą obsługę w urzędzie wojewódzkim Do końca 2018 roku będzie gotowe Centrum Obsługi Cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim. Koszt jego utworzenia to blisko 2 miliony 400 tysięcy złotych, a obecnie ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:10 Poseł Janusz Sanocki ma przeprosić burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza za pomówienie Tak orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Chodzi o oskarżenia o korupcję, jakie padły ze strony posła Sanockiego pod adresem burmistrza, podczas dyskusji publicznej z ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:40 Opole: drugie schody ułatwią dostęp do zabytków Uniwersytetu Opolskiego Do końca listopada potrwa przebudowa skarpy przy Uniwersytecie Opolskim niedaleko Małego Rynku. W tej chwili robotnicy usypują piasek pod budowę dużych schodó ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:09 Będą wiedziały jak się bronić. W Oleśnie rusza projekt "Bezpieczna Kobieta" Kobiety z Olesna będą czuły się bezpieczniej. Rusza tam nowy projekt, który ma uczyć zachowania w sytuacji zagrożenia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »