Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-24, 16:20 Autor: Ewelina Laxy

Chleb ze smalcem i krówki. W Opolu trwa Jarmark Franciszkański

XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
XVIII Jarmark Franciszkański [fot. Ewelina Laxy]
Trwa drugi dzień Jarmarku Franciszkańskiego organizowanego przez opolski zakon. Dochód z wydarzenia będzie przeznaczony na dalszy remont kościoła ojców franciszkanów. Jak co roku największym powodzeniem cieszą się tradycyjny smalec franciszkański i krówki.
- Chcemy oświetlić sklepienie naszego kościoła, a także zbieramy fundusze na rozpoczęcie remontu dachu naszego kompleksu kościelno-klasztornego - mówi ojciec Miron Grzegorz Górecki, gwardian klasztoru ojców franciszkanów w Opolu. - W tym roku usmażyliśmy o 100 słoików smalcu więcej, było 600 słoików. Zamówiliśmy 800 kilogramów krówek, mam nadzieję, że też wszystkie się rozejdą. Tegoroczne hasło duszpasterskie, które nam przyświeca, to "Idźcie i głoście" i my tez chcemy w tym wymiarze iść i głosić, przede wszystkim promując postać naszego zakonodawcy św. Franciszka z Asyżu. To jest człowiek ponadczasowy.

Opolanie mogą nie tylko zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty, czy zwiedzić przyklasztorny ogród, ale również spróbować popularnego chleba ze smalcem, który przygotowany jest podobno z ponad 10 składników.

- Jest specyficzny, ten w słoikach ponoć się skończył - mówi pani Justyna. - Teraz tradycyjnie, pod straganami, odwiedzić kościół i na kromkę chleba. Krówki oczywiście już kupione.

- Trzeba wspomóc trochę franciszkanów, chociażby opłatą za stoisko. Miody mamy różnego gatunku: wielokwiatowy, rzepakowy, z terenów leśnych - dodaje Wiktor Staniul z Kluczborka.

Jarmark Franciszkański, który potrwa do godzin wieczornych, jest organizowany po raz 18.
o. Miron
Uczestnicy Jarmarku

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 21:30 Antyaborcyjne banery znów pojawiły się w Opolu Dwa banery przedstawiające poszarpany płód i hasło 'Kto się boi prawdy o aborcji?' - zawisły przy obwodnicy północnej Opola, w okolicy ul. Bierkowickiej. Na m ... » więcej 2018-09-20, godz. 21:00 O pomysłach na zmiany w komunikacji publicznej rozmawiali działacze Partii Razem w Pludrach Wygodny transport publiczny to jeden z postulatów kandydatów partii Razem w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego. Mówili o tym na dworcu kolejowym w Plu ... » więcej 2018-09-20, godz. 20:30 Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydata na burmistrza Brzegu. Jacek Niesłuchowski ponownie staje do walki W iście amerykańskim stylu politycy Platformy Obywatelskiej oraz .Nowoczesnej zaprezentowali brzeskich kandydatów do rad gmin, miasta i powiatu. Przedstawiono ... » więcej 2018-09-20, godz. 20:00 Wzmożone kontrole policji na drogach powiatu nyskiego Trzydziestu policjantów z powiatu nyskiego wzięło udział we wczorajszej (19.09) 3. edycji programu EDWARD. » więcej 2018-09-20, godz. 19:12 Janusz Sanocki oskarża burmistrza Nysy. "To jest klasyczna korupcja" Poseł niezależny Janusz Sanocki złożył dziś (20.09) do nyskiej Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez burmistrza Nysy Kordiana K ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:00 Nurkowie z Kędzierzyna-Koźla biją rekord Guinessa i zbierają na leczenie Miłosza Klimczaka Ekipa nurków 'True Divers' z Kędzierzyna-Koźla bije pierwszy w historii rekord Guinessa w najdłuższym nurkowaniu z napędem. Od 3 września u wybrzeży półwyspu ... » więcej 2018-09-20, godz. 18:15 Kandydaci Partii Razem chcą walczyć w sejmiku o poprawę jakości w wielu sferach życia Partia Razem zaprezentowała listy kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego. 'Jedynkami' w kolejnych okręgach są: Maciej Kruszka, Kamila Jarońska, Paweł Mu ... » więcej 2018-09-20, godz. 17:30 Alpaki sposobem na przełamanie barier. Zwierzęta odwiedziły mieszkańców kluczborskiego DPS-u Nietypowych gości mieli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Ich ogród, a nawet pokoje, odwiedziły Alpaki. To rodzaj niekonwencjonalnej terapii, ja ... » więcej 2018-09-20, godz. 17:00 Dodatkowe miliony złotych dla Opolszczyzny. To efekt renegocjacji samorządu województwa z Komisją Europejską 53,5 miliona złotych na ochronę zdrowia, projekty naukowe oraz czystsze powietrze - takie dofinansowanie trafi na Opolszczyznę. To efekt renegocjacji Samorząd ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:30 Komitety wyborcze krytykują Radio Opole. Prezes rozgłośni odpowiada na zarzuty dotyczące kampanii O równy dostęp wszystkich komitetów wyborczych do udziału w programach Radia Opole zwrócili się do prezesa rozgłośni i rady programowej przedstawiciele cztere ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »