Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-18, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Samorządowcy i wojewoda o zmianach w kontrolach wydawania dotacji z Unii Europejskiej

Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Wojewodowie będą kontrolować instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów i wydawanie dotacji z Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście zachodzi potrzeba zacieśnienia kontroli? O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
Starosta krapkowicki Sabina Gorzkulla jest zaskoczona propozycjami tych zmian. Gorzkulla pytała czy to znaczy, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie radziło sobie z kontrolowaniem wydawania tych środków?

Wojewoda Adrian Czubak zapewniał, że nie chodzi o to, że coś funkcjonowało źle.
- Sama umowa między Polską a Unią Europejską nakazuje desygnację, czyli kontrolę tego, co się dzieje. A ten dokument podpisuje rząd, a rząd ma swoich przedstawicieli w terenie. I to jest przede wszystkim podstawowy argument. To nie tak, że my sobie nagle wymyślamy, że będziemy kontrolować. Przecież sama instytucja jak Unia Europejska mówi o kontrolowaniu, wydatkowaniu środków jak są dobrze rozliczane itd.

Wicemarszałek Roman Kolek wypowiedział się jak to wygląda z punktu widzenia urzędu marszałkowskiego. Kolek zaznaczył, że te zmiany zostały wprowadzone po to, by pokazać, że istnieje zagrożenie nieprawidłowego wydatkowania środków europejskich przez samorządy województw.

- Pojawia się inicjatywa udziału jako obserwator w ocenianiu wniosków. To jest zaangażowanie, które będzie bez wątpienia kosztowało co nieco budżet pana wojewody, dlatego, że to nie jest proste przeniesienie zadań nadzorczych, kontrolnych ministerstwa rozwoju. Dlatego, że to pokazuje dodatkowy etap obserwacji.

- To dodatkowy element kontrolny, ja się tego nie obawiam - dodał wicemarszałek.

Wątpliwości co do sensowności proponowanych zmian wyraża Grzegorz Sawicki, radny wojewódzki z PSL. - Wchodzi NIK, wychodzi NIK. Wchodzi UKS, wychodzi UKS. Wchodzi RIO i tak na okrągło w tej chwili tak jest. I za chwilę dochodzą urzędnicy pana wojewody. Jako następni urzędnicy kontrolujący działalność samorządy województwa, czy departamentu, który zajmuje się wydatkowaniem środków.

Grzegorz Sawicki obawia się także o tajność oceny projektów.

To stwierdzenie oburzyło Arkadiusza Szymańskiego, radnego PIS. - Ja nie widzę żadnego problemu, jeśli nie macie nic do ukrycia. Żeby nie było podejrzenia oddawania środków do UE - powiedział Szymański.

- Województwo opolskie zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o płatność, III miejsce jeśli chodzi o wykonanie kontraktów. W naszym województwie to zjawisko nie wstępuje - podsumował Grzegorz Sawicki.

W debacie w której udział wzięli wojewoda Adrian Czubak, wicemarszałek Roman Kolek, wicestarosta powiatu krapkowickiego Sabina Gorzkulla, radny wojewódzki Arkadiusz Szymański i Grzegorz Sawicki pytaliśmy także o to, czego samorządowcy spodziewają się po przywróceniu transportu wodnego na Odrze.
Adrian Czubak
Roman Kolek
Grzegorz Sawick

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej 2018-08-20, godz. 14:00 Razem dla Opola: co wspólnego z ekologią ma huk i dym fajerwerków? Ratusz: cel ekologiczny osiągnięty Przedwczoraj (18.08) Urząd Miasta Opola podczas pikniku ekologicznego zorganizował pokaz fajerwerków, a dzisiaj klub Razem dla Opola pyta, ile to kosztowało i ... » więcej 2018-08-20, godz. 13:00 Ławka Niepodległości na ul. Konsularnej w Opolu? To pomysł wicewojewody Violetty Porowskiej Obiekt ma uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości, a jednocześnie przypomnieć o ważnych historycznie wydarzeniach, które miały miejsce w Małych Ojczyzna ... » więcej 2018-08-20, godz. 12:45 Ulica Korfantego w Opolu otwarta dla kierowców! Od południa można już przejechać ulicą Korfantego w Opolu. Zmiana organizacji ruchu była wymuszona rozbudową szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Admini ... » więcej 2018-08-20, godz. 11:45 Drzewo przygniotło pilarza. Mężczyznę przewieziono śmigłowcem do USK Pilarz z Krośnicy w gminie Izbicko, z podejrzeniem urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Opolu. » więcej 2018-08-20, godz. 11:45 Trzy osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w dziewięciu wypadkach. Tragiczny bilans weekendu na opolskich drogach Do najtragiczniejszych zdarzeń doszło w powiecie oleskim. Tylko w jednym wypadku zginęły dwie osoby. » więcej 2018-08-20, godz. 10:00 Wojownik wylądował! Karol Stadnik wrócił do Polski po skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych Trzyletni chłopiec zaczął już mówić i samodzielnie oddychać. Małego Wojownika, jak nazwały go media, niszczyło własne ciało. Kręgosłup miażdżył jego narządy w ... » więcej 2018-08-20, godz. 09:30 Gorzów Śląski: 4 osoby ranne w wypadku na DW 487 Na drodze wojewódzkiej nr 487 w Gorzowie Śląskim tuż przed godziną 8:00 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych. W wypadku mercedesa i toyoty poszkodowane ... » więcej 2018-08-19, godz. 22:00 Kampania i ordynacja wyborcza tematami Niedzielnej Loży Radiowej Start wyjątkowo krótkiej tym razem kampanii przed wyborami samorządowymi oraz przymiarki do nowelizacji ordynacji w wyborach do Sejmu były tematami Niedzielne ... » więcej 2018-08-19, godz. 20:00 Opole stolicą tatuażu. Za nami druga konwencja Tattoo Expo [ZDJĘCIA] Dziesiątki artystów i studia tatuażu prezentowały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Od wczoraj (18.08) trwała tam druga konwencja Tattoo Expo. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »