Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-18, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Samorządowcy i wojewoda o zmianach w kontrolach wydawania dotacji z Unii Europejskiej

Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Wojewodowie będą kontrolować instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów i wydawanie dotacji z Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście zachodzi potrzeba zacieśnienia kontroli? O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
Starosta krapkowicki Sabina Gorzkulla jest zaskoczona propozycjami tych zmian. Gorzkulla pytała czy to znaczy, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie radziło sobie z kontrolowaniem wydawania tych środków?

Wojewoda Adrian Czubak zapewniał, że nie chodzi o to, że coś funkcjonowało źle.
- Sama umowa między Polską a Unią Europejską nakazuje desygnację, czyli kontrolę tego, co się dzieje. A ten dokument podpisuje rząd, a rząd ma swoich przedstawicieli w terenie. I to jest przede wszystkim podstawowy argument. To nie tak, że my sobie nagle wymyślamy, że będziemy kontrolować. Przecież sama instytucja jak Unia Europejska mówi o kontrolowaniu, wydatkowaniu środków jak są dobrze rozliczane itd.

Wicemarszałek Roman Kolek wypowiedział się jak to wygląda z punktu widzenia urzędu marszałkowskiego. Kolek zaznaczył, że te zmiany zostały wprowadzone po to, by pokazać, że istnieje zagrożenie nieprawidłowego wydatkowania środków europejskich przez samorządy województw.

- Pojawia się inicjatywa udziału jako obserwator w ocenianiu wniosków. To jest zaangażowanie, które będzie bez wątpienia kosztowało co nieco budżet pana wojewody, dlatego, że to nie jest proste przeniesienie zadań nadzorczych, kontrolnych ministerstwa rozwoju. Dlatego, że to pokazuje dodatkowy etap obserwacji.

- To dodatkowy element kontrolny, ja się tego nie obawiam - dodał wicemarszałek.

Wątpliwości co do sensowności proponowanych zmian wyraża Grzegorz Sawicki, radny wojewódzki z PSL. - Wchodzi NIK, wychodzi NIK. Wchodzi UKS, wychodzi UKS. Wchodzi RIO i tak na okrągło w tej chwili tak jest. I za chwilę dochodzą urzędnicy pana wojewody. Jako następni urzędnicy kontrolujący działalność samorządy województwa, czy departamentu, który zajmuje się wydatkowaniem środków.

Grzegorz Sawicki obawia się także o tajność oceny projektów.

To stwierdzenie oburzyło Arkadiusza Szymańskiego, radnego PIS. - Ja nie widzę żadnego problemu, jeśli nie macie nic do ukrycia. Żeby nie było podejrzenia oddawania środków do UE - powiedział Szymański.

- Województwo opolskie zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o płatność, III miejsce jeśli chodzi o wykonanie kontraktów. W naszym województwie to zjawisko nie wstępuje - podsumował Grzegorz Sawicki.

W debacie w której udział wzięli wojewoda Adrian Czubak, wicemarszałek Roman Kolek, wicestarosta powiatu krapkowickiego Sabina Gorzkulla, radny wojewódzki Arkadiusz Szymański i Grzegorz Sawicki pytaliśmy także o to, czego samorządowcy spodziewają się po przywróceniu transportu wodnego na Odrze.
Adrian Czubak
Roman Kolek
Grzegorz Sawick

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 22:00 Koncert barokowy, teatr ognia i iluminacja świetlna to kulminacyjny moment Dnia Ochrony Zabytków w Niemodlinie Od czwartku mieszkańcy, jak i przyjezdni mogą zwiedzać zamek w raz z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Dla najmłodszych przygoto ... » więcej 2018-04-21, godz. 22:00 Ostatni raz ćwiczą choreografię. Finał Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 coraz bliżej Finalistki i finaliści konkursu Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 biorą udział w ostatnich zajęciach, podczas których uczą się układów choreograficznych. » więcej 2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »