Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-18, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Samorządowcy i wojewoda o zmianach w kontrolach wydawania dotacji z Unii Europejskiej

Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Wojewodowie będą kontrolować instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów i wydawanie dotacji z Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście zachodzi potrzeba zacieśnienia kontroli? O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
Starosta krapkowicki Sabina Gorzkulla jest zaskoczona propozycjami tych zmian. Gorzkulla pytała czy to znaczy, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie radziło sobie z kontrolowaniem wydawania tych środków?

Wojewoda Adrian Czubak zapewniał, że nie chodzi o to, że coś funkcjonowało źle.
- Sama umowa między Polską a Unią Europejską nakazuje desygnację, czyli kontrolę tego, co się dzieje. A ten dokument podpisuje rząd, a rząd ma swoich przedstawicieli w terenie. I to jest przede wszystkim podstawowy argument. To nie tak, że my sobie nagle wymyślamy, że będziemy kontrolować. Przecież sama instytucja jak Unia Europejska mówi o kontrolowaniu, wydatkowaniu środków jak są dobrze rozliczane itd.

Wicemarszałek Roman Kolek wypowiedział się jak to wygląda z punktu widzenia urzędu marszałkowskiego. Kolek zaznaczył, że te zmiany zostały wprowadzone po to, by pokazać, że istnieje zagrożenie nieprawidłowego wydatkowania środków europejskich przez samorządy województw.

- Pojawia się inicjatywa udziału jako obserwator w ocenianiu wniosków. To jest zaangażowanie, które będzie bez wątpienia kosztowało co nieco budżet pana wojewody, dlatego, że to nie jest proste przeniesienie zadań nadzorczych, kontrolnych ministerstwa rozwoju. Dlatego, że to pokazuje dodatkowy etap obserwacji.

- To dodatkowy element kontrolny, ja się tego nie obawiam - dodał wicemarszałek.

Wątpliwości co do sensowności proponowanych zmian wyraża Grzegorz Sawicki, radny wojewódzki z PSL. - Wchodzi NIK, wychodzi NIK. Wchodzi UKS, wychodzi UKS. Wchodzi RIO i tak na okrągło w tej chwili tak jest. I za chwilę dochodzą urzędnicy pana wojewody. Jako następni urzędnicy kontrolujący działalność samorządy województwa, czy departamentu, który zajmuje się wydatkowaniem środków.

Grzegorz Sawicki obawia się także o tajność oceny projektów.

To stwierdzenie oburzyło Arkadiusza Szymańskiego, radnego PIS. - Ja nie widzę żadnego problemu, jeśli nie macie nic do ukrycia. Żeby nie było podejrzenia oddawania środków do UE - powiedział Szymański.

- Województwo opolskie zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o płatność, III miejsce jeśli chodzi o wykonanie kontraktów. W naszym województwie to zjawisko nie wstępuje - podsumował Grzegorz Sawicki.

W debacie w której udział wzięli wojewoda Adrian Czubak, wicemarszałek Roman Kolek, wicestarosta powiatu krapkowickiego Sabina Gorzkulla, radny wojewódzki Arkadiusz Szymański i Grzegorz Sawicki pytaliśmy także o to, czego samorządowcy spodziewają się po przywróceniu transportu wodnego na Odrze.
Adrian Czubak
Roman Kolek
Grzegorz Sawick

Wiadomości z regionu

2017-10-22, godz. 22:32 3 osoby ranne w wypadku w Białej Do zdarzenia doszło ok godz. 18:30 (22.10) na drodze wojewódzkiej nr 414 na odcinku między Prudnikiem a Prószkowem. » więcej 2017-10-22, godz. 20:50 Opolscy politycy ocenili projekt ustawy reprywatyzacyjnej wiceministra Jakiego Projekt ustawy reprywatyzacyjnej Patryka Jakiego był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Propozycja zakłada zakaz zwrotów nieruchomości w naturze. Uprawnione o ... » więcej 2017-10-22, godz. 18:00 Sukces Martyny Diak z Januszkowic. Ma 14 lat i dwa medale Mistrzostw Polski Karate Kyokushin Zawodniczka Akademii Sztuk Walki Tarnów Opolski - Zdzieszowice Martyna Diak podczas sobotnich (21.10) Mistrzostw Polski Karate Kyokushin w Lublinie wywalczyła ... » więcej 2017-10-22, godz. 18:00 Polacy - Rodakom. Akcję pomocy dla Polaków na Ukrainie organizuje senator PiS Grzegorz Peczkis Zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie organizuje senator PIS Grzegorz Peczkis. Akcja pod hasłem Polacy - Rodakom wystartuje 6 listopada. Cel to ... » więcej 2017-10-22, godz. 17:55 Przeciwnicy powiększenia Opola zorganizowali kolejną manifestację Protest nazwany 'XV miesięcznicą pogrzebania demokracji na Opolszczyźnie' przeszedł z placu Wolności przed urząd wojewódzki w Opolu. » więcej 2017-10-22, godz. 17:21 Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej. » więcej 2017-10-22, godz. 16:37 Nieco ponad 3,5 procent uprawnionych zagłosowało do 15:00 w wyborach do rad dzielnic Opola 3,67 to frekwencja w wyborach do rad dzielnic Opola na godzinę 15:00. Jak informuje szef Miejskiej Komisji Wyborczej Marcin Gambiec zagłosowało 2629 mieszkańc ... » więcej 2017-10-22, godz. 15:32 Smakowita niedziela w Kruszynie. Trwa II Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową Miłośniczki kuchni, członkinie kół gospodyń i panie działające w stowarzyszeniach rywalizują w Kruszynie w II Wojewódzkim Konkursie na Potrawę Kresową. » więcej 2017-10-22, godz. 15:07 Wybory do rad dzielnic w Opolu: na osiedlu Armii Krajowej źle oznaczono komisje. Problem już rozwiązany Trwają wybory do rad dzielnic w Opolu. W Obwodowych Komisjach Wyborczych na osiedlu Armii Krajowej doszło rano do małego zamieszania. » więcej 2017-10-22, godz. 14:22 Dobiegają końca targi budowlane w Opolu. Można odwiedzić DomExpo do 18:00 [ZDJĘCIA] Jeszcze przez kilka godzin można odwiedzić VII Śląskie Targi Budowlane. Do DomExpo w Opolu przyjechało około 80 wystawców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »