Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-18, 07:15 Autor: Katarzyna Doros

Samorządowcy i wojewoda o zmianach w kontrolach wydawania dotacji z Unii Europejskiej

Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Samorządowa Loża Radiowa [fot. Patryk Domagała]
Wojewodowie będą kontrolować instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów i wydawanie dotacji z Unii Europejskiej. Czy rzeczywiście zachodzi potrzeba zacieśnienia kontroli? O tym dyskutowano w Samorządowej Loży Radiowej.
Starosta krapkowicki Sabina Gorzkulla jest zaskoczona propozycjami tych zmian. Gorzkulla pytała czy to znaczy, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie radziło sobie z kontrolowaniem wydawania tych środków?

Wojewoda Adrian Czubak zapewniał, że nie chodzi o to, że coś funkcjonowało źle.
- Sama umowa między Polską a Unią Europejską nakazuje desygnację, czyli kontrolę tego, co się dzieje. A ten dokument podpisuje rząd, a rząd ma swoich przedstawicieli w terenie. I to jest przede wszystkim podstawowy argument. To nie tak, że my sobie nagle wymyślamy, że będziemy kontrolować. Przecież sama instytucja jak Unia Europejska mówi o kontrolowaniu, wydatkowaniu środków jak są dobrze rozliczane itd.

Wicemarszałek Roman Kolek wypowiedział się jak to wygląda z punktu widzenia urzędu marszałkowskiego. Kolek zaznaczył, że te zmiany zostały wprowadzone po to, by pokazać, że istnieje zagrożenie nieprawidłowego wydatkowania środków europejskich przez samorządy województw.

- Pojawia się inicjatywa udziału jako obserwator w ocenianiu wniosków. To jest zaangażowanie, które będzie bez wątpienia kosztowało co nieco budżet pana wojewody, dlatego, że to nie jest proste przeniesienie zadań nadzorczych, kontrolnych ministerstwa rozwoju. Dlatego, że to pokazuje dodatkowy etap obserwacji.

- To dodatkowy element kontrolny, ja się tego nie obawiam - dodał wicemarszałek.

Wątpliwości co do sensowności proponowanych zmian wyraża Grzegorz Sawicki, radny wojewódzki z PSL. - Wchodzi NIK, wychodzi NIK. Wchodzi UKS, wychodzi UKS. Wchodzi RIO i tak na okrągło w tej chwili tak jest. I za chwilę dochodzą urzędnicy pana wojewody. Jako następni urzędnicy kontrolujący działalność samorządy województwa, czy departamentu, który zajmuje się wydatkowaniem środków.

Grzegorz Sawicki obawia się także o tajność oceny projektów.

To stwierdzenie oburzyło Arkadiusza Szymańskiego, radnego PIS. - Ja nie widzę żadnego problemu, jeśli nie macie nic do ukrycia. Żeby nie było podejrzenia oddawania środków do UE - powiedział Szymański.

- Województwo opolskie zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o płatność, III miejsce jeśli chodzi o wykonanie kontraktów. W naszym województwie to zjawisko nie wstępuje - podsumował Grzegorz Sawicki.

W debacie w której udział wzięli wojewoda Adrian Czubak, wicemarszałek Roman Kolek, wicestarosta powiatu krapkowickiego Sabina Gorzkulla, radny wojewódzki Arkadiusz Szymański i Grzegorz Sawicki pytaliśmy także o to, czego samorządowcy spodziewają się po przywróceniu transportu wodnego na Odrze.
Adrian Czubak
Roman Kolek
Grzegorz Sawick

Wiadomości z regionu

2018-01-20, godz. 20:00 Mężczyzna wszedł pod koła fiata na Niemodlińskiej w Opolu. Prawdopodobnie uciekał po kradzieży Pieszy został potrącony przez osobowego fiata na ulicy Niemodlińskiej w Opolu nieopodal osiedla Dambonia. » więcej 2018-01-20, godz. 18:35 Policja poszukuje świadków wypadku w Zakrzowie Turawskim Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku do jakiego doszło 16 listopada ubiegłego roku w Zakrzowie Turawskim. » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Pomnik Historii w Brzegu? Piastowski zamek walczy o ten zaszczytny tytuł Muzeum Piastów Śląskich odwiedziła kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Delegacja przyglądała się ostatniej siedzibie ksi ... » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Sztuczny śnieg na Górce Śmierci w Opolu? MOSiR z pomysłu nie rezygnuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu szacuje koszty związane z możliwością naśnieżenia Górki Śmierci na os. Armii Krajowej. Przypomnijmy, taka inicjatyw ... » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Zima z Radiem Opole, jesteśmy z Państwem w Zieleńcu [FILM, ZDJĘCIA] Już drugi raz Radio Opole towarzyszy narciarzom, którzy smakują białego szaleństwa w Zieleńcu. Tym razem naszą ekipę można spotkać przy stoku 'Gryglówka'. » więcej 2018-01-20, godz. 17:50 Co dalej z samorządami? Partia Razem debatowała o tym w Dobrzeniu Wielkim O funkcjonowaniu samorządu rozmawoali po południu w Dobrzeniu Wielkim działacze partii Razem z całej Polski i zainteresowani tematem mieszkańcy. Spotkanie dot ... » więcej 2018-01-20, godz. 16:30 Opolscy samorządowcy analizowali zawieszenie kluczborskiej interny Sytuacja Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku po zawieszeniu funkcjonowania oddziału wewnętrznego była tematem Samorządowej Loży Radiowej. Interna została ... » więcej 2018-01-20, godz. 12:15 Dekadę temu samorządy przejęły szpital. Namysłowskie Centrum Zdrowia skończyło 10 lat Na przełomie 2007 i 2008 roku politycy, wójtowie, burmistrzowie, a także przedstawiciele ówczesnego rządu otworzyli jedną z pierwszych samorządowych placówek ... » więcej 2018-01-20, godz. 11:35 W deficytowym schronisku młodzieżowym zamieszkają borykający się z alkoholizmem Dom Pomocy Społecznej dla osób z problemami alkoholowymi chce utworzyć prudnickie starostwo. Na ten cel przeznaczony ma być obiekt Szkolnego Schroniska Młodzi ... » więcej 2018-01-20, godz. 11:30 Działacze Partii Razem zapraszają na popołudniową debatę samorządową do Dobrzenia Wielkiego Debatę samorządową organizuje dziś (20.01) w Dobrzeniu Wielkim Rada Krajowa Partii Razem. W spotkaniu wezmą udział działacze Razem z całej Polski, ale organiz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »