Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-12, 13:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach

Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zenon Kotarski, wójt Domaszowic i Alicja Piasecka, sekretarz gminy (zgodzili się na upublicznienie danych) zasiedli na ławie oskarżonych.
W kluczborskim sądzie ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach w 2014 roku. Wójt usłyszał sześć prokuratorskich zarzutów, sekretarz gminy pięć. Wszystkie dotyczą wywierania wpływu na głosowanie.

Podczas rozprawy prokurator Anna Jastrzębska zarzuciła oskarżonym m.in agitację wyborczą w dniu wyborów i dowożenie wyborców do lokali wyborczych.

- Zmuszali wyżej wymienioną do wzięcia udziału w głosowaniu, ją oraz jej najbliższą rodzinę poprzez czasowe zameldowanie na terenie gminy Domaszowice. Przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, iż działając w zamierzonym celu umieszczenia osób nieuprawnionych na listę wyborców nakazali pracownikowi urzędu gminy wykonywanie czynności polegających na zbędnym wymaganiu zameldowania czasowego przez osoby składające wnioski do rejestru wyborców - mówiła prokurator podczas odczytu aktu oskarżenia.

Oskarżeni nie przyznają się do winy

- Nigdy nie wykorzystywałem stosunku zależności służbowej i nie zmuszałem nikogo do głosowania na mnie - mówił wójt Domaszowic podczas składanych zeznań. - Nie jest prawdą, aby mąż Anny B. zameldował się czasowo na terenie gminy Domaszowice, nigdy też tych osób nie zmuszałem do udziału w wyborach. Według mojej wiedzy wszystkie osoby zostały wpisane na listy wyborców w sposób prawidłowy i wydane decyzje administracyjne są zgodne z prawem – dodaje.

Następna rozprawa ma się odbyć w listopadzie.
Zenon Kotarski
Anna Jastrzębska

Wiadomości z regionu

2018-01-22, godz. 20:40 Centrum dla seniorów w Opolu ma już rok 4,5 tysiąca seniorów odwiedziło Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior w Opolu”. Placówka obchodzi pierwszą rocznicę działalności. Miejsce to oferuje osobom ... » więcej 2018-01-22, godz. 20:08 Seniorzy bawią się na Balu Karnawałowym w Opolu Bal seniorów w Opolu stał się okazją do wspólnej zabawy z okazji Dnia Babci i Dziadka, ale także podsumowania roku działalności Centrum Informacyjno-Edukacyjn ... » więcej 2018-01-22, godz. 19:45 Półmetek ferii na Opolszczyźnie. Sanepid kontroluje zimowiska Brak „dzikich” turnusów i interwencji związanych z wypoczynkiem zimowym - za nami pierwszy tydzień ferii w województwie opolskim. Dane z 18 stycznia wskazują, ... » więcej 2018-01-22, godz. 18:50 Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie dostał nowego busa. Auto ma windę dla wózków inwalidzkich Nowego busa do przewozu podopiecznych otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie. Samochód kosztował blisko 140 tysięcy złotych. » więcej 2018-01-22, godz. 18:11 Bomba z czasów II wojny światowej w Ligocie Prószkowskiej. Konieczna była ewakuacja mieszkańców 100-kilogramową bombę przeciwlotniczą z czasów II wojny światowej odkryto w Ligocie Prószkowskiej w powiecie opolskim. Niewybuch znaleziono na boisku szkolnym ... » więcej 2018-01-22, godz. 17:30 Wrócili bezpiecznie do domu. Opolscy logistycy powitali "misjonarzy" W koszarach 10. Brygady Logistycznej przywitano żołnierzy, którzy bezpiecznie powrócili z I zmiany misji w Rumunii i III zmiany misji Inherent Resolve w Kuwej ... » więcej 2018-01-22, godz. 17:00 Oskarżenia o mobbing i brak policjantów na wieczornych służbach. Anonim trafił do naszej redakcji Kilka dni temu otrzymaliśmy pismo, w którym czytamy o złej sytuacji kadrowej w Komendzie Powiatowej Policji w Brzegu. Nieznany autor pisze, że w ogniwie patro ... » więcej 2018-01-22, godz. 16:45 SLD przypomina o "zapomnianych żołnierzach" Działacze opolskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej ponownie spotkali się na placu Wolności w Opolu by uczcić pamięć 'zapomnianych żołnierzy' Ludowego Wojska P ... » więcej 2018-01-22, godz. 16:00 Prezydent Opola przeciwny hejtowi, ale również chce umorzenia postępowania dla Romana K. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Miasta Opola również przyłączył się do wniosku o umorzenie postępowania wobec Romana K. Prokuratura zarzuciła przeciwnikowi po ... » więcej 2018-01-22, godz. 15:31 Seniorom z okazji ich święta. Dzieci w Opolu zaśpiewały Babciom i Dziadkom Rodzinnie, radośnie i na wesoło. Dzieci z Przedszkola nr 22 „Bajkowa Rodzina” w Opolu postanowiły umilić czas seniorom i przygotowały mały program artystyczny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »