Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-12, 13:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach

Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zenon Kotarski, wójt Domaszowic i Alicja Piasecka, sekretarz gminy (zgodzili się na upublicznienie danych) zasiedli na ławie oskarżonych.
W kluczborskim sądzie ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach w 2014 roku. Wójt usłyszał sześć prokuratorskich zarzutów, sekretarz gminy pięć. Wszystkie dotyczą wywierania wpływu na głosowanie.

Podczas rozprawy prokurator Anna Jastrzębska zarzuciła oskarżonym m.in agitację wyborczą w dniu wyborów i dowożenie wyborców do lokali wyborczych.

- Zmuszali wyżej wymienioną do wzięcia udziału w głosowaniu, ją oraz jej najbliższą rodzinę poprzez czasowe zameldowanie na terenie gminy Domaszowice. Przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, iż działając w zamierzonym celu umieszczenia osób nieuprawnionych na listę wyborców nakazali pracownikowi urzędu gminy wykonywanie czynności polegających na zbędnym wymaganiu zameldowania czasowego przez osoby składające wnioski do rejestru wyborców - mówiła prokurator podczas odczytu aktu oskarżenia.

Oskarżeni nie przyznają się do winy

- Nigdy nie wykorzystywałem stosunku zależności służbowej i nie zmuszałem nikogo do głosowania na mnie - mówił wójt Domaszowic podczas składanych zeznań. - Nie jest prawdą, aby mąż Anny B. zameldował się czasowo na terenie gminy Domaszowice, nigdy też tych osób nie zmuszałem do udziału w wyborach. Według mojej wiedzy wszystkie osoby zostały wpisane na listy wyborców w sposób prawidłowy i wydane decyzje administracyjne są zgodne z prawem – dodaje.

Następna rozprawa ma się odbyć w listopadzie.
Zenon Kotarski
Anna Jastrzębska

Wiadomości z regionu

2017-11-20, godz. 21:49 Duży kurnik spłonął w zakładach drobiarskich koło Niemodlina Nie ma ofiar w ludziach po pożarze do jakiego doszło w miejscowości Michałówek niedaleko Niemodlina. W kurniku, który spłonął nie było też kur - mówi młodszy ... » więcej 2017-11-20, godz. 21:40 Trudne warunki na drogach. Wypadek pod Zalesiem Śląskim Bardzo trudne warunki na drodze przyczyniły się do wypadku, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 426 między Zalesiem Śląskim a Olszową. Na łuku osobowa sk ... » więcej 2017-11-20, godz. 20:35 Pożar na wysypisku w Kędzierzynie-Koźlu Strażacy z Kędzierzyna-Koźla, Sławięcic, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej walczą z pożarem wysypiska śmieci. Przyczyną pojawienia się ognia na kędzierzyńskim śm ... » więcej 2017-11-20, godz. 19:30 IPN zawiesza poszukiwania pod Łambinowicami. Wznowienie prac za kilka miesięcy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wstrzymuje prowadzone w Dworzysku pod Łambinowicami dalsze poszukiwania szczątków żołnierzy z oddziału Henryka Flamego ps ... » więcej 2017-11-20, godz. 18:00 Ponad 800 tysięcy złotych nagród w namysłowskim urzędzie miejskim Ponad 800 tysięcy złotych, taką kwotę nagród wypłacono pracownikom namysłowskiego urzędu miasta w ciągu niespełna 3 lat. Najwyższe nagrody w tym okresie trafi ... » więcej 2017-11-20, godz. 17:35 Kukiz'15 będzie bronić JOW-ów - Mamy do czynienia z totalnym upartyjnianiem państwa poprzez zmianę ordynacji wyborczej - powiedział dziś w Opolu Paweł Kukiz, szef ruchu Kukiz'15. To odpowi ... » więcej 2017-11-20, godz. 17:30 W Nysie wybrali królowe pogranicza. Finał polsko-czeskiej miss 50 plus Osiem najpiękniejszych, najsubtelniejszych, najbardziej kreatywnych i wdzięcznych pań utytułowanych zostało w konkursie miss 50 plus, którego finał miał miejs ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:29 30 przejazdów kolejowych na Opolszczyźnie do likwidacji Taką decyzję podjęły już PKP Polskie Linie Kolejowe. 202 przejazdy czekają na uregulowanie ich statusu. Rozbierane są najczęściej przejazdy kolejowe, które wc ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:15 Kraksa ciężarówki i... lampy. Korki w Strzelcach Opolskich Kierowca ciężarówki skręcając z ulicy Toszeckiej w Stawową nie oszacował dobrze odległości i zderzył się ze słupem sygnalizacji świetlnej. W efekcie w centrum ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:07 Nowoczesna ocenia dwa lata rządów PiS. Mówi o kandydacie na prezydenta Opola i wyborach samorządowych Opolska Nowoczesna zaprezentowała Czarną Księgę 2 lat rządów PiS i zaapelowała do sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej, aby wspólne idee i wartości zamienić na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »