Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-12, 13:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach

Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zenon Kotarski, wójt Domaszowic i Alicja Piasecka, sekretarz gminy (zgodzili się na upublicznienie danych) zasiedli na ławie oskarżonych.
W kluczborskim sądzie ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach w 2014 roku. Wójt usłyszał sześć prokuratorskich zarzutów, sekretarz gminy pięć. Wszystkie dotyczą wywierania wpływu na głosowanie.

Podczas rozprawy prokurator Anna Jastrzębska zarzuciła oskarżonym m.in agitację wyborczą w dniu wyborów i dowożenie wyborców do lokali wyborczych.

- Zmuszali wyżej wymienioną do wzięcia udziału w głosowaniu, ją oraz jej najbliższą rodzinę poprzez czasowe zameldowanie na terenie gminy Domaszowice. Przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, iż działając w zamierzonym celu umieszczenia osób nieuprawnionych na listę wyborców nakazali pracownikowi urzędu gminy wykonywanie czynności polegających na zbędnym wymaganiu zameldowania czasowego przez osoby składające wnioski do rejestru wyborców - mówiła prokurator podczas odczytu aktu oskarżenia.

Oskarżeni nie przyznają się do winy

- Nigdy nie wykorzystywałem stosunku zależności służbowej i nie zmuszałem nikogo do głosowania na mnie - mówił wójt Domaszowic podczas składanych zeznań. - Nie jest prawdą, aby mąż Anny B. zameldował się czasowo na terenie gminy Domaszowice, nigdy też tych osób nie zmuszałem do udziału w wyborach. Według mojej wiedzy wszystkie osoby zostały wpisane na listy wyborców w sposób prawidłowy i wydane decyzje administracyjne są zgodne z prawem – dodaje.

Następna rozprawa ma się odbyć w listopadzie.
Zenon Kotarski
Anna Jastrzębska

Wiadomości z regionu

2017-09-24, godz. 12:55 W Opolu zachęcają do korzystania z alternatywnych środków transportu Rower, rolki, czy pociąg - do korzystania z alternatywnych i masowych środków transportu namawiają na pl. Wolności w Opolu służby i urząd miasta. Podczas fest ... » więcej 2017-09-24, godz. 12:12 Blisko 150 pomysłów na rozwój i zmiany. Lista wniosków do Budżetu Obywatelskiego Opola gotowa Dokładnie 143 wnioski wystartują o finansowe wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola na 2018 rok. Do podziału będzie dwa i pół miliona złotych. » więcej 2017-09-24, godz. 09:21 Wyślij kartkę z pozdrowieniami. W rolę listonoszy wcielą się opolscy harcerze Każdy może wziąć udział w akcji 'Harcerska Poczta Polowa ZHR'. Na terenie Opola, także w Radiu Opole, umieszczone są specjalne skrzynki, do których opolanie m ... » więcej 2017-09-24, godz. 08:00 Emin Pasza ma tablicę pamiątkową w Opolu. Podróżnik urodził się tutaj jako Eduard Schnitzer Pamiątkową tablicę Emina Paszy odsłonięto na skwerze Heleny Lehr w Opolu. Niemiecki lekarz i polityk, ale przede wszystkim podróżnik, urodził się i mieszkał p ... » więcej 2017-09-23, godz. 20:30 Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazj ... » więcej 2017-09-23, godz. 18:30 Ponad 500 harcerek i harcerzy spotkało się w Niemodlinie na wojewódzkim zlocie Harcerze z całego województwa spotkali się w Niemodlinie. Trwa tam V Zlot Chorągwi Opolskiej Związku Harcerstwa Polskiego 'Na Sokolim Wzgórzu'. » więcej 2017-09-23, godz. 16:00 Jak być szczęśliwym albo ozdobić puzderko? Europejskie Dni Nauki w Nysie Mimo deszczowej pogody wiele osób odwiedza Wyższą Szkołę Humanistyczną w Nysie, gdzie trwają Europejskie Dni Nauki. W pracowniach i salach wykładowych na kilk ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:50 Strażacy z powiatu brzeskiego rywalizują w zawodach pożarniczych Sztafeta 7 x 50 metrów i ćwiczenia bojowe - z takimi zadaniami zmagają się dzisiaj (23.09) strażacy ochotnicy na co dzień pełniący służbę w jednostkach OSP w ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:30 Kluczborscy harcerze przekażą swoje mundury druhom na Ukrainie Harcerze z Kluczborka wesprą druhów na Ukrainie. W związku z obowiązkową wymianą mundurów harcerze planują przekazać całe swoje umundurowanie dla Polaków zrze ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:30 Czeska Vidnava zaprasza na Zavody Horskych Kol Dzisiaj (23.09) w Vidnavie rozpoczyna się przygraniczna impreza sportowo-rekreacyjna. To wyścigi rowerów górskich, traktowane jednak z przymrużeniem oka, bowi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »