Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-12, 13:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach

Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa] (2)
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Proces ws. wyborów samorządowych w Domaszowicach [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Zenon Kotarski, wójt Domaszowic i Alicja Piasecka, sekretarz gminy (zgodzili się na upublicznienie danych) zasiedli na ławie oskarżonych.
W kluczborskim sądzie ruszył proces ws. fałszowania wyborów samorządowych w Domaszowicach w 2014 roku. Wójt usłyszał sześć prokuratorskich zarzutów, sekretarz gminy pięć. Wszystkie dotyczą wywierania wpływu na głosowanie.

Podczas rozprawy prokurator Anna Jastrzębska zarzuciła oskarżonym m.in agitację wyborczą w dniu wyborów i dowożenie wyborców do lokali wyborczych.

- Zmuszali wyżej wymienioną do wzięcia udziału w głosowaniu, ją oraz jej najbliższą rodzinę poprzez czasowe zameldowanie na terenie gminy Domaszowice. Przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, iż działając w zamierzonym celu umieszczenia osób nieuprawnionych na listę wyborców nakazali pracownikowi urzędu gminy wykonywanie czynności polegających na zbędnym wymaganiu zameldowania czasowego przez osoby składające wnioski do rejestru wyborców - mówiła prokurator podczas odczytu aktu oskarżenia.

Oskarżeni nie przyznają się do winy

- Nigdy nie wykorzystywałem stosunku zależności służbowej i nie zmuszałem nikogo do głosowania na mnie - mówił wójt Domaszowic podczas składanych zeznań. - Nie jest prawdą, aby mąż Anny B. zameldował się czasowo na terenie gminy Domaszowice, nigdy też tych osób nie zmuszałem do udziału w wyborach. Według mojej wiedzy wszystkie osoby zostały wpisane na listy wyborców w sposób prawidłowy i wydane decyzje administracyjne są zgodne z prawem – dodaje.

Następna rozprawa ma się odbyć w listopadzie.
Zenon Kotarski
Anna Jastrzębska

Wiadomości z regionu

2018-05-25, godz. 18:30 Prace budowlane jeszcze w tym roku. Opole stara się o pieniądze na park 800-lecia Radni wyrazili zgodę - Urząd Miasta Opola może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu związanego z utworzeniem parku 800-lecia. Park miałby powstać na obsza ... » więcej 2018-05-25, godz. 18:00 Biało-czerwony pochód przeszedł przez miasto. Rozpoczęły się Dni Nysy Przedszkolaki przejęły klucze do bram miasta. Będą nim rządzić do poniedziałku. W Nysie rozpoczęły się jubileuszowe, 25 obchody dni miasta, które potrwają do ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:29 Pożar mieszkania w Opolu przy Ozimskiej. Przyczyną - żelazko Pożar pojawił się w pokoju mieszkania przy ulicy Ozimskiej. Jak informują strażacy, lokatorka zostawiła włączone żelazko i wyszła z mieszkania. » więcej 2018-05-25, godz. 17:24 Wypadek na DK 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Duże utrudnienia [AKTUALIZACJA] Mamy zablokowaną drogę krajową nr 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Około 16:30 doszło tam do zderzenia samochodu osobowego z busem. Ze wstępnych informacji wynika, że ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:00 Pierwsi lokatorzy zameldowali się w mieszkaniach przy ul. Kaliskiej w Opolu To mieszkania budowane z myślą o inżynierach, specjalistach z branży IT, biotechnologach czy mechanikach. Do ich dyspozycji jest jeden budynek z dwu i trzypok ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:00 Pod wpływem pobili właściciela posesji. Teraz staną przed sądem Pijani wtargnęli na cudzą posesję i pobili właściciela. Najmłodszy z awanturników miał 15 lat, najstarszy 29. Do zdarzenia doszło w powiecie głubczyckim. Spra ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Czy NFZ zapłaci za nadwykonania w hospicjum Samarytanin? "Jesteśmy dobrej myśli" Hospicjum 'Samarytanin' nie otrzymało pieniędzy za nadwykonania od Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach realizowanej domowej opieki paliatywnej. Pracownicy pl ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Spotkanie dla młodych, którzy chcą być aktywni Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości zaprasza na pierwsze spotkanie w Nysie. Odbędzie się jutro (26.05) o godzinie 17:00 w nyskim biurze senatora Jerzego Cze ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:15 Trwają 18. Międzynarodowe Targi Turystyki w Opolu. Koreański namiot dachowy jedną z atrakcji Wystawcy z kraju i zagranicy prezentują swoją ofertę na Międzynarodowych Targach Turystyki w Opolu. Na odwiedzających czekają również regionalne przysmaki i o ... » więcej 2018-05-25, godz. 15:51 Uwaga kierowcy - duże korki na opolskim odcinku autostrady A4 To wynik wypadku, do którego doszło tuż przed godziną 15 na wysokości węzła Krapkowice. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »