Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-20, 13:45 Autor: Dorota Kłonowska

Św. Maksymilian Maria Kolbe już na zawsze z mieszkańcami Jasienicy Dolnej. "To wielki dzień dla całej naszej wioski" [ZDJĘCIA]

[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
- Od dzisiaj to już będzie na zawsze nasz święty - mówią mieszkańcy Jasienicy Dolnej koło Łambinowic, gdzie od godz. 11.00 trwają wojewódzkie uroczystości upamiętniające 76. rocznicę męczeńskiej śmierci zakonnika. Nyskie starostwo ufundowało obraz, wniesiony do kościoła przez strażaków i przedstawicieli organizacji kombatanckich, a honorową uczestniczką uroczystości jest Janina Ziemnik, była więźniarka jednego z obozów Auschwitz, przedstawicielka Stowarzyszenia Maksymilian Kolbe z Freiburga na województwo opolskie.
- Jestem mieszkanką Jasienicy Dolnej i byłą nauczycielką. Po przejściu na emeryturę bardzo zaangażowałam się w upamiętnienie postaci ojca Maksymiliana Kolbego, który był jeńcem pobliskiego obozu Lamsdorf. Przez lata jakby zapomniano o tym, nie wszyscy nawet wiedzieli. To także dla mnie sprawa bardzo osobista, bo sama przeszłam tortury w obozie, ale żyję. I chcę w taki sposób spłacić dług – mówi Janina Ziemnik.

- To wielki dzień dla całej naszej wioski. To święto i gminne i powiatowe i nawet na skalę całego naszego województwa. Dlatego przygotowaliśmy się „na bogato” - mówi mieszkanka Jasienicy Eugenia Żurańska, która wspólnie z grupą gospodyń przygotowała przyjęcie dla wszystkich gości w wiejskim domu kultury.

- To już trzecia taka uroczystość upamiętniająca postać św. Maksymiliana Kolbego, ale pierwsza na skalę wojewódzką. Wcześniej mieliśmy jego obraz wyhaftowany, teraz nyskie starostwo ufundowało nam ten piękny, artystyczny wizerunek świętego. Dzisiaj podczas mszy stoi tuż przy ołtarzu głównym, ale dopiero szukam dla niego stałego, godnego miejsca. Na zawsze już zostanie z nami w tym kościele parafialnym – mówi proboszcz parafii św. Marcina Biskupa ksiądz Fryderyk Styla.
Eugenia Żurańska, Janina Ziemnik, Fryderyk Styla

Wiadomości z regionu

2017-11-21, godz. 12:40 Ponad 20 procent opolskich seniorów nie czuje się bezpiecznie w domu. Prelekcje i konferencja w Opolu Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu - to wyniki badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolski ... » więcej 2017-11-21, godz. 12:30 Ojciec oskarżony o molestowanie seksualne córki. Najpierw uniewinniony, teraz sprawa zostanie ponownie zbadana Prokuratura zarzuciła 29-letniemu Arturowi G., że w kwietniu 2015 roku doprowadził swoją 4-letnią córkę do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Sytua ... » więcej 2017-11-21, godz. 11:45 13 osób na ławie oskarżonych. Szajka dealerów narkotyków z Opola rozbita 13 osób zasiądzie na ławie oskarżonych w sprawie dotyczącej obrotu i sprzedaży amfetaminy w Opolu. Handel narkotykami w stolicy województwa miał być prowadzon ... » więcej 2017-11-21, godz. 11:15 Kolizja na opolskim odcinku autostrady. Samochód zjechał z drogi i uderzył w drzewo Do zdarzenia doszło na jezdni w kierunku Katowic przed węzłem Opole-Zachód. Terenowy opel zjechał z jezdni, przebił się przez ogrodzenie i uderzył w drzewo. » więcej 2017-11-21, godz. 10:30 Paweł Kukiz i wojewoda o zmianach w ordynacji wyborczej. Dwie różne oceny - Nie podoba nam się znoszenie jednomandatowych okręgów wyborczych na poziomie gmin, czyli burmistrzów, wójtów - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy ... » więcej 2017-11-21, godz. 10:00 Strażacy przygotowani do działania w przypadku zagrożenia radiologicznego Strażacy z grupy chemicznej z Kędzierzyna-Koźla będą jeszcze lepiej przygotowani do udziału w akcjach ratowniczych, w których mogą być narażeni na działanie p ... » więcej 2017-11-21, godz. 10:00 Wypił alkohol, "poprawił" narkotykami i wsiadł za kółko. Wjechał w ogrodzenie i dachował Policjanci z nyskiej drogówki zatrzymali 38-latka. Mężczyzna kierował osobowym audi mając ponad 2 promile alkoholu oraz będąc pod wpływem narkotyków. Funkcjon ... » więcej 2017-11-21, godz. 08:30 W końcu wyremontowali drogę. Siedem lat po powodzi Po 7 latach od powodzi w końcu została naprawiona droga zniszczona przez wodę. Odcinek trasy powiatowej między Ciskiem a Sukowicami wyremontowano za pieniądze ... » więcej 2017-11-21, godz. 07:30 Pracownicy DPS piszą petycje o większe zarobki, które są najniższe w pomocy społecznej Personel Domów Pomocy Społecznej to nadal jedna z najsłabiej wynagradzanych grup zawodowych. Funkcjonowaniu tych placówek poświęcona była narada robocza w Pru ... » więcej 2017-11-21, godz. 06:00 Straż miejska pobierze próbki z pieca. Ciąg dalszy walki z zanieczyszczeniem powietrza Strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla nie tylko będą zaglądać do palenisk, ale również pobiorą próbki popiołu. Ma to pomóc w walce z tymi, którzy w domowych p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »