Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-20, 13:45 Autor: Dorota Kłonowska

Św. Maksymilian Maria Kolbe już na zawsze z mieszkańcami Jasienicy Dolnej. "To wielki dzień dla całej naszej wioski" [ZDJĘCIA]

[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
- Od dzisiaj to już będzie na zawsze nasz święty - mówią mieszkańcy Jasienicy Dolnej koło Łambinowic, gdzie od godz. 11.00 trwają wojewódzkie uroczystości upamiętniające 76. rocznicę męczeńskiej śmierci zakonnika. Nyskie starostwo ufundowało obraz, wniesiony do kościoła przez strażaków i przedstawicieli organizacji kombatanckich, a honorową uczestniczką uroczystości jest Janina Ziemnik, była więźniarka jednego z obozów Auschwitz, przedstawicielka Stowarzyszenia Maksymilian Kolbe z Freiburga na województwo opolskie.
- Jestem mieszkanką Jasienicy Dolnej i byłą nauczycielką. Po przejściu na emeryturę bardzo zaangażowałam się w upamiętnienie postaci ojca Maksymiliana Kolbego, który był jeńcem pobliskiego obozu Lamsdorf. Przez lata jakby zapomniano o tym, nie wszyscy nawet wiedzieli. To także dla mnie sprawa bardzo osobista, bo sama przeszłam tortury w obozie, ale żyję. I chcę w taki sposób spłacić dług – mówi Janina Ziemnik.

- To wielki dzień dla całej naszej wioski. To święto i gminne i powiatowe i nawet na skalę całego naszego województwa. Dlatego przygotowaliśmy się „na bogato” - mówi mieszkanka Jasienicy Eugenia Żurańska, która wspólnie z grupą gospodyń przygotowała przyjęcie dla wszystkich gości w wiejskim domu kultury.

- To już trzecia taka uroczystość upamiętniająca postać św. Maksymiliana Kolbego, ale pierwsza na skalę wojewódzką. Wcześniej mieliśmy jego obraz wyhaftowany, teraz nyskie starostwo ufundowało nam ten piękny, artystyczny wizerunek świętego. Dzisiaj podczas mszy stoi tuż przy ołtarzu głównym, ale dopiero szukam dla niego stałego, godnego miejsca. Na zawsze już zostanie z nami w tym kościele parafialnym – mówi proboszcz parafii św. Marcina Biskupa ksiądz Fryderyk Styla.
Eugenia Żurańska, Janina Ziemnik, Fryderyk Styla

Wiadomości z regionu

2018-02-25, godz. 20:15 Strażacy z Kędzierzyna-Koźla mają nową łódź Viking 550 C dołączył do strażaków z komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu. Pod nazwą Viking kryje się nowoczesna, szybka łódź, z której będ ... » więcej 2018-02-25, godz. 18:45 Kryzys dyplomatyczny na linii Polska - Izrael? Komentarze gości Niedzielnej Loży Radiowej Ciąg dalszy kontrowersji wokół ustawy IPN był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Politycy zastanawiali się nad tym, gdzie leży przyczyna kryzysu dyplo ... » więcej 2018-02-25, godz. 18:45 Imię Bartoszewskiego... do dalszych konsultacji. Główne rondo w Krapkowicach na razie bez patrona, temat wraca do komi ... Do prac w komisji wrócił projekt uchwały dotyczący nazwania krapkowickiego ronda imieniem prof. Władysława Bartoszewskiego. Tak zdecydowali radni podczas osta ... » więcej 2018-02-25, godz. 17:00 Burmistrz Kasiura: Usuwamy jedynie drzewa chore i zagrażające bezpieczeństwu Przycinka siedmiu drzew przy ulicy Żeromskiego w Krapkowicach wynikała z ich złego stanu, zagrażającemu bezpieczeństwu. Burmistrz Andrzej Kasiura odnosi się w ... » więcej 2018-02-25, godz. 16:30 Jezuici organizują parafialne paczki dla najuboższych opolan Parafialna Paczka to nowy projekt jezuitów z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu, skierowany do najuboższych opolan. Chętni mogą wybrać potrzebują ... » więcej 2018-02-25, godz. 16:00 Było gimnazjum - będzie biurowiec. Jest pomysł na zagospodarowanie obiektu po PG nr 1 Prudniku Zmienione zostanie przeznaczenie wyremontowanego niedawno budynku Gimnazjum nr 1 w Prudniku. Zgodnie z rządową reformą oświaty do 2019 roku wygaszone będą gim ... » więcej 2018-02-25, godz. 13:00 Niepełnosprawna kobieta zbiera na kupno samochodu Maria Rogosz, mieszkanka Reńskiej Wsi, cierpi na wrodzoną łamliwość kości. Jest przykuta do wózka inwalidzkiego. Żeby pojechać do lekarza, urzędu czy do sklep ... » więcej 2018-02-25, godz. 12:15 Ruszył nabór urzędników wyborczych na nowych zasadach Rozpoczął się nabór na urzędników wyborczych, czyli osoby odpowiedzialne za przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach. Do ich zada ... » więcej 2018-02-25, godz. 11:00 Mediacje szansą na mniejszą liczbę rozwodów? Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami, które wprowadziłyby obligatoryjne mediacje pojednawcze dla małżeństw, które chcą się rozwieść. O opini ... » więcej 2018-02-25, godz. 10:08 Dachowanie na A4. Na szczęście nikt nie ucierpiał Na opolskim odcinku autostrady A4 o poranku doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak informują strażacy zdarzenie miało miejsce przed godziną 7.00. Na 22 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »