Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-20, 13:45 Autor: Dorota Kłonowska

Św. Maksymilian Maria Kolbe już na zawsze z mieszkańcami Jasienicy Dolnej. "To wielki dzień dla całej naszej wioski" [ZDJĘCIA]

[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
- Od dzisiaj to już będzie na zawsze nasz święty - mówią mieszkańcy Jasienicy Dolnej koło Łambinowic, gdzie od godz. 11.00 trwają wojewódzkie uroczystości upamiętniające 76. rocznicę męczeńskiej śmierci zakonnika. Nyskie starostwo ufundowało obraz, wniesiony do kościoła przez strażaków i przedstawicieli organizacji kombatanckich, a honorową uczestniczką uroczystości jest Janina Ziemnik, była więźniarka jednego z obozów Auschwitz, przedstawicielka Stowarzyszenia Maksymilian Kolbe z Freiburga na województwo opolskie.
- Jestem mieszkanką Jasienicy Dolnej i byłą nauczycielką. Po przejściu na emeryturę bardzo zaangażowałam się w upamiętnienie postaci ojca Maksymiliana Kolbego, który był jeńcem pobliskiego obozu Lamsdorf. Przez lata jakby zapomniano o tym, nie wszyscy nawet wiedzieli. To także dla mnie sprawa bardzo osobista, bo sama przeszłam tortury w obozie, ale żyję. I chcę w taki sposób spłacić dług – mówi Janina Ziemnik.

- To wielki dzień dla całej naszej wioski. To święto i gminne i powiatowe i nawet na skalę całego naszego województwa. Dlatego przygotowaliśmy się „na bogato” - mówi mieszkanka Jasienicy Eugenia Żurańska, która wspólnie z grupą gospodyń przygotowała przyjęcie dla wszystkich gości w wiejskim domu kultury.

- To już trzecia taka uroczystość upamiętniająca postać św. Maksymiliana Kolbego, ale pierwsza na skalę wojewódzką. Wcześniej mieliśmy jego obraz wyhaftowany, teraz nyskie starostwo ufundowało nam ten piękny, artystyczny wizerunek świętego. Dzisiaj podczas mszy stoi tuż przy ołtarzu głównym, ale dopiero szukam dla niego stałego, godnego miejsca. Na zawsze już zostanie z nami w tym kościele parafialnym – mówi proboszcz parafii św. Marcina Biskupa ksiądz Fryderyk Styla.
Eugenia Żurańska, Janina Ziemnik, Fryderyk Styla

Wiadomości z regionu

2017-09-19, godz. 23:19 Grzybiarz zaginął w lesie w okolicy Bierdzan, powiat opolski, gmina Turawa Wszedł do lasu ok. godz. 16:00 (19.09) i dotychczas nie skontaktował się z rodziną » więcej 2017-09-19, godz. 21:00 Dobre wyniki Radia Opole. Dziękujemy słuchaczom! Za nami ciekawe programowo lato i mocna promocja muzycznego wydarzenia z udziałem TSA, SBB, PIERSI, SAGO i są efekty! » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Sprawa anonimu zamieszczonego w BIP Urzędu Miejskiego w Nysie trafi do sądu? Jak powiedział Radiu Opole starosta nyski Czesław Biłobran, jego syn chce skierować do sądu sprawę anonimu, który został opublikowany w Biuletynie Informacji ... » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Głogówek wspiera naszych rodaków na Litwie. "To są przede wszystkim kontakty międzyludzkie" Coraz aktywniejsza współpraca gmin Głogówek oraz Soleczniki na Litwie. Kontakty te, choć trwają od niedawna, to jednak mają intensywny charakter. Mimo, że sam ... » więcej 2017-09-19, godz. 20:00 Opole: dyskutowano o nauczaniu języków mniejszości narodowych Nauczyciele, przedstawiciele mniejszości narodowych i władz samorządowych dyskutowali w Opolu o kwestiach dotyczących nauczania języka mniejszości. Podczas ko ... » więcej 2017-09-19, godz. 19:00 Nowa szkolna świetlica a w niej... meble z palet Paleciak - to nazwa nowej świetlicy, która została otwarta w II Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu. Pomysł jej zbudowania padł podczas okrągłego st ... » więcej 2017-09-19, godz. 18:40 Redukcja etatu za wypowiedź? Jest odpowiedź ratusza Ratusz komentuje sprawę zredukowania etatu doradcy prezydenta Opola ds. akademickich Bartłomieja Machnika. » więcej 2017-09-19, godz. 18:30 Nowa lokalizacja poradni stomatologicznej w przekształcanym WCM - Konsekwencją przekształcania WCM jest m.in. zmiana lokalizacji niektórych elementów składających się na strukturę szpitala - powiedział w Radiu Opole dyrekt ... » więcej 2017-09-19, godz. 17:45 Powstaje komisja, która wybierze nowego dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Będzie konkurs na stanowiska dyrektora szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Marek Staszewski zrezygnował z kierowania placówką i odchodzi z końcem października. » więcej 2017-09-19, godz. 17:45 Strzelce Opolskie: zapisy na bezpłatne porady lekarskie Jutro (20.09) od godziny 8 rano w sali narad strzeleckiego starostwa przyjmowane będą zapisy na bezpłatne porady lekarskie w ramach 'Białej Soboty'. Akcję po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »