Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-20, 13:45 Autor: Dorota Kłonowska

Św. Maksymilian Maria Kolbe już na zawsze z mieszkańcami Jasienicy Dolnej. "To wielki dzień dla całej naszej wioski" [ZDJĘCIA]

[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
- Od dzisiaj to już będzie na zawsze nasz święty - mówią mieszkańcy Jasienicy Dolnej koło Łambinowic, gdzie od godz. 11.00 trwają wojewódzkie uroczystości upamiętniające 76. rocznicę męczeńskiej śmierci zakonnika. Nyskie starostwo ufundowało obraz, wniesiony do kościoła przez strażaków i przedstawicieli organizacji kombatanckich, a honorową uczestniczką uroczystości jest Janina Ziemnik, była więźniarka jednego z obozów Auschwitz, przedstawicielka Stowarzyszenia Maksymilian Kolbe z Freiburga na województwo opolskie.
- Jestem mieszkanką Jasienicy Dolnej i byłą nauczycielką. Po przejściu na emeryturę bardzo zaangażowałam się w upamiętnienie postaci ojca Maksymiliana Kolbego, który był jeńcem pobliskiego obozu Lamsdorf. Przez lata jakby zapomniano o tym, nie wszyscy nawet wiedzieli. To także dla mnie sprawa bardzo osobista, bo sama przeszłam tortury w obozie, ale żyję. I chcę w taki sposób spłacić dług – mówi Janina Ziemnik.

- To wielki dzień dla całej naszej wioski. To święto i gminne i powiatowe i nawet na skalę całego naszego województwa. Dlatego przygotowaliśmy się „na bogato” - mówi mieszkanka Jasienicy Eugenia Żurańska, która wspólnie z grupą gospodyń przygotowała przyjęcie dla wszystkich gości w wiejskim domu kultury.

- To już trzecia taka uroczystość upamiętniająca postać św. Maksymiliana Kolbego, ale pierwsza na skalę wojewódzką. Wcześniej mieliśmy jego obraz wyhaftowany, teraz nyskie starostwo ufundowało nam ten piękny, artystyczny wizerunek świętego. Dzisiaj podczas mszy stoi tuż przy ołtarzu głównym, ale dopiero szukam dla niego stałego, godnego miejsca. Na zawsze już zostanie z nami w tym kościele parafialnym – mówi proboszcz parafii św. Marcina Biskupa ksiądz Fryderyk Styla.
Eugenia Żurańska, Janina Ziemnik, Fryderyk Styla

Wiadomości z regionu

2018-06-25, godz. 12:02 Policja już prowadzi kontrole w ramach akcji "Bezpieczne wakacje" - Każda komenda powiatowa w regionie przygotowała punkty kontroli autokarów, którymi dzieci wyjeżdżają na kolonie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery o ... » więcej 2018-06-25, godz. 11:30 Było klepisko, jest parking dla rowerów i samochodów Mieszkańcy Łąk Kozielskich mają nowy teren rekreacyjny. Powstał w miejscu, gdzie jeszcze niedawno było klepisko i dziki plac manewrowy dla samochodów. Zlokali ... » więcej 2018-06-25, godz. 11:14 2 promile alkoholu w organizmie noworodka, matka z jednym promilem. Akcja porodowa w krapkowickim szpitalu Matka w 31. tygodniu ciąży, będąca pod wpływem alkoholu zgłosiła się na oddział ginekologiczno-położniczy Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Do zdarzenia doszło ... » więcej 2018-06-25, godz. 10:43 Nie sprawdzisz, czym oddychasz w Kędzierzynie-Koźlu Nie działa aplikacja, która ma pokazywać jakość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu - alarmuje nasz słuchacz. W styczniu na terenie miasta zamontowano 26 pyłomierz ... » więcej 2018-06-25, godz. 10:14 Do trzech razy sztuka? Dwa przetargi na budowę kanalizacji były o wiele za drogie Są problemy z rozstrzygnięciem przetargu na budowę pierwszej części sieci kanalizacyjnej w Cisku. Nie wiadomo, czy zadanie uda się zrealizować, bo urzędnicy n ... » więcej 2018-06-25, godz. 09:00 24 kierowców na "podwójnym gazie". Pierwszy weekend "Bezpiecznych wakacji" na drogach województwa 4 wypadki drogowe w których rannych zostało 5 osób odnotowali opolscy policjanci w pierwszy wakacyjny weekend. Niestety, znowu dali znać o sobie nietrzeźwi ki ... » więcej 2018-06-25, godz. 08:41 - Zabrakło wszelkich argumentów. Trener Antoni Piechniczek w Radiu Opole o przegranej Polski z Kolumbią - Mistrzostwa Świata skalą trudności przerosły naszych piłkarzy - tak wczorajszą przegraną Polski w mundialowym starciu z Kolumbią na stadionie w Kazaniu skom ... » więcej 2018-06-25, godz. 06:45 Pieszo, autokarami i samochodami - Głuchołazianie pielgrzymowali do Barda Ponad 550 osób uczestniczyło w mszy świętej kończącej jedną z najstarszych pielgrzymek pieszych w Polsce. Jej tradycje sięgają aż XV wieku. W tym roku piechot ... » więcej 2018-06-24, godz. 21:00 Echa wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu. Komentarze opolskich polityków Opolscy politycy podczas Niedzielnej Loży Radiowej komentowali wizytę premiera Mateusza Morawieckiego, który w piątek odwiedził Opole. » więcej 2018-06-24, godz. 19:24 Fantastyczne stwory i japońskie miasteczko - Nyskon dla miłośników gier, fantastyki i rozwoju pasji Fortem II w Nysie zawładnęły fantastyczne stwory, japońskie wróżby, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Po raz drugi odbył się Nyskon, który przyciągnął ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »