Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-15, 16:55 Autor: Daria Placek

Salwa honorowa, pokaz musztry i piknik. W Opolu obchodzono Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - piknik militarny (15.08.2017)
Opolscy żołnierze wraz z mieszkańcami obchodzili dziś Święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w opolskiej Katedrze, a oficjalne obchody miały miejsce na pl. Wolności.
- 15 sierpnia wspominamy jedną z wielkich bitew polskiego wojska - bitwę na przedpolach Warszawy, gdzie, mimo bardzo młodego państwa - dopiero dwuletniego, udało nam się obronić polskość, Polskę i Europę przed najeźdźcą komunistycznym. Wspominamy przy tym święcie tych bohaterów oraz postaci z wydarzeń mających miejsce wiele wieków wcześniej, ale przede wszystkim patrzymy w przyszłość - podkreśla wojewoda opolski Adrian Czubak.

Opolanie oglądali defiladę oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, a także wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej Górażdże Cement S.A. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia - złote i brązowe medale "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie" i Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wśród uhonorowanych znalazła się mjr Wanda Nowak, która zaznacza, że dziś polskiemu wojsku przywracana jest należna mu ranga.

- Pamiętam wojsko przedwojenne. Chodziłam do szkoły, brałam udział w defiladach różnych i to było naprawdę Wojsko Polskie do 1939 roku. Teraz nareszcie wojsko na nowo nabiera takiego znaczenia, jakie miało przed wojną - zaznacza.

Przyznano także akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. Były granaty, karabiny, kamizelki kuloodporne i czołgi. Można było wsiąść do pojazdów bojowych, przymierzyć hełm czy też postrzelać do celu. 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprezentowała swoje wyposażenie - pojawiło się umundurowanie, ale nie tylko.

- Tu mamy zestaw indywidualny do wyżywienia żołnierza na polu walki. Mam w rękach pojedynczy posiłek, mamy tak: danie główne, na przykład karkówkę w sosie wieprzowym - 300 g i tu mamy podgrzewacz bezpłomieniowy. Wkłada się danie między podgrzewacz, zalewa się wodą, zakręca się, wkłada w opakowanie kartonowe i po 15 minutach mamy gorący posiłek - wyjaśnia starszy chorąży Grzegorz Górski.

Dla mieszkańców przygotowano także wojskową grochówkę, której, jak przyznaje pani Helena, nie da się podrobić.

- Bardzo smaczna, nigdy nigdzie nie jadłam takiej grochówki, jaką wojsko gotuje. Sama próbowałam, ale to nie to samo - zaznacza.

Sprzęt zaprezentowały także m.in. Ochotniczy Szwadron Kawalerii Ziemi Opolskiej czy Kawaleria Ochotnicza z Krakowa.
Adrian Czubak
Wanda Nowak
Grzegorz Górski
Pani Helena
Obchody Święta Wojska Polskiego (15.08.17)

Wiadomości z regionu

2018-02-21, godz. 19:00 W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy końcem stycznia ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:30 Opole ma mieć swoje "City" - Opłacalne są własne przestrzenie - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Odniósł się w ten sposób do planowaneg ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:10 Tragiczny wypadek na DK 42 w Faustiance. Jedna osoba nie żyje Jedna osoba zginęła w wypadku do jakiego doszło kwadrans po godzinie 13 na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Faustianka w gminie Rudniki. » więcej 2018-02-21, godz. 18:00 Chcą równych praw dla mniejszości narodowych i etnicznych w Europie W Opolu zbierano podpisy pod petycją Minority SafePack. Przedstawiciele Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zachęcali przechodniów do poparcia międzynar ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:35 Marcin Ociepa przeciwny zamianie gruntów proponowanej przez opolski ratusz - Taka zamiana to żaden interes, a kwota dwóch milionów złotych oferowana za teren w centrum miasta jest śmieszna - mówił dziś (21.02) w Loży Radiowej Marcin ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:24 Krewki namysłowianin znieważył policjantów i uszkodził radiowóz Aż trzy zarzuty usłyszał 27-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego, który kilka dni temu awanturował się w jednym z pobliskich lokali. Mężczyzna najpierw za ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:54 Samochód całkiem zniszczony, kierowcy nic się nie stało Samochód rozerwany na dwie części - tak zakończyła się podróż 23-letniego mężczyzny, który jechał od strony Strzelec Opolskich w kierunku Zalesia Śląskiego. » więcej 2018-02-21, godz. 14:30 Brutalne zabójstwo w Baborowie? Trwa wyjaśnianie okoliczności sprawy Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Policja w Głubczycach ustala okoliczności śmierci 47 letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w Baborowie. Wczoraj (2 ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:26 Radni opolskich Grudzic bronią boiska i planów ratusza ws. zamiany gruntów Radni Grudzic bronią uchwały o likwidacji targowiska i przejęciu terenów zielonych przez miasto. Przypomnijmy, prezydent Opola chce zamienić się na grunty z b ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:00 Promują picie opolskiej wody. W PSP nr 14 stworzono źródełko dla uczniów Będą mogli ugasić pragnienie odwiedzając 'zdrój wodny' ufundowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »