Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-15, 16:55 Autor: Daria Placek

Salwa honorowa, pokaz musztry i piknik. W Opolu obchodzono Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - piknik militarny (15.08.2017)
Opolscy żołnierze wraz z mieszkańcami obchodzili dziś Święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w opolskiej Katedrze, a oficjalne obchody miały miejsce na pl. Wolności.
- 15 sierpnia wspominamy jedną z wielkich bitew polskiego wojska - bitwę na przedpolach Warszawy, gdzie, mimo bardzo młodego państwa - dopiero dwuletniego, udało nam się obronić polskość, Polskę i Europę przed najeźdźcą komunistycznym. Wspominamy przy tym święcie tych bohaterów oraz postaci z wydarzeń mających miejsce wiele wieków wcześniej, ale przede wszystkim patrzymy w przyszłość - podkreśla wojewoda opolski Adrian Czubak.

Opolanie oglądali defiladę oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, a także wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej Górażdże Cement S.A. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia - złote i brązowe medale "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie" i Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wśród uhonorowanych znalazła się mjr Wanda Nowak, która zaznacza, że dziś polskiemu wojsku przywracana jest należna mu ranga.

- Pamiętam wojsko przedwojenne. Chodziłam do szkoły, brałam udział w defiladach różnych i to było naprawdę Wojsko Polskie do 1939 roku. Teraz nareszcie wojsko na nowo nabiera takiego znaczenia, jakie miało przed wojną - zaznacza.

Przyznano także akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. Były granaty, karabiny, kamizelki kuloodporne i czołgi. Można było wsiąść do pojazdów bojowych, przymierzyć hełm czy też postrzelać do celu. 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprezentowała swoje wyposażenie - pojawiło się umundurowanie, ale nie tylko.

- Tu mamy zestaw indywidualny do wyżywienia żołnierza na polu walki. Mam w rękach pojedynczy posiłek, mamy tak: danie główne, na przykład karkówkę w sosie wieprzowym - 300 g i tu mamy podgrzewacz bezpłomieniowy. Wkłada się danie między podgrzewacz, zalewa się wodą, zakręca się, wkłada w opakowanie kartonowe i po 15 minutach mamy gorący posiłek - wyjaśnia starszy chorąży Grzegorz Górski.

Dla mieszkańców przygotowano także wojskową grochówkę, której, jak przyznaje pani Helena, nie da się podrobić.

- Bardzo smaczna, nigdy nigdzie nie jadłam takiej grochówki, jaką wojsko gotuje. Sama próbowałam, ale to nie to samo - zaznacza.

Sprzęt zaprezentowały także m.in. Ochotniczy Szwadron Kawalerii Ziemi Opolskiej czy Kawaleria Ochotnicza z Krakowa.
Adrian Czubak
Wanda Nowak
Grzegorz Górski
Pani Helena
Obchody Święta Wojska Polskiego (15.08.17)

Wiadomości z regionu

2017-11-22, godz. 19:00 Do Otmuchowa przywieźli pół tony zaległego narybku. Koniec awantury, wędkarze udobruchani Wpuszczeniem do Jeziora Otmuchowskiego pół tony sandacza zakończył się konflikt między tamtejszym kołem wędkarzy a okręgiem PZW w Opolu. » więcej 2017-11-22, godz. 19:00 Ekumenizm i tożsamość wyznaniowa - zakończyła się międzynarodowa konferencja teologiczna O tożsamości wyznaniowej i dążeniu do ekumenizmu dyskutowano podczas dwudniowej międzynarodowej konferencji teologicznej. W Opolu i Kamieniu Śląskim swoje wyk ... » więcej 2017-11-22, godz. 18:05 Konsorcjum dwóch firm wykona zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu. Ma być gotowy za dwa lata Zakończono przetarg na dokończenie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Wygrały polska firma BUDIMEX S.A, która jest liderem i jej his ... » więcej 2017-11-22, godz. 17:30 Ministerstwo Sprawiedliwości może zająć się sprawą dramatycznego porodu z Kędzierzyna-Koźla Jeśli tylko sprawa dramatycznego porodu z Kędzierzyna-Koźla trafi do Ministerstwa Sprawiedliwości, to warszawscy urzędnicy będą się nią zajmować. Interpelacje ... » więcej 2017-11-22, godz. 17:30 Podwyżka z 250 zł do 2 tysięcy? W Zawadzkiem rozmawiają o wynagrodzeniu dla sołtysów Złotówkę za każdego mieszkańca wsi - taka propozycja padła w gminie Zawadzkie. Chodzi o wynagrodzenie sołtysów za ich pracę na rzecz wsi. To dużo czy mało? I ... » więcej 2017-11-22, godz. 17:00 Łaźnia miejska działa już rok. Prawie 3000 odwiedzin osób bezdomnych Blisko 2900 odwiedzin odnotowano w miejskiej łaźni dla bezdomnych przy ul. Szpitalnej w Opolu. Od otwarcia placówki minął rok, a opolski Caritas dziś (22.11) ... » więcej 2017-11-22, godz. 16:00 MZK w Kędzierzynie-Koźlu ma wypłacić prawie 70 tysięcy złotych byłemu wiceprezydentowi Sąd pracy zdecydował, że Miejski Zakład Komunikacyjny z Kędzierzyna-Koźla ma wypłacić 67 tysięcy złotych Jackowi Królowi, prezesowi PKS-u w Strzelcach Opolski ... » więcej 2017-11-22, godz. 16:00 Czad atakuje. Mieszkanka Otmuchowa podtruła się tlenkiem węgla Do pierwszego w tym sezonie grzewczym podtrucia doszło dzisiaj (22.11) w Otmuchowie. Do szpitala trafiła dwudziestokilkuletnia kobieta, którą z mieszkania zab ... » więcej 2017-11-22, godz. 15:15 Potrzebne są "fioletowe domy" - apel fundacji Fioletowy Pies Fundacja Fioletowy Pies w Opolu szuka wolontariuszy oraz osób, które chciałby założyć 'fioletowy dom'. Są to miejsca tymczasowej adopcji dla czworonogów. Do o ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Na stawku Zamkowym powstaje sztuczna ślizgawka. W tym roku kilka udogodnień Rozpoczął się montaż sztucznego lodowiska, które po raz drugi powstanie na stawku przy Barlickiego w Opolu. Na miejscu są już przygotowane worki z piaskiem i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »