Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-15, 16:55 Autor: Daria Placek

Salwa honorowa, pokaz musztry i piknik. W Opolu obchodzono Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - piknik militarny (15.08.2017)
Opolscy żołnierze wraz z mieszkańcami obchodzili dziś Święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w opolskiej Katedrze, a oficjalne obchody miały miejsce na pl. Wolności.
- 15 sierpnia wspominamy jedną z wielkich bitew polskiego wojska - bitwę na przedpolach Warszawy, gdzie, mimo bardzo młodego państwa - dopiero dwuletniego, udało nam się obronić polskość, Polskę i Europę przed najeźdźcą komunistycznym. Wspominamy przy tym święcie tych bohaterów oraz postaci z wydarzeń mających miejsce wiele wieków wcześniej, ale przede wszystkim patrzymy w przyszłość - podkreśla wojewoda opolski Adrian Czubak.

Opolanie oglądali defiladę oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, a także wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej Górażdże Cement S.A. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia - złote i brązowe medale "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie" i Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wśród uhonorowanych znalazła się mjr Wanda Nowak, która zaznacza, że dziś polskiemu wojsku przywracana jest należna mu ranga.

- Pamiętam wojsko przedwojenne. Chodziłam do szkoły, brałam udział w defiladach różnych i to było naprawdę Wojsko Polskie do 1939 roku. Teraz nareszcie wojsko na nowo nabiera takiego znaczenia, jakie miało przed wojną - zaznacza.

Przyznano także akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. Były granaty, karabiny, kamizelki kuloodporne i czołgi. Można było wsiąść do pojazdów bojowych, przymierzyć hełm czy też postrzelać do celu. 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprezentowała swoje wyposażenie - pojawiło się umundurowanie, ale nie tylko.

- Tu mamy zestaw indywidualny do wyżywienia żołnierza na polu walki. Mam w rękach pojedynczy posiłek, mamy tak: danie główne, na przykład karkówkę w sosie wieprzowym - 300 g i tu mamy podgrzewacz bezpłomieniowy. Wkłada się danie między podgrzewacz, zalewa się wodą, zakręca się, wkłada w opakowanie kartonowe i po 15 minutach mamy gorący posiłek - wyjaśnia starszy chorąży Grzegorz Górski.

Dla mieszkańców przygotowano także wojskową grochówkę, której, jak przyznaje pani Helena, nie da się podrobić.

- Bardzo smaczna, nigdy nigdzie nie jadłam takiej grochówki, jaką wojsko gotuje. Sama próbowałam, ale to nie to samo - zaznacza.

Sprzęt zaprezentowały także m.in. Ochotniczy Szwadron Kawalerii Ziemi Opolskiej czy Kawaleria Ochotnicza z Krakowa.
Adrian Czubak
Wanda Nowak
Grzegorz Górski
Pani Helena
Obchody Święta Wojska Polskiego (15.08.17)

Wiadomości z regionu

2017-09-22, godz. 17:06 Wypadek na A4. Są utrudnienia w ruchu Do wypadku z udziałem dwóch aut doszło na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce na Katowice, na wysokości węzła Opole Zachód, to 222 kilometr trasy, samoch ... » więcej 2017-09-22, godz. 16:30 Brzeg: Zamiast pytać o budżet obywatelski, zgłoś inwestycję radnemu Władze Brzegu od lat skutecznie wzbraniają się przed zabezpieczeniem pewnej kwoty w budżecie miasta na zadania wskazane przez samych mieszkańców. W sąsiednich ... » więcej 2017-09-22, godz. 16:00 Poseł Janusz Sanocki zawiadamia prokuraturę w sprawie zakładu w podnyskiej Konradowej Sprawa dotyczy firmy, której właściciel nie ogłasza upadłości, a załoga otrzymała wypowiedzenia. 30 pracowników nie może się doprosić zaległych wypłat i świad ... » więcej 2017-09-22, godz. 15:19 Woda w gminie Chrząstowice nadaje się do picia. Są pozytywne wyniki badań Woda w Chrząstowicach nadaje się do spożycia, choć jeszcze przez 3-4 dni mieszkańcy powinni ją przegotowywać przed wypiciem. » więcej 2017-09-22, godz. 14:30 Mieszkanka Ozimka ukryła nielegalny tytoń w łóżku i szafkach Nielegalny tytoń przechwycili policjanci z Ozimka. Funkcjonariusze podejrzewali, że jedna z mieszkanek może posiadać wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcy ... » więcej 2017-09-22, godz. 14:00 Innowacyjna konferencja naukowa w Opolu. Rozmawiają o nowotworach u ludzi i zwierząt Wymieniają doświadczenia debatując o nowotworach u ludzi i zwierząt. Pierwsze z cyklu innowacyjnych spotkań lekarzy medycyny i weterynarii poświęcone jest dia ... » więcej 2017-09-22, godz. 12:00 Coraz więcej nowych aut w regionie. Dziś przypada dzień bez samochodu Rośnie liczba nowych aut rejestrowanych na Opolszczyźnie. Dziś (22.09) obchodzony jest Światowy dzień bez samochodu, dlatego wiele miast zachęca do pozostawie ... » więcej 2017-09-22, godz. 11:15 Niebezpiecznie na opolskich "krajówkach". Utrudnienia m.in. na drodze do Kluczborka [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze krajowej 45 Opole-Kluczbork. W Jełowej zderzyły się dwa auta osobowe i samochód dostawczy. » więcej 2017-09-22, godz. 11:00 Partia Razem: "Deklaracja Opolska doprowadzi do zgubnych konsekwencji" Opolska partia Razem sceptycznie odnosi się do Deklaracji Opolskiej, którą podpisała większość opozycyjnych środowisk politycznych i część społecznych organiz ... » więcej 2017-09-22, godz. 10:15 Sondaże dobre dla PiS. Szymański: "realizujemy obietnice". Kostuś: "najważniejszym sondażem są wybory" - Ludzie widzą, że realizujemy obietnice składane w kampanii wyborczej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości - Arka ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »