Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-15, 16:55 Autor: Daria Placek

Salwa honorowa, pokaz musztry i piknik. W Opolu obchodzono Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego - piknik militarny (15.08.2017)
Opolscy żołnierze wraz z mieszkańcami obchodzili dziś Święto Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w opolskiej Katedrze, a oficjalne obchody miały miejsce na pl. Wolności.
- 15 sierpnia wspominamy jedną z wielkich bitew polskiego wojska - bitwę na przedpolach Warszawy, gdzie, mimo bardzo młodego państwa - dopiero dwuletniego, udało nam się obronić polskość, Polskę i Europę przed najeźdźcą komunistycznym. Wspominamy przy tym święcie tych bohaterów oraz postaci z wydarzeń mających miejsce wiele wieków wcześniej, ale przede wszystkim patrzymy w przyszłość - podkreśla wojewoda opolski Adrian Czubak.

Opolanie oglądali defiladę oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, a także wysłuchali koncertu Orkiestry Dętej Górażdże Cement S.A. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia - złote i brązowe medale "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie" i Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wśród uhonorowanych znalazła się mjr Wanda Nowak, która zaznacza, że dziś polskiemu wojsku przywracana jest należna mu ranga.

- Pamiętam wojsko przedwojenne. Chodziłam do szkoły, brałam udział w defiladach różnych i to było naprawdę Wojsko Polskie do 1939 roku. Teraz nareszcie wojsko na nowo nabiera takiego znaczenia, jakie miało przed wojną - zaznacza.

Przyznano także akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Po uroczystościach rozpoczął się piknik militarny. Były granaty, karabiny, kamizelki kuloodporne i czołgi. Można było wsiąść do pojazdów bojowych, przymierzyć hełm czy też postrzelać do celu. 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprezentowała swoje wyposażenie - pojawiło się umundurowanie, ale nie tylko.

- Tu mamy zestaw indywidualny do wyżywienia żołnierza na polu walki. Mam w rękach pojedynczy posiłek, mamy tak: danie główne, na przykład karkówkę w sosie wieprzowym - 300 g i tu mamy podgrzewacz bezpłomieniowy. Wkłada się danie między podgrzewacz, zalewa się wodą, zakręca się, wkłada w opakowanie kartonowe i po 15 minutach mamy gorący posiłek - wyjaśnia starszy chorąży Grzegorz Górski.

Dla mieszkańców przygotowano także wojskową grochówkę, której, jak przyznaje pani Helena, nie da się podrobić.

- Bardzo smaczna, nigdy nigdzie nie jadłam takiej grochówki, jaką wojsko gotuje. Sama próbowałam, ale to nie to samo - zaznacza.

Sprzęt zaprezentowały także m.in. Ochotniczy Szwadron Kawalerii Ziemi Opolskiej czy Kawaleria Ochotnicza z Krakowa.
Adrian Czubak
Wanda Nowak
Grzegorz Górski
Pani Helena
Obchody Święta Wojska Polskiego (15.08.17)

Wiadomości z regionu

2018-06-23, godz. 20:35 Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 403. Jedna osoba ranna Do zdarzenia doszło na na wysokości autostradowego węzła Brzeg. Toyota corolla wypadła z drogi i uderzyła bokiem w drzewo. » więcej 2018-06-23, godz. 20:30 Gospodarka to podstawa. Posłanki PiS w Oleśnie. "Padło wiele ciekawych pytań i postulatów" [FILM, ZDJĘCIA] Ponad trzydzieści osób uczestniczyło w Oleśnie w spotkaniu z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Joanną Lichocką. Rozmawiano o sprawach międzynarodowych, jak cho ... » więcej 2018-06-23, godz. 20:30 O co chodzi w modlitwie "Ojcze Nasz"? Uliczny teatr wyjaśnił. Boży Weekend w Opolu Grupa aktorów wyszła na ulice Opola, by krótkim przedstawieniem teatralnym ewangelizować mieszkańców. Bohaterami przedstawienia są dwaj aniołowie, którzy zjaw ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:45 Młodzi i nietrzeźwi. Dwie groźne kolizje na opolskich drogach. Kierowcy "na podwójnym gazie" Kilka minut po 22:00 w powiecie nyskim 24-letni kierowca opla wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 41 z drogą na Domaszkowice i zderzył się ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:00 Piechniczek: na pewno dokonałbym zmian w składzie drużyny. W niedzielę mecz o wszystko - Jestem przekonany, że Adam Nawałka rozmawiał indywidualnie z niektórymi zawodnikami i to on musi sam podjąć decyzje dotyczące strategii na mecz z Kolumbią w ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:35 Media mają misję mówić Polakom, jak jest naprawdę - posłanka Joanna Lichocka w Strzelcach Opolskich [FILM, ZDJĘCIA] Kwestie społeczne, plan rozwoju dróg lokalnych i kwestia repolonizacji mediów to tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Strzelec Opolskich, którzy ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:30 Minęło 60 lat od święceń kapłańskich biskupa Jana Wieczorka W Bodzanowicach swoją 60. rocznicę święceń kapłańskich świętował dziś (23.06) biskup Jan Wieczorek. Emerytowany ordynariusz gliwicki 23 czerwca 1958 roku, dzi ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:00 Warsztaty dla rodzin, przyjaciół i sąsiadów osób niewidomych "Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic" Fundacja Szansa dla Niewidomych wychodzi z kolejną ofertą warsztatów, które mają przybliżyć codzienność, w jakiej muszą odnaleźć się osoby z dysfunkcjami wzro ... » więcej 2018-06-23, godz. 13:15 Odpalić motopompę, zassać wodę, zbudować linię i strącić stożki. Strażacy ochotnicy rywalizują o tytuł najlepszych [ZD ... Tor przeszkód, rozwijanie i skręcanie węży, a przede wszystkim praca zespołowa. Najlepsze drużyny pożarnicze z regionu walczą o tytuł mistrza województwa w za ... » więcej 2018-06-23, godz. 11:00 Siła wolontariatu. "Dzieci wkładają dużo serca w swoją pracę" - Motywuje ich ranga akcji, przynależność do grupy i fajne rzeczy, które towarzyszą naszym przedsięwzięciom - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »