Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-09, 09:40 Autor: Jacek Rudnik (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Ekologiczny transport, turystyka i edukacja. 40 mln zł dotacji dla Aglomeracji Opolskiej

Aglomeracja Opolska
Aglomeracja Opolska
Piotr Dancewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Dancewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Układ komunikacyjny trzeba modernizować tak, aby był elastyczny, ale także by dawał szanse, by go dostosowywać do zmieniających się warunków rozwojowych – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej Piotr Dancewicz, pytany o podpisane właśnie umowy na unijne dofinansowania, których łączna wartość sięga 40 mln złotych.
Kilka z podpisanych umów dotyczy Opola, chodzi między innymi o spełniający ekologiczne wymogi transport publiczny, w tym budowę centrum przesiadkowego.

– Mają plany związane z Dworcem Zachodnim, będzie tam centrum przesiadkowe, będą tam także stanowiska park and ride. Obudowane to będzie ciągami pieszo-rowerowymi – wyjaśnia gość porannej rozmowy.

Osoby dojeżdżające do Opola od strony Zaodrza będą mogły na miejscu zostawić samochód i dalej do centrum udać się środkami transportu publicznego. Pół miliona przekazano Stowarzyszeniu Aglomeracja Opolska na działania edukacyjno-informacyjne mające na celu ochronę bioróżnorodności biologicznej regionu.

– Mamy sporo propozycji związanych z przywróceniem do pełnej świadomości tego, jakie Odra niesie ze sobą szanse rozwojowe, że jest naprawdę impulsem, czymś, co definiuje większość gmin aglomeracyjnych, i właśnie w tym kierunku będą szły te działania – dodaje Dancewicz.

Aglomeracja Opolska – przypomnijmy – zrzesza 21 gmin. Jednym z aspektów będzie wydanie specjalnych mapek z informacjami o dziedzictwie kulturowym związanym z Odrą, ale również o zabytkach kultury i powiązaniach między szlakami pieszymi czy rowerowymi z „atrakcjami odrzańskim”, które się w tej chwili rodzą.

Prawie 4 mln otrzymała także spółka Wodociągi i Kanalizacja na stworzenie szlaku edukacyjnego po zabytkowych obiektach. Łączna wartość wszystkich projektów to prawie 50 mln zł.
Piotr Dancewicz cz. 1
Piotr Dancewicz cz. 2

Wiadomości z regionu

2017-08-23, godz. 21:00 Jest działka, jest decyzja. W Otmuchowie powstanie nowy komisariat policji Budowa komisariatu policji w Otmuchowie prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku, a inwestycja poprawi warunki pracy funkcjonariuszy, komfort obsługi pe ... » więcej 2017-08-23, godz. 20:45 Indonezyjska wolontariuszka kończy swoją przygodę z Opolem. Pomagała niepełnosprawnym Dobiega końca 5-tygodniowy pobyt Nailah Abdillah w Opolu. Nailah pochodzi z Indonezji. Jest wolontariuszką. Do Opola przyjechała na zaproszenie Fundacji Syner ... » więcej 2017-08-23, godz. 20:00 Czy w Mikolinie propagowano totalitaryzm? Adam Słomka pisze do burmistrza Lewina Brzeskiego Adam Słomka, przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej - Niezłomni, domaga się wyjaśnień od burmistrza Lewina Brzeskiego, Artura Kotary. Chodzi o obecno ... » więcej 2017-08-23, godz. 19:15 Jechali autostradą "pod prąd", teraz szuka ich policja Opolska policja wszczęła dochodzenie w związku z filmem zarejestrowanym przez jednego z kierowców na opolskim odcinku autostrady w niedzielę (20.08). Na filmi ... » więcej 2017-08-23, godz. 19:15 Krapkowice: kolonie bez zastrzeżeń sanepidu 14 kontroli na koloniach przeprowadzili pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krapkowicach. W powiecie zorganizowano 37 turnusów, na któr ... » więcej 2017-08-23, godz. 18:32 Marek Staszewski zrezygnował z funkcji dyrektora szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu Z Kędzierzyna-Koźla do Opola. Taki, nowy zawodowy kierunek chce obrać Marek Staszewski. Od 1 października chciałby zajmować się finansami Uniwersyteckiego Szp ... » więcej 2017-08-23, godz. 18:10 Powiat dał dwie dotacje na ratowanie zabytków 50 tysięcy złotych przeznaczył powiat strzelecki na pomoc w ratowaniu dwóch zabytków. Chodzi o zameczek w Zawadzkiem i kościół w Jemielnicy. » więcej 2017-08-23, godz. 16:47 Ks. Krzysztof Grzywocz uznany za zaginionego. Oficjalna akcja poszukiwawcza zakończona Zaginiony w ubiegły czwartek (17.08) w Alpach, nieopodal granicy szwajcarsko-włoskiej ks. Krzysztof Grzywocz nie jest już oficjalnie poszukiwany. Akcja się za ... » więcej 2017-08-23, godz. 16:00 1600 drzew posadzą opolanie w nowym parku Nowy park powstanie na wyspie Bolko w Opolu. Będzie miał powierzchnię od 8 do 16 hektarów. Powstanie w ramach obchodów 800-lecia lokacji miasta. Mieszkańcy bę ... » więcej 2017-08-23, godz. 15:30 Spór pomiędzy mieszkańcem Myśliny a GDDKiA o budowę obwodnicy Norbert Skorupa, mieszkaniec Myśliny, blokuje budowę obwodnicy tej miejscowości. Twierdzi, że przez źle zaprojektowane odwodnienie drogi mieszkańcy będą syste ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »