Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-08, 15:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Za poprawne działanie hydrantu odpowiada właściciel sieci przeciwpożarowej

Hydrant © (fot. sxc.hu)
Hydrant © (fot. sxc.hu)
Pożar tartaku w Szybowicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Pożar tartaku w Szybowicach [Fot.Dorota Kłonowska]
- Właściciel sieci przeciwpożarowej ma obowiązek konserwacji i przeglądu technicznego hydrantów raz do roku - powiedział w Loży Radiowej kapitan Piotr Bibulowicz, zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP w Opolu.
- Badanie hydrantu odbywa się zgodnie z polskimi normami. Sprawdza się przede wszystkim wydajność oraz ciśnienie. Wyniki z kontroli powinny się znaleźć w protokole pokontrolnym - dodaje.

Podczas sobotniego pożaru tartaku w Szybowicach były problemy z hydrantem. Według strażaków - ciśnienie wody było zbyt małe, aby skutecznie pomóc w akcji gaśniczej.

- Rzeczywiście może dojść do przypadków, w których coś, co ma służyć strażakom i mieszkańcom może w pewnym momencie zawieść technicznie. Natomiast my jesteśmy służbą, która musi sobie poradzić. Szukamy zawsze alternatywnego rozwiązania czyli przepinamy się do innego hydrantu, sprawdzamy, czy jest w pobliżu jakiś zbiornik wodny. Oczywiście dysponujemy także dodatkowymi samochodami gaśniczymi z odpowiednią ilością wody - wyjaśnia gość Radia Opole.

Przypomnijmy, w akcji gaszenia tartaku w Szybowicach brało udział około 20 zastępów straży pożarnej, a także samoloty Lasów Państwowych. Spaleniu uległ tartak, magazyn i dom. Właściciel wycenił straty na 2 mln zł.
Piotr Bibulowicz cz. 1
Piotr Bibulowicz cz. 2

Wiadomości z regionu

2017-10-16, godz. 20:21 Wójcice nazwą swoje ulice. Od drzew, które tam rosną Podotmuchowskie Wójcice przymierzają się do nazwania ulic w swojej wsi. Wszystko dlatego, że za kilka miesięcy, na mocy prawa, staną się dzielnicą Otmuchowa. » więcej 2017-10-16, godz. 19:10 W listopadzie pojedziemy obwodnicą Czarnowąsów Obwodnica Czarnowąsów jest już gotowa. Jej budowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku. Droga ma zostać oddana do użytku 10. listopada. Obwodnica ma ułatw ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:59 Aktywnie zabiegają o pieniądze, które oferuje im gmina 11 wnioskodawców ubiega się o dofinansowanie ich przedsięwzięć w ramach Inicjatywy Lokalnej Gminy Biała. Jest to miejscowa forma budżetu obywatelskiego. Nabór ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:40 Katarzyna Czochara o pomysłach, które mogłyby uratować Aleksandrówkę Aleksandrówkę, czyli byłe sanatorium dla dzieci w Jarnotłówku można uratować - o tym jest przekonana posłanka PiS Katarzyna Czochara. Jak mówiła w Loży Radiow ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:10 Można już korzystać z ronda na opolskich Chabrach Rondo na skrzyżowaniu ul. Luboszyckiej i Chabrów już prawie gotowe. Na miejscu trwają ostatnie prace, ale kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanego odcink ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:00 Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narze ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:40 Obcokrajowcy muszą jeszcze poczekać na łatwiejszą obsługę w urzędzie wojewódzkim Do końca 2018 roku będzie gotowe Centrum Obsługi Cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim. Koszt jego utworzenia to blisko 2 miliony 400 tysięcy złotych, a obecnie ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:10 Poseł Janusz Sanocki ma przeprosić burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza za pomówienie Tak orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Chodzi o oskarżenia o korupcję, jakie padły ze strony posła Sanockiego pod adresem burmistrza, podczas dyskusji publicznej z ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:40 Opole: drugie schody ułatwią dostęp do zabytków Uniwersytetu Opolskiego Do końca listopada potrwa przebudowa skarpy przy Uniwersytecie Opolskim niedaleko Małego Rynku. W tej chwili robotnicy usypują piasek pod budowę dużych schodó ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:09 Będą wiedziały jak się bronić. W Oleśnie rusza projekt "Bezpieczna Kobieta" Kobiety z Olesna będą czuły się bezpieczniej. Rusza tam nowy projekt, który ma uczyć zachowania w sytuacji zagrożenia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »