Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-08, 15:45 Autor: Justyna Maćkowiak

Za poprawne działanie hydrantu odpowiada właściciel sieci przeciwpożarowej

Hydrant © (fot. sxc.hu)
Hydrant © (fot. sxc.hu)
Pożar tartaku w Szybowicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Pożar tartaku w Szybowicach [Fot.Dorota Kłonowska]
- Właściciel sieci przeciwpożarowej ma obowiązek konserwacji i przeglądu technicznego hydrantów raz do roku - powiedział w Loży Radiowej kapitan Piotr Bibulowicz, zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP w Opolu.
- Badanie hydrantu odbywa się zgodnie z polskimi normami. Sprawdza się przede wszystkim wydajność oraz ciśnienie. Wyniki z kontroli powinny się znaleźć w protokole pokontrolnym - dodaje.

Podczas sobotniego pożaru tartaku w Szybowicach były problemy z hydrantem. Według strażaków - ciśnienie wody było zbyt małe, aby skutecznie pomóc w akcji gaśniczej.

- Rzeczywiście może dojść do przypadków, w których coś, co ma służyć strażakom i mieszkańcom może w pewnym momencie zawieść technicznie. Natomiast my jesteśmy służbą, która musi sobie poradzić. Szukamy zawsze alternatywnego rozwiązania czyli przepinamy się do innego hydrantu, sprawdzamy, czy jest w pobliżu jakiś zbiornik wodny. Oczywiście dysponujemy także dodatkowymi samochodami gaśniczymi z odpowiednią ilością wody - wyjaśnia gość Radia Opole.

Przypomnijmy, w akcji gaszenia tartaku w Szybowicach brało udział około 20 zastępów straży pożarnej, a także samoloty Lasów Państwowych. Spaleniu uległ tartak, magazyn i dom. Właściciel wycenił straty na 2 mln zł.
Piotr Bibulowicz cz. 1
Piotr Bibulowicz cz. 2

Wiadomości z regionu

2017-08-16, godz. 19:00 Na Opolszczyźnie przepada w ciągu roku prawie 25 tysięcy wizyt u lekarzy specjalistów Prawie 25 tysięcy wizyt u lekarzy specjalistów przepada w ciągu roku na Opolszczyźnie. To efekt nieodwoływania umówionych konsultacji. » więcej 2017-08-16, godz. 19:00 ZHP nie zorganizuje światowego Jamboree w 2023 roku Światowa Konferencja Skautowa Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w tajnym głosowaniu zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautoweg ... » więcej 2017-08-16, godz. 18:30 Lodowisko pod chmurką na stałe wpisze się w pejzaż zimowy Opola Opolski ratusz kupi lodowisko, które zimą stanie na Stawie Zamkowym. Do tej pory instalacja była wypożyczana, teraz tafla będzie własnością miasta i co roku b ... » więcej 2017-08-16, godz. 17:00 "Rodzimy w Opolskim" - czyli obalanie mitów dotyczących ciąży 'Rodzimy w Opolskim' - to program skierowany do kobiet oraz ich dzieci zapewniający im świadczenia medyczne, których nie gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia. ... » więcej 2017-08-16, godz. 16:38 Centrum Usług Publicznych w Opolu coraz bliżej. Ogłoszono przetarg Jesienią przyszłego roku powinno być gotowe Centrum Usług Publicznych w Opolu, które powstanie u zbiegu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej. Przypomnijmy, to tam o ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:30 Opolski ratusz będzie podświetlony Ratusz w Opolu ma zyskać nowy blask. Na budynku pojawi się kompleksowa iluminacja. Jak poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski, miasto przygotowało koncep ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:16 Drogowcy pracują na "powiatówkach". Trwają inwestycje w Krasiejowie czy Zawadzie Przebudowują drogi powiatu opolskiego. Budowane są chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz wymieniana jest nawierzchnia. » więcej 2017-08-16, godz. 15:10 Grypa żołądkowa przyczyną hospitalizacji dzieci z ośrodka w Pokrzywnej. Są wyniki badań sanepidu Norowirusy, czyli drobnoustroje wywołujące grypę żołądkową, były przyczyną zachorowań 46 osób w ośrodku wypoczynkowym w Pokrzywnej. 26 trafiło do szpitali. O ... » więcej 2017-08-16, godz. 13:46 Tarnów Opolski zmieni się nie do poznania? Planują kompleksową przebudowę dróg Poprawa bezpieczeństwa, ale też estetyki - taki jest cel gruntownej modernizacji, na którą czeka Tarnów Opolski. » więcej 2017-08-16, godz. 13:15 Opole: Most na ulicy Niemodlińskiej połączył brzegi kanału Prace przy budowie nowego mostu na ul. Niemodlińskiej w Opolu trwają. Połączono części mostu z obydwu stron rzeki. Zespolone zostały ustroje nośne konstrukcji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »