Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-28, 22:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Olesno świętuje ćwierćwiecze współpracy ze swoimi niemieckim partnerem

Delegacja z Arnsberg w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Delegacja z Arnsberg w Oleśnie [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Przyjaźń polsko-niemiecka trwa już w Oleśnie 25 lat. Olesno świętuje jubileusz współpracy ze swoimi partnerem zza zachodniej granicy miastem Arnsberg.
Jubileuszowi została poświęcona uroczysta sesja rady miejskiej, na którą przyjechała również delegacja z Niemiec.

- Przede wszystkim jesteśmy ukierunkowani na wymianę młodzieży, chcemy, żeby nasza młodzież wzajemnie się poznawała, bo bez poznania nie ma zrozumienia - mówi zastępca burmistrza Arnsberga Ewald Hille. - Niestety w tej chwili, jeżeli chodzi o szkoły, te kontakty się urwały, ponieważ u nas w Arnsbergu zamknięto jedną ze szkół. Natomiast będziemy robić wszystko, abyśmy znowu mogli wymieniać się uczniami - zaznacza.

- Najlepsze w tej wieloletniej współpracy jest to, że przez ten czas nawiązały się kontakty pomiędzy konkretnymi grupami społecznymi z Polski i Niemiec. Mam tu na myśli m.in seniorów, strażaków, piłkarzy - wyjaśnia burmistrz Olesna Sylwester Lewicki. - My jako samorząd stwarzamy możliwości, natomiast to, czy one są potem wypełnione rzeczywistymi kontaktami między grupami społecznymi, już zależy od chęci poszczególnych osób. Sport i kultura zbliżają ludzi, a spotkania osobiste ubogacają narody - dodaje.

Oficjalne obchody 25-lecia partnerstwa Olesna i Arnsberga odbędą się jesienią w Niemczech.
Sylewster Lewicki
Edwald Hille

Wiadomości z regionu

2019-03-25, godz. 16:45 Młodzi ludzie z Nysy poznali tajniki pracy sądu Nyski sąd otworzył swoje drzwi dla dzieci i młodzieży w ramach ogólnopolskiego dnia edukacji prawnej. Młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, jak wygląda praca te ... » więcej 2019-03-25, godz. 15:45 Violetta Porowska o kandydatach prawicy do PE: nazwiska znane, popularne, lubiane - Przedstawiliśmy kompletne listy, pokazaliśmy swoich kandydatów, całą dziesiątkę, to bardzo mocna lista - stwierdziła dziś (25.03) w Loży Radiowej wicewojewo ... » więcej 2019-03-25, godz. 15:15 Brzescy funkcjonariusze kontrolowali prędkość. Odnotowano 30 wykroczeń Blisko 100 skontrolowanych pojazdów i 30 wykroczeń - to efekt działań brzeskiej policji podczas akcji prowadzonej w ubiegły piątek w ramach 'Kaskadowego pomia ... » więcej 2019-03-25, godz. 14:01 Trwają prace nad Strategią Rozwoju Opolszczyzny do 2030 roku. Swoją wizję ma także Marcin Ociepa - Jesteśmy na etapie opracowywania diagnozy - powiedział w 'Poglądach i osądach' wicemarszałek Szymon Ogłaza z Platformy Obywatelskiej pytany o prace nad Stra ... » więcej 2019-03-25, godz. 13:00 Europoseł Jan Olbrycht o polityce spójności UE. "Samorządy muszą być usłyszane przez rząd" Budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027, nowa polityka spójności i cięcia wobec Polski - to tematyka spotkania organizowanego przez europosłankę Danutę Jaz ... » więcej 2019-03-25, godz. 12:45 Matka i jej konkubent przez dwa lata gwałcili trzy nieletnie dziewczynki. Sąd aresztował parę na 3 miesiące Mieszkanka Krapkowic przez dwa lata miała pozwalać na to, żeby jej konkubent znęcał się psychicznie i fizycznie oraz gwałcił jej trzy córki, które mają obecni ... » więcej 2019-03-25, godz. 12:00 "Chcę dokończyć to, co rozpocząłem w PE". Sławomir Kłosowski o pomysłach na dalszą pracę w Europarlamencie - Przede mną wiele wyzwań, na pewno chcę dokończyć to, co już rozpocząłem w Parlamencie Europejskim - mówi Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwoś ... » więcej 2019-03-25, godz. 10:55 Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla został patronem wielkopolskich policjantów Wiktor Ludwikowski, który jest pochowany w Kędzierzynie-Koźlu, został patronem policjantów z województwa wielkopolskiego. Ludwikowski był kryminologiem, współ ... » więcej 2019-03-25, godz. 08:48 "Bus na piątkę" odwiedzi kolejne gminy na Opolszczyźnie. Przedstawi szczegóły rządowych propozycji 'Bus na piątkę' rusza odwiedzać kolejne gminy na Opolszczyźnie. Przypomnijmy, to rządowa inicjatywa, która stawia sobie za cel prezentację tzw. piątki Kaczyńs ... » więcej 2019-03-25, godz. 08:30 Głogówek: Rehabilitacja dzieci i seniorów będzie bardziej dostępna Różne środowiska skorzystają na projekcie, który sfinalizowano w Głogówku. Przekazano tam do użytku doskonale wyposażone sale integracji sensorycznej, multime ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »