Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-05, 20:00 Autor: Maciej Stępień

Drzewa do ścięcia - będą ścieżki rowerowe. Nowy projekt realizowany przez Brzeg wywołuje pytania

Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
W brzeskim ratuszu podpisano umowę na rekordowe unijne wsparcie dla Brzegu. Subregion otrzyma ponad 11 mln złotych dotacji na inwestycje w ramach programu niskiej emisji. Między Brzegiem a Skarbimierzem powstaną ścieżki rowerowe, nowe alejki zostaną wybudowane w miejskich parkach, przy dworcu powstanie strefa bike&ride, a przebudowy doczeka się ulica Wolności. Tu wyciętych zostanie kilkadziesiąt drzew, ale w zamian rowerzyści otrzymają bezpieczną ścieżkę, a kierowcy miejsca parkingowe. Takie rozwiązanie nie wszystkim mieszkańcom się podoba. Wątpliwości ma również marszałek województwa.
- Modernizacja ulicy Nadbrzeżnej, przebudowa skweru przy ulicy Jagiełły i Wojska Polskiego. Ponadto remont głównych ciągów komunikacyjnych na terenie Parku Centralnego i Parku Nadodrzańskiego wraz z instalacją oświetlenia typu led – wylicza inwestycje wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa.

- W ramach dotacji sfinansujemy również przebudowę alei obwodowej w Parku Wolności, oznakujemy ścieżki rowerowe i ustawimy specjalną wiatę w okolicy dworca kolejowego, czyli powstanie tzw. węzeł rowerowy „bike&ride”. Modernizacji doczeka się także ulica Wolności – dodaje wiceburmistrz.

Ta ostatnia inwestycja od dwóch lat budzi kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się na wycinkę 60 drzew rosnących po obu stronach drogi. Pozostaną tylko dęby będące pomnikiem przyrody i kilka sztuk nowego drobnego drzewostanu.

- Niech te drzewa zostawią. Ścieżka rowerowa jest potrzebna, ale te drzewa muszą zostać – mówi jedna z mieszkanek Wolności.

- Skóra chyba nie warta jest wyprawki. Tych miejsc parkingowych zabraknie, ma być ich tylko 65. Poza tym chyba im drzew więcej, tym lepiej. Ale mamy ministra Szyszko, więc miasto idzie tym torem – dodają dwaj przechodnie.

Nie wszyscy jednak inwestycję krytykują.

- Mają być nowe miejsca parkingowe, których brakuje. Nawet niech to będzie kosztem drzew. Jeśli Wolności będzie wyglądać, jak wyremontowana ulica Piastowską, to ja jestem za – mówi mieszkaniec osiedla.

- Każdy sam decydował, na co wyda unijne pieniądze – tłumaczy Andrzej Buła, marszałek województwa.

- Generalnie Subregion Brzeski patrząc przez pryzmat innych samorządów, nie dostał dużo. W innych subregionach są projekty rzędu 40, czy 70 mln złotych. Jest tak jakby nie patrzeć inne myślenie, ale dostosowaliśmy się do Brzegu.

Marszałek Buła dodał, że nie tylko w Brzegu są kontrowersje w sprawie wycinki drzew na poczet ścieżek rowerowych, czy miejsc parkingowych. Podobnie jest w Kluczborku.

- Ja jestem za takim europejskim rozwiązaniem, czyli budową dwukierunkowych ścieżek dla rowerów na ulicach jednokierunkowych. Takie rozwiązania spokojnie funkcjonują w Brukseli, czy Monachium. Ja bym wolał zrobić akurat taką ścieżkę, niż wycinać drzewa – argumentuje Buła.

Inne opolskie samorządy, jak Nysa, czy Kluczbork wybierają w ramach unijnego wsparcia zakup np. ekologicznych autobusów. W Brzegu komunikacja miejska jeździ na dziesięciu trasach, lecz w ramach programu niskiej emisji odstąpiono od zakupu elektrycznych autobusów. Dlaczego?

- My po prostu nie mamy spółki samochodowej – tłumaczy burmistrz Jerzy Wrębiak.

- Rozmawialiśmy z prywatnym przewoźnikiem, ale nie był on tym tematem zainteresowany, dlatego postanowiliśmy nie rozwiązywać tych komunikacyjnych tematów. Przypomnę, że każda gmina jest inna, ma inne potrzeby. Pojazdy hybrydowe i jak tak wejdą do polskich miast, to kwestia czasu. Podobnie będzie u nas – podkreśla Wrębiak.

Andrzej Posyniak, prezes brzeskiego PKS-u był bardzo zainteresowany kupnem autobusów ekologicznych, jednak nie porozumiał się z władzami miasta.

- Zaproponowałem władzom Brzegu m.in. zakup kilku elektrycznych pojazdów w ramach tego programu, a później ich dzierżawę. Niestety pomysł ten w urzędzie się nie spodobał – kwituje Posyniak.

Dodajmy, że unijne pieniądze trzeba będzie rozliczyć do końca przyszłego roku.
Bartłomiej Kostrzewa, mieszkańcy Brzegu, Andrzej Buła i Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »