Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-05, 20:00 Autor: Maciej Stępień

Drzewa do ścięcia - będą ścieżki rowerowe. Nowy projekt realizowany przez Brzeg wywołuje pytania

Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Ulica Wolności dziś [fot. Maciej Stępień]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
Wizualizacja zmodernizowanej ulicy Wolności [UM Brzeg]
W brzeskim ratuszu podpisano umowę na rekordowe unijne wsparcie dla Brzegu. Subregion otrzyma ponad 11 mln złotych dotacji na inwestycje w ramach programu niskiej emisji. Między Brzegiem a Skarbimierzem powstaną ścieżki rowerowe, nowe alejki zostaną wybudowane w miejskich parkach, przy dworcu powstanie strefa bike&ride, a przebudowy doczeka się ulica Wolności. Tu wyciętych zostanie kilkadziesiąt drzew, ale w zamian rowerzyści otrzymają bezpieczną ścieżkę, a kierowcy miejsca parkingowe. Takie rozwiązanie nie wszystkim mieszkańcom się podoba. Wątpliwości ma również marszałek województwa.
- Modernizacja ulicy Nadbrzeżnej, przebudowa skweru przy ulicy Jagiełły i Wojska Polskiego. Ponadto remont głównych ciągów komunikacyjnych na terenie Parku Centralnego i Parku Nadodrzańskiego wraz z instalacją oświetlenia typu led – wylicza inwestycje wiceburmistrz Brzegu Bartłomiej Kostrzewa.

- W ramach dotacji sfinansujemy również przebudowę alei obwodowej w Parku Wolności, oznakujemy ścieżki rowerowe i ustawimy specjalną wiatę w okolicy dworca kolejowego, czyli powstanie tzw. węzeł rowerowy „bike&ride”. Modernizacji doczeka się także ulica Wolności – dodaje wiceburmistrz.

Ta ostatnia inwestycja od dwóch lat budzi kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się na wycinkę 60 drzew rosnących po obu stronach drogi. Pozostaną tylko dęby będące pomnikiem przyrody i kilka sztuk nowego drobnego drzewostanu.

- Niech te drzewa zostawią. Ścieżka rowerowa jest potrzebna, ale te drzewa muszą zostać – mówi jedna z mieszkanek Wolności.

- Skóra chyba nie warta jest wyprawki. Tych miejsc parkingowych zabraknie, ma być ich tylko 65. Poza tym chyba im drzew więcej, tym lepiej. Ale mamy ministra Szyszko, więc miasto idzie tym torem – dodają dwaj przechodnie.

Nie wszyscy jednak inwestycję krytykują.

- Mają być nowe miejsca parkingowe, których brakuje. Nawet niech to będzie kosztem drzew. Jeśli Wolności będzie wyglądać, jak wyremontowana ulica Piastowską, to ja jestem za – mówi mieszkaniec osiedla.

- Każdy sam decydował, na co wyda unijne pieniądze – tłumaczy Andrzej Buła, marszałek województwa.

- Generalnie Subregion Brzeski patrząc przez pryzmat innych samorządów, nie dostał dużo. W innych subregionach są projekty rzędu 40, czy 70 mln złotych. Jest tak jakby nie patrzeć inne myślenie, ale dostosowaliśmy się do Brzegu.

Marszałek Buła dodał, że nie tylko w Brzegu są kontrowersje w sprawie wycinki drzew na poczet ścieżek rowerowych, czy miejsc parkingowych. Podobnie jest w Kluczborku.

- Ja jestem za takim europejskim rozwiązaniem, czyli budową dwukierunkowych ścieżek dla rowerów na ulicach jednokierunkowych. Takie rozwiązania spokojnie funkcjonują w Brukseli, czy Monachium. Ja bym wolał zrobić akurat taką ścieżkę, niż wycinać drzewa – argumentuje Buła.

Inne opolskie samorządy, jak Nysa, czy Kluczbork wybierają w ramach unijnego wsparcia zakup np. ekologicznych autobusów. W Brzegu komunikacja miejska jeździ na dziesięciu trasach, lecz w ramach programu niskiej emisji odstąpiono od zakupu elektrycznych autobusów. Dlaczego?

- My po prostu nie mamy spółki samochodowej – tłumaczy burmistrz Jerzy Wrębiak.

- Rozmawialiśmy z prywatnym przewoźnikiem, ale nie był on tym tematem zainteresowany, dlatego postanowiliśmy nie rozwiązywać tych komunikacyjnych tematów. Przypomnę, że każda gmina jest inna, ma inne potrzeby. Pojazdy hybrydowe i jak tak wejdą do polskich miast, to kwestia czasu. Podobnie będzie u nas – podkreśla Wrębiak.

Andrzej Posyniak, prezes brzeskiego PKS-u był bardzo zainteresowany kupnem autobusów ekologicznych, jednak nie porozumiał się z władzami miasta.

- Zaproponowałem władzom Brzegu m.in. zakup kilku elektrycznych pojazdów w ramach tego programu, a później ich dzierżawę. Niestety pomysł ten w urzędzie się nie spodobał – kwituje Posyniak.

Dodajmy, że unijne pieniądze trzeba będzie rozliczyć do końca przyszłego roku.
Bartłomiej Kostrzewa, mieszkańcy Brzegu, Andrzej Buła i Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2020-08-13, godz. 06:45 Ponad 300 kontroli w 4 dni na Opolszczyźnie. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożone działania epidemiczne 309 kontroli związanych z epidemią koronawirusa przeprowadziła na Opolszczyźnie od soboty (08.08) do środy Państwowa Inspekcja Sanitarna. » więcej 2020-08-12, godz. 20:00 Renowacja kościelnego chóru w Centawie pozwoliła odkryć dawne malowidła Podczas renowacji balustrady chóru zabytkowego kościoła w Centawie w gminie Jemielnica odkryto malowidła autorstwa najprawdopodobniej XIX-wiecznego artysty… » więcej 2020-08-12, godz. 19:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy zamkną w Opolu przejazd estakadą i wjazd z Budowlanych w Nysy Łużyckiej Będą kolejne utrudnienia w Opolu. Z powodu wymiany nawierzchni na podjeździe na most Pamięci Sybiraków do jutra (13.08) kierowcy mogą spodziewać się spowolnień… » więcej 2020-08-12, godz. 18:00 Raport dnia. Dwa razy więcej nowych zarażeń niż ozdrowień w regionie. Ponad 700 kolejnych zakażeń i 9 zgonów w… 8 kolejnych zakażeń koronawirusem i 4 powroty do zdrowia odnotowano dzisiaj (12.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych zarażeniach… » więcej 2020-08-12, godz. 17:30 Strzelecki PCPR przypomina, że w dobie pandemii nadal poszukiwani są chętni do zostania rodziną zastępczą Pandemia koronawirusa przyczyniła się do spadku zainteresowania chętnych kandydatów do zostania niezawodową rodziną zastępczą w powiecie strzeleckim. Powiatowe… » więcej 2020-08-12, godz. 17:00 Strażacy ustalają, jakie chemikalia są przechowywane w jednej z naczep przy ulicy Głogowskiej w Opolu. O pomoc poprosiła… 6 zastępów straży pożarnej bierze udział w akcji rozpoznania substancji chemicznej przy ulicy Głogowskiej w Opolu. » więcej 2020-08-12, godz. 16:30 Koniec utrudnień na DW 416 w Kórnicy. Zakończono remont na trasie Krapkowice - Głogówek Zakończono remont drogi wojewódzkiej 416 w Kórnicy. To oznacza też koniec objazdów na trasie Krapkowice - Głogówek. Dzięki inwestycji wartej 4,5 mln złotych… » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Bociany grupują się na wspólnych żerowiskach. Bocianie sejmiki to znak, że ptaki szykują się już do odlotu z P… Bociany ruszają w długą podróż do ciepłych krajów. Jako pierwsze odlatują dorosłe ptaki, które w tym roku nie mają pod opieką młodych. » więcej 2020-08-12, godz. 14:46 Saperzy zabezpieczyli niewybuch przy DK 40 w Łące Prudnickiej Niewybuch odnalazł rolnik podczas prac polowych w Łące Prudnickiej. » więcej 2020-08-12, godz. 13:00 Niesprawną ciężarówką, mimo zakazu ruchu, oszukując tachograf. Wyniki kontroli kędzierzyńskich inspektorów WI… Łącznie 2200 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy otrzymał kierowca ciężarówki polskiego przewoźnika po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***