Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-03, 13:34 Autor: Witold Wośtak

Dzieci budują miasto w ramach półkolonii. Piąta edycja została przeniesiona z Raszowej do Opola

Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Ruszyła budowa Mini Miasta, czyli pięciodniowa półkolonia dla dzieci. 170 najmłodszych z Polski, Niemiec i Rumunii, w wieku od 7 do 12 lat, tworzy lokalną społeczność w oparciu o demokrację i dwujęzyczność.
Dotychczasowe cztery edycje realizowano w Raszowej, ale w tym roku trzeba było przenieść tę inicjatywę do dzielnicy Malina w Opolu. Decydowały względy bezpieczeństwa, bo szkoła w Raszowej jest remontowana. Mini Miasto już teraz ma ratusz czy szpital, a docelowo staną tam też drewniane domki, kawiarnie i obszar sportowy.

- Finalny kształt zależy od inwencji uczestników - mówi Barbara Loch, organizatorka ze Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. - Z naszych obserwacji wynika, że w ciągu tygodnia dzieci uczą się bardzo wielu rzeczy. One podejmują samodzielne decyzje i są za to odpowiedzialne. Jeżeli decydują się na domek o konkretnym kształcie, później dokładnie taki budują. Codziennie rano w ratuszu jest zebranie z przedstawieniem założeń na dany dzień. Później w ratuszu mają miejsce różne spotkania z dyskusjami i bywa naprawdę ciekawie.

Dorośli będą mogli zobaczyć efekt pracy dzieci dopiero w piątek (07.07) po południu. Na miejscu prac są między innymi stolarze i 40 wolontariuszy czuwających nad bezpieczeństwem prowadzonych prac.

Uczestnicy chwalą sobie poprzednie edycje Mini Miasta. Cieszą się, że mają możliwość malowania i budowania, ale zdają sobie też sprawę z wielu innych możliwości spędzania tam czasu. Dziewczyny chwalą także zajęcia kulinarne, gdzie przygotowują różne potrawy i pieką chleb, a później degustują oraz dzielą się z innymi uczestnikami.

Poza pracami budowlanymi i zebraniami w ratuszu, najmłodsi wezmą udział w zajęciach dotyczących tańca, teatru, szycia oraz malowania. W planie są też spotkania ze znanymi Opolanami.

Radio Opole jest patronem medialnym tej półkolonii.
Barbara Loch
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2018-09-18, godz. 22:30 Sabina Nowosielska ogłosiła program wyborczy i kandydatów na radnych Sabina Nowosielska będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta Kędzierzyna-Koźla. Dzisiaj (18.09) przedstawiła swój program wyborczy i kandydatów ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:15 Wioski wzięły wszystko. Znamy wyniki głosowania na Strzelecki Budżet Obywatelski Projekty, które będą realizowane z przyszłorocznego budżetu obywatelskiego, ulokowane będą w sołectwach wiejskich gminy Strzelce Opolskie. Największą popularn ... » więcej 2018-09-18, godz. 22:00 Pijany, wiekowy rowerzysta na drodze wojewódzkiej Jeden dzień i trzech pijanych kierujących. Tak wygląda wtorkowa statystyka strzeleckiej policji. Rekordzistą okazał się 72-letni rowerzysta. O tym, że jedzie ... » więcej 2018-09-18, godz. 21:00 Prudnik: zrewidowano napis na pomniku ofiar nazistów Zmieni się inskrypcja na prudnickim pomniku więźniów największego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizm ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:15 Opolskie! Wspólna sprawa - KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła pełne listy kandydatów na wybory samorządowe KWW Mniejszość Niemiecka ogłosiła kandydatów na radnych sejmiku, rad gmin i powiatów oraz wójtów i burmistrzów, którzy wystartują w zbliżających się wyborach ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Głuchołaski ambulans prezentem dla armeńskiego szpitala Głuchołaski Zakład Opieki Zdrowotnej przekazał niepotrzebną już karetkę placówce, która znajduje się w Talinie. To miasto partnerskie, z którym powiat nyski w ... » więcej 2018-09-18, godz. 20:00 Kolejny kandydat na burmistrza Brzegu. Lokalny komitet rusza do wyborów Obywatelski komitet „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” oficjalnie rozpoczął kampanię. Dziś (18.09) liderzy lokalnego ugrupowania przedstawili kandydata n ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:45 Umowa patronacka miedzy kluczborskim ogólniakiem, a opolskim uniwersytetem nabierze wymiaru praktycznego Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum op ... » więcej 2018-09-18, godz. 18:30 Maciej Sonik chwali się poparciem pod listami kandydatów, a Andrzej Kasiura pyta o merytoryczną kampanię Ponad 4250 podpisów poparcia pod listami kandydatów do łącznie trzech rad gmin i rady powiatu krapkowickiego zebrał Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Sonika. ... » więcej 2018-09-18, godz. 17:30 Związek Inwalidów Wojennych RP ma 100 lat. "To godna organizacja" Związek Inwalidów Wojennych RP obchodzi stulecie. Obecnie organizacja na Opolszczyźnie liczy około 200 członków. Zrzesza osoby, które walczyły jeszcze podczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »