Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-03, 13:34 Autor: Witold Wośtak

Dzieci budują miasto w ramach półkolonii. Piąta edycja została przeniesiona z Raszowej do Opola

Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Ruszyła budowa Mini Miasta, czyli pięciodniowa półkolonia dla dzieci. 170 najmłodszych z Polski, Niemiec i Rumunii, w wieku od 7 do 12 lat, tworzy lokalną społeczność w oparciu o demokrację i dwujęzyczność.
Dotychczasowe cztery edycje realizowano w Raszowej, ale w tym roku trzeba było przenieść tę inicjatywę do dzielnicy Malina w Opolu. Decydowały względy bezpieczeństwa, bo szkoła w Raszowej jest remontowana. Mini Miasto już teraz ma ratusz czy szpital, a docelowo staną tam też drewniane domki, kawiarnie i obszar sportowy.

- Finalny kształt zależy od inwencji uczestników - mówi Barbara Loch, organizatorka ze Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. - Z naszych obserwacji wynika, że w ciągu tygodnia dzieci uczą się bardzo wielu rzeczy. One podejmują samodzielne decyzje i są za to odpowiedzialne. Jeżeli decydują się na domek o konkretnym kształcie, później dokładnie taki budują. Codziennie rano w ratuszu jest zebranie z przedstawieniem założeń na dany dzień. Później w ratuszu mają miejsce różne spotkania z dyskusjami i bywa naprawdę ciekawie.

Dorośli będą mogli zobaczyć efekt pracy dzieci dopiero w piątek (07.07) po południu. Na miejscu prac są między innymi stolarze i 40 wolontariuszy czuwających nad bezpieczeństwem prowadzonych prac.

Uczestnicy chwalą sobie poprzednie edycje Mini Miasta. Cieszą się, że mają możliwość malowania i budowania, ale zdają sobie też sprawę z wielu innych możliwości spędzania tam czasu. Dziewczyny chwalą także zajęcia kulinarne, gdzie przygotowują różne potrawy i pieką chleb, a później degustują oraz dzielą się z innymi uczestnikami.

Poza pracami budowlanymi i zebraniami w ratuszu, najmłodsi wezmą udział w zajęciach dotyczących tańca, teatru, szycia oraz malowania. W planie są też spotkania ze znanymi Opolanami.

Radio Opole jest patronem medialnym tej półkolonii.
Barbara Loch
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Sergiej B. skazany na 9 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą Sąd Okręgowy w Opolu skazał Siergieja B., Białorusina z polskim paszportem na 9 lat więzienia i grzywnę w wysokości 40 tysięcy złotych. Mężczyzna odpowiadał m ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Dzienny Dom Pobytu w Nysie zachęca do udziału w zajęciach. "Każdy senior znajdzie tutaj coś dla siebie" Gimnastyka, zajęcia taneczne, nordic walking czy pokazy mody - to tylko niektóre z atrakcji czekających na seniorów w Dziennym Domu Pobytu przy ulicy Bohateró ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:05 Prezydent Opola złożył ślubowanie i otrzymał symboliczne klucze do miasta oraz... obniżkę pensji Za nami pierwsza sesja rady miasta Opola ósmej kadencji, podczas której Arkadiusz Wiśniewski przypomniał o swoim sukcesie wyborczym. W swoim przemówieniu skup ... » więcej 2018-11-20, godz. 15:00 Kompletnie pijany kierowca zasnął w aucie na skrzyżowaniu Jedna zmiana świateł wystarczyła by zapadł w głęboki sen. Pijany kierowca zasnął za kółkiem na jednym ze skrzyżowań w Krapkowicach. » więcej 2018-11-20, godz. 14:46 Jacek Niesłuchowski nowym szefem rady miejskiej w Brzegu Nowo wybrani radni spotkali się na uroczystej, inauguracyjnej sesji rady miejskiej w Brzegu. Ślubowanie złożyli wszyscy samorządowcy, a także burmistrz Brzegu ... » więcej 2018-11-20, godz. 14:12 Wampiry znów oddają krew na Politechnice Opolskiej. Zbiórka potrwa do jutra Trwa Wampiriada na Politechnice Opolskiej. W największej akcji krwiodawstwa na Opolszczyźnie biorą udział przede wszystkim studenci, ale każda zdrowa osoba mo ... » więcej 2018-11-20, godz. 13:00 Starostwo domaga się wyrównania strat finansowych poniesionych przez DPS. Sprawa wraca do sądu okręgowego Sprawa nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej będzie ponownie rozpatrzona. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił kwietniowy wyrok Sądu Okręgowego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »