Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-03, 13:34 Autor: Witold Wośtak

Dzieci budują miasto w ramach półkolonii. Piąta edycja została przeniesiona z Raszowej do Opola

Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Budowa Mini Miasta 2017 w Opolu Malinie [fot. Witek Wośtak]
Ruszyła budowa Mini Miasta, czyli pięciodniowa półkolonia dla dzieci. 170 najmłodszych z Polski, Niemiec i Rumunii, w wieku od 7 do 12 lat, tworzy lokalną społeczność w oparciu o demokrację i dwujęzyczność.
Dotychczasowe cztery edycje realizowano w Raszowej, ale w tym roku trzeba było przenieść tę inicjatywę do dzielnicy Malina w Opolu. Decydowały względy bezpieczeństwa, bo szkoła w Raszowej jest remontowana. Mini Miasto już teraz ma ratusz czy szpital, a docelowo staną tam też drewniane domki, kawiarnie i obszar sportowy.

- Finalny kształt zależy od inwencji uczestników - mówi Barbara Loch, organizatorka ze Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae. - Z naszych obserwacji wynika, że w ciągu tygodnia dzieci uczą się bardzo wielu rzeczy. One podejmują samodzielne decyzje i są za to odpowiedzialne. Jeżeli decydują się na domek o konkretnym kształcie, później dokładnie taki budują. Codziennie rano w ratuszu jest zebranie z przedstawieniem założeń na dany dzień. Później w ratuszu mają miejsce różne spotkania z dyskusjami i bywa naprawdę ciekawie.

Dorośli będą mogli zobaczyć efekt pracy dzieci dopiero w piątek (07.07) po południu. Na miejscu prac są między innymi stolarze i 40 wolontariuszy czuwających nad bezpieczeństwem prowadzonych prac.

Uczestnicy chwalą sobie poprzednie edycje Mini Miasta. Cieszą się, że mają możliwość malowania i budowania, ale zdają sobie też sprawę z wielu innych możliwości spędzania tam czasu. Dziewczyny chwalą także zajęcia kulinarne, gdzie przygotowują różne potrawy i pieką chleb, a później degustują oraz dzielą się z innymi uczestnikami.

Poza pracami budowlanymi i zebraniami w ratuszu, najmłodsi wezmą udział w zajęciach dotyczących tańca, teatru, szycia oraz malowania. W planie są też spotkania ze znanymi Opolanami.

Radio Opole jest patronem medialnym tej półkolonii.
Barbara Loch
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 10:45 Zwłoki kobiety wyłowiono z Białej Głuchołaskiej. Sprawę bada prokuratura Z Białej Głuchołaskiej wyłowiono zwłoki kobiety. Dyżurny policji wczoraj (16.07) po godzinie 18.00 otrzymał zgłoszenie o znalezionych w rzece ludzkich zwłokac ... » więcej 2018-07-17, godz. 09:30 Jest nadzieja dla zabytkowej lokomotywy z Opola. Miasto czeka na wyniki ekspertyzy Kiedyś atrakcja turystyczna, dziś rdzewiejący problem. Wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższych dniach wyjaśni się los zabytkowej lokomotywy, która od l ... » więcej 2018-07-17, godz. 08:15 Karetki do wymiany. Głubczycki ZOZ kupił dwa nowe wozy Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach będzie miał w taborze dwie nowe karetki. Auta już zostały kupione. Pierwszy jest aktualnie doposa ... » więcej 2018-07-17, godz. 08:00 Kłopoty z dokończeniem budowy chodnika w Miejscu Kłodnickim Kilkanaście metrów kostki zabrakło, żeby do końca zbudować chodnik w Miejscu Kłodnickim, jednym z osiedli Kędzierzyna-Koźla. Mieszkańcy najpierw sami nie wier ... » więcej 2018-07-17, godz. 07:30 Na Górze św. Anny rozpoczęło się XXII Święto Młodzieży Prawie 700 młodych ludzi z całego kraju przyjechało na Górę św. Anny, żeby wziąć udział w Święcie Młodzieży. Te pięciodniowe rekolekcje połączone z koncertami ... » więcej 2018-07-16, godz. 22:00 "Kurier" bez prawa jazdy pędził po prudnickich drogach Jechał 98km/h w terenie zabudowanym, do tego bez prawa jazdy. Policjanci zatrzymali drogowego pirata w sobotę w Łące Prudnickiej. » więcej 2018-07-16, godz. 21:00 Sala narad w KWP ma swojego patrona. To twórca pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej Centralna sala narad w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu nosi od dziś (16.07) imię inspektora Wiktora Ludwikowskiego, który przed 100 laty, po odzyskaniu ... » więcej 2018-07-16, godz. 20:03 Wybuch butli z gazem w Starym Lesie. 39-latek ciężko poparzony W Starym Lesie, koło Głuchołaz, doszło do wybuchu butli z gazem. W wyniku eksplozji i pożaru budynku mieszkalnego ranny został mężczyzna. LPR przetransportowa ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 "Trefne" auto WOPR w Nysie? Sprawą zajmuje się prokuratura Czy nyski WOPR kupił kradziony samochód? Sprawę bada prokuratura. Samochód zwrócił uwagę policji już w maju. Wtedy został zarekwirowany, po przeprowadzeniu cz ... » więcej 2018-07-16, godz. 19:00 Woda w gminie Leśnica już wolna od bakterii z grupy coli Mieszkańcy Leśnicy i Lichynii mogą już spokojnie korzystać z wody w kranach. Najnowsze badanie przeprowadzone przez strzelecki sanepid wykazało, że woda z uję ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »