Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-26, 18:37 Autor: Paweł Konieczny

"Tropem Wilczym" z Głubczyc do wsi Królowe [FILM, ZDJĘCIA]

Mieszkańcy Głubczyc oddali hołd żołnierzom wyklętym
Kilkadziesiąt osób postanowiło uczcić pamięć żołnierzy wyklętych w Głubczycach. Trasa 1963 metrów "Tropem Wilczym" biegła wzdłuż parku miejskiego.
- Szanuję tych ludzi, którzy walczyli o naszą wolność i to moje postanowienie, by mimo wieku, już nie młodego, uczestniczyć w tej akcji - powiedział naszemu reporterowi jeden z uczestników. - Biegam na co dzień, ale tutaj nie liczy się wynik, a sam udział w zawodach, by pomyśleć o tych wyjątkowych osobach podczas biegu i wcale się nie spieszyć - dodał jeden z młodych uczestników.

- To bardzo ważna inicjatywa - stwierdził uczestnik głubczyckiego biegu, Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Takie biegi odbywają się w siedmiu miejscowościach naszego województwa. Wbrew innym mediom, które się żalą, że Dzień Żołnierzy Wyklętych trwa przez dwa tygodnie, uprzejmie przekazuję, że w kolejnym roku będą trwały trzy tygodnie i tak co roku, coraz dłużej. Może wtedy ktoś zrozumie, że to nie jest żadne show tylko uczczenie pamięci i składanie hołdu ofiarom, które walczyły za wolną Polskę - dodał.

Oprócz wspomnianych 1963 metrów, które były przewidziane przez organizatorów wydarzenia w całym kraju, część zawodników postanowiła o 11 kilometrów przedłużyć trasę swojego biegu. Dotarli oni do Królowych, gdzie przebywał niegdyś Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszka. Tam miało miejsce spotkanie z porucznikiem Marianem Markiewiczem, żołnierzem Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego Armii Krajowej.
Bieg Wilczym Tropem w Głubczycach

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 08:48 II Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami Opola. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik w Parku 800-lecia - Praktycznie każdego dnia zachęcamy opolan, żeby porzucili samochody na rzecz komunikacji miejskiej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' RO nowy rzecznik… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Autostrada A4: przed nami remonty, rozbudowa i lata utrudnień Trwa dwuletni, ostatni etap remontu opolskiego odcinka autostrady A4 między Górą Świętej Anny a granicą województwa ze Śląskiem. Prace podzielono na pięć… » więcej 2021-09-18, godz. 22:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »