Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-06-11, 18:13 Autor: Piotr Wrona

Roboty rywalizowały na Politechnice Opolskiej [zdjęcia, film]

Festiwal Robotów w Opolu [film Piotr Wrona]
Ponad setka zawodników uczestniczyła w III Opolskim Festiwalu Robotów w "Łączniku" Politechniki Opolskiej.
Podczas zawodów walczą ze sobą urządzenia, które mają jeden cel: pokonać przeciwnika, wypchnąć go np. z ringu. Podczas III Opolskiego Festiwalu Robotów można obserwować dzieła najlepszych konstruktorów z całej Polski.

Wśród konkurencji są robocie walki sumo, sprint na czas na kilkudziesięciometrowym odcinku czy konkurencje wymagające precyzyjnego poruszania się robota.

- Konkurencja polega na tym, aby przejechać prostą, której długość ma około 40 metrów. Moja konstrukcja jest bardzo lekka, ale ma bardzo duże koła. Zadanie jest trudne do wykonania, konkurencja bardzo duża – mówił Rafał Cymiński z Wrocławia.

- Jest to robot inspirowany moimi zainteresowaniami tańcem irlandzkim. Robot potrafi nauczyć podstawowych kroków. Ten robot ma również filtr analizujący muzykę, więc jego kroki precyzyjnie dostosowane są do dźwięków, które analizuje. Prezentuję go w kategorii FreeStyle – dodaje Lidia Sobońska.

- Robot bazuje na sześciu małych silnikach, obraca się bardzo wolno, ale jest tak pomyślany, aby zwyciężył w konkurencji sumo. Jego przygotowanie trwało kilka miesięcy, liczy się tutaj siła - mówił Marek Golok.

Do Opola przyjechały najlepsze drużyny z Polski oraz z zagranicy. Zmaganiom robotów przyglądała się liczna publiczność.
Uczestnicy festiwalu robotów
O zawodach w programie: "Technologia"
[fot.Piotr Wrona]
[fot.Piotr Wrona]
Opole i powiat opolski

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 20:45 Działania opolskiej policji nie ograniczają się tylko do pandemii. Sporo pracy mają funkcjonariusze drogówki oraz krym… Działania związane z pandemią koronawirusa nie zwalniają policjantów z dotychczasowych obowiązków. Od początku roku kryminalni wszczęli ponad tysiąc spraw z podejrzeniem… » więcej 2020-03-30, godz. 20:06 RAPORT DNIA: 3 nowe zakażenia w regionie. Bilans poniedziałku to 11 nowych przypadków. W regionie mamy 54 osoby chore na… Kolejne trzy osoby z pozytywnym testem na obecność koronawirusa w regionie. Ministerstwo zdrowia w wieczornym raporcie poinformowało na twitterze, że łączna liczba… » więcej 2020-03-30, godz. 19:30 Instytucje pomocy społecznej w Prudniku z dostawą środków ochrony indywidualnej Lepsze będzie zabezpieczenie przed koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej podległych powiatowi prudnickiemu. Braki w środkach ochrony osobistej uzupełnione zostaną… » więcej 2020-03-30, godz. 18:37 Kwarantanna na jednym z oddziałów szpitala w Głuchołazach Kwarantannę wprowadzono na oddziale psychiatrii szpitala w Głuchołazach. Powodem jest wystąpienie koronawirusa? » więcej 2020-03-30, godz. 18:15 Pożar pozbawił rodzinę domu. Z pomocą przyszła gmina Nad ranem spalił się dom we wsi Olbrachcice w gminie Biała. Gdy wybuchł ogień przebywało w nim pięć osób, w tym troje dzieci. Wszystkim domownikom udało się opuścić… » więcej 2020-03-30, godz. 17:25 Chcesz wejść do USK? Trzeba wypełnić ankietę i poddać się podstawowym badaniom Szukający pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także pracownicy muszą liczyć się z nowymi zasadami wstępu do lecznicy. Na miejscu każdemu sprawdzana… » więcej 2020-03-30, godz. 17:00 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 16:36 Wynajął dom, żeby w dużym pokoju uprawiać marihuanę Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wynajął dom w Rydułtowach na Śląsku i w dużym pokoju urządził plantację marihuany. Wpadł w ręce policjantów, dzięki wspólnej akcji… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka… » więcej 2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »