Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-05-26, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Kwitną rośliny w najstarszym polskim parku dendrologicznym. Warto wybrać się do Lipna

[fot. Witold Wośtak]
[fot. Witold Wośtak]
Paweł Zmorawski [fot. Witold Wośtak]
Paweł Zmorawski [fot. Witold Wośtak]
Na różne kolory kwitną obecnie azalie i różaneczniki w parku dendrologicznym w Lipnie obok Niemodlina.
Najstarsze arboretum w Polsce - założone w 1783 roku - prezentuje około stu gatunków drzew i krzewów na obszarze ponad czterech hektarów. - Azalie i różaneczniki będą kwitnąć nie dłużej niż dwa tygodnie - mówi Paweł Zmorawski z nadleśnictwa Tułowice.

- Azalia kwitnie z reguły na różowo, a jej liście są wydłużone i pokryte lekkim owłosieniem, choć są zrzucane na zimę. Rododendrony mają przepiękne barwy oraz skórzaste, grube liście. Są zimozielone, czyli liście zostają zimą na krzewach. Tutaj można spotkać głównie trzy kolory: purpurowy, biały i liliowo-różowy - tłumaczy.

W parku rośnie kilka największych i najstarszych gatunków drzew w Polsce. Część z nich jest przywieziona z Azji lub Ameryki Północnej, więc warunki do wzrostu nie są w naszym kraju najlepsze. - Lipno ma jednak szczególnie sprzyjające otoczenie - zwraca uwagę Zmorawski.

- Po pierwsze Opolszczyzna to najcieplejszy region w Polsce, a po drugie sama lokalizacja parku jest niezwykle korzystna. Obecność stawu powoduje łagodzenie klimatu, a ogród znajduje się w środku lasu, co jeszcze bardziej łagodzi klimat. Strugi poprowadzone przez ogród dodatkowo poprawiają sytuację klimatyczną – wyjaśnia.

Wstęp do arboretum jest bezpłatny. Spokojny spacer alejkami zajmie nie więcej niż godzinę, ale na dokładne zapoznanie się ze wszystkimi gatunkami drzew i krzewów potrzeba całego dnia.

Drugą szczególnie atrakcyjną porą w parku będzie jesień, kiedy liście zaczną przebarwiać się na różne kolory.
Paweł Zmorawski 1
Paweł Zmorawski 2

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:12 Nowe jednostki i huczne rozpoczęcie sezonu - to plany Mariny Ujazd na ten rok Nowe łodzie, w tym jedna przerobiona na muzeum, pojawią się w tym roku na Kanale Gliwickim. Wejść na ich pokład będzie można w Marinie Ujazd. Właściciele mari ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »