Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-04-13, 10:12 Autor: Krzysztof Rapp (oprac. MS)

Wycinka opolskich lasów? Wymuszona samą przyrodą

Powalone drzewo w Parku Wolności - fot. Dariusz Kulawinek, Straż Pożarna w Brzegu
Powalone drzewo w Parku Wolności - fot. Dariusz Kulawinek, Straż Pożarna w Brzegu
- To nie chęć zysku ze sprzedaży drewna czy odgórne polecenia, ale sama przyroda spowodowała aktualne wycinki w opolskich lasach - mówił dziś w porannej rozmowie „W cztery oczy” Marek Bocianowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków.
Całe połacie sosen - często na obrzeżach lasów - nie przetrwały letnich upałów, a to spowodowało, że teraz masowo są wycinane, bo zalęgły się w nich szkodniki zagrażające innym gatunkom.

- Jest to wymuszone działaniem sił przyrody. Musimy skompensować się w rocznym planie pozyskania poprzez wycinkę posuszu tam gdzie zachodzi taka potrzeba. Nie znaczy to jednak, że wytniemy jednocześnie zaplanowane zręby. Wszystko zostanie skompensowane i roczna masa drewna podana na rynek nie ulegnie zmianie - tłumaczy nadleśniczy.

Najnowsze dane statystyczne wskazują, że leśnicy więcej sadzą niż wycinają. Mimo to pozostaje wrażenie, że okolice jezior turawskich czy Biskupiej Kopy "łysieją" z dnia na dzień.

- Pamiętajmy, że Biskupia Kopa docelowo będzie „łysa”. Historia drzewostanów świerkowych Gór Opawskich sięga XIX wieku. Kiedyś na wzgórzach do wysokości 500-600 metrów dominowała gospodarka pasterska. Wówczas wzrósł popyt na celulozownię. Na górzystych terenach bogatych w wodę niezbędną do produkcji celulozy tworzono bazę surowcową. A bukowe i jodłowe drzewostany, które pierwotnie występowały w górach, zastąpione zostały wysoko produkcyjnymi świerczynami - wyjaśnia Marek Bocianowski.

Jak mówi nasz gość, już wtedy zakładano, że te drzewostany utrzymają się od 60 do 80 lat, tymczasem został się do dziś, a pokonała je susza i szkodniki.
Marek Bocianowski cz. 1
Marek Bocianowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »