Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-15, 10:00 Autor: Marzena Śmierciak (oprac. MS)

Nowoczesna zbiera podpisy pod petycją ws. publikacji wyroku o Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny, sala rozpraw [fot. Joanna Karnat - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons]
Trybunał Konstytucyjny, sala rozpraw [fot. Joanna Karnat - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons]
Akcja jest prowadzona w całym kraju. Przypomnijmy, Trybunał orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy "naprawczej" autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych.
- Wychodzimy z założenia, że istotne jest utrzymanie ładu, który wypracowaliśmy w 1997 roku, kiedy powstała konstytucja - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł .Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Obecna władza w żaden sposób nie chce ugiąć się pod presją autorytetu Trybunału Konstytucyjnego czy Komisji Weneckiej. W sytuacji, gdy nawet głos opozycji nie jest wysłuchany, wyłącznie obywatele mogą mieć wpływ na władzę - wyjaśnia poseł .Nowoczesnej.

- Ten kryzys powstał w poprzedniej kadencji Sejmu - dodał Witold Zembaczyński. Jak przyznał, brak publikacji wyroku o Trybunale i jego paraliż oznacza bardzo wiele dla przeciętnego mieszkańca Polski. - Ta sprawa dotyczy nas bezpośrednio.

- Trybunał Konstytucyjny nie tylko bronił wielu podstawowych praw i wolności, ale przede wszystkim je definiował. Przykładem mogą być prace nad nową ustawą o ziemi, która w mniemaniu wielu prawników ogranicza swobodę obrotu ziemią. W przypadku wystąpienia protestów rolników jedyną instytucją, która mogłaby uregulować tę kwestię jest Trybunał Konstytucyjny - tłumaczy gość Radia Opole.

- Problem nie leży po stronie opozycji, a po stronie rządu, który posiada kompetencje do publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego - dodał poseł Zembaczyński.
Witold Zembaczyński cz. 1
Witold Zembaczyński cz. 2

Wiadomości z regionu

2020-04-02, godz. 17:01 Włamał się do jubilera. Jeszcze tego samego dnia wpadł w ręce brzeskiej policji Pieniądze i biżuteria o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych padły łupem 30-latka z Brzegu, który włamał się do jednego ze sklepów jubilerskich na terenie… » więcej 2020-04-02, godz. 17:00 Czesław Biłobran odpowiada na zarzuty Norberta Krajczego. "On zachowuje się jak małe dziecko" - Nie mam sobie nic do zarzucenia - tak opublikowane przez Radio Opole oświadczenie dyrektora nyskiego ZOZ-u Norberta Krajczego komentuje były starosta nyski Czesław… » więcej 2020-04-02, godz. 17:00 Wolontariusze kupują środki ochrony dla medyków ze szpitala zakaźnego Wolontariusze z Kędzierzyna-Koźla z grupy SuperMY zebrali pieniądze i kupują sprzęt dla szpitala zakaźnego. Pierwsza partia już dotarła do placówki, kolejne powinny… » więcej 2020-04-02, godz. 16:55 W szpitalu zakaźnym w Kędzierzynie-Koźlu zmarł 65-letni mężczyzna. To pierwsza ofiara koronawirusa w naszym województw… Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane w związku z pandemią koronawirusa. Odnotowano 59 nowych zachorowań, nie ma wśród chorych mieszkańców Opolszczyzny. Pięciu… » więcej 2020-04-02, godz. 16:50 Próbna matura z języka polskiego sprzed domowego komputera Tegoroczni maturzyści mogli dziś (02.04) zmierzyć się z próbną maturą z języka polskiego, w związku z epidemią koronawirusa przeprowadzoną jednak w zupełnie inny… » więcej 2020-04-02, godz. 15:06 Seniorzy z DPS-u w Jakubowicach trafili do szpitala zakaźnego Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Jakubowicach, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem, zostali przewiezieni do szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-04-02, godz. 14:25 Opole rozszerza zakres pomocy dla mieszkańców. Miasto pozyskało pieniądze z Unii Europejskiej Na przygotowanie paczek żywnościowych i ciepłych posiłków, a następnie dostarczenie ich do potrzebujących. Na zakup środków dezynfekujących i ochrony osobistej… » więcej 2020-04-02, godz. 13:46 Kilkanaście przypadków złamania zasad kwarantanny domowej w ciągu doby. Wyniki kontroli opolskiej policji 18 przypadków złamania domowej kwarantanny odnotowali minionej doby na Opolszczyźnie policjanci. Aktualnie w naszym województwie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania… » więcej 2020-04-02, godz. 13:18 Na początek 4 żołnierzy i 2 sanitarki. Opolscy logistycy włączeni w system ratownictwa medycznego Opolscy logistycy dołączyli do załogi Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Na początek to dwa zespoły, dysponujące własnymi sanitarkami, ale jak zapewnia… » więcej 2020-04-02, godz. 13:15 Maseczki i gogle dla medyków z opolskich szpitali. Zakupił je powiat opolski 1000 maseczek i gogli trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Dziś (2.04) do szpitala MSWiA ma dotrzeć 1000 sztuk maseczek, przyłbice, gogle… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »