Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-15, 10:00 Autor: Marzena Śmierciak (oprac. MS)

Nowoczesna zbiera podpisy pod petycją ws. publikacji wyroku o Trybunale Konstytucyjnym

Trybunał Konstytucyjny, sala rozpraw [fot. Joanna Karnat - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons]
Trybunał Konstytucyjny, sala rozpraw [fot. Joanna Karnat - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons]
Akcja jest prowadzona w całym kraju. Przypomnijmy, Trybunał orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy "naprawczej" autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych.
- Wychodzimy z założenia, że istotne jest utrzymanie ładu, który wypracowaliśmy w 1997 roku, kiedy powstała konstytucja - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł .Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Obecna władza w żaden sposób nie chce ugiąć się pod presją autorytetu Trybunału Konstytucyjnego czy Komisji Weneckiej. W sytuacji, gdy nawet głos opozycji nie jest wysłuchany, wyłącznie obywatele mogą mieć wpływ na władzę - wyjaśnia poseł .Nowoczesnej.

- Ten kryzys powstał w poprzedniej kadencji Sejmu - dodał Witold Zembaczyński. Jak przyznał, brak publikacji wyroku o Trybunale i jego paraliż oznacza bardzo wiele dla przeciętnego mieszkańca Polski. - Ta sprawa dotyczy nas bezpośrednio.

- Trybunał Konstytucyjny nie tylko bronił wielu podstawowych praw i wolności, ale przede wszystkim je definiował. Przykładem mogą być prace nad nową ustawą o ziemi, która w mniemaniu wielu prawników ogranicza swobodę obrotu ziemią. W przypadku wystąpienia protestów rolników jedyną instytucją, która mogłaby uregulować tę kwestię jest Trybunał Konstytucyjny - tłumaczy gość Radia Opole.

- Problem nie leży po stronie opozycji, a po stronie rządu, który posiada kompetencje do publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego - dodał poseł Zembaczyński.
Witold Zembaczyński cz. 1
Witold Zembaczyński cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 17:00 Moszna: miał być ból brzucha, urodziła się dziewczynka Niecodzienne narodziny w Mosznej w powiecie krapkowickim. Ratownicy z tamtejszego szpitala zostali wezwani do pacjentki z bólem brzucha. Na miejscu okazało si ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:30 Opolscy logistycy z kolejnym nowatorskim pomysłem ruszą na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach Wymyślili już m.in. uniwersalne ładowarki, z których korzysta cała polska armia, a teraz z kolejnymi pomysłami ruszają na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obron ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Trwają matury poprawkowe. To ostatnia w tym roku szansa na świadectwo dojrzałości. Odwiedziliśmy ZSZ nr 4 w Opolu Maturzyści rozpoczęli ustne i pisemne egzaminy poprawkowe. Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy podczas majowej matury nie zaliczyli jednego egzamin ... » więcej 2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. W kolejnych siedmiu występują o ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 Wybory nowego rektora Politechniki Opolskiej odbędą się we wrześniu We wrześniu odbędą się wybory uzupełniające rektora Politechniki Opolskiej - wynika z opublikowanego na stronie uczelni terminarza wyborów. Według dokumentu, ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:04 Kolejarze modernizują przejazdy na linii z Brzegu do Nysy. Są utrudnienia dla kierowców i zmiany dla pasażerów PKP Ruszyły (19.08) prace na linii kolejowej nr 288 z Brzegu do Nysy. Dzięki pieniądzom z ogólnopolskiego programu przejazdowego, zmodernizowanych zostanie 5 prze ... » więcej 2019-08-20, godz. 12:30 "Postaramy się powalczyć o więcej niż jedno miejsce w parlamencie". Paweł Kampa z SLD o wyborczych planach - Takie słowa publicznie nie powinny padać - powiedział w 'Poglądach i Osądach' Paweł Kampa. » więcej 2019-08-20, godz. 12:00 Wybory parlamentarne: Janusz Kowalski o trudnej sytuacji Opolszczyzny. "Debata powinna być poświęcona ważnym tematom" - Jestem członkiem rady programowej PiS, startuję z poparciem ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - wyjaśniał w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole J ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:51 Prawo i Sprawiedliwość inauguruje kampanię wyborczą w powiatach. Mobilny billboard wyjechał w trasę Nowy mobilny billboard Prawa i Sprawiedliwości wyjechał w teren. Pierwszym punktem na jego trasie jest powiat krapkowicki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »