Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-15, 17:30 Autor: Dorota Kłonowska

PESEL przeszkadza w obywatelskich inicjatywach? Coraz trudniej o podpisy

Zwycięskie projekty obywatelskie [UM Nysa]
Zwycięskie projekty obywatelskie [UM Nysa]
Edyta Wąs (Domaszkowice), Joanna Piwowarczyk (Niwnica), Jacek Czuchraj (Hajduki Nyskie) [fot.UM Nysa]
Edyta Wąs (Domaszkowice), Joanna Piwowarczyk (Niwnica), Jacek Czuchraj (Hajduki Nyskie) [fot.UM Nysa]
Sebastian Jankowicz (Kepnica) i Julian Wojdyło (Wierzbięcice) [fot.UM Nysa]
Sebastian Jankowicz (Kepnica) i Julian Wojdyło (Wierzbięcice) [fot.UM Nysa]
Coraz trudniej jest zbierać podpisy pod wnioskami w ramach budżetów obywatelskich, ponieważ oprócz nazwiska należy także podać swój numer PESEL. Mieszkańcy obawiają się, że być może zostanie wykorzystany przez kogoś np. w banku przy zaciąganiu kredytu.
- Prześcigamy się w pomysłach, aby wzbudzić zaufanie, np. sołtyski zbierają podpisy w strojach ludowych i z koszem pełnym smakołyków - mówi Edyta Wąs - sołtys podnyskich Domaszkowic. Razem z sołtys Niwnicy (wioski napisały wspólny projekt) panie wystroiły się więc w regionalne stroje i można je było spotkać nie tylko w swoich miejscowościach, ale też na ulicach Nysy.

- Faktycznie, taka nieufność stwarza coraz więcej problemów. Z jednej strony ludzie chcą się podpisać i poprzeć wniosek, ale przyznają, że tyle się nasłuchali o różnych oszustach, że się boją. Takie czasy – przyznaje Julian Wojdyło, sołtys Wierzbięcic.

W tegorocznym, nyskim „rozdaniu” obywatelskiego budżetu, prym wiodą projekty złożone wspólnie przez kilka wiosek. Zwyciężyły: "W jedności siła" - budowa placu zabaw i siłowni w Kępnicy, Wierzbięcicach i Lipowej, oraz "Siłownie pod chmurką" - w Niwnicy, Domaszkowicach i Hajdukach Nyskich. Trzecim, zwycięskim projektem obywatelskim był „Ogród doświadczeń” – Stowarzyszenia Edukacyjnego NISSA. Łącznie, wszystkie zgłoszone projekty poparło 14 tys. mieszkańców gminy.
Edyta Wąs, Julian Wojdyło

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 08:00 Seniorzy i osoby potrzebujące z Opola otrzymają maseczki ochronne Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu rozpoczyna rozdawanie 15 tysięcy maseczek jednorazowego użytku. Trafią one głównie do seniorów i osób potrzebujących. » więcej 2020-04-01, godz. 08:00 Remont ronda koło Nogowczyc nie wymaga dodatkowych ograniczeń w ruchu. Drogowcy nie zamkną zjazdu z A4 Trwa budowa ronda na drodze krajowej 88 koło Nogowczyc. Skrzyżowanie to powstaje tuż obok zjazdu z autostrady A4 i będzie nowym wjazdem na strefę gospodarczą gminy… » więcej 2020-04-01, godz. 07:34 Potrącenie rowerzystki w Reńskiej Wsi. Kobieta miała dużo szczęścia Do zdarzenia doszło w Reńskiej Wsi. Rowerzystka wpadła pod samochód ciężarowy. Z obrażeniami trafiła do szpitala. » więcej 2020-04-01, godz. 07:00 Opole: parki miejskie i miejsca rekreacji zamknięte. Będą kontrole policji i straży miejskiej Wyspa Bolko i Park Nadodrzański w Opolu zamknięte. W związku z ogłoszonym wczoraj (31.03) przez premiera ograniczeniem dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż… » więcej 2020-04-01, godz. 06:17 Pożar domu przy ul. Środkowej w Opolu 9 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru domu jednorodzinnego przy ulicy Środkowej w Opolu. Nikt nie został poszkodowany. Mimo kilkugodzinnej… » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Rudniki: adaptacja części szkoły na żłobek ruszyła wcześniej niż zakładano Rozpoczęła się adaptacja części budynku szkoły podstawowej w Rudnikach na potrzeby żłobka. Gmina otrzymała 750 tysięcy złotych promesy w ramach programu Maluch… » więcej 2020-03-31, godz. 21:00 W powiecie nyskim powstaną izolatoria dla ponad 100 zarażonych koronawirusem. Szpital dementuje, by placówka miała być… Nyski szpital nie zostanie przekształcony w monoprofilową placówkę zakaźną. Głosy sugerujące taką możliwość pojawiły się w trakcie dzisiejszej (31.03) sesji rady… » więcej 2020-03-31, godz. 20:45 Raport dnia: 16 nowych zakażeń w regionie. Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono u 70 osób Wtorek 31.03 przyniósł na Opolszczyźnie 16 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W regionie na COVID-19 zachorowało w sumie 70 osób. W tej… » więcej 2020-03-31, godz. 19:15 Szkoły zamknięte, ale program dożywiania dzieci w Opolu funkcjonuje. Jest zasiłek zamiast gorącego posiłku Zamiast gotowych posiłków, pieniądze na ich przygotowanie. Opolskie rodziny, których dzieci są objęte programem dożywiania w szkołach, w momencie zamknięcia placówek… » więcej 2020-03-31, godz. 19:00 Za dwa tygodnie rusza remont Mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Utrudnienia na Moście Pamięci Sybiraków w Opolu. 14 kwietnia ruszą tam prace remontowe. Na początek zostanie zamknięty chodnik na całej długości od ronda do wiaduktu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »