Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-15, 17:30 Autor: Dorota Kłonowska

PESEL przeszkadza w obywatelskich inicjatywach? Coraz trudniej o podpisy

Zwycięskie projekty obywatelskie [UM Nysa]
Zwycięskie projekty obywatelskie [UM Nysa]
Edyta Wąs (Domaszkowice), Joanna Piwowarczyk (Niwnica), Jacek Czuchraj (Hajduki Nyskie) [fot.UM Nysa]
Edyta Wąs (Domaszkowice), Joanna Piwowarczyk (Niwnica), Jacek Czuchraj (Hajduki Nyskie) [fot.UM Nysa]
Sebastian Jankowicz (Kepnica) i Julian Wojdyło (Wierzbięcice) [fot.UM Nysa]
Sebastian Jankowicz (Kepnica) i Julian Wojdyło (Wierzbięcice) [fot.UM Nysa]
Coraz trudniej jest zbierać podpisy pod wnioskami w ramach budżetów obywatelskich, ponieważ oprócz nazwiska należy także podać swój numer PESEL. Mieszkańcy obawiają się, że być może zostanie wykorzystany przez kogoś np. w banku przy zaciąganiu kredytu.
- Prześcigamy się w pomysłach, aby wzbudzić zaufanie, np. sołtyski zbierają podpisy w strojach ludowych i z koszem pełnym smakołyków - mówi Edyta Wąs - sołtys podnyskich Domaszkowic. Razem z sołtys Niwnicy (wioski napisały wspólny projekt) panie wystroiły się więc w regionalne stroje i można je było spotkać nie tylko w swoich miejscowościach, ale też na ulicach Nysy.

- Faktycznie, taka nieufność stwarza coraz więcej problemów. Z jednej strony ludzie chcą się podpisać i poprzeć wniosek, ale przyznają, że tyle się nasłuchali o różnych oszustach, że się boją. Takie czasy – przyznaje Julian Wojdyło, sołtys Wierzbięcic.

W tegorocznym, nyskim „rozdaniu” obywatelskiego budżetu, prym wiodą projekty złożone wspólnie przez kilka wiosek. Zwyciężyły: "W jedności siła" - budowa placu zabaw i siłowni w Kępnicy, Wierzbięcicach i Lipowej, oraz "Siłownie pod chmurką" - w Niwnicy, Domaszkowicach i Hajdukach Nyskich. Trzecim, zwycięskim projektem obywatelskim był „Ogród doświadczeń” – Stowarzyszenia Edukacyjnego NISSA. Łącznie, wszystkie zgłoszone projekty poparło 14 tys. mieszkańców gminy.
Edyta Wąs, Julian Wojdyło

Wiadomości z regionu

2019-08-23, godz. 11:30 „Łączy nas przyszłość” – z takim hasłem Lewica idzie do Sejmu „Łączy nas przyszłość” - z takim hasłem Lewica idzie do sejmu. Opolscy przedstawiciele 'koalicji' Marcelina Zawisza z Partii Razem i Piotr Woźniak z SLD zapre ... » więcej 2019-08-23, godz. 10:08 PiS Bus rusza w kurs po Opolszczyźnie Kampania do parlamentu ruszyła. W trasę po regionie rusza PiS Bus. Na jego pokładzie będzie 'jedynka' opolskiego Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, wi ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:45 "Należy ten ustrój zmienić". Paweł Kukiz zwolennikiem ordynacji większościowej - Są takie podejrzenia w kuluarach sejmowych, są też komunikaty dotyczące planów powołania województwa częstochowskiego, czy utworzenia regionu środkowo-pomor ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:34 Rodzinna integracja w Pietrowicach Głubczyckich. Trwa turnus dla podopiecznych stowarzyszenia "Tacy Sami" 'Zabawa przez rehabilitację' - pod takim hasłem blisko 70 osób bierze udział w turnusie rehabilitacyjnym dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi w Pietrowicach ... » więcej 2019-08-23, godz. 09:32 Zatrzymany za próbę wyłudzenia kredytu Kredyt na 200 tysięcy złotych usiłował wyłudzić 29-letni mieszkaniec Głubczyc w jednym z opolskich banków. Przedłożył fałszywe dokumenty o zatrudnieniu i doch ... » więcej 2019-08-23, godz. 08:30 Nie pomogła zmiana wizerunku i ucieczka za granicę. 18-letni złodziej z Opola zatrzymany 16 zarzutów dotyczących włamań, kradzieży i posiadania narkotyków przedstawiono w prokuraturze 18-latkowi z Opola. Mężczyzna ukrywał się przed policją poza gr ... » więcej 2019-08-22, godz. 22:00 Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:10 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:00 OSP Dobieszowice wraca do działania po 4 latach przerwy OSP Dobieszowice, po czterech latach niebytu, wraca do akcji. Po zburzeniu starej remizy jednostka nie była w stanie zachować gotowości bojowej - sprzęt był p ... » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »