Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-09, 22:20 Autor: Daria Placek

Zwracajmy uwagę na to, co i ile jemy. Zwłaszcza w okresie świątecznym

Irena Dadura [fot. Daria Placek]
Irena Dadura [fot. Daria Placek]
Przygotowując świąteczne potrawy, warto pamiętać, że to, co trafi do naszych żołądków, może przysporzyć nam zbędnych kilogramów. - Trzeba jeść powoli i spożywać tylko to, na co rzeczywiście mamy ochotę - radzi psychodietetyk Irena Dadura.
- My nie musimy wszystkiego zjeść. Zjedzmy tyle, na ile mamy ochotę, a po zjedzeniu trzeba odejść od tego stołu. Bardzo dużym błędem jest właśnie siedzenie przy pełnym stole, bo nawet jeżeli jesteśmy już najedzeni, oczy widzą. To jest też zmysł, który przekazuje do mózgu informacje o smakołyku, wzrasta łaknienie – tłumaczy.

Ważny jest także dobór składników - sięgając po ciasto, powinniśmy zrezygnować ze słodzenia herbaty. Warto zaplanować dzień tak, by mieć chwilę na aktywność fizyczną, jeżeli nie chcemy, by naszym noworocznym postanowieniem było katowanie się na siłowni. Coraz poważniejszym problemem staje się dziś otyłość.

- Otyłość jest zagrożeniem, nie tylko dla psychiki, estetyki osoby otyłej, ale dla jej zdrowia. Nadal nie zdajemy sobie sprawy, czym ta otyłość jest. To jest zagrożenie chorobą cukrzycową, chorobą układu krwionośnego, chorobami układu kostnego – dodaje psychodietetyk.

Prawidłową wagę wyznacza wskaźnik BMI, który powinien mieścić się w przedziale 18-24. O odżywianiu i otyłości można było posłuchać podczas otwartego wykładu na Uniwersytecie Opolskim. Takie wykłady odbywają się cyklicznie.

- Staramy się organizować przynajmniej raz w miesiącu spotkanie z jakąś osobowością, z ciekawym człowiekiem, który miałby fajne rzeczy do przekazania uczestnikom tych wykładów, bo te wykłady nie są kierowane tylko do środowiska akademickiego, ale do wszystkich – do tych, którzy mieszkają w samym Opolu i tych, którzy mieszkają w całym województwie – wyjaśnia dr Kamila Kasperska – Kurzawa z Wydziału Prawa i Administracji UO.

W murach uczelni gościli m.in. dziennikarz Jerzy Jurecki czy Łukasz Czeszumski, autor książki „Biały szlak. Reportaże ze świata wojny kokainowej”.
Irena Dadura cz. 1
Irena Dadura cz. 2
Kamila Kasperska – Kurzawa

Wiadomości z regionu

2019-08-24, godz. 23:02 Karłowice pobiegły po miód. W ten sposób mieszkańcy chcieli uczcić pamięć ojca współczesnego pszczelarstwa Prawie 300 zawodników zmierzyło się dziś (24.08) w pierwszej edycji Biegu po miód organizowanego w Karłowicach. Impreza miała na celu promowanie zarówno zdrow ... » więcej 2019-08-24, godz. 23:00 W Hajdukach Nyskich trwają gminne dożynki. Do mieszkańców napisał premier Mateusz Morawiecki [ZDJĘCIA] Hajduki Nyskie, to wioska położona niedaleko Nysy, która słynie z wielu oryginalnych inicjatyw mieszkańców i dwustuletniej gruszy - Pomnika Przyrody, będącej ... » więcej 2019-08-24, godz. 21:30 Barwnie żegnali wakacje w Krasiejowie. Festiwal kolorów w JuraParku przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA] Mimo, że do rozpoczęcia roku roku szkolnego zostało jeszcze 9 dni, w JuraParku w Krasiejowie już żegnano wakacje. Eksplozja kolorów, pokaz ledshow, czy warszt ... » więcej 2019-08-24, godz. 21:18 Krótkofalowcy z całego regionu biwakują na opolskiej Malinie. "Na co dzień nas nie widać, a słychać" Na co dzień znają tylko swój głos i numer wywoławczy, teraz mają okazję spotkać się na żywo. Na kąpielisku Malina w Opolu trwa wojewódzki biwak krótkofalowców ... » więcej 2019-08-24, godz. 20:40 Kamiennik dziękuje za plony. Zabawa na miejscowym stadionie potrwa do późnej nocy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy Kamiennika dziękowali dziś (24.08) za plony zebrane w czasie tegorocznych żniw. W trakcie gminnych dożynek nie brakowało atrakcji, a jedną z nich b ... » więcej 2019-08-24, godz. 17:28 Mieszkańcy Górek w gminie Prószków chcą autobusów opolskiego MZK Do tej pory w Górkach kursowały autobusy PKS i mali prywatni przewoźnicy, ale przejazdów było niewiele. Według wstępnych założeń, trasę miałaby objąć linia nr ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:28 Oleskie specjały mleczne, kultura, sport i rekreacja. Radio Opole znów w podróży! [ZDJĘCIA] Plenerowe Radio Opole dotarło do Olesna. Już w poranku mówiliśmy o walorach tego miasta. Z oleskiego rynku nadawaliśmy Samorządową Lożę Radiową i program Ze z ... » więcej 2019-08-24, godz. 15:41 Coraz więcej dzieci w wieku 6-15 lat ma problemy z wadą postawy. Akcja na opolskim rynku Wady postawy to coraz powszechniejszy problem zdrowotny u dzieci. Wychodząc temu naprzeciw, na opolskim rynku za ratuszem, fizjoterapeuci szpitala Vital Medic ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:20 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:18 Trwają Brzeskie Dni Fantastyki. Atrakcje dla każdego pokolenia [ZDJĘCIA] Prelekcje, spotkania autorskie, a także stoiska z grami. To wszystko czeka na odwiedzających Brzeskie Dni Fantastyki, których kulminacja przypada dziś (24.08) ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »