Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-11-11, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Jubileusz szkoły z kresowymi tradycjami

Akademia z okazji 70-lecia SP w Szybowicach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Akademia z okazji 70-lecia SP w Szybowicach [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mają sukcesy w nauce i kultywują pamięć o Kresach. 70 - lecie świętuje wiejska Szkoła Podstawowa w Szybowicach w gminie Prudnik. Nosi ona imię Orląt Lwowskich. Z okazji okrągłego jubileuszu placówka ta przygotowała patriotyczną akademię poświęconą m.in. najmłodszym obrońcom Kresów oraz przypadającemu 11 listopada Narodowemu Świętu Niepodległości. W uroczystościach tych wzięli udział najstarsi, powojenni absolwenci szkoły, rodzice uczniów oraz byli nauczyciele.
- Walki z Ukraińcami o Lwów wybuchły 1 listopada 1918 roku – mówi Franciszek Dendewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szybowicach. – Bitwa ta toczyła się o przyłączenie tego miasta do Polski, która jeszcze jakby się nie narodziła. Orlęta Lwowskie zbrojnie walczyły o nasze państwo, by było ono jak największe. W 1945 roku przyjechali tutaj do Szybowic mieszkańcy Kresów Wschodnich z Podhajczyk.

- Jak chodziłem do tej szkoły i moje dzieci – mówi Mariola Drozdowska. - Miało tutaj być gimnazjum też.

- Bardzo dobrze wspominam tutejszą szkołę – powiedziała Lucyna Bolibrzuch. – Moje dzieci też tutaj chodziły. Są tutaj bardzo dobrzy nauczyciele i jest wysoki poziom nauczania.

Szkoła Podstawowa w Szybowicach znana jest z sukcesów uczniów w ogólnopolskich konkursach: historycznym i krajoznawczym. Działające przy tej placówce koło PTTK trzykrotnie było najlepsze w Polsce. Obecnie szkoła ta liczy 88 uczniów. Ma blisko dwa tysiące absolwentów.
Franciszek Dendewicz
Mariola Drozdowska i Lucyna Bolibrzuch

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 17:32 "Ważna jest współpraca konia i jeźdźca". LKJ Ostroga zorganizował zawody w skokach przez przeszkody. [ZDJĘCIA] 35 par jeździeckich przyjechało do Opola na Halowe Zawody Regionalne i Towarzyskie w Skokach przez Przeszkody. » więcej 2019-02-23, godz. 15:30 Wodzili niedźwiedzia w Sławicach. Mieszkańcy Sławic gościli barwny korowód z berem i księdzem na czele Od rana barwny korowód wędrował od domu do domu, życząc szczęścia mieszkańcom Sławic. Nie mogło oczywiście zabraknąć bera, księdza, muzykantów i Cyganki. » więcej 2019-02-23, godz. 13:31 W Domecku drzewo przygniotło mężczyznę. Poszkodowany trafił do szpitala W Domecku (gm.Komprachcice, pow.opolski) drzewo spadło na mężczyznę. Do zdarzenia doszło przy ul. Opolskiej, tuż przed godz. 12.00. » więcej 2019-02-23, godz. 13:01 Elewi złożyli przysięgę w 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Teraz krótka przepustka i szkolenie specjalistyczne Uroczystą Przysięgę Wojskową w koszarach 10 Opolskiej Brygady Logistycznej złożyło dziś 56 elewów służby przygotowawczej. Chętni zostali wcieleni 7 stycznia i ... » więcej 2019-02-23, godz. 11:00 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Na tę chorobę cierpi coraz więcej osób - Trzeba mówić o depresji, dane wskazują bowiem na to, że zachorowalność na tę chorobę rośnie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' psychoterapeuta ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »