Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-01-28, 20:11 Autor: Radio Opole

Nasi rodacy boją się wojny

Dramatycznie zaostrza się sytuacja na Ukrainie. Mocno zaniepokojeni są tym również żyjący tam nasi rodacy. Osoby przyznające się do polskiego pochodzenia obawiają się m.in. zarządzonej niedawno mobilizacji oraz eskalacji konfliktu na wschodzie kraju. Poborem rezerwistów objęty został także obwód Iwano – Frankiwski, który jest regionem partnerskim naszego województwa. Z tej części obecnej Ukrainy pochodzi wielu mieszkańców Opolszczyzny.

- Nastroje ludzi się pogarszają - mówi Wiktoria Antonowicz, nauczycielka języka polskiego w Nadwórnej, mieście partnerskim Prudnika.

- Wołają do wojska, przynoszą powiadomienia. Tutaj u jednej z nauczycielek zabrali dwóch synów, a u moje znajomej jedynego syna. I tak w każdym domu ludzie drżą i się martwią. W ogóle jest taka atmosfera. W sklepach wszystko jest. Wypłata? Nie wiem, czy będzie – obawia się mająca polskie korzenie Antonowicz.

Ukraiński parlament uznał Federację Rosyjską za agresora. Natomiast wielu młodych Ukraińców zwraca się o pomoc do działających w ich kraju polskich organizacji mniejszościowych. - Wszyscy są już zmęczeni tym, co się dzieje - mówi Wanda Ridosz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Stanisławowie. – Jak mamy reagować, jeżeli każdego dnia przychodzi do nas masa młodych Ukraińców, którzy swoją przyszłość - i to za każdą cenę - widzą tylko w Polsce. Ja pytam matkę, Ukrainkę, czy ofiaruje życie swojego syna za Donbas? Ona mówi, że nie. Do wsi w województwie tarnopolskim przyszło wezwanie do wojska. Rano nie było tam żadnego chłopa, bo wszyscy uciekli.

Na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyście szturmują Mariupol. Jak donoszą agencje, mieszka tam około 700 Polaków. Część z nich chce przyjechać do Polski. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mariupol nie znajduje się w strefie działań wojennych. Według różnych szacunków, na Ukrainie żyje nawet milion osób mających polskie pochodzenie.

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2018-07-20, godz. 08:45 Jest awans. Szef opolskich policjantów będzie nadinspektorem Inspektor Jarosław Kaleta, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu odbierze w piątek (20.07) nominację na stopień nadinspektora. Prezydent Andrzej Duda na wniose ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:44 Szef wojewódzkiego zarządzania kryzysowego: W Dąbrowie prawdopodobnie doszło do skażenia ziemi - Prawdopodobnie na pogorzelisku w Dąbrowie będziemy mieli do czynienia ze skażeniem ziemi - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Henryk Ferster, dy ... » więcej 2018-07-20, godz. 08:00 Jest już gipsowy model pomnika marszałka Piłsudskiego. Stanie przed urzędem miasta w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed 11 listopada ma być gotowy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanie na placu Rady Europy przed urzędem miasta w Kędzierzynie-Koźlu. Tr ... » więcej 2018-07-20, godz. 07:45 Zmiany wzdłuż ul. Chabrów w Opolu. Powstaną zatoki postojowe, docelowo nie będzie ulic dwukierunkowych Nie będzie powrotu do ulic dwukierunkowych w „dzielnicy kwiatów” na opolskich Chabrach. Budowa ronda na Luboszyckiej oraz prośby dyrekcji pobliskiej szkoły po ... » więcej 2018-07-20, godz. 06:41 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-20, godz. 04:33 Samochodem ściął latarnię w Opolu Do zdarzenia doszło na ul. ks. Jerzego Popiełuszki » więcej 2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »