Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-01-28, 20:11 Autor: Radio Opole

Nasi rodacy boją się wojny

Dramatycznie zaostrza się sytuacja na Ukrainie. Mocno zaniepokojeni są tym również żyjący tam nasi rodacy. Osoby przyznające się do polskiego pochodzenia obawiają się m.in. zarządzonej niedawno mobilizacji oraz eskalacji konfliktu na wschodzie kraju. Poborem rezerwistów objęty został także obwód Iwano – Frankiwski, który jest regionem partnerskim naszego województwa. Z tej części obecnej Ukrainy pochodzi wielu mieszkańców Opolszczyzny.

- Nastroje ludzi się pogarszają - mówi Wiktoria Antonowicz, nauczycielka języka polskiego w Nadwórnej, mieście partnerskim Prudnika.

- Wołają do wojska, przynoszą powiadomienia. Tutaj u jednej z nauczycielek zabrali dwóch synów, a u moje znajomej jedynego syna. I tak w każdym domu ludzie drżą i się martwią. W ogóle jest taka atmosfera. W sklepach wszystko jest. Wypłata? Nie wiem, czy będzie – obawia się mająca polskie korzenie Antonowicz.

Ukraiński parlament uznał Federację Rosyjską za agresora. Natomiast wielu młodych Ukraińców zwraca się o pomoc do działających w ich kraju polskich organizacji mniejszościowych. - Wszyscy są już zmęczeni tym, co się dzieje - mówi Wanda Ridosz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Stanisławowie. – Jak mamy reagować, jeżeli każdego dnia przychodzi do nas masa młodych Ukraińców, którzy swoją przyszłość - i to za każdą cenę - widzą tylko w Polsce. Ja pytam matkę, Ukrainkę, czy ofiaruje życie swojego syna za Donbas? Ona mówi, że nie. Do wsi w województwie tarnopolskim przyszło wezwanie do wojska. Rano nie było tam żadnego chłopa, bo wszyscy uciekli.

Na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyście szturmują Mariupol. Jak donoszą agencje, mieszka tam około 700 Polaków. Część z nich chce przyjechać do Polski. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mariupol nie znajduje się w strefie działań wojennych. Według różnych szacunków, na Ukrainie żyje nawet milion osób mających polskie pochodzenie.

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 10:40 Wypadek na wojewódzkiej drodze w Pogórzu. Lądował śmigłowiec LPR Dwa samochody osobowe zderzyły się w Pogórzu w gminie Biała. To jest odcinek wojewódzkiej drogi nr 407 między Korfantowem a Łącznikiem. » więcej 2018-09-26, godz. 08:00 Włodarze dziesięciu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NO ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w dziesięciu opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistr ... » więcej 2018-09-26, godz. 07:40 Prudnik: problem zakwestionowanych list poparcia komitetu wyborczego. Czy doszło do złamania prawa? W związku z podejrzeniem złamania prawa przy rejestracji list wyborczych w Prudniku należy zawiadomić organy ścigania. Taka jest interpretacja komisarza wybor ... » więcej 2018-09-26, godz. 07:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »