Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-01-28, 20:11 Autor: Radio Opole

Nasi rodacy boją się wojny

Dramatycznie zaostrza się sytuacja na Ukrainie. Mocno zaniepokojeni są tym również żyjący tam nasi rodacy. Osoby przyznające się do polskiego pochodzenia obawiają się m.in. zarządzonej niedawno mobilizacji oraz eskalacji konfliktu na wschodzie kraju. Poborem rezerwistów objęty został także obwód Iwano – Frankiwski, który jest regionem partnerskim naszego województwa. Z tej części obecnej Ukrainy pochodzi wielu mieszkańców Opolszczyzny.

- Nastroje ludzi się pogarszają - mówi Wiktoria Antonowicz, nauczycielka języka polskiego w Nadwórnej, mieście partnerskim Prudnika.

- Wołają do wojska, przynoszą powiadomienia. Tutaj u jednej z nauczycielek zabrali dwóch synów, a u moje znajomej jedynego syna. I tak w każdym domu ludzie drżą i się martwią. W ogóle jest taka atmosfera. W sklepach wszystko jest. Wypłata? Nie wiem, czy będzie – obawia się mająca polskie korzenie Antonowicz.

Ukraiński parlament uznał Federację Rosyjską za agresora. Natomiast wielu młodych Ukraińców zwraca się o pomoc do działających w ich kraju polskich organizacji mniejszościowych. - Wszyscy są już zmęczeni tym, co się dzieje - mówi Wanda Ridosz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Stanisławowie. – Jak mamy reagować, jeżeli każdego dnia przychodzi do nas masa młodych Ukraińców, którzy swoją przyszłość - i to za każdą cenę - widzą tylko w Polsce. Ja pytam matkę, Ukrainkę, czy ofiaruje życie swojego syna za Donbas? Ona mówi, że nie. Do wsi w województwie tarnopolskim przyszło wezwanie do wojska. Rano nie było tam żadnego chłopa, bo wszyscy uciekli.

Na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyście szturmują Mariupol. Jak donoszą agencje, mieszka tam około 700 Polaków. Część z nich chce przyjechać do Polski. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mariupol nie znajduje się w strefie działań wojennych. Według różnych szacunków, na Ukrainie żyje nawet milion osób mających polskie pochodzenie.

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej 2018-04-21, godz. 10:00 Przypominamy: 30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem - Do naszej Izby wpłynęło już 80 procent tegorocznych zeznań podatkowych z regionu, z tego 66 procent to zeznania elektroniczne, to więcej niż w roku ubiegłym ... » więcej 2018-04-21, godz. 09:00 Krapkowice rozpoczynają sezon na jednoślady. Przy okazji pomogą choremu chłopcu 'Jedziemy dla Pascala! Bezpieczni w sercu Opolszczyzny' to tytuł dzisiejszego (21.04) otwarcia sezonu motocykli i motorowerów w Krapkowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »