Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-01-28, 20:11 Autor: Radio Opole

Nasi rodacy boją się wojny

Dramatycznie zaostrza się sytuacja na Ukrainie. Mocno zaniepokojeni są tym również żyjący tam nasi rodacy. Osoby przyznające się do polskiego pochodzenia obawiają się m.in. zarządzonej niedawno mobilizacji oraz eskalacji konfliktu na wschodzie kraju. Poborem rezerwistów objęty został także obwód Iwano – Frankiwski, który jest regionem partnerskim naszego województwa. Z tej części obecnej Ukrainy pochodzi wielu mieszkańców Opolszczyzny.

- Nastroje ludzi się pogarszają - mówi Wiktoria Antonowicz, nauczycielka języka polskiego w Nadwórnej, mieście partnerskim Prudnika.

- Wołają do wojska, przynoszą powiadomienia. Tutaj u jednej z nauczycielek zabrali dwóch synów, a u moje znajomej jedynego syna. I tak w każdym domu ludzie drżą i się martwią. W ogóle jest taka atmosfera. W sklepach wszystko jest. Wypłata? Nie wiem, czy będzie – obawia się mająca polskie korzenie Antonowicz.

Ukraiński parlament uznał Federację Rosyjską za agresora. Natomiast wielu młodych Ukraińców zwraca się o pomoc do działających w ich kraju polskich organizacji mniejszościowych. - Wszyscy są już zmęczeni tym, co się dzieje - mówi Wanda Ridosz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Stanisławowie. – Jak mamy reagować, jeżeli każdego dnia przychodzi do nas masa młodych Ukraińców, którzy swoją przyszłość - i to za każdą cenę - widzą tylko w Polsce. Ja pytam matkę, Ukrainkę, czy ofiaruje życie swojego syna za Donbas? Ona mówi, że nie. Do wsi w województwie tarnopolskim przyszło wezwanie do wojska. Rano nie było tam żadnego chłopa, bo wszyscy uciekli.

Na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyście szturmują Mariupol. Jak donoszą agencje, mieszka tam około 700 Polaków. Część z nich chce przyjechać do Polski. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Mariupol nie znajduje się w strefie działań wojennych. Według różnych szacunków, na Ukrainie żyje nawet milion osób mających polskie pochodzenie.

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:30 Obcokrajowiec i polska rodzina razem przy wigilijnym stole - można się zgłaszać do "Wigilii bez granic" Chcą polepszać kontakty między Polakami a cudzoziemcami - Instytut Myśli Schumana rozpoczął akcję „Wigilia bez granic”, której celem jest zaaranżowanie spotka ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Handel w niedzielę w regionie. PIP odnotowała 27 przypadków złamania prawa 27 przypadków naruszenia prawa w kwestii handlu w niedzielę w naszym regionie odnotowali od marca pracownicy opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadz ... » więcej 2018-12-11, godz. 18:55 Kolizje na obwodnicach Opola i Czarnowąsów. Uwaga na drogach ślisko! Na obwodnicy Opola w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia trzech samochodów: ciężarówki, samochodu dostawczego i osobowego. Na miejscu wprowadzono ruch waha ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Komunikacyjny chaos na Górze św. Anny. "Niektórzy kierowcy nawet tam utknęli" Kierowcy jadący na Górę św. Anny utknęli w połowie drogi do bazyliki i domu pielgrzyma. Mimo informacji na tablicach objazdowych, że da się tam dojechać, drog ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Stwierdzenie zgonu może trwać kilka godzin. W tym czasie policjanci pilnują ciała zamiast patrolować ulice Czy policja jest w stanie strzec bezpieczeństwa, gdy jeden patrol zamiast pełnić normalną służbę, pilnuje ciała zmarłej osoby? O to pytają mieszkańcy Głuchoła ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »