Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-10-19, 19:27 Autor: Radio Opole

Opolanie pamiętają o ks. Popiełuszce

Uroczysta msza święta, koncert i sympozjum naukowe, tak uczczono dziś (19.10) w Opolu trzydziestą rocznicę uprowadzenia i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Wieczorem środowisko naukowe przedstawiło sylwetkę tego kapłana. Dr Antoni Maziarz zwraca uwagę, że wiele kazań księdza Popiełuszki, mimo innego systemu politycznego, dziś jest aktualnych.

- Kiedy mówił o wolności, miał na myśli również podstawowe prawa robotników i pracowników. One się nie zdezaktualizowały. Szacunek pracodawcy do pracownika to sprawa aktualna i dziś, należy o tym mówić i o tym przypominać – mówi Maziarz.

Dr Marek Białokur dodaje, że ksiądz Jerzy Popiełuszko, potrafił trafić do ludzi, przez to, że sam pochodził z rodziny rolniczej, przez to był wiarygodny i unikał intelektualnego języka. Wcześniej jednak, zauważa naukowiec był osobą, która unikała rozgłosu.

- Popiełuszko, trochę przez przypadek znalazł się w centrum wydarzeń społeczno- polityczno-religijnych, jakim był karnawał „Solidarności”. Z relacji osób, które wcześniej z nim współpracowały wynika, że był skryty, zamknięty w sobie i nie przepadał za pisaniem kazań – dodaje Białokur.

Dr Mariusz Patelski dodaje, że Popiełuszko był jednym ze sprawców przemian politycznych i ostatecznego upadku komunizmu. – Należy przy tym powiedzieć czym był Kościół w tamtych latach – dodaje Patelski

- Kościół był tym miejscem gdzie „Solidarność” mogła znaleźć schronienie. W tych kościołach byli kapłani, którzy szczególnie przyczynili się dla rozwoju organizacji, takim kapłanem był Popiełuszko, który swoje zaangażowanie przepłacił życiem - mówi Patelski.

Dodajmy, że dziś po uroczystym koncercie jaki miał miejsce w kościele katedralnym opolanie złożyli wiązanki i upamiętnili pamięć kapłana przy jego pomniku znajdującym się tuż przy kościele katedralnym.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Wiadomości z regionu

2019-12-14, godz. 22:00 Uszka, ryby, prezenty. Logistycy szykują świąteczny transport dla żołnierzy na misjach Blisko dwie tony żywności oraz świąteczne ozdoby i upominki od bliskich trafią do żołnierzy, którzy tegoroczne święta Bożego Narodzenia spędzą na zagranicznych… » więcej 2019-12-14, godz. 19:45 Szopka Bożonarodzeniowa w Opolu-Szczepanowicach w tym roku bez zwierząt W Opolu-Szczepanowicach trwa budowa największej szopki bożonarodzeniowej na Opolszczyźnie. W stajence będzie można dostrzec wiele osób związanych z Opolem, a także… » więcej 2019-12-14, godz. 18:00 Kluczborski magistrat podsumował kolejny rok dotowania wymiany pieców. Tym razem współfinansowano 86 inwestycji 86 dotacji na wymianę starych pieców na ekologiczne udzielił w tym roku kluczborski urząd miejski. Wpłynęło co prawda 99 wniosków, ale 13 z nich nie spełniało… » więcej 2019-12-14, godz. 17:30 Dąbrowa zainwestowała w tereny zielone. Nowe oblicze zyskały parki w Niewodnikach oraz Skarbiszowie W gminie Dąbrowa zakończyły się prace związane z rewitalizacją parków. Nowe oblicze zyskały tereny w Skarbiszowie i Niewodnikach. » więcej 2019-12-14, godz. 17:00 Bierawa zaprasza na świąteczny kiermasz, żeby wspomóc pogorzelców W najbliższą niedzielę (15.12) w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie odbędzie się charytatywny kiermasz bożonarodzeniowych. Dochód z kiermaszu przeznaczony… » więcej 2019-12-14, godz. 16:07 Trudne warunki jazdy. Dachowanie auta na rondzie w Opolu Dachowanie samochodu osobowego na rondzie im. Szczakiela w Opolu. To wylot ze stolicy województwa DK 94 w kierunku Strzelec Opolskich. Pojazdem podróżowała matka… » więcej 2019-12-14, godz. 15:45 "Każdy znajdzie coś dla siebie'. Na opolskim rynku trwają warsztaty robienia świątecznych ozdób Wianki, kule ze słomy, czy piankowe bombki. To wszystko można wykonać własnoręcznie na opolskim rynku podczas trwających tam warsztatów przygotowywania ozdób świątecznych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:15 Fani RPG i planszówek spotkali się w Opolu W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trwają Dni Grania w gry RPG i planszówki. Głównym celem imprezy jest popularyzowanie gier fabularnych i planszowych… » więcej 2019-12-14, godz. 15:00 Bez pośpiechu, z dużą wyobraźnią i sprawnym samochodem. Policja przypomina, jak jeździć w okresie przedświątecznym Opolska policja apeluje do kierowców o jazdę bez pośpiechu w okresie przedświątecznym. Przed startem w dłuższą trasę należy sprawdzić stan samochodu. » więcej 2019-12-14, godz. 14:00 Kierowca auta osobowego staranował ogrodzenie w podopolskich Chróścicach Do groźnie wyglądającej kolizji doszło dzisiaj (14.12) w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki. Kierowca niewielkiego volkswagena, na drodze wojewódzkiej nr 457… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »