Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-10-19, 19:27 Autor: Radio Opole

Opolanie pamiętają o ks. Popiełuszce

Uroczysta msza święta, koncert i sympozjum naukowe, tak uczczono dziś (19.10) w Opolu trzydziestą rocznicę uprowadzenia i śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Wieczorem środowisko naukowe przedstawiło sylwetkę tego kapłana. Dr Antoni Maziarz zwraca uwagę, że wiele kazań księdza Popiełuszki, mimo innego systemu politycznego, dziś jest aktualnych.

- Kiedy mówił o wolności, miał na myśli również podstawowe prawa robotników i pracowników. One się nie zdezaktualizowały. Szacunek pracodawcy do pracownika to sprawa aktualna i dziś, należy o tym mówić i o tym przypominać – mówi Maziarz.

Dr Marek Białokur dodaje, że ksiądz Jerzy Popiełuszko, potrafił trafić do ludzi, przez to, że sam pochodził z rodziny rolniczej, przez to był wiarygodny i unikał intelektualnego języka. Wcześniej jednak, zauważa naukowiec był osobą, która unikała rozgłosu.

- Popiełuszko, trochę przez przypadek znalazł się w centrum wydarzeń społeczno- polityczno-religijnych, jakim był karnawał „Solidarności”. Z relacji osób, które wcześniej z nim współpracowały wynika, że był skryty, zamknięty w sobie i nie przepadał za pisaniem kazań – dodaje Białokur.

Dr Mariusz Patelski dodaje, że Popiełuszko był jednym ze sprawców przemian politycznych i ostatecznego upadku komunizmu. – Należy przy tym powiedzieć czym był Kościół w tamtych latach – dodaje Patelski

- Kościół był tym miejscem gdzie „Solidarność” mogła znaleźć schronienie. W tych kościołach byli kapłani, którzy szczególnie przyczynili się dla rozwoju organizacji, takim kapłanem był Popiełuszko, który swoje zaangażowanie przepłacił życiem - mówi Patelski.

Dodajmy, że dziś po uroczystym koncercie jaki miał miejsce w kościele katedralnym opolanie złożyli wiązanki i upamiętnili pamięć kapłana przy jego pomniku znajdującym się tuż przy kościele katedralnym.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Wiadomości z regionu

2020-10-27, godz. 15:30 Kluczborski magistrat chce pomagać seniorom i chorym w codziennych sprawach podczas jesiennej fali COVID-19 Gmina Kluczbork kontynuuje program pomocy osobom starszym, samotnym i chorym w celu zminimalizowania ryzyka infekcji COVID-19. » więcej 2020-10-27, godz. 14:45 Kolejny etap prac w rejonie dworca Opole Wschodnie. Tunel jest "wpychany" w nasyp Drogowcy rozpoczęli 'przecisk' tunelu w nasypie kolejowym w rejonie dworca Opole Wschodnie. Prace mają związek z budową centrum przesiadkowego, czyli gruntowną… » więcej 2020-10-27, godz. 14:38 Kierowca tira zasnął za kierownicą. Uderzył w barierki na A4 Kierowca samochodu ciężarowego najprawdopodobniej zasnął w trakcie jazdy na autostradzie A4 i uderzył w barierki. Doszło do tego na 237 kilometrze na wysokości… » więcej 2020-10-27, godz. 14:15 Dobre tempo prac drogowych w Otmuchowie. Na wiosnę poprawi się dojazd do jeziora i dworca, a także terenów inwesty… Gmina Otmuchów modernizuje kolejne drogi w mieście. Obecnie ekipy budowlane można spotkać na ulicach Krakowskiej i Kolejowej. » więcej 2020-10-27, godz. 13:45 Z "kłódek miłości" zebranych z Mostu Groszowego powstanie pojemnik na nakrętki. Tak zdecydowali opolanie W internetowej ankiecie na temat możliwego zagospodarowania 'kłódek miłości' usuniętych z remontowanego Mostu Groszowego w Opolu udział wzięło 1618 o… » więcej 2020-10-27, godz. 13:20 Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki pomogli uratować życie zawałowca Do zdarzenia doszło w środku dnia w centrum Kędzierzyna-Koźla. Starsi posterunkowi Sebastian Roter i Bartosz Mościcki zajęci byli kontrolą kierowcy, gdy… » więcej 2020-10-27, godz. 12:53 Osobówka zderzyła się z autobusem MZK. Nikomu nic się nie stało Samochód osobowy zderzył się o poranku z autobusem MZK na ulicy Ozimskiej w Opolu. » więcej 2020-10-27, godz. 12:45 W Nysie może powstać rehabilitacja kardiologiczna. "Chcemy zabezpieczać pacjentów przed ponownymi interwencjami" Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca chcą rozwijać swą obecną działalność prowadzoną w Nysie. Prywatna spółka chce pomagać w powrocie do zdrowia między… » więcej 2020-10-27, godz. 12:05 Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin i Martyna Nakonieczny apelują do radnych sejmiku o przyjęcie Samorządowej Karty… Radni Sejmiku Województwa Opolskiego pochylą się dziś (27.10) nad petycją Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie przyjęcia tzw. Samorządowej Karty… » więcej 2020-10-27, godz. 11:45 Matka, dziadek i konkubent gwałcili dzieci. Będzie kasacja w głośnej sprawie z Krapkowic Według prokuratury, matka, jej konkubent i dziadek wielokrotnie gwałcili ze szczególnym okrucieństwem trójkę małych dziewczynek. W styczniu tego roku Sąd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***