Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-06-12, 12:03

Na piknik literacki w Nysie zaprasza Anita Klakla

Anita Klakla [fot. Beata Granatowska]
Anita Klakla [fot. Beata Granatowska]
Opolscy bibliofile mają w ostatnim czasie "używanie". Ledwie skończył się Festiwal Książki w stolicy regionu, a tu za pasem piknik literacki w Nysie. Piknik odbędzie się 15 czerwca 2024 w godz. od 11:00 do 16:00 na Placu Paderewskiego w Nysie. O atrakcjach imprezy pod nazwą "Zaczytani w bibliotece" opowiedziała Anita Klakla, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie.
2024-06-11, 07:53

"Żadna granica, mury, zasieki nie są w stanie ich powstrzymać" - dr Grzegorz Balawajder o migrantach

Grzegorz Balawajder [Jędrzej Łuczak]
Grzegorz Balawajder [Jędrzej Łuczak]
Frekwencja niezła, ale wiedza dotycząca samej instytucji dość żenująca. Pytani o działania europarlamentu Polacy, potrafili wymienić: roaming, nakrętki przytwierdzone do butelek i niewiele więcej. Czy z taką świadomością obywateli państw członkowskich i rosnącym ruchem "odśrodkowym" będzie możliwe podjąć radykalne decyzje w rodzaju stworzenia unijnej armii? W audycji także o incydentach przy białoruskiej granicy. Rozmawialiśmy o tym z politologiem dr. Grzegorzem Balawajderem.
2024-06-11, 11:32

"Moda nudy nie znosi" - posłuchaj rozmowy z ekspertką modową Danutą Studencką-Derkacz

O modzie w audycji "Dobry wieczór" rozmawialiśmy z Danuta Studencka-Derkacz [fot. https://pixabay.com/pl]
O modzie w audycji "Dobry wieczór" rozmawialiśmy z Danuta Studencka-Derkacz [fot. https://pixabay.com/pl]
Danuta Studencka-Derkacz [fot. archiwum prywatne]
Danuta Studencka-Derkacz [fot. archiwum prywatne]
Nasze pra-pra-babcie katowały się gorsetami, tiurniurami i wielkimi kapeluszami, współczesne kobiety wybrały wygodę często kosztem estetyki. O tym, czego brakuje nam w ulicznej modzie rozmawialiśmy z Danutą Studencką-Derkacz, socjolożką i ekspertką modową, prywatnie miłośniczką butów, książek i podróży.

2024-06-07, 10:51

"Trzeba wiedzieć do jakiego czytelnika uderzyć z jaką książką" - Agata Suchocka

Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Książki to znów atrakcyjny towar! Tak wynika z pierwszych obserwacji przebiegu 8. Festiwalu Książki w Opolu, gdzie stoiska oblegane są przez czytelników. Jedną z uczestniczek jest opolska pisarka, która zdradziła, że po kilku godzinach nie miała już czego sprzedawać.

Czego szukają i o co pytają opolanie opowiedziała w naszym programie Agata Suchocka.
2024-06-07, 12:49

"Połączenie małej architektury z zielenią może wspaniale ubogacać przestrzeń miasta" - Roman Jabłoński

Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Ostatnio rozmawialiśmy o tzw. miejskich meblach, czyli ławkach, latarniach czy przystankach, których wygląd może poprawić estetykę albo oszpecić przestrzeń. Teraz z architektem, Romanem Jabłońskim rozmawialiśmy o miejskiej biżuterii - elementach, które, pełniąc praktyczną funkcję, mogą być także ozdobą.
2024-06-06, 12:40

"Podstawą wyjścia z kryzysów psychicznych jest otwarte przyznanie się, że mam z czymś problem" - Marta Sak

Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Moim celem było to, abym stała się czułym i jednocześnie merytorycznym wsparciem dla ludzi, których życie "źle się zaczęło" - tak we wstępie książki "Jak żyć dobrze, będąc DDA" - pisze Marta Sak. Autorka, psycholożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wytłumaczyła, na czym polega problem dorosłych dzieci alkoholików i dlaczego pomaganie im jest prawie równie trudne, jak ich uzależnionym od alkoholu rodzicom.
2024-06-05, 09:33

Dlaczego warto wziąć udział w wyborach, pytamy Jana Górskiego, współzałożyciela grupy wybierztak.pl

Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Wybory do Parlamentu Europejskiego są równie ważne, a zdaniem niektórych nawet ważniejsze, niż te lokalne. Jednak wciąż spora liczba Polaków, także polityków, je trochę lekceważy. O tym, dlaczego warto głosować i jaki wpływ to gremium ma na życie każdego z nas, rozmawialiśmy z Janem Górskim, współzałożycielem grupy wybierztak.pl, która promuje udział w wyborach pod hasłem „Twoje miejsce, Twój głos”.
2024-06-04, 15:15

"Zwiększona populacja wilka i rysia to największe sukcesy miłośników dzikich zwierząt w Polsce" - ekoedukator Tomasz Fronckiewicz

Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Choć apele, by ratować naszą planetę wielu uważa za słuszne, w praktyce wygląda to różnie. Jednym z powodów jest niewiara w to, że jednostkowe działania mogą coś zmienić. Dlatego potrzebne są pozytywne przykłady, np. ten z Holandii, gdzie rezygnacja z pestycydów i nawodnienie wpłynęło na zwiększenie populacji rzadkich ptaków. O podobnych efektach w Polsce rozmawialiśmy z edukatorem ekologicznym Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-05-31, 15:36

"Było 13 uczestników" - Ana BarKing o tym, jak się zostaje finalistką Mistrzostw Europy w makijażu

Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
"Naturalny look nie wychodzi z mody, popularność zyskuje soft glam". Dla wielu zdanie to brzmi niezrozumiale, ale każdy kto się maluje wie, o co chodzi. O tym, jakie cuda może zdziałać dobry makijaż i jakie są tegoroczne trendy opowiedziała w audycji Anna Kaczmarek (pseudonim artystyczny: Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu.
2024-05-29, 14:06

"Tradycje winiarskie na Opolszczyźnie mają ponad 700 lat" - Katarzyna Święs-Kubara

Katarzyna Święs-Kubara [fot. Beata Granatowska]
Katarzyna Święs-Kubara [fot. Beata Granatowska]
Kiedy mówimy o winnicach na Opolszczyźnie, zwykle odwołujemy się do tradycji Winowa, która, mimo wielu prób, nie odzyskała swej świetności. Natomiast w innych częściach regionu popularność tej uprawy rośnie, o czym świadczy najnowszy przewodnik "Opolski szlak winnic". Rozmawialiśmy o nim z Katarzyną Święs-Kubarą, prezeską fundacji, która wydała tę publikację.
1234567

Zobacz także

2024-04-25, godz. 15:22 Jak można upiększyć i ożywić przestrzeń publiczną, rozmawiamy z architektem Romanem Jabłońskim Budynki, place, pomniki to nie wszystko, co tworzy wygląd miasta. Czasami o uroku i wyjątkowości jakiegoś miejsca stanowią detale: przystanki, ławki czy… » więcej 2024-04-24, godz. 12:27 "To moja najlepsza książka" - Sławomir Koper o "Niezwykłej Toskanii" Sławomir Koper "Niezwykłą Toskanię", jak na siebie, pisał bardzo długo. W efekcie powstał literacki przewodnik po najciekawszych zakątkach tego regionu… » więcej 2024-04-23, godz. 13:30 O staropolskiej higienie w czasach brudu rozmawiamy z Kubą Pokojskim Mamy, zaskakujący dla wielu, powód do dumy. Gdy w XVII i XVIII wieku Europa tonęła w nieczystościach a ludzie, nawet z wyższych sfer, po prostu śmierdzieli… » więcej 2024-04-22, godz. 13:31 Po sukcesie w San Remo, Adrian Dwornicki (AdriatiQ) wydał drugi singiel Po sukcesie w San Remo, gdzie na jednym z festiwali zdobył pierwsze miejsce, Adrian Dwornicki wydał swój drugi singiel. Jako AdriatiQ wykonuje utwór "Anytime"… » więcej 2024-04-19, godz. 10:59 "Mamy darmowe aplikacje do poruszania się po lesie. Zachęcam, by korzystać z tego" - Tomasz Fronckiewicz Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej ma wyrosnąć dodatkowych trzy miliardy drzew. W tym celu prowadzone są w nich coroczne akcje #sadziMY, w której każdy… » więcej 2024-04-18, godz. 09:40 "Niestety, czas który mamy pokazuje, że przyszłość może być bardzo trudna, ale musimy się z nią zmierzyć" - dr… Szwecja mierzy się z problemem rosnącej przestępczości, zwłaszcza wśród migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Co jakiś czas docierają do nas tego typu… » więcej 2024-04-17, godz. 16:40 Ta książka ma przybliżyć Chiny, ich aspiracje i objaśnić tło ich rywalizacji z Zachodem Tomasz Sajewicz napisał książkę pt. "Nowa gra w Chińczyka", w której różni eksperci wypowiadają się na temat Państwa Środka. To dobra okazja, by przyjrzeć… » więcej 2024-04-16, godz. 11:34 Dlaczego husaria była tak skuteczna? Posłuchaj rozmowy z autorem "Wielkiej księgi husarii" Obok ułanów, husaria to chyba najbardziej malownicza formacja wojskowa, obrosła legendami i uwieczniona w literaturze i malarstwie. Już wkrótce na naszym… » więcej 2024-04-15, godz. 11:37 "Kobiet walczących z bronią w ręku w historii trochę było" - Grzegorz Bortnik Kto słyszał o Matyldzie Ogórkównej urodzonej 12 kwietnia 1897 roku? Poza historykami zajmującymi się powstaniami śląskimi, pewnie niewielu. Tymczasem była… » więcej 2024-04-12, godz. 12:02 Kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony - dlaczego polskie filmy mają takie niedostatki? Polskie filmy zyskują nagrody i, dzięki platformom, dużą oglądalność. Jednak jeden zarzut utrzymuje się od lat - kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »