Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-10-31, 16:07

O wojennym pamiętniku Zofii Rogowskiej w rozmowie z jej córką

Zdjęcie z okładki książki "Wojenny pamiętnik" [fot. Wydawnictwo Replika, źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5153140/wojenny-pamietnik]
Zdjęcie z okładki książki "Wojenny pamiętnik" [fot. Wydawnictwo Replika, źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5153140/wojenny-pamietnik]
Przyzwyczajeni jesteśmy do wspomnień o Powstaniu Warszawskim pisanych z perspektywy, bardziej lub mniej zaangażowanych uczestników. Zofia Rogowska spędziła ten okres chowając się w piwnicy swojego domu. Swój "Wojenny pamiętnik" napisała wiele lat później, ale go nie opublikowała. Zrobiła to jej córka - Anna Krzemienowska, którą zapytaliśmy, między innymi, o powody tej decyzji.
2024-10-30, 13:20

"Aborygeni podnoszą głosy, że są w stanie wojny z białym człowiekiem. Nie dziwię się" - Tomasz Zacharewicz

Tomasz Zacharewicz [fot. Wanda Kownacka]
Tomasz Zacharewicz [fot. Wanda Kownacka]
Niedawna wizyta Karola III w Australii nie należała do najprzyjemniejszych. Wytknięto mu kolonialną przeszłość Wielkiej Brytanii, a przede wszystkim niszczenie kultury Aborygenów. O podłożu konfliktu rdzennych i napływowych mieszkańców Australii rozmawialiśmy z Tomaszem Zacharewiczem, z wykształcenia antropologiem kultury.
2024-10-28, 15:57

Co można zrobić z liśćmi i jakie czerpać z nich korzyści?

Jesień w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jesień w Opolu [fot. Adam Dubiński]
Jesienne liście przez pewien czas zachwycają, bo... upiększają nasze otoczenie swoimi barwami, a potem przeważnie traktowane są... jak śmieci. A to błąd twierdzą miłośnicy przyrody i życia w zgodzie z naturą. O tym, co można zrobić z liśćmi i jakie czerpać z nich korzyści, opowiedział ekoedukator Tomasz Fronckiewicz.
2024-10-25, 13:03

"Ciekawy film, ciekawa postać, warto obejrzeć" - filmoznawca Dariusz Romanowski o filmie "Kulej. Dwie strony medalu"

"Ciekawy film, ciekawa postać, warto obejrzeć" - filmoznawca Dariusz Romanowski o filmie "Kulej. Dwie strony medalu"
Xawery Żuławski zaskoczył wielu, gdy postanowił zrobić film o Jerzym Kuleju. Reżyser jest bowiem znany ze skłonności do eksperymentowania, tymczasem postać słynnego boksera kojarzy się bardziej z kulturą popularną. Dariusza Romanowskiego zapytaliśmy, czy powstał kolejny "biopic" i jak reżyser poradził sobie z realiami PRL-owskimi. Sporo wątków w rozmowie poruszyliśmy też o społecznym tle lat 60-70 w polskich filmach.
2024-10-24, 11:12

"Rekrutacja do 10. Akademii Liderów ruszy w marcu" - koordynatorka programu Kinga Niemiec

Kinga Niemiec [fot. archiwum prywatne]
Kinga Niemiec [fot. archiwum prywatne]
Poszukiwani są młodzi liderzy! Od niemal dziesięciu lat Akademia Liderów kształci nastolatków do pełnienia roli animatorów w lokalnych społecznościach, a w przyszłości do angażowania się w organizację życia publicznego. O tym, co zrobili dotychczasowi absolwenci Akademii i co proponują kolejni rozmawialiśmy z koordynatorką programu: Kingą Niemiec, która była jedną z pierwszych liderek.
2024-10-23, 08:22

"Wielokulturowość jest atutem" - Lucjan Dzumla

Lucjan Dzumla [fot. Beata Granatowska]
Lucjan Dzumla [fot. Beata Granatowska]
Wielokulturowość jest atrybutem Śląska - to fakt, ale czy zawsze jest jego atutem? Rozmawialiśmy o tym z Lucjanem Dzumlą, dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, organizatora XXIX Seminarium Śląskiego zatytułowanego w tym roku: „Śląska mozaika. Rola wielokulturowości w kształtowaniu regionu”.

Seminarium odbędzie się pod patronatem Radia Opole od 28 do 30 października.
2024-10-22, 15:25

Jak sportowcy pracują nad swoją mentalnością? Posłuchaj rozmowy z psychologiem sportu, autorem książki "Mistrzostwo umysłu”

Mateusz Brela [fot. archiwum prywatne]
Mateusz Brela [fot. archiwum prywatne]
Sukcesy w sporcie osiąga się w dużej części dzięki kombinacji tzw. "genu zwycięzcy" i silnej psychiki. Coraz częściej więc, obok trenera, zawodnikowi towarzyszy psycholog, a jego rola rośnie. O czym świadczy głośna sprawa Darii Abramowicz, krytykowanej przez niektórych za zbytni - i nie zawsze korzystny - wpływ na Igę Świątek. O tej nowej stosunkowo dyscyplinie pisze Mateusz Brela w książce "Mistrzostwo umysłu. Psychologia sukcesu w sporcie”. Z autorem, byłym piłkarzem, a obecnie psychologiem sportu rozmawialiśmy, jak nad swoją mentalnością pracują współcześni sportowcy, np. Cristiano Ronaldo.
2024-10-21, 14:45

O historii "złocistego napoju" rozmawiamy z mediewistką prof. Anną Pobóg-Lenartowicz

Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Beata Granatowska]
Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz [fot. Beata Granatowska]
Tak zwane "piwne toury" stały się uciążliwe dla wielu europejskich miast, nawet Praga słynąca z mnogości pubów wprowadziła restrykcje. Dziś "złocisty napój" kojarzymy raczej ze skutkami jego nadużywania, a przecież ma on bardzo szacowną historię, o której porozmawiamy z mediewistką prof. Anną Pobóg-Lenartowicz.
2024-10-18, 16:55

"Nie ma innej Rosji". Rozmowa z autorem książki

Dr Maciej Pieczyński, rusycysta z Uniwersytetu Szczecińskiego, publicysta, archiwum prywatne
Dr Maciej Pieczyński, rusycysta z Uniwersytetu Szczecińskiego, publicysta, archiwum prywatne
Dlaczego Rosja, bez względu na ustrój, była, jest i będzie imperialna? Dlaczego nawet wybitni rosyjscy intelektualiści dają się "uwieść" idei silnej i wielkiej Rosji, nawet widząc zło jakie wyrządza? Na te i inne pytania odpowiedział Maciej Pieczyński, autor książki "Nie ma innej Rosji".
1234567

Zobacz także

2024-10-17, godz. 13:34 Wielki wolontariat dla uczniów. Poszukiwani Pomocnicy Świętego Mikołaja! Do końca tygodnia młodzi Polacy mogą dołączyć do zespołu Świętego Mikołaja. Każdego roku rozpoczyna się nabór dla uczniów, którzy własnoręcznie… » więcej 2024-10-16, godz. 11:29 O enoturystyce i tegorocznym winobraniu Winobranie w tym roku skończyło się wyjątkowo wcześnie, a ocieplenie klimatu może sprawić, w Polsce będą lepsze warunki do uprawy winorośli niż w Hiszpanii… » więcej 2024-10-15, godz. 14:47 "Ta pomoc to maraton, a nie sprint" - przypominają twórcy kampanii, której hasło to: "Najgorsze minęło, najcięższe… "Najgorsze minęło, najcięższe przed nimi" - to hasło wspólnej kampanii organizacji: Publicis Groupe i Siepomaga, której celem jest wsparcie zbiórek na… » więcej 2024-10-14, godz. 10:47 Kiedy rodzi się wojowniczka? Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Kuszewską, autorką książki "Wojowniczki. Jak czule zawalczyć… Kiedyś kobiety walczyły o podstawowe prawa, takie jak czynny udział w wyborach czy posiadanie własnego rachunku bankowego, a o co walczą dzisiaj? Niektóre… » więcej 2024-10-11, godz. 14:50 Bez nich nie byłoby życia na Ziemi. O czym mowa? O grzybach! A jednak! Na przekór czarnym prognozom, w lasach pojawiły się grzyby i to w sporych ilościach. Dlatego w naszym programie musi się pojawić wątek grzybowy… » więcej 2024-10-10, godz. 12:46 Podcasty inspiracją dla literatury – nowy trend na rynku wydawniczym Coraz częściej to nie literatura, lecz podcasty stają się źródłem inspiracji dla nowych książek. Wydawnictwo Replika podąża za tym trendem, publikując… » więcej 2024-10-09, godz. 11:00 "Chodzi o to, żeby muzykę pokochać, żeby się przez nią rozwijać i wyrażać" - Agatą Suchocką-Wachowską o szkole… Nie wszyscy wiedzą, że w Opolu działają dwie szkoły muzyczne! Oprócz tej na Pasiece przy ul. Strzelców Bytomskich, jest też Preludium, czyli Niepubliczna… » więcej 2024-10-08, godz. 12:31 "Miasto jest nasze, a władza wykonuje to, czego my oczekujemy od tej władzy" - architekt Roman Jabłoński Polskie miasta pięknieją! No, może to opinia lekko przesadzona, ale, w porównaniu z ich wyglądem sprzed 20-lat, widać pozytywną różnicę. Niestety, rzadko… » więcej 2024-10-07, godz. 11:45 Hania Hoffman o swojej książce "Szkody", czyli historii wielopokoleniowej śląsko-wielkopolskiej rodzinie Czy w realnym świecie możliwe jest znikanie domów i ulic? Tak, jeżeli akcja dzieje się na Śląsku! Pisze o tym Hania Hoffman w książce "Szkody". Z autorką… » więcej 2024-10-04, godz. 16:55 O Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i twórczości Wojciecha Marczewskiego Zakończył się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a więc czas na podsumowanie. Z Dariuszem Romanowskim rozmawiamy także o Wojciechu Marczewskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »