Dzięki programom radiowym Radio Opole:
- uczestniczy w życiu publicznym Opolan jako ośrodek informacji, a także centrum wymiany poglądów między obywatelami a reprezentującą ich władzą i organizacjami.
- rzetelnie i obiektywnie odzwierciedla różnorodności wydarzeń i zjawisk w skali lokalnej, regionalnej, krajowej i zagranicznej,
- wspiera kształtowanie się opinii publicznej, a gdy zachodzi taka potrzeba, artykułuje tę opinię na poziomie krajowym.
- promuje kulturę, naukę, oświatę i rozrywkę na wysokim poziomie.
- dba o własny wizerunek jako rozgłośni tyleż popularnej, co opiniotwórczej i wiarygodnej, kierującej się zasadami etyki dziennikarskiej i odpowiedzialności za słowo.
Siedzibą główną Radia jest miasto Opole. Rozgłośnia posiada też studia lokalne i korespondentów w Brzegu, Nysie, Prudniku, Strzelcach Opolskich i Głubczycach. Reporterzy lokalni pracują także w Kędzierzynie - Koźlu. Kluczborku, Krapkowicach, Oleśnie, Namysłowie oraz w powiecie opolskim.
Radio Opole posiada częstotliwość regionalną z nadajnikiem w Chrzelicach (103,2 MHz) oraz częstotliwości lokalne w Opolu (101,2 MHz), Kluczborku (96,30 MHz), Oleśnie (89,1 MHz), Paczkowie (92,6 MHz), Strzelcach Opolskich (105,1 MHz), Głubczycach (94,8 MHz), Namysłowie (107,7 MHz), Brzegu (88,0 MHz)
Radio Opole to obecnie jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa, stąd w jej nazwie skrót S.A. Radio Opole S.A. działa na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, a także na podstawie Kodeksu Spółek Handlowych i Statutu Spółki. Wszystkie akcje spółki należą do Skarbu Państwa.
Pełna nazwa spółki to: Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Opolu „RADIO OPOLE” S.A. Została ona zawiązana aktem notarialnym dnia 18 listopada 1993 r. jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, która powstała z części mienia Państwowej Jednostki Organizacyjnej „Polskie Radio i Telewizja”, działającej do 30 listopada 1993 roku pod nazwą „Regionalna Rozgłośnia Radiowa w Opolu”.