Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-24, 11:08 Autor: Witold Wośtak

Opolski Festiwal Kariery w CWK. "Opowiadamy o opolskim rynku pracy, ale nie w statystyce"

Opolski Festiwal Kariery 2024 w CWK [fot. Marcin Boczek]
Opolski Festiwal Kariery 2024 w CWK [fot. Marcin Boczek]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Opolski Festiwal Kariery 2024, CWK w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci oraz dorośli szukający swojego miejsca na rynku pracy - do tych grup kierowany jest Opolski Festiwal Kariery, który zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy regionu.
W programie jest kilka debat i prelekcji, między innymi wykład motywacyjny Krzysztofa Skiby. Jest też ponad 30 stanowisk wystawienniczych. Jak zaznacza Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, celem jest opowiedzenie o opolskim rynku pracy.

- Pokazanie go oczywiście nie od strony statystycznej, tylko jakie daje szanse i możliwości, w jakich zawodach. Chcemy również zaakcentować, że kompetencje są niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach oraz nawiązać do kompetencji społecznych, technologicznych oraz wielu innych, które pozwalają odnaleźć się w miejscu pracy.

Okazuje się, że wielu nastolatków ma już konkretne plany na karierę zawodową.

- Myślałem, żeby po ukończeniu „Elektryczniaka” pójść na studia - na architekta instalacji elektrycznych – i prawdopodobnie to będę chciał zrobić.

- Myślę nad tym, czy nie zostać programistką. Jestem uczennicą pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej, także jeszcze nie znalazłam swojego miejsca, natomiast gdzieś to programowanie kusiło mnie od dawna i zawsze o tym myślałam. Wydaje mi się, że pójdę w tę stronę.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że w tak dynamicznym świecie ważne jest, by być przygotowanym na różne zmiany.

- Chodzi o to, abyśmy potrafili odnaleźć się w tym świecie jako ludzie, ale również jako pracownicy. Chcemy, aby mieszkanki i mieszkańcy naszego województwa widzieli w pracy sposób na samorealizację oraz sposób na zarabianie pieniędzy.

Jednym z uczestników jest dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Jego zdaniem, kierunki humanistyczne nie ograniczają możliwości na rynku pracy.

- Elastyczność to niewątpliwie jedna z wartości, dla których warto podjąć studia na kierunkach społecznych czy humanistycznych, mówiąc szerzej. To daje szerokie przygotowanie do życia, wyposażenie w kompetencje miękkie i umiejętność dostosowania się do wymagań pracodawców oraz zmieniających się warunków na rynku pracy.

Tomasz Stec, informatyk z Uniwersytetu WSB Merito w Opolu, uważa, że przynajmniej na razie sztuczna inteligencja nie odbierze ludziom miejsc pracy.

- Na ten moment i przez najbliższy czas sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić człowieka w wysokopoziomowych funkcjach naszego umysłu i tak naprawdę jedynie w niewielkim obszarze. Można więc oddelegowywać sztuczną inteligencję jedynie do prostych zadań, które może wykonywać nasz umysł.

Opolski Festiwal Kariery potrwa do 14:00. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Maciej Kalski
Uczniowie
Zuzanna Donath-Kasiura
Błażej Choroś
Tomasz Stec

Wiadomości z regionu

2024-09-20, godz. 21:09 Chodzi o jak najszybszą pomoc. Wiceministra spraw społecznych w Radiu Opole O zasiłkach powodziowym oraz celowym na antenie Radia Opole mówiła Katarzyna Nowakowska, wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. » więcej 2024-09-20, godz. 21:00 Uczniowie z Głuchołaz wyjadą na "zielone szkoły". Przedszkola wznowią pracę w nowym tygodniu W przyszłym tygodniu wznowione zostaną zajęcia w części placówek oświatowych w gminie Głuchołazy. Najwcześniej do pracy wróci miejskie przedszkole nr… » więcej 2024-09-20, godz. 19:56 Wraca prąd, zjeżdżają dary. W gminie Grodków praca wre Woda zeszła i odsłoniła wielką skalę zniszczeń. Mieszkańcy gminy Grodków rozpoczynają porządkowanie zalanych piwnic, parterów i podwórek. » więcej 2024-09-20, godz. 19:50 Przeciek w Przełęku opanowany Przeciek wału w Przełęku został zabezpieczony, rzeka wróciła do koryta, a woda nie przedostaje się już do Białej Nyskiej i na Zamłynie - informuje Daniel… » więcej 2024-09-20, godz. 19:44 "Głuchołazy nie zostały same" - do hali GOSIR-u zjeżdża pomoc nie tylko z Polski [ZDJĘCIA] 'To tak naprawdę zarządzanie chaosem' - słyszymy od wolontariuszy pracujących w magazynie darów utworzonym w hali sportowej głuchołaskiego GOSiR-u. » więcej 2024-09-20, godz. 18:50 Wolontariusze kancelarii prezydenta jadą do Głuchołaz Grupa blisko 30 wolontariuszy Kancelarii Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyruszyła w piątek do Głuchołaz, by pomóc mieszkańcom tej miejscowości… » więcej 2024-09-20, godz. 18:39 "To kropla w morzu potrzeb". Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wnioskują o pomoc doraźną W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lewinie Brzeskim ruszyło przyjmowanie wniosków o pomoc doraźną dla powodzian. Na najpilniejsze potrzeby można… » więcej 2024-09-20, godz. 18:25 W Głuchołazach wodociąg trzeba uzupełniać. Pomagają ościenne gminy Kolejni mieszkańcy Głuchołaz odzyskują dostęp do bieżącej wody. Dziś (20.09) jej dostawy przywrócono między innymi dla mieszkańców Rynku i ulicy K… » więcej 2024-09-20, godz. 18:22 Ciepły posiłek można otrzymać przy Hali Nysa Stacjonuje tam foodtruck działający pod egidą World Central Kitchen. » więcej 2024-09-20, godz. 17:52 Szpital polowy w Nysie przyjmuje także dzieci W szpitalu tymczasowym na placu przed Halą Nysa uruchomiono moduł pediatryczny. - Aktualny profil tego szpitala odzwierciedla działalności SOR - mówi dowódca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »