Radio Opole » Salon naukowy » Posłuchaj audycji:

Posłuchaj audycji:

2024-05-21, 10:11

Czym zajmuje się współczesne językoznawstwo i jak badania językowe wykorzystuje się na co dzień?

Dr hab. Katarzyną Molek-Kozakowską [źródło zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=8yOND4j8A-k]
Dr hab. Katarzyną Molek-Kozakowską [źródło zdjęcia: https://www.youtube.com/watch?v=8yOND4j8A-k]
W „Salonie naukowym” tym razem spotkaliśmy się z dr hab. Katarzyną Molek-Kozakowską, prof. UO z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego i opowiedzieliśmy o tym, czym zajmuje się współczesne językoznawstwo i jak badania językowe wykorzystuje się na co dzień.
2024-05-20, 15:14

"Niejako skazani jesteśmy na stosowanie chemicznych środków ochrony roślin" - prof. Tomasz Ciesielczuk o pestycydach

Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Wokół środków ochrony roślin narosło wiele mitów i dla wielu osób stały się one synonimem zła, jakie niesie współczesna cywilizacja. Nic dziwnego, że stosowanie tzw. pestycydów do ochrony roślin budzi obawy. Czy słusznie? Na to pytanie odpowie prof. Tomasz Ciesielczuk z Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.
2024-05-17, 11:30

O życiu w Irlandii, różnicach w edukacji i o tym, czy technologia ma granice

Irlandia [fot. https://pixabay.com/pl]
Irlandia [fot. https://pixabay.com/pl]
W „Salonie naukowym” gośćmi byli: Katarzyna Ostasz i jej mąż Łukasz. Oboje na co dzień mieszkają i pracują w Irlandii. Pani Katarzyna szkoli menedżerów wyższego szczebla, a Pan Łukasz jest liderem zespołu bazodanowego w firmie technologicznej. Rozmawialiśmy o życiu w „zielonej krainie”, różnicach w edukacji i o tym, czy technologia ma granice.
2024-05-13, 12:27

Jak zabezpieczyć komputer, by nie paść ofiarą wirusów na różne platformy?

Jak zabezpieczyć domowy komputer, by nie paść ofiarą wirusów na różne platformy? [fot. https://pixabay.com/pl]
Jak zabezpieczyć domowy komputer, by nie paść ofiarą wirusów na różne platformy? [fot. https://pixabay.com/pl]
Wyłudzają wrażliwe dane, okradają użytkowników komputerów z ich pieniędzy, powodują szkody w firmach, niszczą systemy operacyjne. Wirusy komputerowe – bo o nich mowa – spędzają sen z powiek specjalistom dbającym o bezpieczeństwo. Szacuje się, że dziennie może powstawać nawet milion wirusów na różne platformy. Jak zatem zabezpieczyć domowy komputer, by nie paść ich ofiarą? O tym opowiedział gość audycji Damian Kolarczyk, dyrektor Centrum Przetwarzania Danych w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
2024-05-07, 13:27

"Nanocząsteczki to już nie jest takie science fiction jakby mogło się wydawać" - dr Radosław Balwierz

[fot. https://pixabay.com/pl/]
[fot. https://pixabay.com/pl/]
Użycie przedrostka "nano-" powoduje, że zaczynamy myśleć o nowoczesnych technologiach, a nawet może trochę o... magii. W "Salonie Naukowym" Radia Opole zajęliśmy się tym razem nanocząsteczkami, które mogą mieć zastosowanie w kosmetyce i dermatologii. Opowiedział o tym dr Radosław Balwierz z Katedry Farmacji i Chemii Ekologicznej, Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego.
2024-05-06, 10:47

"Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed deepfakami" - dr Błażej Choroś

Błażej Choroś [fot. Adam Dubiński]
Błażej Choroś [fot. Adam Dubiński]
Polska na czarnej liście krajów, w których podczas kampanii wyborczej użyto technologii deepfake. W usta polityków i znanych osób coraz łatwiej włożyć nie wypowiedziane nigdy przez nich słowa i pokazać to na filmie. Jakie konsekwencje może rodzić posługiwanie się takimi narzędziami? O tym opowiedział dr Błażej Choroś z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.
2024-04-30, 14:50

Jak stereotypowy obraz seniora odbiega od rzeczywistości? O tym rozmawiamy z dr Katarzyną Skałacką z UO

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Gościem "Salonu naukowego" była dr Katarzyna Skałacka, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, autorka książki „Aktywne starzenie się jako wyznacznik poczucia jakości życia w późnej dorosłości”. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak stereotypowy obraz seniora odbiega od rzeczywistości, dlaczego warto aktywnie spędzać czas na emeryturze i czym różni się późna dorosłość w Polsce od tej w innych krajach Europy.
123

Zobacz także

2024-05-21, godz. 10:11 Czym zajmuje się współczesne językoznawstwo i jak badania językowe wykorzystuje się na co dzień? W „Salonie naukowym” tym razem spotkaliśmy się z dr hab. Katarzyną Molek-Kozakowską, prof. UO z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego i opowiedzieliśmy… » więcej 2024-05-20, godz. 15:14 "Niejako skazani jesteśmy na stosowanie chemicznych środków ochrony roślin" - prof. Tomasz Ciesielczuk o pestycyda… Wokół środków ochrony roślin narosło wiele mitów i dla wielu osób stały się one synonimem zła, jakie niesie współczesna cywilizacja. Nic dziwnego… » więcej 2024-05-17, godz. 11:30 O życiu w Irlandii, różnicach w edukacji i o tym, czy technologia ma granice W „Salonie naukowym” gośćmi byli: Katarzyna Ostasz i jej mąż Łukasz. Oboje na co dzień mieszkają i pracują w Irlandii. Pani Katarzyna szkoli menedżerów… » więcej 2024-05-13, godz. 12:27 Jak zabezpieczyć komputer, by nie paść ofiarą wirusów na różne platformy? Wyłudzają wrażliwe dane, okradają użytkowników komputerów z ich pieniędzy, powodują szkody w firmach, niszczą systemy operacyjne. Wirusy komputerowe… » więcej 2024-05-07, godz. 13:27 "Nanocząsteczki to już nie jest takie science fiction jakby mogło się wydawać" - dr Radosław Balwierz Użycie przedrostka "nano-" powoduje, że zaczynamy myśleć o nowoczesnych technologiach, a nawet może trochę o... magii. W "Salonie Naukowym" Radia Opole zajęliśmy… » więcej 2024-05-06, godz. 10:47 "Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed deepfakami" - dr Błażej Choroś Polska na czarnej liście krajów, w których podczas kampanii wyborczej użyto technologii deepfake. W usta polityków i znanych osób coraz łatwiej włożyć… » więcej 2024-04-30, godz. 14:50 Jak stereotypowy obraz seniora odbiega od rzeczywistości? O tym rozmawiamy z dr Katarzyną Skałacką z UO Gościem "Salonu naukowego" była dr Katarzyna Skałacka, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, autorka książki „Aktywne starzenie się… » więcej 2024-04-16, godz. 09:45 „Jak mnie ktoś pyta, gdzie jest twój ogródek, odpowiadam, że jest nim całe województwo” - prof. Arkadiusz No… Gościem "Salonu naukowego" był prof. Arkadiusz Nowak z Uniwersytetu Opolskiego. Botanik, badacz i pasjonat. Rozmawialiśmy o zróżnicowaniu roślinności w… » więcej 2024-04-12, godz. 12:12 Maciej Wójcik wykorzystuje w pracy sztuczną inteligencję. Do czego mu się przydaje? Maciej Wójcik to pochodzący z Opola, ale pracujący w Londynie radiofarmaceuta, który codziennie wykorzystuje w swojej pracy sztuczną inteligencję. Do czego… » więcej 2024-04-09, godz. 09:20 Jaka jest przyszłość nauczenia prawa w kontekście rozwoju technologicznego? Gościem audycji był dr Rafał Wielki, zastępca Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy o działalności wydziału, ale również… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »