Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Posłuchaj audycji

Posłuchaj audycji

2024-06-08, 00:16

Filip Košťálek zaprasza na tegoroczny festiwal Colors of Ostrava

Colors Of Ostrava [materiały promocyjne organizatora]
Colors Of Ostrava [materiały promocyjne organizatora]
17 lipca rozpocznie się kolejny festiwal Colors of Ostrava. Tym razem Czechy odwiedzą tak uznani artyści jak: Queens of the Stone Age, Lenny Kravitz, Sam Smith, James Blake, Gary Clark Jr., Khruangbin czy Bat For Lashes. Współodpowiedizalny za booking artystów Filip Košťálek zdradziły kulisy organizacji muzycznego święta i zaprosił na nie polskich uczestników.
2024-06-07, 23:58

Kamp! o pożegnalnej trasie i studyjnym dorobku

Kariera zespołu Kamp! nieubłaganie dobiega końca. W ramach pożegnalnej trasy grupa odwiedziła Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Radosław Krzyżanowski, Michał Słodowy i Tomasz Szpaderski znaleźli przed swoim występem czas dla słuchaczy Radia Opole. Rozmowę zaczęliśmy od różnorodnej dyskografii tria. Choć artyści przyznali, że wolty stylistyczne bywały powodem frustracji, aktualnie doceniają eklektyzm swojego repertuaru.
2024-06-05, 13:55

Zespół Lemoniada wspiera czytelnictwo piosenką

Magiczne Światy - piosenka Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej w wykonaniu zespołu LEMONIADA
Jakiś czas temu mogliśmy poznać piosenkę "Magiczne światy", wykonaną przez zespół Lemoniada do tekstu Basi Beuth i muzyki Kuby Mitoraja, Dalibora Drcelica i również Basi Beuth. Piosenka, która została hymnem XX Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, zyskała również oprawę wizualną, czyli teledysk zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu wspólnie z Fundacją BluesOpole.

O tym, jak wyglądały pracę na utworem i teledyskiem opowiedzieli w audycji: Marcin Duda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz Basia Beuth wraz z dwiema wokalistkami zespołu Lemoniada Zosią Kowczyk i Hanią Bajgert.
2024-06-04, 11:40

Kinga Wylęgły ponownie nagrodzona na Piosenkobraniu

Witold Sułek, Kinga Wylęgły, Dariusz Wylęgły, Małgorzata Wylęgały [fot. Daria Pakuła]
Witold Sułek, Kinga Wylęgły, Dariusz Wylęgły, Małgorzata Wylęgały [fot. Daria Pakuła]
Kinga Wylęgły [fot. Daria Pakuła]
Kinga Wylęgły [fot. Daria Pakuła]
Wprawdzie wizyta Kingi Wylęgły wraz z Dariuszem Wylęgłym w Radiu Opole związana była z kolejną edycją Piosenkobrania, w którym zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii, ale poruszyliśmy o wiele więcej tematów i wątków związanych z artystyczną drogą wokalistki. Dowiedzieliśmy się, co ją inspiruje, jaka muzyka jest jej najbliższa i jak ważne są teksty śpiewanych piosenek. Poznaliśmy również plany na najbliższą przyszłość i posłuchaliśmy, poza znanym słuchaczom z Opolskiej Listy Polskiej Piosenki utworem "Nieważny cel", również najnowszej piosenki, którą jest "Jaskółka uwięziona" z repertuaru Stana Borysa.
2024-05-29, 16:35

"Polska Akademia Nauk w Wiedniu jest najlepszym miejscem, żeby poznać stolicę polskości w Austrii" - mówi Konrad Maraszek

Polska Akademia Nauk w Wiedniu to miejsce, w którym pracuje Konrad Maraszek, gość wtorkowej "Debaty o kulturze" Mariusza Majerana [fot. Mariusz Majeran]
Polska Akademia Nauk w Wiedniu to miejsce, w którym pracuje Konrad Maraszek, gość wtorkowej "Debaty o kulturze" Mariusza Majerana [fot. Mariusz Majeran]
Polska Akademia Nauk w Wiedniu to miejsce, w którym pracuje Konrad Maraszek, gość wtorkowej "Debaty o kulturze" Mariusza Majerana. Pełni w PAN - Stacja Naukowa w Wiedniu funkcję bibliotekarza. Pochodzi z Brzegu. Z wykształcenia jest historykiem wojskowości. Poza tym, że jest doświadczonym bibliotekarzem uwielbiającym swoją pracę, jest także autorem wielu wystaw i wykładów poświęconych fotokorespondentom wojennym i propagandzie II wojny światowej.

Jak nasz gość znalazł się w Wiedniu, co go szczególnie interesuje, na czym polega rola wiedeńskiego PAN, jak się żyje w Austrii, o to m.in. pytał Mariusz Majeran, który osobiście pojawił się na miejscu. Jednym z zainteresowań naszego gościa jest także kuchnia historyczna i o tym też sporo opowiedział w audycji.
2024-05-25, 00:27

Ninjah i Mej o płycie "Wyjdzie w praniu" Okolicznego Elementu i koncercie w Wyjściu Awaryjnym

Choć Ninjah i Mej nagrali wspólnie kilka wydawnictw od premiery "Powrotu na dzielnię", na pełnoprawną płytę Okolicznego Elementu fani grupy musieli czekać osiem lat. Album "Wyjdzie w praniu" ukazał się 22 maja. Duet zdradził kulisy powstawania nowego dzieła. Artyści zaprosili też na koncert premierowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę (25.05) w Wyjściu Awaryjnym.
2024-05-24, 23:44

Skubas o promowaniu płyty "W ogień"

Skubas, próby do koncertu „Scena alternatywna – Romantyczność”, 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Skubas, próby do koncertu „Scena alternatywna – Romantyczność”, 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Skubas będzie jedną z gwiazd nadchodzącego wielkimi krokami 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Artysta wykona w duecie z Józefiną utwór "Gdy jest brzydko" w konkursie "Premier". Songwriter wystąpił na początku kwietnia w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki i znalazł czas, żeby opowiedzieć słuchaczom Radia Opole o powstawaniu płyty "W ogień". Muzyk nie kryje, że woli słuchać spostrzeżeń fanów na temat nowego repertuaru, niż o nim opowiadać. Czy interpretacje słuchaczy zdążyły go zaskoczyć?
2024-05-22, 14:15

Agnieszka Kania o swojej książce „Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach”

Agnieszka Kania [fot. Marcin Skomudek]
Agnieszka Kania [fot. Marcin Skomudek]
„Motyl i cement. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach” - to tytuł książki, która odkrywa niezwykłe miejsca w Opolu, a te znane - ukazuje z zupełnie innej perspektywy. Wydanie książki zaplanowane jest na jesień tego roku, ale już w najbliższy czwartek (23.05) odbędzie się spotkanie z jej autorką Agnieszką Kanią oraz autorką zdjęć - Patrycją Kucik. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w sali VIP Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Agnieszka Kania opowiedziała w audycji Mariusza Majerana, co ją zainspirowało do napisania książki.
2024-05-17, 12:22

"Czuję się rzemieślnikiem". Wojciech Chmielarz o pisaniu kryminałów

Wojciech Chmielarz w rozmowie z Katarzyną Zawadzką podczas potkania w bilbliotece w Żłobiźnie [fot. Joanna Janocha]
Wojciech Chmielarz w rozmowie z Katarzyną Zawadzką podczas potkania w bilbliotece w Żłobiźnie [fot. Joanna Janocha]
Wojciech Chmielarz w badaniach przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową znalazł się w ścisłej czołówce najchętniej wybieranych w Polsce autorów literatury kryminalnej i sensacyjnej. Zadebiutował w 2012 roku powieścią "Podpalacz", która rozpoczęła cykl książek o komisarzu Jakubie Mortce. Jest także autorem serii powieści o prywatnym detektywie, którego cechuje wątpliwa etyka zawodowa - Dawidzie Wolskim. Niedawno zaś ukazała się trzecia część cyklu o Bezimiennym bohaterze - pt. "Zwykła przyzwoitość". Ma też na swoim koncie dobrze przyjęty thriller "Żmijowisko", na podstawie którego powstał także serial. A to tylko część tego, co znajduje się w dorobku autora, z którym rozmawiała Katarzyna Zawadzka.
2024-05-17, 03:17

Agata Gałach i Karolina Sienkiewicz o nowej płycie Jaśminu

Jaśmin [fot. materiały promocyjne zespołu]
Jaśmin [fot. materiały promocyjne zespołu]
Jaśmin nie próżnuje. Choć pod koniec zeszłego roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, grupa podzieliła się w maju ze światem kolejnym wydawnictwem. Agata Gałach i Karolina Sienkiewicz opowiedziały powstawaniu koncertowego albumu "Gdy spotykam wiatr". Porozmawialiśmy o intepretowaniu twórczości Marka Sochackiego, inspiracji Jackiem Whitem i występach w Teatrze Wielkim.
1234567

Zobacz także

2024-04-21, godz. 02:30 Łona o sukcesie płyty "Taxi" "Taxi" tria Łona x Konieczny x Krupa to bez wątpienia jeden z najważniejszych rodzimych albumów 2023 roku. Twórcy płyty i promujących ją teledysków zdobyli… » więcej 2024-04-21, godz. 03:13 Pablopavo o płycie "Lakuna" Pablopavo i Ludziki nie kryją, że Lakuna to najbardziej różnorodna płyta w dorobku grupy. Dowodzący zespołem Paweł Sołtys zdradził nam kulisy powstawania… » więcej 2024-04-21, godz. 01:45 Szymon Weiss o płycie "Only One Life Left" Szymon Weiss to bez wątpienia jedna z najbardziej oryginalnych postaci rodzimej sceny techno. Pod koniec 2023 producent podzielił się ze światem płytą "Only… » więcej 2024-04-19, godz. 10:54 "Stan Theta" - spektakl Zuzanny Ślusarczyk już dziś w Miejscu X O twórczych poszukiwaniach, łączeniu różnych form, estetyk i środków wyrazu rozmawiamy z Zuzanną Ślusarczyk, która, w ramach Teatru Jednego Aktora, wyreżyserowała… » więcej 2024-04-17, godz. 18:09 Czy literaturoznawstwo jest nauką? Rozmowa z prof. UO Adrianem Gleniem Przyglądaliśmy się różnym sposobom myślenia o literaturze i jej badania. Kluczowe dla naszej rozmowy było zaś pytanie: czy literaturoznawstwo jest nauką?… » więcej 2024-04-21, godz. 20:42 Natalia Przybysz o płycie "Tam" [GALERIA] Natalia Przybysz bez wątpienia może liczyć na wsparcie swoich fanów. Publiczność szczelnie wypełniła Narodowe Centrum Polskiej Piosenki podczas kwietniowego… » więcej 2024-04-19, godz. 18:00 Arty na stół Dla wielu artystów wkraczających w zawodowe życie, jednym z kluczowych pytań jest: jak się utrzymać ze sztuki? Gościnie audycji: Patrycja Kostyra, wykładowczyni… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Romowie kolejnymi gośćmi cyklu "Mniejszości w dialogu" Pierwsze w tym roku spotkanie: "Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych", w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce działającym… » więcej 2024-04-15, godz. 14:58 Odlot w głębiny Nowe otwarcie doświadczonych muzyków, którzy jak mówią, chcą, a nie muszą (co słychać w nowych nagraniach) i pod nową nazwą Titanic Sea Moon zabierają… » więcej 2024-04-12, godz. 10:16 O filmie pt. "Mensch" z Pawłem Wysoczańskim. Fascynująca i mało znana historia lekarza i naukowca Ludwika Hirszfel… Bohaterem filmu pt. "Mensch" jest Ludwik Hirszfeld - bakteriolog i immunolog, badacz krwi i odkrywca konfliktu serologicznego. Na antenie Radia Opole rozmawialiśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »