Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...]…
2024-05-13, 09:46 Autor: Daniel Klimczak

"Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego sędziego Tomasza Sz.

"Służby popełniły pewnego rodzaju błąd" dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole
Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura wszczęła przeciwko niemu postępowanie o szpiegostwo i domaga się jego tymczasowego aresztowania. Jakie zagrożenie mogła spowodować jego działalność i jak zapobiegać podobnym incydentom w przyszłości - o to pytaliśmy w poniedziałkowy poranek dr. Bartosza Maziarza, politologa Uniwersytetu Opolskiego, a jednocześnie eksperta ds. bezpieczeństwa.
W opinii naszego gościa, straty, które mogła odnieść Polska w związku z prawdopodobną działalnością szpiegowską Tomasza Sz., będą znane dopiero w przyszłości. Jego zdaniem, nie jest to jednak nowa, ani zapewne ostatnia tego typu sytuacja.

- Akty szpiegostwa odbywają się cały czas. To nie jest nic nadzwyczajnego z punktu działalności służb, pracy kontrwywiadowczej, czy też pracy innych wywiadów - powiedział.

Jak dodawał, służby mają opracowane procedury na wypadek takich sytuacji i obecnie najprawdopodobniej są one wdrażane w życie. Ponadto jedną z konsekwencji wyjazdu Tomasza Sz. powinno być też uszczelnienie procesu przyznawania dostępu do informacji niejawnych, co zapowiedział już polski rząd.

Tomasz Sz. po wyjeździe na wschód zrzekł się urzędu sędziego. Jak wynika z ustaleń Rzeczpospolitej, która powołuje się na ministra Tomasza Siemoniaka, były już sędzia co najmniej dwukrotnie wyjechał do tego kraju, co zostało przeoczone przez polskie służby. Naszego porannego rozmówcę zapytaliśmy więc, jak to możliwe, że osoba mająca dostęp do tego typu wiedzy, nieniepokojona wyjeżdża do kraju powiązanego z nieprzychylnym Polsce reżimem.

- Tu służby popełniły pewnego rodzaju błąd, ale to też wynika z tego, że my jako społeczeństwo nie mamy pewnej świadomości kontrwywiadowczej. U nas bardzo często ludzie nie mają świadomości na temat tego, do jakich informacji mają dostęp i co z nimi należy zrobić i jak je chronić. On oczywiście tę świadomość miał, ponieważ był odpowiednio instruowany, ze względu na to, że prawdopodobnie był jednym z elementów siatki agenturalnej obcego wywiadu i sam fakt, że wyjechał przez polskie przejście graniczne [...] niestety, tutaj służby prawdopodobnie musiały pominąć gdzieś pewne istotne aspekty - usłyszeliśmy. W opinii naszego gościa, nie bez znaczenia był także zbyt mały budżet, którym dysponują polskie służby specjalne, mające chronić kraju przed tego typu działalnością.

Dr. Bartosza Maziarza zapytaliśmy też, czy toczący się wokół tej sprawy spór polityczny nie przysłoni rządzącym istoty problemu, a także jaka przyszłość może czekać Tomasza Sz. za naszą wschodnią granicą.

Zobacz także

2024-06-07, godz. 08:38 Rafał Tkacz: dwa mandaty więcej w tych wyborach do Parlamentu Europejskiego dla Polski - Wybory do Parlamentu Europejskiego są specyficzne, bo liczba mandatów przypadająca na dany okręg jest ruchoma. Polacy mają w tym roku do obsadzenia 53… » więcej 2024-06-06, godz. 08:45 Andrzej Buła: bezpieczeństwo mieszkańców Unii jest najważniejsze - Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że bezpieczeństwo, także to indywidualne mieszkańców Unii jest najważniejsze. Uważam, że powinno być w centrum… » więcej 2024-06-05, godz. 08:45 "Janusz Korwin Mikke nie powinien uprawiać polityki" - Ryszard Skawiński o szansach Konfederacji na trzeci wynik w niedzielnych… - Udaje nam się dotrzeć z komunikatem do coraz szerszego kręgu wyborców. Spójny program, konsekwencja, brak koniunkturalizmu politycznego zaczynają chyba… » więcej 2024-06-04, godz. 08:52 "Bardzo łatwo jest zniesławić człowieka" - Michał Dworczyk o doniesieniach na temat właściciela "Red is Bad" oraz… O nastroje wśród polityków PiS na kilka dni przed wyborami, a także wpływ doniesień o możliwych nieprawidłowościach w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-06-03, godz. 08:52 "Czujemy smutek, że prezydent nie podpisał tej ustawy" - Łukasz Jastrzembski o statusie języka śląskiego - Czujemy smutek, że pan prezydent nie podpisał tej ustawy - tak o niedawnej decyzji Andrzeja Dudy mówił w Radiu Opole lider Śląskich Samorządowców Łukasz… » więcej 2024-05-31, godz. 08:36 Marek Sierocki: opolski festiwal nadal najważniejszą muzyczną imprezą w kraju - Wielu artystów, którzy tu zaczynali karierę, stało sie sławnych. Chociażby kariera Ewy Demarczyk. W wybraniu utworów, które później mogą stać się… » więcej 2024-05-29, godz. 09:00 "Banaś [przed wyborami parlamentarnymi] musiał schować się do nory. Teraz przynosi kosz prezentów" Kamil Bortniczuk… - Są to kompletne bzdury i ze spokojem czekam na pracę odpowiednich organów, jeżeli pan Marian Banaś ostatecznie zdecyduje się ośmieszyć i złożyć takie… » więcej 2024-05-27, godz. 15:16 Witold Zembaczyński: Afera, która nie tyczy się wyłącznie samej kwestii ofiar Pegasusa Nawet kilka lat może potrwać praca sejmowej komisji śledczej mającej wyjaśnić między innymi okoliczności użycia przez państwo systemu Pegasus. Tak zapowiada… » więcej 2024-05-27, godz. 08:46 Arkadiusz Wiśniewski: cieszę się, że festiwal ponownie łączy - Działo się też wiele dobrego, ale kontrowersje polityczne trzeba było odciąć. I cieszę się, że festiwal znowu zaczyna łączyć. - tak prezydent Opola… » więcej 2024-05-24, godz. 08:49 Zuzanna Donath-Kasiura: chirurgia w wojewódzkim ruszy od poniedziałku! Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura potwierdziła, że udało się zażegnać problem związany z odejściem sześciu chirurgów ze Szpitala Wojewódzkiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »