Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-06-07, 12:49

"Połączenie małej architektury z zielenią może wspaniale ubogacać przestrzeń miasta" - Roman Jabłoński

Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Ostatnio rozmawialiśmy o tzw. miejskich meblach, czyli ławkach, latarniach czy przystankach, których wygląd może poprawić estetykę albo oszpecić przestrzeń. Teraz z architektem, Romanem Jabłońskim rozmawialiśmy o miejskiej biżuterii - elementach, które, pełniąc praktyczną funkcję, mogą być także ozdobą.
2024-06-06, 12:40

"Podstawą wyjścia z kryzysów psychicznych jest otwarte przyznanie się, że mam z czymś problem" - Marta Sak

Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Moim celem było to, abym stała się czułym i jednocześnie merytorycznym wsparciem dla ludzi, których życie "źle się zaczęło" - tak we wstępie książki "Jak żyć dobrze, będąc DDA" - pisze Marta Sak. Autorka, psycholożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wytłumaczyła, na czym polega problem dorosłych dzieci alkoholików i dlaczego pomaganie im jest prawie równie trudne, jak ich uzależnionym od alkoholu rodzicom.
2024-06-05, 09:33

Dlaczego warto wziąć udział w wyborach, pytamy Jana Górskiego, współzałożyciela grupy wybierztak.pl

Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Wybory do Parlamentu Europejskiego są równie ważne, a zdaniem niektórych nawet ważniejsze, niż te lokalne. Jednak wciąż spora liczba Polaków, także polityków, je trochę lekceważy. O tym, dlaczego warto głosować i jaki wpływ to gremium ma na życie każdego z nas, rozmawialiśmy z Janem Górskim, współzałożycielem grupy wybierztak.pl, która promuje udział w wyborach pod hasłem „Twoje miejsce, Twój głos”.
2024-06-04, 15:15

"Zwiększona populacja wilka i rysia to największe sukcesy miłośników dzikich zwierząt w Polsce" - ekoedukator Tomasz Fronckiewicz

Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Choć apele, by ratować naszą planetę wielu uważa za słuszne, w praktyce wygląda to różnie. Jednym z powodów jest niewiara w to, że jednostkowe działania mogą coś zmienić. Dlatego potrzebne są pozytywne przykłady, np. ten z Holandii, gdzie rezygnacja z pestycydów i nawodnienie wpłynęło na zwiększenie populacji rzadkich ptaków. O podobnych efektach w Polsce rozmawialiśmy z edukatorem ekologicznym Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-05-31, 15:36

"Było 13 uczestników" - Ana BarKing o tym, jak się zostaje finalistką Mistrzostw Europy w makijażu

Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
"Naturalny look nie wychodzi z mody, popularność zyskuje soft glam". Dla wielu zdanie to brzmi niezrozumiale, ale każdy kto się maluje wie, o co chodzi. O tym, jakie cuda może zdziałać dobry makijaż i jakie są tegoroczne trendy opowiedziała w audycji Anna Kaczmarek (pseudonim artystyczny: Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu.
2024-05-29, 14:06

"Tradycje winiarskie na Opolszczyźnie mają ponad 700 lat" - Katarzyna Święs-Kubara

Katarzyna Święs-Kubara [fot. Beata Granatowska]
Katarzyna Święs-Kubara [fot. Beata Granatowska]
Kiedy mówimy o winnicach na Opolszczyźnie, zwykle odwołujemy się do tradycji Winowa, która, mimo wielu prób, nie odzyskała swej świetności. Natomiast w innych częściach regionu popularność tej uprawy rośnie, o czym świadczy najnowszy przewodnik "Opolski szlak winnic". Rozmawialiśmy o nim z Katarzyną Święs-Kubarą, prezeską fundacji, która wydała tę publikację.
2024-05-28, 11:50

Książki o okrutnym Stanisławie Stadnickim zwanym Diabłem i "śledztwie" zarządzonym przez króla Kazimierza Wielkiego

Tomasz Specyał [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Specyał [fot. archiwum prywatne]
W serii "Szabla i miecz" ukazały się dwie książki przedwojennych pisarzy: "W sidłach diabła" Włodzimierza Sulimy Popiela i "Mąż krwawy" Kazimierza Glińskiego. Obie stanowią fabularyzowaną opowieść opartą na autentycznych wydarzeniach i postaciach: okrutnym Stanisławie Stadnickim zwanym Diabłem i "śledztwie" zarządzonym przez króla Kazimierza Wielkiego. O autorach i ich utworach rozmawialiśmy z Tomaszem Specyałem z wydawnictwa "Replika".
2024-05-27, 13:33

AdriatiQ m.in. o nowym singlu “Captain Nemo”

AdriatiQ m.in. o nowym singlu “Captain Nemo”
Disco polo, italo disco - niemal każdy kraj ma swoją odmianę muzyki rozrywkowej, której wspólną cechą jest prosta i rytmiczna muzyka. O fenomenie jej popularności rozmawialiśmy z Adrianem Dwornickim, którego najnowszy singiel właśnie się ukazał, ale nie jest to ani disco polo, ani italo disco... “Captain Nemo” to zaskakujący cover, który artysta - występujący jako AdriatiQ - zaprezentował oficjalnie w miniony piatek (24.05). Wcześniej mogliśmy ten utwór wysłuchać w wykonaniu m.in. Sary Brightman.
2024-05-24, 12:05

Dariusz Romanowski o skandalach seksualnych w kinematografii

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Skandale seksualne towarzyszyły kinematografii od zarania i były nie tylko tolerowane, ale wręcz oczekiwane. Ostatnio jednak to nastawienie się zmieniło za sprawą m. in kampanii "#me too", czego dobitnym dowodem jest apel artystów tuż przed festiwalem filmowym w Cannes. O przyczynach tej zmiany porozmawiamy z Dariuszem Romanowskim.
2024-05-23, 08:17

"Make up "no make up" też jest formą makijażu!" - Olaf Tabaczyński, mistrz świata w stylizacji

Olaf Tabaczyński [fot. archiwum prywatne]
Olaf Tabaczyński [fot. archiwum prywatne]
Kosmetyki znanych marek są bardzo drogie, a jednak znajdują wielu chętnych, coraz więcej ludzi korzysta też z usług stylisty. Tymczasem na polskich ulicach raczej nie widać wymalowanych kobiet, a jakiś wymyślny makijaż kojarzy się tylko ze środowiskiem artystycznym. Ten temat poruszyliśmy w drugiej części rozmowy z Olafem Tabaczyńskim, mistrzem świata w stylizacji.
1234567

Zobacz także

2024-04-19, godz. 10:59 "Mamy darmowe aplikacje do poruszania się po lesie. Zachęcam, by korzystać z tego" - Tomasz Fronckiewicz Do 2030 roku w krajach Unii Europejskiej ma wyrosnąć dodatkowych trzy miliardy drzew. W tym celu prowadzone są w nich coroczne akcje #sadziMY, w której każdy… » więcej 2024-04-18, godz. 09:40 "Niestety, czas który mamy pokazuje, że przyszłość może być bardzo trudna, ale musimy się z nią zmierzyć" - dr… Szwecja mierzy się z problemem rosnącej przestępczości, zwłaszcza wśród migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Co jakiś czas docierają do nas tego typu… » więcej 2024-04-17, godz. 16:40 Ta książka ma przybliżyć Chiny, ich aspiracje i objaśnić tło ich rywalizacji z Zachodem Tomasz Sajewicz napisał książkę pt. "Nowa gra w Chińczyka", w której różni eksperci wypowiadają się na temat Państwa Środka. To dobra okazja, by przyjrzeć… » więcej 2024-04-16, godz. 11:34 Dlaczego husaria była tak skuteczna? Posłuchaj rozmowy z autorem "Wielkiej księgi husarii" Obok ułanów, husaria to chyba najbardziej malownicza formacja wojskowa, obrosła legendami i uwieczniona w literaturze i malarstwie. Już wkrótce na naszym… » więcej 2024-04-15, godz. 11:37 "Kobiet walczących z bronią w ręku w historii trochę było" - Grzegorz Bortnik Kto słyszał o Matyldzie Ogórkównej urodzonej 12 kwietnia 1897 roku? Poza historykami zajmującymi się powstaniami śląskimi, pewnie niewielu. Tymczasem była… » więcej 2024-04-12, godz. 12:02 Kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony - dlaczego polskie filmy mają takie niedostatki? Polskie filmy zyskują nagrody i, dzięki platformom, dużą oglądalność. Jednak jeden zarzut utrzymuje się od lat - kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony… » więcej 2024-04-10, godz. 15:20 "My innych takich parków w województwie w zasadzie nie mamy" - Iwona Solisz o zabytkowym parku w Pokoju Park w Mosznej zyskał poważną konkurencję! W Pokoju brakuje co prawda pałacu, bo został doszczętnie zniszczony, ale nowo otwarty park imponuje połączeniem… » więcej 2024-04-09, godz. 16:50 "Przed nami dużo do zrobienia" - Łukasz Wielgosz o nowym Ministerstwie ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego działa od niedawna i ma wiele do zrobienia, bo "obywatelskość" nie jest najmocniejszą stroną Polaków… » więcej 2024-04-08, godz. 10:10 Dlaczego wydłużają się składy wielu produktów spożywczych? O rosnącej liczbie podejrzanych konserwantów i o tym, jak ich unikać rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem. » więcej 2024-04-04, godz. 08:47 O zielonych klinach, miejskich ogródkach i fontannach , czyli co zrobić, by w mieście było więcej przyrody "Zie­lo­no mam w gło­wie i fioł­ki w niej kwit­ną" - pisał poeta Kazimierz Wierzyński. Wiosna wyjątkowo sprzyja rozmowie o potrzebie bliskości z przyrodą… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »