Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 43. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II
2024-05-13, 09:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

43. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II w Kaplicy Różańcowej [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Papież Jan Paweł II w Kaplicy Różańcowej [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
43 lata temu, 13 maja 1981 roku, doszło do zamachu na papieża Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19 turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca trzykrotnie strzelił do Ojca Świętego, który w odkrytym papamobile pozdrawiał pielgrzymów.
Papież w tym momencie pochylił się, by wziąć na ręce małą dziewczynkę. Został postrzelony w ręce i w brzuch. Ciężko rannego, natychmiast przewieziono do kliniki Gemelli i poddano kilkugodzinnej operacji, podczas której lekarze walczyli o jego życie.

Na wiadomość o zamachu większość stacji radiowych i telewizyjnych na świecie przerwała program i informowała o stanie zdrowia papieża. Ludzie spontanicznie gromadzili się na modlitwie. Do Watykanu napływały depesze od przywódców politycznych i religijnych różnych wyznań.

W Polsce rządzonej przez komunistów, oficjalny komunikat o zamachu na Jana Pawła II podało radio i telewizja, informując później o stanie jego zdrowia. W kościołach w całym kraju organizowano modlitwy i nocne czuwania. O godzinie 20-tej w Krakowie zabrzmiał dzwon Zygmunt. Ciężko chory prymas Stefan Wyszyński (zmarł 28 maja 1981) w ostatnim swoim wystąpieniu 14 maja zaapelował, aby wszystkie modlitwy przekazać w intencji papieża. Słów prymasa, nagranych na magnetofon, wierni wysłuchali tego dnia między innymi w archikatedrze warszawskiej. Kilka dni po zamachu, 17 maja, w łączności z Janem Pawłem II, ulicami Krakowa przeszedł tzw. biały marsz, w którym uczestniczyło pół miliona ludzi.

Dziesięć dni po zamachu lekarze poinformowali, że życiu papieża nie zagraża niebezpieczeństwo. Ten przeżył, ponieważ kula o milimetry ominęła najważniejsze organy. Po trzech tygodniach Jan Paweł II powrócił do Watykanu, jednak rekonwalescencja trwała kilka miesięcy.

Papież przebaczył zamachowcowi, jadąc w karetce do szpitala, zanim stracił przytomność. Publicznie potwierdził to w pierwszym przemówieniu po zamachu. W grudniu 1983 roku odwiedził Agcę w więzieniu.

Podczas zamachu na placu św. Piotra oprócz papieża zostały ranne dwie kobiety: Amerykanka Ann Odre, córka Polki urodzonej w Wadowicach, i pochodząca ze Stanów Zjednoczonych Rose Hall, mieszkająca w Niemczech. Obie przeszły ciężkie operacje. Kulisy zamachu na papieża Polaka oraz motywy, którymi kierował się Mehmet Ali Agca, nie zostały do końca wyjaśnione. Jedna z wersji mówiła o spisku służb komunistycznych. Agca został skazany przez włoski sąd na dożywocie w lipcu 1981 roku. Ułaskawiony po 19 latach, trafił do tureckiego więzienia za inne przestępstwa. Wyszedł na wolność w 2010 roku.

Jan Paweł II przypisywał swoje ocalenie opiece Matki Bożej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja. Kilka tygodni po zamachu papież publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Rok po zamachu - 13 maja 1982 - Jan Paweł II udał się do Fatimy. Pocisk z pistoletu Agcy wyjęty podczas operacji papieża został umieszczony jako wotum w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej. W 2000 roku Watykan ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej, zapowiadającą przelanie męczeńskiej krwi przez papieża.

Przestrzelony pas papieskiej sutanny jest przechowywany w sanktuarium na Jasnej Górze, w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej. Naznaczona krwią sutanna, stanowiąca dla wiernych bezcenną relikwię, znajduje się w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie.

Zobacz także

2024-06-08, godz. 11:00 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta 8 czerwca 85 lat kończy Norman Davies, brytyjski historyk i publicysta walijskiego pochodzenia, autor monumentalnych prac dotyczących historii Europy, Polski… » więcej 2024-06-08, godz. 09:00 105 lat temu urodził się Władysław Siemaszko, prawnik, żołnierz AK, badacz zbrodni wołyńskiej 105 lat kończy dziś Władysław Siemaszko, pseudonim Wir, żołnierz Armii Krajowej, prawnik, od lat 80. badacz zbrodni na ludności polskiej na Wołyniu w okresie… » więcej 2024-06-08, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 8 czerwca » więcej 2024-06-07, godz. 18:25 Uroczystości 40-lecia zwycięskiej obrony krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem Spotkanie absolwentów, msza święta i widowisko muzyczne zaplanowano dziś w Miętnem w powiecie garwolińskim z okazji czterdziestolecia zwycięskiej obrony… » więcej 2024-06-07, godz. 13:00 W poniedziałek (10.09) w CMJW sesja edukacyjna 2024’ Tym razem tematem przewodnim XIX Sesji edukacyjnej „Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej” będzie współpraca muzeów ze szkołami… » więcej 2024-06-07, godz. 11:28 Polacy wspominają lądowanie aliantów w Normandii 80 lat temu odbyła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii. Udział w operacji wzięli również… » więcej 2024-06-07, godz. 09:00 W Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day [DŹWIĘK] We francuskiej Normandii zakończyły się międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w tym regionie. Przywódcy 25 państw… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 7 czerwca » więcej 2024-06-06, godz. 11:00 80 lat temu Alianci wylądowali na plażach Normandii [DŹWIĘK] 80 lat temu rozpoczęła się największa inwazja w historii, w trakcie której Alianci dokonali desantu na plażach Normandii i tym samym otworzyli kolejny front… » więcej 2024-06-06, godz. 10:00 Międzynarodowe obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii We francuskiej Normandii dziś (6.06.) międzynarodowe obchody 80. rocznicy D-Day, czyli lądowania tysięcy alianckich żołnierzy w tym regionie podczas drugiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »