Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji:

Posłuchaj audycji:

2024-10-31, 17:00

Czy każdy może wjechać na cmentarz samochodem i dlaczego toaleta przy parkingu cmentarza jest nieczynna? [INTERWENCJA]

Cmentarz Półwieś, brama wjazdowa [fot. Sławomir Mielnik]
Cmentarz Półwieś, brama wjazdowa [fot. Sławomir Mielnik]
Kto może samochodem wjechać na teren cmentarza? To jeden z tematów, którym zajęliśmy się dziś (31.10) w magazynie interwencyjnym. Zaczniemy jednak od sprawy - też dotyczącej Cmentarza Komunalnego w Opolu-Półwsi, a zgłoszonej nam przez słuchaczkę, która pyta, dlaczego stojąca przy pętli autobusowej cmentarza toaleta jest od dłuższego już czasu zamknięta. Spróbowaliśmy sprawę sprawdzić.
2024-10-30, 16:30

"Woda zalała nam stanicę i sprzęt" - drużyna WOPR z Brzegu pilnie potrzebuje odbudować infrastrukturę [INTERWENCJA]

Bogdan Wyczawski, Anna Wiśniewska-Łątka, Dawid Rajwa [fot. Daria Pakuła]
Bogdan Wyczawski, Anna Wiśniewska-Łątka, Dawid Rajwa [fot. Daria Pakuła]
Bywają takie sytuacje, kiedy zaangażowanie sił, które niosą pomoc jest wyjątkowe. W czasie wrześniowej powodzi tak było m.in. z Wodnymi Ochotniczymi Pogotowiami Ratunkowymi. Sporo mówimy o potrzebach mieszkańców naszego regionu, których domy zniszczone zostały w czasie powodzi, ale też chcemy powiedzieć o tych, którzy tym mieszkańcom pomoc nieśli, a teraz, by powrócić do pełnej gotowości, sami potrzebują pomocy. Tak jest z WOPR z Brzegu, której stanica została zalana przez wodę, zniszczeniu uległa też część sprzętu.

Gośćmi audycji byli: Bogdan Wyczawski z WOPR w Brzegu oraz Anna Wiśniewska-Łątka, mieszkanka Brzeziny, prezes Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie "Kamień", przedsiębiorczyni, która jest bardzo wdzięczna za pomoc, której jej miejscowość doświadczyła w tych trudnych chwilach, także ze strony brzeskiego WOPR-u, a teraz angażuje się w pomoc brzeskim wodniakom.
2024-10-29, 15:20

Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie... dostępne? [INTERWENCJA]

Targi Dostępności w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targi Dostępności w Opolu [fot. Joanna Matlak]
O bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami warto rozmawiać, nawet organizując poświęcone temu konferencje. Czy jednak podczas takich wydarzeń udaje się dotrzymać standardów związanych z bezpieczeństwem i ewakuacją osób z niepełnosprawnościami? Otrzymaliśmy informację drogą mailową, w której pan Maciej Augustyniak z Fundacji Polska Bez Barier nie kryje oburzenia, że podczas pobytu na bardzo ciekawej konferencji w Opolu, zobaczył coś, co przeczyło idei tego wydarzenia.

Tym tematem postanowiliśmy zająć się dziś
(29.10) w magazynie interwencyjnym. Do studia zaprosiliśmy dyrektora opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aby sprawę wyjaśnić.

2024-10-28, 15:10

"Musimy jeszcze raz bardzo dokładnie przyjrzeć się dolinom rzek i temu, w jaki sposób są one zagospodarowane" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA]

[fot. Adam Ramczykowski]
[fot. Adam Ramczykowski]
Tydzień temu (21.10) gościem audycji był prof. Arkadiusz Nowak, botanik, który należał do Komitetu Zarządzania Kryzysowego po powodzi w 1997 r., który zauważył, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć, jak np. kukurydza. Profesor był obecny zaraz po tym, jak można było już po powodzi dojechać do okolic Głuchołaz i jego obserwacje skłaniają do wniosku, że - krótko to ujmując: naturalność się opłaca, a nienaturalność zawsze budzi napięcie, koszt i prędzej czy później się zemści.

Dziś
(28.10) w audycji ponownie połączyliśmy się z profesorem, a to tego co mówił tydzień temu, odniesie się Antoni Konopka, wicemarszałek regionu, a do tego też rolnik.


2024-10-25, 16:40

"Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA]

Parking [fot. Adam Dubiński]
Parking [fot. Adam Dubiński]
Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach Opola. Kolejny problem, to brak miejsc i ogromne trudności z zaparkowaniem w tym miejscu. O to, czemu ceny za parkowanie przy szpitalu są wyższe niż w innych częściach Opola oraz czy jest szansa na zwiększenie powierzchni do parkowania przy szpitalu, nasza reporterka zapytała Marka Staszewskiego, dyrektora Opolskiego Centrum Onkologii i prezesa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
2024-10-24, 14:35

"Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA]

przystanek [fot. Jędrzej Łuczak]
przystanek [fot. Jędrzej Łuczak]
Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów jest oddalona o blisko 3 km. Z przystanku autobusowego, który mają w pobliżu na ul. Wygonowej nie odjeżdża żaden autobus w kierunku szkoły. Najbliższy jest "Witosa-Szpital". Tam jednak dojście zajmuje 20 min. Rodzice apelują do władz miasta o stworzenie dodatkowej linii autobusowej lub przystanku MZK. Choć, jak zaznaczają, idealnym rozwiązaniem byłoby stworzenie autobusu szkolnego.

Czy opolski ratusz wysłucha mieszkańców? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(24.10) w magazynie interwencyjnym Radia Opole.
2024-10-23, 13:50

Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [INTERWENCJA]

Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa walczą o szansę na rehabilitację córki [fot. Sławomir Mielnik]
Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa walczą o szansę na rehabilitację córki [fot. Sławomir Mielnik]
Pokój Oli [fot. archiwum prywatne]
Pokój Oli [fot. archiwum prywatne]
Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną, próbują podnieść się po wrześniowej powodzi. Kataklizm całkowicie zniszczył wnętrze ich domu, w tym pokój Oli wraz ze sprzętem rehabilitacyjnym. Dziecko jest na stałych lekach przeciwpadaczkowych i wymaga regularnej rehabilitacji.

Z rodziną spotkał się nasz reporter Jakub Biel.
W magazynie interwencyjnym postanowiliśmy zająć się tym tematem.
2024-10-22, 15:07

O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA]

Powódź w Lewinie Brzeskim [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim [fot. Jarosław Madzia]
W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie strat popowodziowych oraz realizację zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zaproszone na spotkanie służby przedstawiły raporty dotyczące wystąpienia zniszczeń i uszkodzeń w mieniu i infrastrukturze. Mówiono także o tzw. mapie drogowej w zakresie odbudowy i ulepszania infrastruktury.

Na spotkaniu obecny był Piotr Tarapata, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i dziś
(22.10) w audycji zapytaliśmy o efekty tego spotkania.


2024-10-21, 16:20

"Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA]

Na zdjęciu od lewej: prof. Arkadiusz Nowak, wiceminister Adam Nowak, Marcin Oszańca (dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO), Tomasz Tardała (z-ca dyrektora Teatr Wielki Opera Narodowa) [fot. Adam Ramczykowski]
Na zdjęciu od lewej: prof. Arkadiusz Nowak, wiceminister Adam Nowak, Marcin Oszańca (dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO), Tomasz Tardała (z-ca dyrektora Teatr Wielki Opera Narodowa) [fot. Adam Ramczykowski]
Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest marnym hamulcem dla wody, a roślina ta ma bardzo słaby system korzeniowy. Czy rolnicy dadzą się przekonać, że kukurydza zasiana na terenach zalewowych nie jest rozwiązaniem racjonalnym? Naszym gościem w audycji był prof. Arkadiusz Nowak, botanik, który należał do Komitetu Zarządzania Kryzysowego po powodzi w 1997 r., niegdyś pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora przyrody, a aktualnie jest dyrektorem PAN Ogrodu Botanicznego – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Profesor był obecny zaraz po tym, jak można było już po powodzi dojechać do okolic Głuchołaz. Tam też spotkał się z Adamem Nowakiem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marcinem Oszańcą, dyrektorem Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO i rozmawiał, jak wyglądają zasiewy wzdłuż Białej Głuchołaskiej.

Obserwacje skłaniają do wniosku, że naturalność się opłaca, a nienaturalność zawsze budzi napięcie, koszt i prędzej czy później się zemści. Więcej o tym profesor opowiedział w audycji.
2024-10-18, 15:30

Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską

Poczta [fot. pixabay.com]
Poczta [fot. pixabay.com]
„Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli wzrok listonosza dowożącego korespondencję nie spotkają, a po listy muszą chodzić sami do urzędu pocztowego. Rodzi to sporo problemów. Sprawdziliśmy stanowisko mieszkańców, władz samorządowych i Poczty Polskiej.
1234567

Zobacz także

2024-10-17, godz. 14:17 Strażacy z Nowego Świętowa – bohaterowie powodzi, którzy stali się jej ofiarami [INTERWENCJA] Wrześniowa powódź, która nawiedziła Nowy Świętów, nie oszczędziła miejscowej remizy strażackiej. Zniszczeniu uległ niedawno wyremontowany budynek oraz… » więcej 2024-10-16, godz. 14:15 "Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste" - problem psich odchodów [INTERWENCJA] Psu micha się należy, a co należy się właścicielowi psa? Jeśli chodzi o właściciela, to jest to obowiązek posprzątania po swoim psie, gdy pupil postanowi… » więcej 2024-10-15, godz. 14:30 Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA] Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy… » więcej 2024-10-14, godz. 14:50 Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA] Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć… » więcej 2024-10-11, godz. 14:17 "Można było wcześniej ewakuację ogłosić" - burmistrz Lewina Brzeskiego [INTERWENCJA] W magazynie interwencyjnym tym razem o sytuacji po powodzi w Lewinie Brzeskim. Przypomnijmy, 16 września wieczorem woda zalała nawet 90 procent miasta. Mieszkańcy… » więcej 2024-10-10, godz. 17:51 Podlewanie boiska w deszczu? Mieszkańcy krytykują, wójt Komprachcic wyjaśnia [INTERWENCJA] Podlewanie boiska sportowego w Komprachcicach, nawet podczas deszczu, wzbudziło niepokój jednego z mieszkańców, który uważa to za zbędne w kontekście problemów… » więcej 2024-10-09, godz. 14:21 Uwaga! Oszust! Jak bronić się przed cyberprzestępcami? [INTERWENCJA] Rządowe aplikacje, takie jak mObywatel, zapewniają bezpieczeństwo w weryfikacji danych, jednak oszuści coraz częściej wykorzystują ich autorytet, podszywając… » więcej 2024-10-08, godz. 14:57 Opóźnione alerty RCB i ignorowanie sygnałów ostrzegawczych [INTERWENCJA] Podczas niedawnej ewakuacji w Nysie, mimo uruchomienia syren alarmowych oraz wysyłki alertów RCB, wielu mieszkańców dowiedziało się o konieczności ewakuacji… » więcej 2024-10-07, godz. 14:16 Skutki powodzi w Głuchołazach. Zniszczony kolektor kanalizacyjny i pilna potrzeba napraw [INTERWENCJA] Powódź, która nawiedziła region Głuchołaz i okolice, wywołała znaczne zniszczenia, a sytuacja mieszkańców pozostaje trudna. Rzeka Biała Głuchołaska… » więcej 2024-10-04, godz. 12:41 Pani Dorota kontra PKP. Kobieta walczy o sprawiedliwość po zniszczeniu auta przez gałąź [INTERWENCJA] Pani Dorota z Mąkoszyc od miesięcy zmaga się z problemem związanym z własnością terenu wokół jej domu. Sprawa nabrała powagi, gdy spadająca gałąź… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »