Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Brak schronów w mieście, katastrofalny stan obrony…
2024-04-29, 19:40 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa / oprac. AL

Brak schronów w mieście, katastrofalny stan obrony cywilnej i co warto spakować do plecaka ewakuacyjnego [INTERWENCJA]

hiking-7919795 1280
hiking-7919795 1280
Schrony – o nich już rozmawialiśmy w jednym z magazynów interwencyjnych. To oczywiście po tym, jak zwrócili się do nas słuchacze z pytaniem, gdzie się schować w razie zagrożenia. I to była jedna z tych audycji, w których zabrakło nam czasu na poruszenie wszystkich wątków, zatem do tematu wracamy.

Zaprosiliśmy do studia jednego z radnych Opola, który już 2 lata temu w ramach interpelacji pytał, jak wygląda stan obrony cywilnej w mieście. Nasze studio odwiedził też ponownie Jacek Gaj z 4. Regimentu "Stowarzyszenie Proobronne", który tym razem dokładnie i w szczegółach opisał, co powinien zawierać plecak ewakuacyjny.


Do studia zaprosiliśmy radnego Opola Piotra Mielca, dyrektora Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, który swego czasu zadał pytanie, jaki jest stan obiektów obronnych w Opolu. Czego się dowiedział?

- Faktycznie po wybuchu pełnoskalowego konfliktu na Ukrainie, nie ma co ukrywać, że żyliśmy w strachu. Ja w ramach interpelacji zadałem pytanie, w jakim stanie znajduje się u nas obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa, schrony, bunkry – jak to wygląda w naszym mieście? Otrzymałem wtedy informację, że faktycznie wygląda to źle – opowiada Piotr Mielec, radny Opola.

- Informacja była taka, że obrona cywilna w tym względzie praktycznie nie istnieje, schrony nie są dostępne, czekamy na rozwiązania na szczeblu centralnym, bo wtedy poszedł sygnał, że czas najwyższy, żeby rząd wziął się porządnie za prace legislacyjne dotyczące możliwości budowy schronów i generalnie poprawy zapisów dotyczących obrony cywilnej. Minęło 2 lata, więc czekamy wszyscy wciąż – mówi Mielec.

- Z tego, co wiemy, dzisiaj prace przyśpieszyły, są zaawansowane i toczą się kilkutorowo, bo są to zmiany m.in. w Prawie budowlanym. Chodzi o to, że każdy z nas budując nawet domek letniskowy, będzie mógł wybudować taki schron – mówi radny.
Piotr Mielec (1)
Czy radny widzi jakieś pole manewru, co do możliwości, żeby niezależnie od obecnego stanu prawnego w ramach możliwości budżetu, czy można coś zrobić?

- Projekty nowych przepisów już gdzieś ujrzały światło dzienne, więc już wiadomo, w jakim kierunku to wszystko idzie. Pan prezydent Trzaskowski jest pierwszy w Polsce, wiadomo stolica Polski, w razie jakiegoś konfliktu, to będzie jedno z pierwszych miejsc dotkniętych atakiem, więc już pewnie dlatego został ogłoszony taki program dla Warszawy – mówi radny.

- Ja myślę, że te przepisy na pewno wejdą w tym roku, tak jak słyszałem, więc my również będziemy się temu przyglądać – dodaje Mielec.

- Jeżeli okaże się, że środków krajowych, centralnych bęzie za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy znaleźli takie środki w budżecie miasta, to jest kwestia ważna dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców, więc tutaj nie ma co się uchylać – zauważa Piotr Mielec.
Piotr Mielec (2)
Podczas audycji zadzwoniła do nas słuchaczka.
Telefon pani Asi
Do studia zaprosiliśmy ponownie Jacka Gaja z 4. Regimentu "Stowarzyszenie Proobronne", który szczegółowo opowiedział, co warto wpakować do plecaka ewakuacyjnego.

- Do plecaka ewakuacyjnego trzeba podejść ze zdrowym rozsądkiem. 80% tego, co ja mam w plecaki, to było w moich szufladach w domu, w garażu, w piwnicy. Widziałem w internecie wiele niezbędnych list niezbędnych rzeczy, ale rzeczy, które są niezbędne dla pana Kowalskiego, niekoniecznie będą niezbędne dla mnie. Inny zestaw ucieczkowy będzie miał 17-latek, inny 30-latek, a inny senior – zauważa Jacek Gaj.

Więcej informacji w dźwięku poniżej.
Jacek Gaj
Tematem zajęli się Krzysztof Dobrowolski i Dawid Rajwa. Cały magazyn interwencyjny jest do odsłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej 2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej 2024-03-18, godz. 14:50 Czy włodarze mogą odmówić kontrkandydatom organizacji spotkania wyborczego w lokalnej świetlicy? [INTERWENCJA] Nowy tydzień w magazynie interwencyjnym rozpoczęliśmy od tematu związanego z wyborami samorządowymi, a właściwie od tego, co w ramach wyborów wolno, a… » więcej 2024-03-15, godz. 13:20 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? Rzecznik Remondis Polska… Wracamy do tematu, którym już kiedyś zajmowaliśmy się, ale tym razem była okazja osobiście porozmawiać z rzecznikiem prasowym Remondis Polska - Piotrem… » więcej 2024-03-14, godz. 13:10 "Żyjemy w absurdzie administracyjnym i cierpią na tym dzieci" - mieszkańcy Czarnowąsów czekają na decyzję w sprawie… Projekt na budowę placu zabaw w Czarnowąsach zwyciężył w głosowaniu mieszkańców 2 lata temu. Na jego realizację przeznaczono pół miliona złotych z… » więcej 2024-03-13, godz. 13:07 Gdzie się podział las? Słuchacz pyta o wycinkę w Kosorowicach [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Z terenu byłego wysypiska śmieci w Kosorowicach, które przed laty zostało zrekultywowane, zniknęła część drzew. - To przypadek czy planowe działanie?… » więcej 2024-03-11, godz. 14:45 Fałszywi "energetycy" w powiecie brzeskim. Mieszkańcy Rogalic i Lubszy apelują do policji o pomoc [INTERWENCJA] Mieszkańcy Lubszy i Rogalic w powiecie brzeskim zmagają się z oszustami i złodziejami. Po miejscowościach kręcą się fałszywi pracownicy zakładu energetycznego… » więcej 2024-03-08, godz. 15:30 Czy jest szansa na renowację kaplicy cmentarnej? [INTERWENCJA] Tym razem w paśmie interwencyjnym podjęliśmy temat miejsca określonego na kartach jednej z powieści jako wyjątkowego, bo ludzie umierają, by... się tam… » więcej 2024-03-07, godz. 16:00 Masz pilną wizytę kontrolną u lekarza? Posłuchaj! [INTERWENCJA] Magazyn interwencyjny Radia Opole, a w nim tematy podejmowane przez reporterów, a zgłaszane nam przez naszych słuchaczy. I wczoraj (06.03) na naszą skrzynkę… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »